Şimdi Ara

Baymak Elegant Plus 12.000 Btu Enerji Tüketimi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
242
Cevap
7
Favori
62.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli bilgiler için teşekkürler. Bende dün kurulum yaptırdım. Elegant prime 12btu. Bunun etiket değerleri plusa göre daha az tüketim gösteriyor. Çalışırken ses az. Sadece kanat sesleri özellikle iç kanat seslerinde nadiren plastik sesi geliyor o dikkatimi çekti. Bakalım faturaya nasıl yansıyacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi confutatis -- 7 Temmuz 2019; 12:25:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kayıboyu11 kullanıcısına yanıt
    Bende prime modelinde açmayı denedim. Ancak bizim modelde healt tuşu wifi bağlantısı için kullanılıyormuş. İonizeri prime modelinde kaldırmışlar.

• confutatis C kullanıcısına yanıt
    Hocam prime modelin kullanma klavuzundada health tuşu ionizer aktif etme olarak yazıyor
    Plus ile prime arasındaki tek fark kullanılan gaz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yok hocam yanlışınız var. Hem sitesindeki kitapçıkta hemde benim elimdeki kitapçıkta eklediğim resimdeki gibi. Ayrıca prime modelinin hem ısıtmada hem soğutmada enerji sarfiyatı daha az. Dış ünitede de birkaç farklılık var dedi servis elemanı.
    Baymak Elegant Plus 12.000 Btu Enerji Tüketimi

Birde servis elemanı "bunun kurulumu daha zor. İç ünite plastik kalitesi daha zayıf yani ince ondan dolayı hassas davranmak gerekiyor." Dedi. Ağırlık olarak iç ünitede plustan 1.5kg daha hafif prime.

• confutatis C kullanıcısına yanıt
    Hocam ben yanlış klavuza baktım o zaman haklısınız. Kalitesine yorum yapamam ama tüketim değerlerini karşılaştırdım milimetrik fark var dişe dokunur fark yaratacağını sanmıyorum. Dikey kanatçık kanalları farklı daha geniş ses seviyesi dahada düşüktür iç ünitenin tabiki hava yönlendirme kapasiteside tahminen bi o kadar zayıftır diye düşünüyorum. Yeni nesil gaz koyup prime demişler daha çevreci bir gaz yoksa ekonomi anlamında bir farkı yoktu okuduğum incelemelerde.
    Gördüğüm kadarıyla tam bir FP ürünü baymak klima. Şuanki bütçemle aynı btu ya iki kat para asla ödemem marka ve kalite için. Yorumların çok büyük çoğunluğu memnun arada tek tük şikayet var makinadan. Ama servisler düşman başına bu kesin, baymak servislerine biraz çeki düzen verse kafadan iki katı satış yapar herhalde

yılların teknolojisi ionizer i niye kaldırılmış anlam veremedim 5 dolarlık bir cihazdı hatırladığım kadarıyla.Gerçi büyük üreticiler Mitsubishi daikin toshiba dada yok.Geçen konuştuğumuz gibi sağlık açısından sakıncalı buluyorlar sanırsam.Baymak üreticisi aux da bu yolda sanırsam.Bizim elegant plus da bile her açtığımızda tekrar ionizeri açmamız gerekiyor , şimdi hepten kaldırmışlar.

Zaten prime olanın görünüşüde beğenmedim.Şu saatten sonra vestel flora ,altus r32 li modelleri ve airfell i tavsiye ederim alacak arkadaşlara.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • meeb kullanıcısına yanıt
    İonizer olmazsa olmazımdı. Firmalar ucuz üretim için habire hammaddeden kısıyorlar beyaz eşyada çelik kazan kalmadı mutfak robotlarında cam yok gibi mesela.
    Prime modeli daha basit gibi duruyor evet yakından görmek gerek. Hafif yada kibar diye eleştirmekte pek doğru değil bence. Mekanizma sağlamsa sessizse düzgün soğutuyor ekonomikse çokta eleştirmemek gerek

• Hocam sanki biyerlerde yazmıştınız okumuştum gibi geliyor, eco modda kompresör dur kalk yapıyor ve homurdanma sesi geliyor kompresörden diye. Eco moddan çıkartınca 600 küsür watt çekerken 360 watt lara düştü garibime gitti. Eco mod nasıl economi yaptırıyorki

