Şimdi Ara

Batarya - pil kontrol takib projesi yapan oldumu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
89
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    birçok kişinin kendine proje aradığını gördüm ve şu sıralar ençok aklıma takılan bir konu var
    günlük hayatımıza 18650 ler maalesef ama maalesef smoker ile girdi. gönül isterdiki proje geliştiren veya mobil sistemler üretenler sayesinde tanışmış olsa idi

şu sıralar hem kendi hemde çevremdekilere, acil aydınlatma sistemi olarak el kadar güneş panelleri ile local aydınlatma sistemleri öneriyorum. minik paneller güneşe bakacak ve 18650 ler ile besleme yapılıp 5-10 adet led ler ile zorunlu aydınlatma bir süre giderilmiş olacak. aynı sistemin sensörlü versiyonlarını da öneriyorum.
    bu sistemleri de tp4056 gibi devreler ile.

buraya kadar sorun yok. sistem çalışıyor
    ama bende maalesef sistem kontrol ve takib ; aynı zamanda bu verilerin db olarak kayıt altında olması gibi bir takıntı mevcud.
    sizlere sormak istedim
    ufak bir kontrol sistemi ve wifi bağlantısı ile bu veriler bir noktada toplansa ve arşivlense.. linux/android bir ekranda ki; siz bunu ister ev otomasyonu ister bina otomasyon/güvenlik sistemine entegre ederek de kullanabilirsiniz

şimdi hemen soru veya öneri gelmeden hayalimdeki sistemi anlatayım. ve sizlerde bu konuda çalışma yapan veya yapmayı düşünen var ise..

a) anlık batarya nın hem beslemesi hemde güç çekiminin görüntülenmesi. eğer bir batarya/pil grubu ise, yani 1 den fazla pil ile sistem desteklenmiş ise bu her pilin durumunu, pilden çekilen enerjinin veya anlık olarak o pile ister şebekeden alternatif olarak da güneş panellerinden gelen beslemenin ne olduğu, pilin anlık beslediği sisteme göre tahmini enerji durumu - tahmini devrenin aktif kullanım ömrü ki kendisi hiç dolum yapmasa bile..
    b) batarya veya batarya grubundaki pilin ölme durumuna veya tahmini ömür süreçlerinin hesablanması
    c) değişen enerji talebine göre o sisteme eklenmesi gereken yeni batarya ların hesablanması ki devreden ek enerji istenmese bile özellikle güneş olmayan günlerde hizmete devam edebilmesi için tahmini gerekli takviye ne olmalı gibi

bu tür hesablamaların anlık yapılıp,

c) bir kablolu/kablosuz devrede verilen toplanması ama burda harici bir taleb durumunda devrenin mac/trust ilişkisi ile verilen yabancıların eline geçmemesi.. düşünün.. alarm sistemi kurdunuz. hırsızlar bataryaların bitmesini bekliyor.. gibi fantezi yapabiliriz.

d) trust ile alınan bilgilerin toplandığı alanda bunların hem genel hemde bireysel olarak güç takibinin ekrana yansıtılması gibi

burdan neyi sağlayacağız..
    isterseniz minik devrelerinizin enerji durumunu
    daha da geliştirmeniz halinde.. devasa batarya sistemlerinde genel enerji seviye durumlarının takibinde bir proje olabilir

elektronik veya coder lığımın olduğunu söyleyemem. ama kendim bir bms devresi ile 18650 lerden faydalanırken.. her bir pil in hem besleme hemde beslenmesi durumunun takibi için oldkça fazla kablo hayal ettim ki belkide gerek bile yoktur
    burda ilk planda 18650 düşündüğüm için bazı video larda, 18650 lerin bazılarında kapak altında bazı koruma devrelerinin olduğu söyleniyor ve bu devrelerden faydalanmak imkanı varmı ? mantık hayal gücü ile daha farklı düşünce tarzı ile en basit pil devresinden devasa batarya sistemlerine kadar aynı mantık ile olabileceğini düşündüm

bunu en adi pillerden tutun, heryerde dolabilen pil olarak nikel kökenli pillere ve ordan ups lerde kullandığımız kuru akülere ki onların rs232 ile takibinin yapıldığı söylenir ama hiç bir zaman rs232 takıb da o devreyi kontrol etmedim.. neden ise..

dolayısı ile bu tür bir proje çalışması yapmış, yapılmış, yapmak isteyen olursa tanışmak * konuşmak isterim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.