Şimdi Ara

Belediye Hissesi Nasıl Satın Alınır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
10.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar 1104 metre kare 4 hisseli bir arsamız var. Bunun 877 metre karesi bizim. Geri kalanında hissederlardan biriside belediyeye ait. Arsamızı satmak istiyoruz. Hissederlardan birinede ulaştık ve oda satmak istiyor. 1. si belesiye hissesini almadan nasıl satabiliriz yani nerelere başvurmamız gerekiyor? 2. si belediye hisseni almak istesek nasıl bir yol izlememiz gerek? Kısacası bu arsayı nasıl satarız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arsanızı payınız oranında satışa çıkarmada herhangi bir yasal engel yok. Alıcı varsa payınızı satabilirsiniz. Belediye hissesini almanıza gerek yok. Ama bir alıcı için pek kabul edilebilir bir durum sayılmaz hisse almak. Ben alıcı olsam arsanın tamamını almak isterim parça parça peşine düşmek değil. Belediye hissesini almak isterseniz belediyenin emlak istimlak müdürlüğüne dilekçe verin. Muhammen bedel üzerinden arttırma yolu ile size satış yapmak üzere belediye encümenine yetki vereceklerdir. Ama geri kalan ortaklarla ortak bir çözüm olmadıkça alıcı için uygun olmayacaktır. Ortaklardan biri yan çizebilir ya da satış anında daha fazla bedel isteyebilir. Ortaklı hisselerde bu çok kez oluyor. Ortaklığın giderilmesi davalarına genelde bu durumlar neden oluyor. Herkes kabul eder belediye hissesini de alırsanız tam tapu olarak satışa çıkmak daha avantajlı olacaktır.
  • Çok teşekkürler biraz geç gördüm kusura bakmayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hodoras H kullanıcısına yanıt
    1-Belediye hissesini diğer hissedarlar hisseleri oranında satın alırlar, Tek bir hissedara belediye hissesinin tamamı satılmaz.
    2-Belediye hissesinden satın almak istemeyen hissedar Alacak olan hissedara muafakat verebilir.(belediyeye almayacağını taahhüt eder) Hissedarlar dan birisi veya tamamı belediye hissesini alma talebinde bulunup. Bedeli gerekçe gösterip almayabilirler.
    3- Belediye hissesinin satış bedeli, Günün rayicine ve varsa o bölgede en son belediye tarafından satışı yapılmış belediye hissesi satış bedelin m2 fiyatından az olmamak üzere belirlenir. Bu bedel hiç bir suretle emlak bedeli altında olamaz.(Bu bilgiler bir hukuk sitesinden alındı)
    Yukarıdaki bilgilerin doğru olduğunu düşünüyorum.Hazine arazilerinde hissedara satış yapılmaktadir.
    başka yerdede "3194 sayılı İmar Kanunu'nun 17.maddesinin 3.fıkrasına göre yapılacak olan satışların devlet ihale kanununa tabi olmadığından belediye meclisinden satış için önceden karar alınması gerekmediği, müstakil inşaat yapmaya müsait olan parseldeki hissenin diğer hissedara satışında belediye encümenlerinin yetkili bulunduğu" dendiğinden:)

ilgili maddeyi okudum
    "Madde 17 – Belediye veya valilik, kendi malı olan veya imar planlarının tatbiki sonucu
    kamulaştırmadan artan parçalarla, istikameti değiştirilen veya kapanan yol ve meydanlarda hasıl
    olan sahalardan müstakil inşaata elverişli olmayan parçaları, bitişiğindeki arsa veya bina sahibine
    bedel takdiri suretiyle satmak, gayrimenkul sahiplerinin yola giden yerlerden dolayı tahakkuk
    eden istihkaklarını bedel takdiri suretiyle değiştirmek ve komşu gayrimenkul sahibi takdir edilen
    bedelle satın almaktan imtina ederse, şüyulandırıp satmak suretiyle imar planına uygunluğunu
    temin eder.
    Bunlardan müstakil inşaata elverişli olanları, kamu yararı için, belediye veya valilikçe
    yeri alınan şahısların muvafakatları halinde istihkaklarına karşılık olarak bedel takdiri ve icabında
    denklik temini suretiyle değiştirmeye belediye ve valilik yetkilidir.
    Ayrıca belediye veya valilikler ile şüyulu olan müstakil inşaat yapmaya müsait bulunan
    imar parsellerinde, belediye veya valilikler, hisselerini parselin diğer hissedarlarına bedel takdiri
    suretiyle satmaya, ilgililer satın almaktan imtina ederse, şüyuun izalesi suretiyle sattırmaya yetkilidir.
    Bu maddeye göre bedel takdirleri ve bu bedellere itiraz şekilleri 2942 sayılı Kamulaştırma
    Kanunu hükümlerine göre yapılır."
    dendiğinden
    eğer belediye satışını hisseniz oranında gerçekleştirmez ise izae-i şuyu dava ise alabilirsiniz.

• 1800 m2 bir arsam var. 1500 m2 bana ait, 300 m2 ise belediyeye ait. Belediye hissesini almak için dilekçe verdim, belediye talebimi reddetti. hukuki olarak ne yapabilirim?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.