öyle hocam da.Özellikten eksilt tasarımdan eksilt , dediğiniz gibi kanatçıktaki ızgarayı bile azaltmışlar.Sanırsam dahili wifi de yok.Üretici yine Ningbo aux ancak epey eksiltme yapmışlar gibi kg hafiflemesi bile bence malzeme çalmaktır.Hep derler iyi mal ağır olur diye.Arkadaş 3 yıl önce a101 den hi level tv almıştı bildiğiniz gibi vestel üretimi olunca tavsiye etmiştim .Geçen yine aldılar küçük odalarına inç daha büyük olmasına karşın tv kuş gibi olmuş önceki insanın üstüne düşse öldürür misaliydi.Firmalar çalsınlar bakalım nereye varacak bu işin sonu.

Eco modun tasarrufu çalışması için uzun süre açık kalması lazım anladığım.İlk safyfalarda yazmıştım.Evet kompresör dar boğaza giriyor.Özellik anladığım kompresörün hızlı çalışmasını engelliyor ancak ortam istenilen sıcaklıkta değilse bir hızlanıp bir azalıyor gibi.Özellikle uyku modunda denediğimde iç ünite sesinden çok kompresör sesi duyuluyordu.Bir hızlanıp azalıyordu sonra devreden çıkartınca dış ünitede sessiz olmuştu.

• meeb kullanıcısına yanıt
    Bazen bildiğin lokomotif sesi gibi titriyor eco mod da. Bir de eco suz tüketim takip edeyim sonuçta saatlerce çalışmıyor bizim evde

• Selamlar,
    Bugün n11 den 275 tl hediye çeki ile baymak 12000 btu almayı düşünüyorum ama iki model var. Biri plus, biri de prime. Fiyatları aynı sayılır. Farkı nedir ?

• hDundar kullanıcısına yanıt
    Hocam ciddi bir fark yok diye biliyorum hatta genel kanı plus modelinin malzeme kalitesi olarak daha albenisi olduğu yönündeydi, prime modelinin malzeme olarak daha kalitesiz hissi verdiğini okumuştum yorumlarda
    Plus duvarda gerçekten şık duruyor
    Çok fiyat farkı yoksa plus derim ben
    Yok prime fiyat avantajı varsa onu tercih edebilirsiniz
    Sitesinde bi karşılaştırın fark görebilmek için yinede

• quote:

Orijinalden alıntı: kayıboyu11

Hocam ciddi bir fark yok diye biliyorum hatta genel kanı plus modelinin malzeme kalitesi olarak daha albenisi olduğu yönündeydi, prime modelinin malzeme olarak daha kalitesiz hissi verdiğini okumuştum yorumlarda
    Plus duvarda gerçekten şık duruyor
    Çok fiyat farkı yoksa plus derim ben
    Yok prime fiyat avantajı varsa onu tercih edebilirsiniz
    Sitesinde bi karşılaştırın fark görebilmek için yinede
    Teşekkürler hocam, plus aldım :) gelince bakalım umarım iyidir. Bu arada elektrik tüketimi nasıl bu aletlerin ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hDundar -- 11 Kasım 2019; 20:39:0 >
  • Hayırlı olsun çok şık bir ürün
    İşini yapıyor. Montaj kuralları ile ilgili yorumları mutlaka okuyun servis geldiğinde yeterince donanımlı olursunuz
    Tüketiminden şikayetim olmadı genel fikir ekonomik olduğu yönündeydi
    İnverter olduğu için aç kapa değilde sürekli kullanımda ekonomisini gösterir

• quote:

Hayırlı olsun çok şık bir ürün
    İşini yapıyor. Montaj kuralları ile ilgili yorumları mutlaka okuyun servis geldiğinde yeterince donanımlı olursunuz
    Tüketiminden şikayetim olmadı genel fikir ekonomik olduğu yönündeydi
    İnverter olduğu için aç kapa değilde sürekli kullanımda ekonomisini gösterir
    Montaj kuralları nerede yazıyorhocam ?

