Şimdi Ara

BENQ EX2780Q 2k IPS Monitör aldım inceleme ve soru cevap.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
1.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba geçenler de konuda açmıştım hangi 2k ips monitör almalıyım diye Benq EX2780Q aldım harika bir monitör ölü pixel testi vs. yaptım ölü pixel yok ışık sızması var ancak hiç ışık almayan karanlık bir odada izlerseniz fark ediyorsunuz ve o zaman bile rahatsız edecek boyutta değil sol alt tarafta çok küçük bir kısımda film vs izlerken oraya bakmıyorsunuz bile. Hele loş da olsa ışık alan bir yerden film dizi vs. izlerseniz sıfır sıkıntı. Bir ton test yaptım oyunlardaki performansı gayet iyi hatta 240 hz monitörümden daha iyi performans aldım renk kalitesinin daha iyi olması buna etki ediyor galiba daha rahat düşman görünce daha iyi vurabiliyorsunuz single player oyunlarda 2k ips ve tn panel kıyaslaması yapamam bile o derece iyi. Renk demişken renkler efsane canlı ve güzel. Dizi film izlemek harika bir his veriyor.

Yanında kumandayla birlikte geliyor kumandadan monitör ayarlarını oturduğunuz yerden yapabiliyorsunuz mesela film izliyorsunuz hdr açayım dediniz oturduğunuz yerden açıyorsunuz ekstra güzel bir özellik olmuş.

Monitörün bana göre tek eksi özelliği sağa sola dönmüyor. Yukarı ve aşağı eğiliyor sadece buradan kısmışlar galiba. Ayağı gayet güzel ve kaliteli genel olarak malzeme kalitesi de güzel. Görünüş olarak da güzel hoş duruyor. Hoparlörü falan da var ve sesi gayet tatmin edici ben ekstra bir ses sistemi kullanıyorum ama o olmasaydı bile yeterli gelirdi.

Bu arada Gigabyte AORUS FI27Q-P ile aynı panel kullanılıyor. Dış görünüşü gaming tarzı olsun ışıklı mışıklı olsun diyorsanız gigabtye da alabilirsiniz. Ben öyle şeylere önem vermediğimden benq aldım çünkü elimde 240 hz rog serisi gaming monitör de var inanın kimse oyun oynarken bunlara bakmıyor. Arkasına bir kez bile bakmadım :D altındaki ledi oyunlarda gözümü alıyor diye kapatıyorum hatta öyle diyeyim. Zaten asus tuf vg27aq, gigabyte ve lg nano ips modeliyle bunun arasında kalmıştım uzun araştırma sürecinden sonra benq aldım. Asus ve Lg de çok fazla panel problemi vardı çok fazla şikayet okudum riske atmak istemedim. Gigabyte ise gereksiz birkaç özellikle çok daha pahalıydı o kadar para da vermek istemedim zaten aynı paneli kullanıyorlar.

144 hz monitör ve 8 bit + frc ile 10 bit renk derinliğine sahip fakat 144 hz de 10 bit kullanamıyorsunuz 10 bit 120 hz'e kadar kullanılabiliyor bu da kişiye göre değişmekle birlikte eksi bir puan olarak nitelendirilebilir. Bunun harici Ghosting vs. gibi problemler de yok. Gayet akıcı ve güzel oyun oynuyorum. Test edebildiğim oyunlar, r6,valorant,gta 5, witcher 3, cs go, cod warzone, fifa 20, apex legends, tarkov vs.

Not: Hepsiburada üzerinden 3999 TL'ye aldım 5 6 günde teslim ettiler. İnternette hb için kargo açısından çok fazla şikayet vardı ben de buna benzer şeyler yaşamaya başladım 5.günden sonra ancak işi sıkı tutup şikayet konusu açtım(şikayetvar'a) sürekli aradım mesaj attım sosyal medyadan yazdım 6.gün bana ulaştı. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim.

Telefonumun kamerası arızalı foto ekleyemedim ancak fırsat bulunca(telefon da bulunca) foto ekleyeceğim. Aşağıya intten bulduğum örnek fotolar ekliyorum

Görmek isteyenler için örnek fotolar. Sorusu olan varsa da cevaplayabilirim.

