Şimdi Ara

Bal önerisi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
47
Cevap
4
Favori
11.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    denedim ancak bal isi cok hile karisti ve artik bu tarz yilin 12 ayi bal satan ureticilerden almiyorum
    cunku ari yemi kullanarak besliyorlar arilari.
    hakiki bal ile bu tur fgirma ballari arasinda ciddi fark var artik.bu yuzden son buldugum bali aliyorum 6 aydir.
  • https://www.youtube.com/watch?v=J-PiYUmrPtQ

Doğal olanı nedir bilirmisiniz hileli olmayanı arı bala çalışmaya başladığında çok olanı değil sadece kendi doğal yaptığına razı olmaktır.

İşte biz tam olarak bunu yapıyoruz meşe ormanlarından zift gibi bi bal kendi renginde hakikisi budur işte
  • En iyisi mahalli ve bildiğiniz üreticiler. Yoksa bilinen markalar. Son dönemde kekik-keven balını beğendik.
  • aszxdc A kullanıcısına yanıt
    tamamen katılıyorum bu duruma ucuz bal yiyecekler 20 30 a kilosunu alırlar ama bal değil reçel yerler :)
  • Bal parmak gibi hazır balların tadını sevmiyorsanız, kestane balı gibi kaliteli ve faydalı balları alın, çok faydasını görürsünüz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Carlsén -- 11 Eylül 2020; 16:54:50 >
  • Arkadaşlar konuyu başlatan olarak üzülerek yazıyorum

Çoğunuz ( çoğumuz) iyi balı bulmak için dünya para verdik.

Benim denemediğim markalı satıcı kalmadı neredeyse. Ancak işin sonunda öğrendiklerim büyük tecrübe oldu. Özellikle yılın 12 ay ı bal satan firmalardan uzak durun. Alayı arıları besleyerek ve balı farklı metodlarla çoğaltarak satanlar

Metro nun metro chef balını almıştım bingöl balı ve çok güzeldi. Ancak ellerindekilerin hepsi donuk ve bozulmuş ballar . Yenilerini de getirmediler. Üreticisi beeo firması.

Sonra gittim arıcan baldan aldım. Araştırdım en iyi restaurantlar otellere bunlar veriyor diye. Ancak 1 kg iyi bal şu an 250-300 tl orada. Birden fiyatları katladılar bende bıraktım çünkü çok bal yüketiyoruz ayda 1-1.5 kg kadar. Düşünün 5 yaşında ki oğlumun tek istediği tatlı bal.. :)

En sonunda sadece kendi ailesi için hobi amaçlı bir müşterimin bal ürettiğini öğrendim rizeli. (Fırınlara pastanelere ambalaj üreticisiyim.)Ben anlamam ama en üst petek balıymış ve tamamen doğal. Sadece eylülden eylüle sağım yapıp 70-80 kg balı kendi ailesine alırmış. O kadar rica ettim bi 10 kilo verdi dayanamayıp.1000 tl verdim.adamın dediği bu balı 250 tl altında bulamazsın.

İlk tadımımdan sonra sadece şu kadarını diyeceğim. Forumun ilk 20 üyesinden birisiyim ve 38 yaşındayım. Ben bugüne dek bal yememişim arkadaşlar..

Kesinlikle çok çok emin olacağınız bir üretici bulun .. benden söylemesi..
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    Degerli hocam marketten bal almak zorunda olanlar icin bir tavsiye alalim en azindan. Beeo nun hakkari cicek bali guzel geldi bana fakat kilosu 110 lira civarina denk geliyor. Anavarza filan da mi önermezsiniz? En azindan denedikleriniz arasinda bi tavsiye alsak

hocam var mı onerebilceginiz satıcı

• supernoova S kullanıcısına yanıt

Ben internet üzerinden bal alıyorum. Artık sadece o satıcıların beyanına ve insafına güvenip alıyorum. Önerebildiklerim: 1) Fethiye Bal Evi, 2) Köyceğiz Balı (Fethiye Balevi ile amca çocukları ve bunlarda ciddi bir çeşit var), 3) Anavarza, 4) Balparmak, 5) Eğriçayır (bayağı pahalı ürünlerri olan ve uluslararsı ödüllere sahip bir marka...).

