Şimdi Ara

Portre Fotoğrafçılığı İçin Kamera ve Lens Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Acemiler için uygun,
    Kesinlikle düşük bütçeli,
    Portre f. için uygun,
    Ortalama bir ISO değerine sahip,
    f/2.0 diyafram açıklığı,
    1/2000 enstantane (Olmasa da olur)
    Sensör fark etmez.

Veya sadece düşük özellikli şık gözüken bir kamera ve 50mm f/2.0 lens de olabilir.

Ve iki sorum var. Kompakt makineye lens takılır mı ? Işığın yetersi olduğu ortamlarda normal bir ISO değeri yeterli olur mu ?

• Ortalama bir ISO değeri derken? 1/2000 zaten neredeyse her makinede var. Kompakt makineye lens takılmaz. Ayrıca bütçe de belirtmemişsiniz.

Biraz kavram karışıklılığı yaşamışsınız. Fotoğraf makinesinde normalde lens olmaz. Ama üreticiler genelde fotoğraf makinelerini lens ile "bundle" şeklinde satarlar. Genelde bu lensler f3.5/f5.6 arasında değişen diyafram açıklıklarına sahip olurlar. Portre için 50-100mm arası odak uzaklığı ve büyük diyafram gerekir. Bu yüzden genelde insanlar fotoğraf makineleriyle belli bir süre geçirip fotoğrafın temellerini öğrendikten sonra neredeyse her markada olan 45mm 50mm lensleri alırlar, onlarla portre çekerler.

Benim tavsiyem Youtube'den şuradaki videolara biraz göz atmanız, telefonda tek tuşla fotoğraf çekip anında paylaşıyoruz ama fotoğraf makinesinde fotoğrafı çekmeden önce bazı şeyleri ayarlamamız gerekiyor, eğer bu süreç sizi sıkarsa boşuna bir harcama yapmış olucaksınız.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLnNaDTezmCoZeBRMB9QBzkO0PEbdhGYzE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akzidenz -- 16 Mart 2020; 10:56:22 >

• Teşekkürler. Bir sorum daha olacaktı. Canon makineye Nikon lensi takılır mı ? Takılmayacağından eminim ama yine de sormak istedim
  • İnternetten biraz bakındım ve şu lensle birlikte Canon 450d almayı düşünüyorum. Sence mantıklı mı ?
  • PhantomShade P kullanıcısına yanıt
    yok hayır takılmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    çıkma tarihi olarak biraz eski oldukları için sıfır almanızı tavsiye etmem. özellikle lens piyasada çok bulunuyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Diğer lensin Af motoru var mı emin olamadım ben de bunu buldum. Biraz daha pahalı ama en azından güvenilir ve sıfır. Seni baya bir uğraştırdım. İlgin için teşekkürler
    diğer lens derken zaten canon lenslerde odak motoru olmama şansı pek olmuyor diye biliyorum.
    https://www.sahibinden.com/lensler-fotograf-kamera?a10472=144475&a10469=144480&a10468=144417 al bak burda sayısız ilan var.
    Evet takılır. Gerekli çeviriciler ile bu mümkündür. Fakat otomatik lenslerde verim alacağınız sadece D serisi lenslerdir. Diyaframını lens üzerinden ayarlarsınız, manuel netleme yaparsınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.