Şimdi Ara

Başlangıç boot sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dün gece ansızın gelen bir gazla windows 10'u silip daha önce kullanmayı bırak kullanan birisini dahi görmediğim linux işletim sistemini kurdum

Sıkıntısız çalışıyor lakin pc başlangıç ekranında ısrarla windows 10'u açmaya çalışıyor.
    F12 ile select boot yapıp linux'ü başlatabiliyorum.
    Pc'nin direkt olarak linux'den başlaması için disk manager'den windows boot manger'i biçimlendirdim, lakin halen başlangıçta F12 yapmassam windows kurtarma ekranına atıyor beni. Hard disk'te windows'a dair hiçbirşey yok şu anda. Nereden silmem lazım ki bu birdaha karşıma çıkmasın benim?
    Bi de linux mint boot manager'i nasıl otomatik başlayacak şekilde ayarlayabilirim?
    Bu arada Bios Linux'ü unknown device olarak görüyor.

• Birden fazla harddisk mi kullanıyorsunuz Yükleme yaparken önyükleyicinin kurulacağı yeri yanlış seçmiş olabilirsin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • brucelee kullanıcısına yanıt
    Hayır, tek harddisk lakin 4 sektöre ayırmıştım(önemli evraklar, steam, system, bide film müzik vb.)

Kurulum sırasında linux flashını takıp Windows'un olduğu kısmı biçimlendirmiştim.

Acaba disk yönetiminde windows boot'u silerken yanlışlıkla linux boot'u da mı sildim
  • Edit çalışmadı ben de altına yazdım

Şu an şöyle;
    Başlangıç boot sorunu
  • BIOS/EFI ayarlarından efi açılış sıralamasını değiştirin. Linux Mint efi sıralamasında Ubuntu olarak görünebilir. Bu durumda Ubuntu'yu ilk sıraya almalısınız.

Şu bağlantı da yardımcı olacaktır.https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/tr/latest/efi.html

Takıldığınız husus olursa yazarsınız.
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    UEFI boot manager'da iki tane windows boot manager gözüküyordu. Birinci ile ikincinin yerini değiştirdiğimde sorun çözüldü.
    Yani Mint'i ubuntu olarak değil windows olarak görüyormuş.

Sorun çözüldü. Çoook teşekkürker
  • Rohanli_Theoden kullanıcısına yanıt
    Rica ederiz.

Aslında böyle görünmemesi gerekir. Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırıp çıktısını paylaşır mısınız?

sudo efibootmgr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 1 Ocak 2020; 20:1:13 >
    Şöyle;
    Başlangıç boot sorunu
  • Rohanli_Theoden kullanıcısına yanıt
    Şu an EFI açılış sıralamasında açılış varsayılanı "Unkwown Device/Bilinmeyen Aygıt" olarak nitelendirilmiş. Bu BIOS ile ilgili bir hata olabileceği gibi EFI açılış dosyalarından kaynaklı da olabilir. Eğer pratikte bir sorun yaşamıyorsanız, düzeltmeye uğraşmak yerine böyle kalması daha uygun olur.

Eğer ileride sorun yaşarsanız, sistemi çalışan DVD/USB ile (yani kurulum yaptığınız medya) ile açıp, önyükleme onarım aracı (boot-repair) ile bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.
    şimdilik böyle kalsın da ilerde birgün canımı sıkarsa mesajınız aklımda. eyvallah
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.