Klima Montajında Dikkat Edilmesi gereken Hususlar
    1- Montaj öncesi ilgili markanın teknik ekibi tarafından keşif hizmeti verilmiş olmalı ve bu hizmet mutlaka belgelendirilmelidir.
    2- Montaj noktası tüketicinin istediği değil, Servisin istediği değil, Teknik olarak en uygun ve ortak kararlaştırılmış yere yapılmalıdır. Servisin dediği yer olmak zorunda değildir. Ancak unutmayınız ki Tüketicinin dediği yer olmak zorunda da değildir. Sizin satıştan vazgeçme hakkınız olduğu gibi, Servisin montaj reddetme hakkı olduğunu unutmamalısınız
    3- Montaj yapılacak alanın elektrik tesisatının kontrolü ve topraklama hattının var olmasından ziyade kapasitesi tespit edilmelidir. Toprak hattı zayıf olan veya hiç olmayan mekânlarda yapılacak olan klima montajlarının, Yeni nesil klimaların yüksek elektronik donanım ve yazılımsal işlevlere sahip olması nedeniyle büyük risk içerdiği, aynı zamanda toprak hatsız mekânların can güvenliği açısından tehlike arz ettiği unutulmamalıdır.
    4- Klima için enerji kaynağı olarak prizler kullanılmamalı, en yakın buat veya mümkün ise sigorta panosundan klimaya özel 3 x 2.5 kesitte (Mümkünse TTR) özel hat çekilmeli, İç ünite yanına Sigorta mutlaka taktırılmalıdır. Dışarıya sigorta takılması ve Elektrik kablosuna ek yapılması gibi durumlar asla kabul görmeyen uygulamalardır.
    5- Montaj için duvara açılacak olan delik, mümkünse PUNCH kullanılmalıdır.
    6- İç ünite drenaj borusu çekildiği gibi mutlaka Dış ünite için de Drenaj Borusu çekilmelidir. Bu hizmet için servis tarafından ek ücret talep edilemez zira firmalar bu hizmetin karşılığında Yetkili servislere bedel ödemekte ve bu bedel içerisinde sizin 5 metreye kadar dış ünite tahliye borunuzun parası da bulunmaktadır.
    7- Bilmelisiniz ki BÜTÜN Markalar ve üretici firmalar VAKUM konusunu ZORUNLU kılmış ve bu doğrultuda tüm ekiplerini defalarca bilgilendirmiş, kurum içi bültenler yayınlamıştır ancak Montaj ekipleri zamansızlık bahanesi arkasına sığınarak veya bilinçsizlikten dolayı VAKUM konusunu pas geçmektedir. VAKUMSUZ MONTAJ KLİMAYA İHANETTİR cümlesini forumumuza gelen her üyemize mutlaka ezberleteceğiz. İster sıfır montaj ister ikinci, ister 5 inci montaj olsun her söküm sonrası yeniden monte edilen klimaya MUTLAKA yeniden VAKUM yapılmalıdır
    8- VAKUM unsurunda süre OLMAZ. Vakumun bittiğine süre değil ibre karar verir. Bu doğrultuda 5 dakika 15 dakika 3 saat gibi söylemlerin forumumuzda ve GERÇEK klima dünyasında anlamı ve geçerliliği yoktur. Manometre bağlanarak ibrenin sıfırın altına düşmesi beklenir, eğer manometrede HASSAS SAAT var ise 10 dakika beklenir, ibrenin yerinden oynamadığı görülürse o zaman Vakum bitmiş demektir. İbre yerinden oynadıysa sistemde kaçak vardır, klima gazı salınmadan önce kaçak bulunmalı, yeniden vakum yapılmalı, yeniden 10 dakika beklenmeli, sorun giderildiyse o zaman sisteme gaz verilmelidir.
