Şimdi Ara

Bebek fotoğraf çekimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
3.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlarımın 3-4 aylık bebeklerinin fotoğraflarını çekmeyi düşünüyorum. Portre - insan fotoğrafları konusunda tecrübem yok. İnternette biraz araştırma yaptım ama çok fazla bilgiye ulaşamadım.
    Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Yardımdan kastım "Bebeğin gözüne flaş patlatma" önerisinden çok , kompozisyon olarak neler yapabilirim, ışık kullanımı (tepe flaşı, ring flaş , tepe flaşı için softbox , vs.), örnek alabileceğim fotoğraflar gibi konular.

Ekipman:
    Nikon D50 (Ufak bir ihtimal D7x00) - Sigma 17-70mm. f/2.8-4 - Nikon 50 mm. f/1.8 - Nikon SB600 + Ring flaş + softbox - Remote Control
    Lens için artı olarak Sigma 10-20 alabilirim.

Bu işten kesinlikle bir ticari çıkarım olmayacak, hatta çektiğim fotoğraflardan bir albüm yapıp hediye edeceğim için extra masrafı olacak bana. Dolayısıyla insanların bakabileceği, çok prof. olmasa da ileride eşine dostuna gösterebilecekleri kalitede bir iş çıkarmam lazım.

Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

• bebek fotoğrafı çekimlerinde flaş kullanmak bebeğin sağlığı için çok zararlı. bunu bilmenizde fayda var.
  • quote:

Yardımdan kastım "Bebeğin gözüne flaş patlatma" önerisinden çok

bunu yazmak için gelmiştim

500px gibi sitelerden kompozisyonları incelemenizin baya yardımı olur. Birde -fotografium blog daydı sanırım- bebek fotografcılığı hakkında bir makale vardı. Oradada hem teknik hemde kompozisyon hakkında güzel öneriler mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metabolism -- 6 Ağustos 2013; 11:17:41 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • @effsane_61 @Metabolism Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: effsane_61

bebek fotoğrafı çekimlerinde flaş kullanmak bebeğin sağlığı için çok zararlı. bunu bilmenizde fayda var.

Hocam bu bilgi internette kulaktan kulağa dolaşıyor ama ben bir doktor olarak bilimsel altyapısına ulaşamadım. Şehir efsanesi gibi görünüyor. Nitekim dünya üzerinde 7 milyar 100 milyon insan yaşıyor, gözü flaş nedeniyle bozulmuş, kör olmuş bir tek bebek yok.

Ne olabilir? En kötü senaryoda bebeğin henüz bilmediğiniz bir epilepsi hastalığı vardır, flaş çakması nöbet geçirmesine sebep olabilir. Ama aynı şekilde televizyonda izlediği bir müzik videosu ya da reklam filmi de bunu tetikleyebilir. Yani flaş kullanmayacaksanız, mama yedirirken televizyon da izletmeyin...

Hala daha tatmin olmadıysanız internetteki bebek fotoğraflarına bakın, profesyonel fotoğrafların çoğunda, ancak flaş(lar)la elde edilebilecek kusursuz bir aydınlatma olduğunu göreceksiniz.

• Örnek olarak şu fotoğrafı nasıl elde edebilirim? Flaş kullanırsam arka plan da aydınlacaktır. Fonu nasıl siyah yaparım?

Bebek fotoğraf çekimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

quote:

bebek fotoğrafı çekimlerinde flaş kullanmak bebeğin sağlığı için çok zararlı. bunu bilmenizde fayda var.

Hocam bu bilgi internette kulaktan kulağa dolaşıyor ama ben bir doktor olarak bilimsel altyapısına ulaşamadım. Şehir efsanesi gibi görünüyor. Nitekim dünya üzerinde 7 milyar 100 milyon insan yaşıyor, gözü flaş nedeniyle bozulmuş, kör olmuş bir tek bebek yok.