Aslında internette sitesi olanın daha en az 30-35 tane firma/şahıs firması var. Instagram üzerinden özel ve daha kısıtlı satış yapanlar da cabası.

Artık bilemiyorum hangisi doğrucu.

Ancak zincir marketlerden özellikle markasız (yani marketin kendi özel markası) olanlarını almayınız. Bunlar, mutlaka 2. kalite ve bir şekilde karışık ballardır (özellikle de çiçek balı olarak satılanlar. Mümkün olabildiğince monoflora bal çeşitlerini tercih ediniz.

Balın donuk (kristalize) olmuş olması balın sahte olmasına delalet etmez, bozuk olduğuna da. Her türlü bal (ama özellikle çiçek kökenli ballar) zaman içinde donuklaşmaya elverişlidir. Salgı balları (ülkemizde bulunanlar: çam, sedir ve meşe balları) daha uzun sürede donuklaşır.

Yukarıda saydığım firmalar ve benzerleri (Eğriçayır bir derece hariç) genelde kendi kovanlarının sahibi değildir. Kovanları (çok sayıda kovanları) olan sabit ya da gezgin arıcılardan büyük miktarda (anlaşmalı ya da spontane olarak) bal alırlar, analiz ettirirler ve sonrasında kendi tesislerinde depolayıp ambalajlarlar. Dolayısıyla bunların yılın 12 ayı satış yapmaları normaldir. Yeter ki satın aldıkları stoklar "düzgün" olsun. Ayrıca unutmayın ki her bal çeşidinin belli hasat mevsimleri vardır.

Ancak şunu da biliniz: En hakiki bal sizin kendi kovanlarınızdan elde edeceğiniz baldır!

malesef.bal işi ciddi sıkıntı..geçen sene karadenizli bir yakınımın kendi için yaptığı ballardan kavga dövüş aldım bi 10 kg.onu kullanıyorum.

eğer hakiki bal hiç bulamıyorsanız metro marketlerde metro chef balları iyidir.sertifikalı.onun da üreticisi beeo firmasıdır.ancak aşırı pahalı.bu sene ki bal fiyatlarını hiç bilmiyorum.

file marketlerde de beeo satılıyordu.

bunların yanında arıcan firması birçok luks otel şarküteri vb nin tedarikçisidir.üst sınıf ballarından alabilirsiniz.araştırın bu 2 firmayı dilerseniz.

elimdeki bal bitince yenisini aynı güven ile tedarik edemezsem bu 2 firma harici hiçbir balı almam şahsen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shafter -- 29 Ağustos 2023; 20:22:59 >
  • mafaky kullanıcısına yanıt
    1. satırda yazdığınız 5 firmanın 4 ünü denemiş ve evime bir daha sokmayacağım ballardır..

bal işini 12 ay aralıksız yapan firmalardan uzak durun.

yöresel ve belli ay üretim balları alın.

mesela beeo firması ( metro chef yöresel bal ) sadece eylül ayı üretim yapılan ballardır.bal 12 ay çıkmaz arıdan..

Valla ben öyle ya da böyle bu markaların ballarını evime sokuyorum. Esasında benden başka tüketen de olmuyor.

Kişiye göre renkler ve zevkler değişiyor, haliyle. Size bir şey iddia edemem.

Evet, arılar 12 ay sürekli bal üret(e)mezler. Gezgini arıcılar (yani mevsimine göre kovanlarını bir yerden başka bir yere taşıyanlar) 12 ay değilse bile yılda 9 ay bal üretme şansına sahiptir; ancak 3 belki 4 bal çeşidi olarak. Örneğin salgı balı olan çam balının Eylül-Kasım başı arasında (mevsim koşulları) elverirse bu süreçte 3 hasadı olabiliyor... Püren balı kış başlarında (Kasım-Aralık gibi) hasat verir. Özetle her balın da belli bir hasat (sağım) mevsimi vardır.