BENQ EX2780Q 2k IPS Monitör aldım inceleme ve soru cevap.BENQ EX2780Q 2k IPS Monitör aldım inceleme ve soru cevap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 27 Mayıs 2020; 20:15:24 >

• Resimleri büyütemiyorum, bu sorun bende mi var sadece?
    Konuya gelirsek
    27 inç ler cok büyük diyorlar oyun için 24 den sonrası fazla diyoralr doğru mudur?
    Ben 24 inç 2k almayı düşünüyorum ne dersiniz?
  • 24 inç'ten 27 inç'e geçmiş biri olarak 27 inç benim için en ideali, masanızın derinliği 70 cm ve daha büyükse 27 inç'in sizin için de ideal olacağını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilgisayarMeraklısı -- 28 Mayıs 2020; 0:0:49 >
  • Hocam 27 inch bana göre tam ideal kıvamda özellikle dizi film izlerken kısacası multimedya olarak adlandırılan genel işler için harika bir boyut. Ha ben e spor seviyesine oynayan bir profesyonel oyuncuyum 27 inch FPS oyunumda dikkat dağınıklığına sebep olur diyorsanız evet 27 inch fazla 24 inchle devam edin. Aksi durumda 27 inch harika bir boyut. Ben 24.5 inch e-spor monitörü kullanıyordum bildiğiniz gibi e-spor monitörleri yüksek hz veren düşük gecikmeli tn panel monitörler üst segment bir monitör olmasına rağmen zamanla multimedya içeriklerden ne kadar keyif almadığımı ve eziyete dönüştüğünü fark ettim. Bu açıdan IPS 2K üstüne bir de 27 inch panele geçince oh be dedim şu an çok mutluyum. Keyfine oyun oynuyorsanız gayet yeterli zaten üzerinde kocaman gaming monitör yazıyor yani bu da oyuncu monitörü. Ha 30+ inch deseniz direkt yakın mesafeden karşıdan bakan biri için fazla diyebilirdim ancak 27 inch inan tam kıvamında.

• Hem macbookta yazilim hem de normal pc de oyun icin monitör ararken bunu bulduguma baya sevinmistim ancak type-c cikisi macbook u sarj etmiyormus, cok üzücü oldu benim icin. Type-C den 60w güc cikisi olan modellerde ise bundaki özellikler yok, ya 2K degil ya 144 hz degil :/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 27 ye 4K fazla mi olur ya da 4K’ nın tadı çıkmaz mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Monitör ün alt çerçevesi sanki biraz kalın geldi bana resimdeki gibi gerçekten kalın mı ve masanın üzerinde kayması falan nasıl

• quote:

Orijinalden alıntı: FoBç

Monitör ün alt çerçevesi sanki biraz kalın geldi bana resimdeki gibi gerçekten kalın mı ve masanın üzerinde kayması falan nasıl
    hocam alt çerçeve 2 parmak kalınlığında ve hoparlörler orada kalınlık göreceli elbette ancak bana göre hiç kalın değil. Masa üstünde kayması nasıl derken galiba masadaki tutuşu sağlamlığı kastediyorsunuz masadan kaymıyor masayı sallarsanız monitör hafiften sallanıyor ancak bunu masadan kaynaklı problem olarak görüyorum ayağı vs. sağlam yoksa. Alt çerçeve hakkında ufak bir not düşeyim ekran büyük ve dış çerçeve ince oldugundan alt çerçeveye bakmıyorsunuz dikkatinizi çekmiyor koyu bir tonda zaten full ince ekran görüyorsunuz umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir

• Alouiuet kullanıcısına yanıt
    Yani siz memnunsaanız kimsenin diyecek birşeyi yok tabi hadi hayırlı uğurlu olsun Allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Alouiuet

hocam alt çerçeve 2 parmak kalınlığında ve hoparlörler orada kalınlık göreceli elbette ancak bana göre hiç kalın değil. Masa üstünde kayması nasıl derken galiba masadaki tutuşu sağlamlığı kastediyorsunuz masadan kaymıyor masayı sallarsanız monitör hafiften sallanıyor ancak bunu masadan kaynaklı problem olarak görüyorum ayağı vs. sağlam yoksa. Alt çerçeve hakkında ufak bir not düşeyim ekran büyük ve dış çerçeve ince oldugundan alt çerçeveye bakmıyorsunuz dikkatinizi çekmiyor koyu bir tonda zaten full ince ekran görüyorsunuz umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir

Alıntıları Göster
    Merhaba, öncelikle detaylı incelemeniz için teşekkürler. Daha önce satın aldığım monitörleri iade edip, en son Benq EX2780Q'da karar kıldım.

Monitörü Hepsiburada.com üzerinden dün gece satın aldım. Yoğunluktan dolayı çok beklerim diye düşünüyordum, ancak ertesi gün yani bugün teslim ettiler, HS bu sefer teslimat konusunda şaşırttı diyebilirim.

