Şimdi Ara

baymak kombi arıza (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
340
Cevap
22
Favori
337.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba genellikle kombilerde bir fark basınç manometresi kullanarak gaz basınç ayarı yapılarak bu şekildeki kontrolsüz alev yükselmesi durumunu çözdüklerini biliyorum (sizde vanadan bezerin işlemi yamışsınız) fakat okmkıstıysanız sıkıntı yaratabilir. Bu fabrika ayarında gelen fark başıncı kolay kolay değişmez ama cihazın içinde bulunan ve gazı kontrol eden bir cihaz var baymaklarda genelde hoeywell marka oluyor yanma odasının hemen altında bu cihazın üzerindeki bir vidadan ayar yapılıyor eliniz yatkınsa deneyin derim ama ilk konumunu herşeye karşın işaretleyin
  • bu ilk mesajım. insanların daha fazla kandırılmasına gönlüm razı olmadı ve buraya üye olup, başımdan geçenleri anlatmaya karar verdim. kiracı olduğum evde, baxy main 24fi diye bir kombi var. geçen kış arada sırada gece söner, resetleyince kaldığı yerden devam ederdi. sıcak sudada bir problem yoktu. bu yıl hava soğuyup kullanmaya başlayınca, sıcak suyu ya çok ılık, yada aşırı sıcak vermeye, ve petekleri ısıtmamaya yada gereğinden fazla ısıtmaya başladı. burada yazılanlara baktığımda bir anlam veremedim. ve internetten bulduğum 444 lü bir numarayı arayıp servis çağırdım. gelip baktılar. sensör ve swich arızası olduğunu, bakımda gerektiğini ve 310tl ücret ödemem gerektiğini söylediler. ben ücreti yüksek bulduğumu söyleyince sen bilirsin abi diyerek 30tl servis ücreti alıp gittiler. adamlar baymak yetkili servisi olduklarını iddia ediyorlardı ama doğrumu yalanmı bilmem. iki kişi ellerinde birer den iki çantayla gelmişlerdi. adresimi navigasyonla bulmuşlar. hat baymak servisi diye yazılan 444 lü bir numaraydı ama ben yinede emin değilim. sonra mahalleye çıkıp günlerden pazar olmasına rağmen usta aramaya başladım. dükkanlar kapalıydı. komşu dükkanlardan alıp aradığım numaralarda cevap vermiyordu. bir elektrikçi dükkanından gazi usta diye birinin telefonunu aldım. aradım adamlar yine iki kişi geldiler. sensörler arızalı dediler 70tl fiyat çıkardılar yapın dedim yaptılar ve sonradan bir arıza daha tesbit ettiler. onuda tamir edip bu sensörde bizden olsun abi dediklerinde, sensörün çokta pahalı birşey olmadığını anladım. 70tl ödemeyi yaptım ve kombi günlerdir eskisindende güzel çalışıyor. siz siz olun tek yerden fiyat almayın. birkaç ustaya gösterip uygun fiyat verene yaptırın. buraya mesajın, kafalarda direk, haa reklam mesajıymış yahu intibasını uyandırmaması adına semt ve usta telefonu yazmayacağım. ama usta kartı kombinin üstüne yapıştırdı ve bundan sonra arızalarda ben doğru ustayı buldum. şimdi ilk aradığım ve servis diye gelip hiçbirşey yapmadan giden usta bozmalarına verdiğim 30tl parama yanıyorum.

• kombim baymak baxi main 24fi...açınca normal çalışmaya başlıyor fakat kısa bir süre sonra bütün arıza ışıkları sırayla sabit yanıyor ve çalışmayı durduruyor....sorunla ilgili fikri olan arkadaşlardan videoya bi göz atıp beni bilgilendirmelerini rica ediyorum.....

http://youtu.be/sWz5maw2wc8
  • arakadaşlar merhaba;

baymak luna 20 fi kombim var gecenin bir yarısı kombi arızaya geçiyor ve fan devamlı çalışır halde kırmızı arıza ışıgı yanıyor

servisi çağırmadan önce yardım bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: türbinbakım