Ne olabilir? En kötü senaryoda bebeğin henüz bilmediğiniz bir epilepsi hastalığı vardır, flaş çakması nöbet geçirmesine sebep olabilir. Ama aynı şekilde televizyonda izlediği bir müzik videosu ya da reklam filmi de bunu tetikleyebilir. Yani flaş kullanmayacaksanız, mama yedirirken televizyon da izletmeyin...

Hala daha tatmin olmadıysanız internetteki bebek fotoğraflarına bakın, profesyonel fotoğrafların çoğunda, ancak flaş(lar)la elde edilebilecek kusursuz bir aydınlatma olduğunu göreceksiniz.

sizinde dediğiniz gibi bir şehir efsanesi denebilir. bende sağlıkçıyım bende böyle bir vakayla karşılaştığımı söyleyemem.

ama tedbirli olmaktada fayda var.

• quote:

ama tedbirli olmaktada fayda var.

Bu konuda haklısınız, sonuçta söz konusu olan bir bebek. Ama tedbirli olacağız derken bilimsel bilgiden de uzaklaşmayalım diye dedim ben. Sonuçta sağlıkçılar olarak halkımızı bilinçlendirmek, hurafelerden korumak da işimizin bir parçası.

Konuyu açan arkadaşa önerim, olabildiğince hızlı lensler kulanması, hem flaş gereksinimini azaltır, hem de sığ bir alan derinliği oluşturarak göze hoş gelen fotoğraflara imkan verir. Bir de beşik, doğrudan güneş almayan bir pencerenin önüne çekildimi, doğal ışıkla çok güzel kareler elde edilebilir.

Flaş da öcü değil, kullanılabilir. Ama effsane hocamın da dediği gibi, tedbirli olmakta fayda var, üst üste onlarca flaşlı çekim yapmamak lazım. Direk bebeğin yüzüne patlatmak yerine yansıtılabilir, yumuşatılabilir -ki zaten flaş böyle kullanılınca güzel sonuç verir..

Zaten bebekler öyle güzeller ki, bir kaç kare çektiniz mi illa ki arada güzel fotoğraf çıkar.

Kolay gelsin...

• quote:

Orijinalden alıntı: ayduz

Örnek olarak şu fotoğrafı nasıl elde edebilirim? Flaş kullanırsam arka plan da aydınlacaktır. Fonu nasıl siyah yaparım?

Bebek fotoğraf çekimi

Güçlü ışık, düşük iso, düşük diyafram, orta halli bir enstantane ile olabilir diye düşünüyorum. Sigma 17-70 i kullanabilirsiniz sanırım :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Metabolism

quote:

Örnek olarak şu fotoğrafı nasıl elde edebilirim? Flaş kullanırsam arka plan da aydınlacaktır. Fonu nasıl siyah yaparım?

Bebek fotoğraf çekimi

Güçlü ışık, düşük iso, düşük diyafram, orta halli bir enstantane ile olabilir diye düşünüyorum. Sigma 17-70 i kullanabilirsiniz sanırım :)

Dur bakalım, evde oyuncak bebekle deneyeyim bi :)