Henüz iş yerimde olduğu için kurulum yapamadım, sadece kutusundan çıkartıp kontrol ettim. Ürün gerçekten kaliteli ve ben buradayım diyor. Kumandası, malzeme kalitesi, üzerindeki ses sistemiyle gerçekten göz alıcı bir monitör olmuş. 2k 1440p 120Hz xbox one x ile kullanacağım. Elimde ayrıca 49" SamsungMU8000 4k Tv olduğu için, bu monitörü tercih ettim. Konsol her iki cihaza da bağlı olacak zaten.

Tekrardan teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazBüyü -- 26 Haziran 2020; 15:12:28 >

• öncelikle ikinizede hayırlı olsun diyelim ama forumdaki bir arkadaşın açıtğı konu denk geldi araştırma yaparken bizde arkadaşa alacağız monitor bakıyoruz 27 inch 144 hz 2k

alıntı yapıyorum

7 - MS Hikayesi

http://www.panelook.com/

1 ms diye bir panel yok firmaların sallamasyon satış politikasıdır

İnsan Gözü Gerçekte 12 ms Algılayamaz

Firmaların Verdiği Değeri 3 veya 4 le Çarpın

Çıkan Sonuç 12 ms nin Altında Kalıyorsa Sorun Çıkmaz

ÖRNEK

Firma 1ms vermişse x 4 = 4ms Sorun Çıkmaz

Firma 2ms vermişse x 4 = 8ms Sorun Çıkmaz

Firma 3ms vermişse x 4 = 12ms Sorun Çıkmaz

Firma 4ms vermişse x (4/3) = 12ms-16ms Riskli

https://forum.donanimhaber.com/monitor-tavsiyesinde-sifir-hataya-ulasmak-2020--144060465

sizin almış olduğunuz monitor 5ms diyor yani 20 ms mi olmuş oluyor uzman arkadaşıda davet edelim konuya açıklık getirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 27 Haziran 2020; 17:53:7 >

• enja kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, benim kararımı daha çok aşağıdaki inceleme sonucu etkiledi.
    https://www.rtings.com/monitor/reviews/benq/ex2780q

Giriş Gecikmesi
    Doğal Çözünürlük
    4,1 ms
    60Hz'de Doğal Çözünürlük
    9,0 ms
    Değişken Yenileme Hızı
    4,1 ms
    60Hz'de Değişken Yenileme Hızı
    8.8 ms
    10 Bit HDR
    4,7 ms
  • BeyazBüyü B kullanıcısına yanıt
    link için teşekkürler hoşuma gitti
  • Monitör xbox one x’e bağlı şu an. Gün geçtikçe bu monitörü daha çok sevmeye başladım. Kumanda ile uzaktan açıp kapatma, üzerinde yer alan ses sistemi, görüntü kalitesi, online fps oyunlarındaki performansı, fiyat biraz daha ucuz olsa 10 üzerinden 10 alır, 1 puanı fiyattan kırdım.:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazBüyü -- 28 Haziran 2020; 22:17:29 >
    Hocam hayırlı olsun çok iyi duruyor Gost olarak nasıl hocam , Bende Asus VG279Q var IPS ler gerçekten çok iyiler

LG 27GL850 ile farkına baktınız mı hocam, fiyat olarak aynı gibi
  • ridvan1903 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, ghosting olaylarına hiç bakmadım açıkçası. GL850 ile karşılaştırmıştım, ancak monitörü xbox one x’de kullanacağım ve GL850 hdmı portu üzerinden 100Hz’den fazla veremediği için Benq’ya yöneldim.

GL850'de nedense öyle bir dar boğaz var.

Sizin monitörün Innolux paneli gayet derin renkleri var 10 bit panel , Siyah başarısını da test edebilirseniz , tek eksi yönü bütün IPS lerde olduğu gibi , Bazıları kabul edile bilir ( Bendeki Asus 27VG279Q iyi gibi) bazıları cidden giri lamba etkisi var .

Xbox One X te 2k 120hz deki sonuçları da bekliyoruz :)
  • En çok merak ettiğim 2k monitörde PS4 Pro 1080p modündemi yoksa 4k modundamı kullanmak daha başarılı görüntü verir, Yoksa hiç biri 1080p bir monitörle kalmakmı lazım

Sony Ps4 pro ya 2k modu getirmedikçe çokta 2k monitör alasım gelmiyor
  • hocam detaylı ınceleme ıcın tesekkurler bende bu monıtorden alacagım fakat dolar kurunun artısıyla beraber tedarıkcıler urunlerı pıyasadan cekıp 4300 - 4800 arasında satısa cıkartıyorlar. sımdılık beklemedeyım. ama monıtoru cesıtlı yerlerde ınceledım ve almak ıcın sabırsızlanıyorum...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.