Kombinizin sıcak su moduna getirdiğiniz anda çalışmasının nedeni 3 yollu vana üzerindeki milin zamanla kireçlenerek orada bulunan yay tarafından geri çekilememesi ve bu nedenle siz suyu açmasanızda suyu açmış gibi alğılamasıdır su açık olmasığı içinde sistem kış modunda çalıştığını sanmakta ve radyatörler ısınmaktadır aşağıdaki resimde bulunan vanaya bezer bir vana vardır sizin kombidede onu kondtrol edin derim. su sıcaklığı ile ilgil olarak eğer kombiniz kış modunda nomal çalışıyor ise NTCnin sağlam olduğunu düşünebilirsiniz ledlerin yanmamasının nedeni karttaki herhangibir arıza olabilir kısa devre, ıslanma vs kartı kontrol etmek lazım.

arkadaşlar resimdeki 3 yollu vanayı nasıl temizliyoruz. daha dogrusu nasıl sökmemiz gerekiyor geçen sene değiştirdiler 120tl aldılar.. bu sene ucundan kireçler çıkmış ucundaki somunu değiştirdiler. ama suyu algılaması çok yavaşş. değiştiğinde su az açınca bile algılardı şimdi sonuna kadar açıyorum öyle algılıyor. bunu nasıl yerinden sökebilirim. mahallemde kombi parçaları satan yer var. bu parça 35 tl yenisini alıp takıcam.. ama onu ordan sökmem lazım üzerindeki iki küçük bakır boru girişi var onları falan nasıl skerim püf noktası varmı sökünce su falan çıkarmı? anlatırsanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: i3uz

quote:

Kombinizin sıcak su moduna getirdiğiniz anda çalışmasının nedeni 3 yollu vana üzerindeki milin zamanla kireçlenerek orada bulunan yay tarafından geri çekilememesi ve bu nedenle siz suyu açmasanızda suyu açmış gibi alğılamasıdır su açık olmasığı içinde sistem kış modunda çalıştığını sanmakta ve radyatörler ısınmaktadır aşağıdaki resimde bulunan vanaya bezer bir vana vardır sizin kombidede onu kondtrol edin derim. su sıcaklığı ile ilgil olarak eğer kombiniz kış modunda nomal çalışıyor ise NTCnin sağlam olduğunu düşünebilirsiniz ledlerin yanmamasının nedeni karttaki herhangibir arıza olabilir kısa devre, ıslanma vs kartı kontrol etmek lazım.

arkadaşlar resimdeki 3 yollu vanayı nasıl temizliyoruz. daha dogrusu nasıl sökmemiz gerekiyor geçen sene değiştirdiler 120tl aldılar.. bu sene ucundan kireçler çıkmış ucundaki somunu değiştirdiler. ama suyu algılaması çok yavaşş. değiştiğinde su az açınca bile algılardı şimdi sonuna kadar açıyorum öyle algılıyor. bunu nasıl yerinden sökebilirim. mahallemde kombi parçaları satan yer var. bu parça 35 tl yenisini alıp takıcam.. ama onu ordan sökmem lazım üzerindeki iki küçük bakır boru girişi var onları falan nasıl skerim püf noktası varmı sökünce su falan çıkarmı? anlatırsanız sevinirim.

Merhaba kombi sıcak suyu açınca geç alğılıyor ise eğer sorun sizin sorduğunuz yerde fakat bunun için söküp değiştirmeye gerek yok yapmanız gereken üzerinde bulunan vidaları açacaksınız (düz tornavida ve 6 adetti sanki yukarıdaki rakor 10mm açık ağızlı anahtarla açılıyor) üzerinde bulunan bakır borunun rekorunu gevşetin ve yerinden çıkarın zaten parca yaylı son vida çıkınca kendi gelecektir. Sonrasında diyaframı kontrol edin yırtık olabilir değiştirin orada bulunan dışarıdan görünen tapa mili sıkacak dercede kireçliyse onuda değiştirin. bir sorunda bahsettiğiniz gibi suyunuz kireçli ise bu vana içerisindeki milin yataklarında rahat hareket edememesidir mili deneyerek bunu bir test edin içinde incebir zımpara ve marketlerde satılan kireç çözücü ile bu vanayı güzelbir temizlerseniz sizi birkaç sene daha bu işlemleri yapana kadar götürür değiştirmeye gerek yok bence bizim kombide 10 yıldır duruyor aynı 3 yollu ayrıca şuanda kombiye uzağım 3 yollu vananın bu kısmının nasıl söküleceğini tam hatırlamıyorum ama değitirimek gerekeceğini hiç sanmıyorum aynı sorun geçenlerde bizim kombidede vardı aynen dediklerimi yaptım gayet iyi çalışıyor, bu işlemleri yapmak için kombinin suyunu boşaltmayada gerek yok :) kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi türbinbakım -- 4 Aralık 2013; 15:08:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bunyaminaydin