• Işığın açısı önemli olabilir. Mesela ben bilerek değil de kazara keşfettiğim bir şeyi yazayım. Güneşli bir günde, balkon kapısı önünde (Güneş yüzüme vurmaz iken ama hemen Güneş'in geldiği yerde) kendi fotoğrafımı çektim evin içi nerede ise kapkaranlık çıktı. Evvelce de parkta bir yaprağın Güneş ışığının üzerine nerede ise tepeden dik düştüğü ama ağacın iç-alt-geri kısımlarına gitmediği ışığın olduğu ortamlarda aydınlayamadığı komposizyonlar fotoğraflamıştım ve buna benzer sonuçlar almıştım. Yaprak pırıl pırıl aydınlık ama arkaplan kapkaranlık olmuştu. Bu sonuçlardan sonra çok hafif Photoshop ile istenilen sonuca çok kolay ulaşılabiliyor.
    -
    Mesela bahsettiğim olaya bir örnek... Balkon kapısı önü vakası !..
     Bebek fotoğraf çekimi
    -
    Bu da dediğim parkta Güneş'in geldiği yaprak vakası !
    Güneş'lenen yaprak - Tıklayın -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 6 Ağustos 2013; 15:01:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Işığın açısı önemli olabilir. Mesela ben bilerek değil de kazara keşfettiğim bir şeyi yazayım. Güneşli bir günde, balkon kapısı önünde (Güneş yüzüme vurmaz iken ama hemen Güneş'in geldiği yerde) kendi fotoğrafımı çektim evin içi nerede ise kapkaranlık çıktı. Evvelce de parkta bir yaprağın Güneş ışığının üzerine nerede ise tepeden dik düştüğü ama ağacın iç-alt-geri kısımlarına gitmediği ışığın olduğu ortamlarda aydınlayamadığı komposizyonlar fotoğraflamıştım ve buna benzer sonuçlar almıştım. Yaprak pırıl pırıl aydınlık ama arkaplan kapkaranlık olmuştu. Bu sonuçlardan sonra çok hafif Photoshop ile istenilen sonuca çok kolay ulaşılabiliyor.
    -
    Mesela bahsettiğim olaya bir örnek... Balkon kapısı önü vakası !..
     Bebek fotoğraf çekimi
    -
    Bu da dediğim parkta Güneş'in geldiği yaprak vakası !
    Güneş'lenen yaprak - Tıklayın -

Işık yukarıdan dik açıyla mı geliyor?

• Aynen, Güneş öğle saatlerinde tepeden balkona, 50 cm kadar balkon kapısından içeri vuruyor. Tabi bir de balkon zemininden seken ışık-parlaklığının da etkisi vardır diye düşünüyorum. Çünki balkon zemini de baya parlak oluyor ama zemin cam gibi parıldayan bir yer karosi ile döşeli değil. Dik açıyla yukarıdan gelen ve balkon zemininden seken ışığın etkisinin sonucudur bu sanırım. Yaprakda ise o da yok, sadece tepeden gelen ışık. Çocuğa dikkat ederseniz, yüzüne-saçına hiçbir şekilde direk ışık gelmiyor. Saçlarda bir parlama falan yok o sebeple.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 6 Ağustos 2013; 15:10:51 >
  • 3-4 aylık bebeklerde ne yazıkki flaşsız çekim çok ama çok zor. Sabit durmadıklarından ve özellikle iç mekanda çekim yapacaksanız düşük enstantane yüzünden flu fotoğraflar elde edersiniz. Ben de sizin gibi hobi ve hediye amaçlı 3-4 bebek fotoğrafı çektim, flaşsız ya iso ya yükelenceksiniz ki o da istenilen birşey değil.
    Arka fonu karartmanın birkaç yolu var, ama özellikle bebek fotoğraflarında siyah değil de beyaz fonla çalışmak daha iyi sonuç veriyor bence. high key - low key diye aratırsanız birçok dökümana ulaşabilirsiniz.
    Ben bebeğin arkasına beyaz bir örtü koyuyorum, sağ ve sol yandan difüze edilmiş (şemsiye ile) 2 flaş ile çekim yapıyorum.
    Gözüne zararlı mıdır diye ben de çok düşünmedim değil ancak nette izlediğim videolarda yeni doğanlara (10-20 günlük) bile flaşlı çekim yapıldığını gördüm.

Burada birkaç örnek fotoğrafım mevcut.

http://www.flickr.com/photos/dnzyilmaz/page1/

Ekleme: Çekimlerinizi raw formatında yapın, lightroom yada photoshop da burn and dodge tool ile çevreyi karartıp açabilirsniz. RAW çalıştığınızdan dolayı fotoğraftaki bozulmalar minimize olur.