    9- ‘’Vakum yerine süpürme yapıyoruz’’ diyen teknik ekibi evden kovabilirsiniz en doğal ve yasal hakkınızdır zira sizden ÇALIYORDUR. Süpürme diye bir yöntem yoktur, süpürme kavramının hangi anlamda kullanıldığı Vakum konusunda yanlış bilinenler yazımızda işlenmiştir okuyabilirsiniz.
    10- Yetkili servisler KOLON ve KİRİŞ kesmeyi/delmeyi reddedebilirler. Bu, Deprem yönetmeliği ve bina güvenliği gerekliliğidir.
    11- Kesilen, delinen, kırılan tüm noktalar alçı ile kapatılmak zorundadır ancak Yetkili Servislerin Boyama zorunlulukları yoktur. Kurum içi eğitimlerde teknik ekiplere verilen bilgi ‘’Müşteri evine nasıl temiz girdiyseniz, aynı şekilde temiz çıkmak zorundasınız’’ şeklindedir.
    12- Uygulamalar markadan markaya değişmekle birlikte, en az 4 metre boru ücretsiz olarak sunulmakta (bazı markalarda 5-15n arası ALM. 5m Bakırdır) birlikte, bu metrajın üzerindeki her 1 metre için ek bedel ödemekle yükümlü olduğunuzu unutmayınız.
    13- Ürün içinden 5 metre boru çıktı, size 7 metre lazım, 2 metre ek yaptılar. YOK ÖYLE BİR ŞEY. Siz ekli boru kullanmak zorunda değilsiniz. Mademki 2 metre için sizden fark isteniyor, o halde ürün içerisinden çıkan 5 metreyi servise teslim edip, servisten 7 metrelik yekpare boru talep ediniz.
    14- 5 metre üzeri tesisata sahip klimalarınız için ilave gaz şarjını mutlaka yaptırınız. Boru çapı ve marka uygulamalarına göre değişmekle birlikte, 5 metreden sonraki her 1 metre için (Fabrika ortamında sistem içerisine 5 metre tesisat baz alınarak gaz şarjı yapılır) 20-30 gram ilave gaz sisteme likit olarak girilmelidir. ‘’R410A gazına ilave olmaz’’ diyen klimacı olmayanların lafına bakmayınız. Gerçek klimacılar sisteme gazı vermeden önce ne yapılması gerektiğini iyi bilir. Fazladan 5 metre demek 100 gram gaz demektir, sistemde toplasanız 600-800 gram gaz olduğunu düşünürseniz 100 gramın önemi daha iyi anlaşılmış olur. İlave gaz şarjınız yapılmazsa Sistem performansınız düşer unutmayınız.
    15- Klimanızın kalıcı elektrik bağlantısı EHLİYETLİ BİR ELEKTRİKÇİ tarafından yapılmak zorundadır. Eğer Klima ekibinde ehliyetli elektrikçi yok ise ve ‘’Biz bağlayamayız’’ derlerse sakın ola ki ekibi evden gönderip elektrikçiye ekstra para ödemeyiniz. Yeni alınan karar gereği elektrik Ehliyetli bir personel tarafından bağlanmak zorunda olsa da, bu yükümlülük ASLA tüketiciye ait değildir. Bünyesinde ehliyetli elektrikçi olmayan Yetkili Servis, Ehliyetli bir elektrikçiye PARASINI KENDİSİ ÖDEYEREK sizin kalıcı bağlantınızı yapmakla yükümlüdür.
    16- Montaja dair teknik tüm bağlantılar-vakum-gaz verilmesi-alçı yapılması-temizlik vb gibi tüm unsurlar bittikten sonra test aşamasında ortam ısısı ve Montajı yapılan klimanın üfleme derecesi dijital termometre ile ölçülüp tüketiciye gösterilmek zorundadır. Tüm bu unsurlar, size verilen hizmetin resmi belgesinde yazılı olmak zorundadır.
    17- Tüm Hizmetler bittikten sonra tüketici tarafından görsel ve işitsel tüm kontroller yapılır ve Yetkili Servisin düzenlemiş olduğu formun TEKNİK EKİP AÇIKLAMASI yazan bölüm mutlaka OKUNARAK karşılıklı imza altına alınmalıdır.