arakadaşlar merhaba;

baymak luna 20 fi kombim var gecenin bir yarısı kombi arızaya geçiyor ve fan devamlı çalışır halde kırmızı arıza ışıgı yanıyor

servisi çağırmadan önce yardım bekliyorum

Merhaba öncelikle kombiniz arıza kodu veren bir kombi olmaması nedeniyle doğrudan bir tahminde bulunamayacağım fakat arızanızı biraz daha detaylandırırsanız mesela kombi kaç derecede bunu yapıyor, herzamanmı yapıyor kaç saat çalıştıktan sonra oluyor daha öncede olmayan bir ses varmı arıza oluşmadan önce bu durumu gözlemleyerek yazabilirseni bu konuda size yardımcı olmaya çalışırım. aklıma ilk gelen diğer arıza kodlu kombilered görülen e03 hatası tarzında bir arızanızın olması baca ve hava sensörlerinin yerini biliyorsanız bu sensötleri kontrol edin derim eğer kombinizde aşırı sıcaklık koruması varsa onuda kontrol edin bunun dışında dikkatiniz çeken bir nokta varsa yine yazınız kolay gelsin.

• Merhaba arkadaşlar,
    Baymak brötje novadens kombi kullanmaktayım. Kombide ki arıza kış konumunda petekler ilk açtığımda yanıyor fakat 5 ila 10 dakika sonra göstergede 43 yazılı bir şekilde kalıyor donuyor adeta tabi bu ara petekler buz gibi oluyor. Peteklerde hava yok devirdaim motoru mu arızalıdır sizce?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba arkadaslar bende de 240 fi var kombim su an arizali degil fakat atesleme durdugu anda gurrr diye bir fan sesi geliyor yarim saniyelik. ileride sikinti cikarir mi kendim tamir edebilir miyim ve ya servis cagirmali miyim garanti yok herhangi bir servis cagiricam..
    baymagin urunune de servisine de firmasina da guvenmiyorum...
    saygilar. .

• ARKADAŞLAR NOVEDANS EXTRA 28Fİ KOMBİM HAFTA BİR E01 BİR HATA VERİYOR RESETLEDİKTEN SONRA NORMALE DÖNÜYOR BU HATAYI VERDİĞİ SIRADA ATEŞLEME OLMUYOR AMA KOMBİ ÇALIŞYIOR BETEKLER SOĞUK OLUYOR...BACANIN ORJİNAL OLMASI ÖNEMLİMİDİR BACA EĞİMİ NASIL OLMALDIR? ÇÜNKÜ ATEŞLELEME YAPARKEN İÇİNDEN BİR SES GELİYOR ANLAYAN ARKAŞLARDAN CEVAP BEKLİYORUM TEŞEKKÜR EDERİM
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tergener

Belki anlayan varsa Baymak Ocean Luna kombim su sızdırmaya başladı. Bu resimdeki parçanın arkasından su sızıyor. Zaten daha önceden ön taraftan da sızdırmış galiba. Servis çağırmadan önce ne kadar masraf açar bilen varsa söyleyebilir mi? Teşekkürler...

baymak kombi arıza

Ben kendi kombimde de yaşadım bu sorunu kaçağın olduğu yeri görebiliyor musunuz.Genelde sıcak su çıkışının oralarda olabliyor.Bİ sıcak bi soğuk zamanla oradaki somunu gevşetebiliyor galiba.

Ben şans eseri bakır boruların ek yerindeki somundan aktığını görüp sıkıp düzelttim.Belki sizinkide bu kadar basittir.Resmide açamadım.Uzmanı değilim sadece bu kadar basit bir şey olabilir yazmak istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: *ExtraTechx*

quote:

Orijinalden alıntı: Tergener

Belki anlayan varsa Baymak Ocean Luna kombim su sızdırmaya başladı. Bu resimdeki parçanın arkasından su sızıyor. Zaten daha önceden ön taraftan da sızdırmış galiba. Servis çağırmadan önce ne kadar masraf açar bilen varsa söyleyebilir mi? Teşekkürler...

baymak kombi arıza

Ben kendi kombimde de yaşadım bu sorunu kaçağın olduğu yeri görebiliyor musunuz.Genelde sıcak su çıkışının oralarda olabliyor.Bİ sıcak bi soğuk zamanla oradaki somunu gevşetebiliyor galiba.