Ekleme 2: Bu arada ben 3-4 aylık bebeklerin fotoğrafını flaş ile çekmedim, çektiklerim 10-16 aylıklardı genellikle.
    3-4 aylıkken flaşsız çekmiştim ama sonuçları hoşuma gitmemişti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çekomastik -- 6 Ağustos 2013; 15:21:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Aynen, Güneş öğle saatlerinde tepeden balkona, 50 cm kadar balkon kapısından içeri vuruyor. Tabi bir de balkon zemininden seken ışık-parlaklığının da etkisi vardır diye düşünüyorum. Çünki balkon zemini de baya parlak oluyor ama zemin cam gibi parıldayan bir yer karosi ile döşeli değil. Dik açıyla yukarıdan gelen ve balkon zemininden seken ışığın etkisinin sonucudur bu sanırım. Yaprakda ise o da yok, sadece tepeden gelen ışık. Çocuğa dikkat ederseniz, yüzüne-saçına hiçbir şekilde direk ışık gelmiyor. Saçlarda bir parlama falan yok o sebeple.

Anladım, kafamda ben de öyle bir şey planlamıştım ama emin olmadığım için ukalalık yapmak istemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

3-4 aylık bebeklerde ne yazıkki flaşsız çekim çok ama çok zor. Sabit durmadıklarından ve özellikle iç mekanda çekim yapacaksanız düşük enstantane yüzünden flu fotoğraflar elde edersiniz. Ben de sizin gibi hobi ve hediye amaçlı 3-4 bebek fotoğrafı çektim, flaşsız ya iso ya yükelenceksiniz ki o da istenilen birşey değil.
    Arka fonu karartmanın birkaç yolu var, ama özellikle bebek fotoğraflarında siyah değil de beyaz fonla çalışmak daha iyi sonuç veriyor bence. high key - low key diye aratırsanız birçok dökümana ulaşabilirsiniz.
    Ben bebeğin arkasına beyaz bir örtü koyuyorum, sağ ve sol yandan difüze edilmiş (şemsiye ile) 2 flaş ile çekim yapıyorum.
    Gözüne zararlı mıdır diye ben de çok düşünmedim değil ancak nette izlediğim videolarda yeni doğanlara (10-20 günlük) bile flaşlı çekim yapıldığını gördüm.

Burada birkaç örnek fotoğrafım mevcut.

http://www.flickr.com/photos/dnzyilmaz/page1/

Ekleme: Çekimlerinizi raw formatında yapın, lightroom yada photoshop da burn and dodge tool ile çevreyi karartıp açabilirsniz. RAW çalıştığınızdan dolayı fotoğraftaki bozulmalar minimize olur.

Ekleme 2: Bu arada ben 3-4 aylık bebeklerin fotoğrafını flaş ile çekmedim, çektiklerim 10-16 aylıklardı genellikle.
    3-4 aylıkken flaşsız çekmiştim ama sonuçları hoşuma gitmemişti.

Teşekkürler, ISO'ya yüklenme imkânım yok. D50'ler 800'de bile çok fazla noise üretiyor.

• Göze flaş olayı yanlış hatırlamıyorsam bebeğin göz bebeğinin ani sert ışık ile büyüyüp küçülmesinde bir sakınca doğuruyordu. Gelişimle ilgili olabilir, sadece bilgi...

Harici flaşı olabildiğince yumuşatarak gayet güzel bir enstantane değerine ulaşılabilir; bounce, softbox, diffuser vs vs.

Doğum fotoğrafı mı olacak yoksa gündelik mi? Doğum fotoğrafına girdim bir çok kez, sabit sert ışık koşulları bazen zorluyor fakat aynı zamanda çok hoş kareler de elde etmeyi sağlıyor.
  • bir sonuç elde edebildiniz mi hocam?
  • quote:

Bebek fotoğraf çekimi

bu fotoğraf sadece bir el feneri ya da küçük bir lamba kullanılarak bile çekilebilir. sadece karanlık bir odaya ihtiyaç var.

• Keskinlik verilmiş ve fotoğraf B&W yapılmış,Kontrast arttırılmışAlan derinliği olan bir yerde flaş Patlatılmış(Flaş Arka plana yetişemiyecek bir enstantane kullanılmış diye düşünüyorum)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.