Forumda bir arkadaş paylaşmıştı çok değerli bilgiler bence
    Sayfasını bulamadığım için kendi arşivimden ekledim tekrar

• quote:

Klima Montajında Dikkat Edilmesi gereken Hususlar
    1- Montaj öncesi ilgili markanın teknik ekibi tarafından keşif hizmeti verilmiş olmalı ve bu hizmet mutlaka belgelendirilmelidir.
    2- Montaj noktası tüketicinin istediği değil, Servisin istediği değil, Teknik olarak en uygun ve ortak kararlaştırılmış yere yapılmalıdır. Servisin dediği yer olmak zorunda değildir. Ancak unutmayınız ki Tüketicinin dediği yer olmak zorunda da değildir. Sizin satıştan vazgeçme hakkınız olduğu gibi, Servisin montaj reddetme hakkı olduğunu unutmamalısınız
    3- Montaj yapılacak alanın elektrik tesisatının kontrolü ve topraklama hattının var olmasından ziyade kapasitesi tespit edilmelidir. Toprak hattı zayıf olan veya hiç olmayan mekânlarda yapılacak olan klima montajlarının, Yeni nesil klimaların yüksek elektronik donanım ve yazılımsal işlevlere sahip olması nedeniyle büyük risk içerdiği, aynı zamanda toprak hatsız mekânların can güvenliği açısından tehlike arz ettiği unutulmamalıdır.
    4- Klima için enerji kaynağı olarak prizler kullanılmamalı, en yakın buat veya mümkün ise sigorta panosundan klimaya özel 3 x 2.5 kesitte (Mümkünse TTR) özel hat çekilmeli, İç ünite yanına Sigorta mutlaka taktırılmalıdır. Dışarıya sigorta takılması ve Elektrik kablosuna ek yapılması gibi durumlar asla kabul görmeyen uygulamalardır.
    5- Montaj için duvara açılacak olan delik, mümkünse PUNCH kullanılmalıdır.
    6- İç ünite drenaj borusu çekildiği gibi mutlaka Dış ünite için de Drenaj Borusu çekilmelidir. Bu hizmet için servis tarafından ek ücret talep edilemez zira firmalar bu hizmetin karşılığında Yetkili servislere bedel ödemekte ve bu bedel içerisinde sizin 5 metreye kadar dış ünite tahliye borunuzun parası da bulunmaktadır.
    7- Bilmelisiniz ki BÜTÜN Markalar ve üretici firmalar VAKUM konusunu ZORUNLU kılmış ve bu doğrultuda tüm ekiplerini defalarca bilgilendirmiş, kurum içi bültenler yayınlamıştır ancak Montaj ekipleri zamansızlık bahanesi arkasına sığınarak veya bilinçsizlikten dolayı VAKUM konusunu pas geçmektedir. VAKUMSUZ MONTAJ KLİMAYA İHANETTİR cümlesini forumumuza gelen her üyemize mutlaka ezberleteceğiz. İster sıfır montaj ister ikinci, ister 5 inci montaj olsun her söküm sonrası yeniden monte edilen klimaya MUTLAKA yeniden VAKUM yapılmalıdır
    8- VAKUM unsurunda süre OLMAZ. Vakumun bittiğine süre değil ibre karar verir. Bu doğrultuda 5 dakika 15 dakika 3 saat gibi söylemlerin forumumuzda ve GERÇEK klima dünyasında anlamı ve geçerliliği yoktur. Manometre bağlanarak ibrenin sıfırın altına düşmesi beklenir, eğer manometrede HASSAS SAAT var ise 10 dakika beklenir, ibrenin yerinden oynamadığı görülürse o zaman Vakum bitmiş demektir. İbre yerinden oynadıysa sistemde kaçak vardır, klima gazı salınmadan önce kaçak bulunmalı, yeniden vakum yapılmalı, yeniden 10 dakika beklenmeli, sorun giderildiyse o zaman sisteme gaz verilmelidir.
    9- ‘’Vakum yerine süpürme yapıyoruz’’ diyen teknik ekibi evden kovabilirsiniz en doğal ve yasal hakkınızdır zira sizden ÇALIYORDUR. Süpürme diye bir yöntem yoktur, süpürme kavramının hangi anlamda kullanıldığı Vakum konusunda yanlış bilinenler yazımızda işlenmiştir okuyabilirsiniz.