Ben şans eseri bakır boruların ek yerindeki somundan aktığını görüp sıkıp düzelttim.Belki sizinkide bu kadar basittir.Resmide açamadım.Uzmanı değilim sadece bu kadar basit bir şey olabilir yazmak istedim.

Sorunu çözemeyince ve kombide başka sıkıntılar da olduğu için kombiyi yenilemiştim. İlginizden dolayı çok teşekkürler...

• Merhaba arkadaşlar 2003 model baymak baxi eco 240 fi kombimiz bilemediğimiz yeni bir arıza ile yine hanenin gündemine oturdu sorun şu ki sabah kombiyi kış modunda ilk açınca yanıyor çalışııyor ama radayatör ısınmıyor ve içindeki kullanma suyunu ısıtıyor (musluğu açınca kısa zamanda kayanar derecede su geliyor) kullanma suyunu kapayınca bu defa radyatör ısınmaya başlıyor gün içerinsinde sadece ilk kullanımda oluyor (evde olmadığım için bu aralar bu sorunu kendim kombi açıkken daha gözlemleyemedim anlatılanı yazıyorum) ben üç yollu vanadan ve üzerinde bulunan sviçten (iki kablolu olan) şüphelenmeye başladım umarım ki kartta röle sorunu vs yoktur. Bu sorunu yaşayan başka arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim birde kombinin pompası zaman zaman dınnnnnnlıyor acaba onunda kafa dağıldımı ne olduysa artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: enginkoto

merhaba arkadaslar bende de 240 fi var kombim su an arizali degil fakat atesleme durdugu anda gurrr diye bir fan sesi geliyor yarim saniyelik. ileride sikinti cikarir mi kendim tamir edebilir miyim ve ya servis cagirmali miyim garanti yok herhangi bir servis cagiricam..
    saygilar. .

fan kombi ateşlemeden önce içinde bulunan gazı süpürme yapar ve ateşleme esnasında patlama yapmasını önler eger fan sesi garip geliyorsa kombinizi açarak kontrol edebilirsiniz üzerindeki tozlar vs de buna neden olabilir fanınız rulmanı dağımış da olabilir bilmiyorum kullancı açıp rulman değiştirebilirmi sonuçta bir motor üzerinde bir fan var değiştirilebilmesi lazım fakat bazı markalar fanlarını açılmayacak şekilde presli falan yapıyor bence bir kontrol edin derim ama servisler fanı direkt değişitiriyor ve 200-300 tl gibi bir fatura çıkartıyor en olmadı aynı fanı alırsınız heryerde satılıyor nihayetinde siz takarsınız zor değil (eğer böyle bir niyetiniz olursa işe başlamadan mutlaka bolca ve değişik açılardan resim çekin montajda çok faydası olur)

• quote:

quote:

merhaba arkadaslar bende de 240 fi var kombim su an arizali degil fakat atesleme durdugu anda gurrr diye bir fan sesi geliyor yarim saniyelik. ileride sikinti cikarir mi kendim tamir edebilir miyim ve ya servis cagirmali miyim garanti yok herhangi bir servis cagiricam..
    saygilar. .

fan kombi ateşlemeden önce içinde bulunan gazı süpürme yapar ve ateşleme esnasında patlama yapmasını önler eger fan sesi garip geliyorsa kombinizi açarak kontrol edebilirsiniz üzerindeki tozlar vs de buna neden olabilir fanınız rulmanı dağımış da olabilir bilmiyorum kullancı açıp rulman değiştirebilirmi sonuçta bir motor üzerinde bir fan var değiştirilebilmesi lazım fakat bazı markalar fanlarını açılmayacak şekilde presli falan yapıyor bence bir kontrol edin derim ama servisler fanı direkt değişitiriyor ve 200-300 tl gibi bir fatura çıkartıyor en olmadı aynı fanı alırsınız heryerde satılıyor nihayetinde siz takarsınız zor değil (eğer böyle bir niyetiniz olursa işe başlamadan mutlaka bolca ve değişik açılardan resim çekin montajda çok faydası olur)

verdiğiniz cevap için öncelikle teşekkürler
    öncelikle tamirciler fanın temizlenmediğini söylediler ki temizlendiğini youtube da izledim
    bence temizlikten ziyade rulman olabilir çünkü başlarken ve dururken daha fazla ses çıkarıyor
    tamiri 150 değşim 250 dediler
    sökmesi zora benzemiyor ama dağıtırrım veya başka bir şeyi bozabilirim diye çekiniyorum açıkçası
    bozulana kadar beklemeyi düşünüyorum yine de temizlense iyi olabilir :)
    saygılar

• quote:

quote:

quote:

saygilar. .