O değişik hasatlardan elde edilmiş bal çeşidini stoklayıp da satanlar sizce hileli bal mı satmış olmaktalar?Bal önerisi 

Restoran ve otellere bal veren firma(lar) haliyle bunları toptan ve 10-15 kg'lık tenekelerle satarlar. Ama bu ballar hemen sadece çiçek ve çam ballarıdır. Çiçek balı dediğinizde bu "karışık" bir baldır; yani monoflora bir bal değildir - çeşitli bitkilerden ve hatta değişik zamanlarda toplanan nektarların balıdır ama "hileli bal" değildir! Keza "yayla balı" olarak da satılanlar. Çam balı malum, bunda fazlaca hile hurda yoktur ve donuklaşması çiçek ballarına göre daha uzun olduğundan ticari olarak da tercih edilir. Ama 10 ayrı yerden aynı mevsimde çam balı alırsanız ve iyi bir damak tadına sahipseniz 10 ayrı farklı lezzet bulabilirsiniz... Siz hangi otelde/restoranda püren balı, sedir balı, kekik balı, kestane balı etiketleriyle bal servisi yapıldığını gördünüz?

Önemli olan balı satanın bunu sağlam arıcılardan alması ve filtre etmeden ve herhangi bir ısıl işlem görmeden (45-50 derece ve üzerinde pasterizasyon işlemi görmeden) kavanozlanıp satışa sunulmasıdır. Buna ham bal deniliyor. Bu da balın içindeki faydalı etkenlerin en az oranda kaybolması demektir. Yani kovandan çıkan balın hemen olduğu gibi satışa sunulması...Bal önerisi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 29 Ağustos 2023; 22:6:29 >

teşekkürler hocam sitesi bu sanırım

ekoorganik
    Engür Organik Tozanlı Vadisi Karakovan Petek Bal (KG) - Ekoorganik
    https://www.ekoorganik.com/kategori/gida/bal/engur-organik-karakovan-petek-bal.aspx

ben petekli bal arıyorum burası sadece mağazadan almaya izin veriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supernoova -- 3 Eylül 2023; 15:16:11 >
  • mafaky kullanıcısına yanıt

Köyceğiz bal evinin alternatif bal çeşitleri çokmuş hocam teşekkürler. eğri çayırı mağazada görmüştüm balları pek güzel gözükmüyordu. genel olarak hobi olarak yapan amatöre yakın kişilerden almak istiyorum ama bulamıyorum

bahsettiğiniz siteyide balı da bilmiyorum ortalığı karıştırıp gizli reklam mı uyguluyorsunuz?

• evet hocam 20 yıldır bu anı bekliyordum büyük oyunu gördünüz

• Bal meselesi memlekette sıkıntılı. En son paraya kıyıp Balparmak Yöresel serisini tamamlamıştım 4 kavanoz ile.

Sırasıyla en beğendiğimden başlarsam:

1) Yüksekova (inanılmaz bir rayihası var, tanımlayamadığım bir adet çiçek tadı çok baskın. Nefis bir bal ama her damağa gitmez, az buçuk buruk)

2) Muş (örnek bir bal, olması gerektiği gibi, hafif, floral, çiçeksi)

3) Şemdinli (güzel ama bir Yüksekova değil)

4) Bingöl (kaliteli ve leziz bir çiçek balı)

Bal önerisi

Ek: Bir de aklıma sonradan geldi, 2019 ve 2022'de Akyaka'dan Muğla'ya dönerken, Ula yol ayrımında Balcı Gökmen vardır. Araçla geçerken yol üstü oradan alışverişim olmuştu. Bir pürüz, sıkıntı çıkmadı ballarında.

Bal önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can-KSK -- 14 Eylül 2023; 13:45:27 >
  • Köyde bal üretenler bile ballara şerbet veriyor. Gelde bu balı ye.

Kendim üretmeye başlayana kadar bal yemem
    adam metro 'daki balı önermiş, sen kendin başka link koymuşsun, bi de dalga geçmişsin, bariz reklam yapıyon işte
    teşekkürler, deneyeceğim.
    kilo 450 tl civarı, çok da pahalı değilmiş.

https://online.metro-tr.com/arican-bitlis-kara-kovan-bali-256348-p-256348
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.