    10- Yetkili servisler KOLON ve KİRİŞ kesmeyi/delmeyi reddedebilirler. Bu, Deprem yönetmeliği ve bina güvenliği gerekliliğidir.
    11- Kesilen, delinen, kırılan tüm noktalar alçı ile kapatılmak zorundadır ancak Yetkili Servislerin Boyama zorunlulukları yoktur. Kurum içi eğitimlerde teknik ekiplere verilen bilgi ‘’Müşteri evine nasıl temiz girdiyseniz, aynı şekilde temiz çıkmak zorundasınız’’ şeklindedir.
    12- Uygulamalar markadan markaya değişmekle birlikte, en az 4 metre boru ücretsiz olarak sunulmakta (bazı markalarda 5-15n arası ALM. 5m Bakırdır) birlikte, bu metrajın üzerindeki her 1 metre için ek bedel ödemekle yükümlü olduğunuzu unutmayınız.
    13- Ürün içinden 5 metre boru çıktı, size 7 metre lazım, 2 metre ek yaptılar. YOK ÖYLE BİR ŞEY. Siz ekli boru kullanmak zorunda değilsiniz. Mademki 2 metre için sizden fark isteniyor, o halde ürün içerisinden çıkan 5 metreyi servise teslim edip, servisten 7 metrelik yekpare boru talep ediniz.
    14- 5 metre üzeri tesisata sahip klimalarınız için ilave gaz şarjını mutlaka yaptırınız. Boru çapı ve marka uygulamalarına göre değişmekle birlikte, 5 metreden sonraki her 1 metre için (Fabrika ortamında sistem içerisine 5 metre tesisat baz alınarak gaz şarjı yapılır) 20-30 gram ilave gaz sisteme likit olarak girilmelidir. ‘’R410A gazına ilave olmaz’’ diyen klimacı olmayanların lafına bakmayınız. Gerçek klimacılar sisteme gazı vermeden önce ne yapılması gerektiğini iyi bilir. Fazladan 5 metre demek 100 gram gaz demektir, sistemde toplasanız 600-800 gram gaz olduğunu düşünürseniz 100 gramın önemi daha iyi anlaşılmış olur. İlave gaz şarjınız yapılmazsa Sistem performansınız düşer unutmayınız.
    15- Klimanızın kalıcı elektrik bağlantısı EHLİYETLİ BİR ELEKTRİKÇİ tarafından yapılmak zorundadır. Eğer Klima ekibinde ehliyetli elektrikçi yok ise ve ‘’Biz bağlayamayız’’ derlerse sakın ola ki ekibi evden gönderip elektrikçiye ekstra para ödemeyiniz. Yeni alınan karar gereği elektrik Ehliyetli bir personel tarafından bağlanmak zorunda olsa da, bu yükümlülük ASLA tüketiciye ait değildir. Bünyesinde ehliyetli elektrikçi olmayan Yetkili Servis, Ehliyetli bir elektrikçiye PARASINI KENDİSİ ÖDEYEREK sizin kalıcı bağlantınızı yapmakla yükümlüdür.
    16- Montaja dair teknik tüm bağlantılar-vakum-gaz verilmesi-alçı yapılması-temizlik vb gibi tüm unsurlar bittikten sonra test aşamasında ortam ısısı ve Montajı yapılan klimanın üfleme derecesi dijital termometre ile ölçülüp tüketiciye gösterilmek zorundadır. Tüm bu unsurlar, size verilen hizmetin resmi belgesinde yazılı olmak zorundadır.
    17- Tüm Hizmetler bittikten sonra tüketici tarafından görsel ve işitsel tüm kontroller yapılır ve Yetkili Servisin düzenlemiş olduğu formun TEKNİK EKİP AÇIKLAMASI yazan bölüm mutlaka OKUNARAK karşılıklı imza altına alınmalıdır.

Forumda bir arkadaş paylaşmıştı çok değerli bilgiler bence
    Sayfasını bulamadığım için kendi arşivimden ekledim tekrar
    Hocam harika bilgiler, hiçbirini bilmiyordum. Liste de oldukça kabarık, gelen servise bunlar yapılacak desem ne diyorsun demesinler :) hepsini not alıyorum, kurulumda kontrol edeceğim. Teşekkürler

Hocam en önemlisi vakum
    Vakumu asla ama aslat atlatma
    Başında bekle yaptır
    Yapmazlarsa formu imzalama

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.