öncelikle tamirciler fanın temizlenmediğini söylediler ki temizlendiğini youtube da izledim
    bence temizlikten ziyade rulman olabilir çünkü başlarken ve dururken daha fazla ses çıkarıyor
    sökmesi zora benzemiyor ama dağıtırrım veya başka bir şeyi bozabilirim diye çekiniyorum açıkçası
    saygılar

emin olun sökmesi kadar içindeki parçaları değiştirmeside kolay hani çok abartılı derecede bozulana kadarda beklmemek lazım çünkü o safhadan sonra artık fanı değiştirmek gerekir birçok kombide görmüş olduğum ebm papst marka fanlar var eğer sizin fanda bu markaysa gerçekten sağlam ve kaliteli ürün yapan bir firma benim gözümde 450mm çapa kadar fanlarda dünya lideri :) fana gelen sensör bağlantıları hava basınç hortumlarına vs dikkat ederek tekrar montaj yaparsanız sorun olmaz birde bacaların içnde bir sensör daha var onuda düşünerek sökmek lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

saygilar. .

saygılar

emin olun sökmesi kadar içindeki parçaları değiştirmeside kolay hani çok abartılı derecede bozulana kadarda beklmemek lazım çünkü o safhadan sonra artık fanı değiştirmek gerekir birçok kombide görmüş olduğum ebm papst marka fanlar var eğer sizin fanda bu markaysa gerçekten sağlam ve kaliteli ürün yapan bir firma benim gözümde 450mm çapa kadar fanlarda dünya lideri :) fana gelen sensör bağlantıları hava basınç hortumlarına vs dikkat ederek tekrar montaj yaparsanız sorun olmaz birde bacaların içnde bir sensör daha var onuda düşünerek sökmek lazım.

hocam teşekkür ederim halen daha öyle gürültülü bir şekilde çalışıyor sökme takmayı bir kez görsem yaparım da bunla ilgili video yok malesef ya da dağıtıp toparlayamassam tamirci çağırcaz artık :)
    kış bitsin ondan sonra deneyecem :)
    saygılar...

• Merhaba,

Geçtiğimiz akşam elektriklerin gidip gelmesi sonucu kombi arızaya geçti. bugün servis geldi ve bir yere tornavida sokup düzeltti. ekstra bir ücret de almadı sadece servis ücreti aldı.

"muhtemelen elektrikler yüzünden arızaya geçmiş şimdilik bir sıkıntı yok çalışıyor kombi ama üç yollu vananın değişmesi gerek" dedi. ucundan su sızdırıyordu çok çok az (damla damla bile değil). ilk etapta sıkıntı yaratır mı dediğimde "değişmesi gerekiyor işte" dedi geçiştirdi.

şimdi merak ettiğim konu bu sızıntı sıkıntı yaratır mı? çünkü eğer bu elektrik kesintisi yüzünden bu arıza olmasaydı bu sızıntıyı fark etmeyecektik bile. muhtemelen kış başında yaptıracağım bakımda ortaya çıkacaktı?

sizce bu parçanın değişmesinin aciliyeti var mıdır? ona göre servisi arayıp hemen çağıracağım.

edit: baymak baxi eco 280fi kombi modeli.

http://www.turkiyebaymakservisi.com/wp-content/uploads/Eco-280Fi.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teritori -- 28 Haziran 2014; 12:40:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: selsar73

baymak 20fi marka kombimde sıcak su musluğunu açınca bazen su sıcak gelip soğuk akmaya başlıyor bir daha sıcak su gelmiyor . bazen ise bu problem oluşmuyor normal çalışıyor.nedenini soracaktım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için

arkadisim siyafram patlamış olabilir ende ayni sorun vardi diyaframi soktum yirtik cikti zamanla yirtiliyo cok basit deyisimi kendinde yapabilirdi. ben 6 ay once servise 250 tl verdim gene ayni bilgin olsun
     baymak kombi arıza

• Baymak luna 20fi kombi calisiyor ama su 55 60 dereceden fazla isinmiyor...bunun sebebi ntc den olabilirmi acaba?

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.