Şimdi Ara

bacak kırılması (femur kırıgı) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
13
Favori
133.894
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Omuzda kırık olduğu için yürümen birz zaman alabilir .. Çünkü tüm güç koltukaltina biniyor... Hatta benim koltuk altı yara bile oldu ... Kısa mesafede bile koltuk altı agridigi için sürekli dinlenerek yürüdüm ....

Daha önce bahsetmiştim yan donemedigim için kırılan parça kalça altında olduğu için ilk filmlerde çıkmadı ... Röntgen yukardan cekim yapıyor ... Ben kipirdayamiyom adamlar bana yan don diyor ... Bende yaa makine donsun dedim oda tip bu kadar geliştiği için olmuyormuş

Daha sonraki filmlerde bir çıkıntı var ... O eklenen parça ... Titanyum çiviyi kalça Yi keserek soktular ... 4 farlki kesik var .. Biri kalçada 8-9 cm
    2. Si kırık olan yerde 6-7 cm
    3.su dizle kırık arasında 2cm ( bu neden anlamış değilim )
    Sonuncusu diz kapağın üstünde 4-5cm
    Hepsi sol bacağın sol tarafın da ... O foto yuda kovacaktım ama mahrem diye koymadım

Sende filmlerini koy ... Bakalım ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Rahat yuremeye 2 ay dan sonra başladı ... Oda ne kadar rahatsa ::)
    Bisiklet (normal bsklet değil gym lerdeki) ve ağırlık yine 2.5 aydan sonra yine yatakta dönmelerde bu vakitten sonra ... Hatta filmlerde gördüğün dışa doğru bı parça var .. O bölgeye gelince bı Yusuf Yusuf çekiyorum .... Daha sonra doktor o parçayı alacakmış ... Ameliyat olurken o bölge de çok kanlan ma olduğu için almamış.....

Sigara içmiyorum ... Her gün 5-10 km arası falan kosardim...

Bu kırık için normal hayata dönme 6 aymiş

• bende 9 aralık 2012 de trafik kazası geçirdim sağ femur şaft kırığı oldu.. aynı günü amelyat oldum. Kalçadan dize titanyum çivi gönderip 2 diz tarafından 2 bel kısmından 4 vida ile tutturmuşlar. Suan tam 5 ayım doldu ayaga kalkabiliyorum ama dizime güç veremiyorum ve basarken dizde çok ağrı oluyor sanki birşey batıyor dize. Sizdede böyle bişey oldumu ben kemikler arasındaki boşlugun fazla bırakıldıgını düşünüyorum.. Yarın kontrolüm var en kısa zamanda paylaşcam görüntüleri.. Ve birde adım atmaya çalıstıgımda dizde bi boşalma oluyor düşecek gibi oluyorum bi anda.. Bu normal mi bu kırığı yaşayıp düzelen biri bi cevap verebilir mi
  • Merhaba arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.
    Bende bir femur kırığı maduruyum.Hepiniz güzel yazmışsınız teşekkürler.
    Bende 12 nisan 2013 de bir trafik kazasında sol kolum çıktı ve üzt yumru bölüm dikey olark kırıldı ve femur kemiğim yukarıdaki gibi parçalı olark kırıldı.olay Tekirdağ malkara yolunda oldu 2 araç kafa kafaya çarpıştık kemerim koptu olaylar oldu işte.ambulansa koymak işi çok uzun sürdü çok acı çektim zannettimki ambulans gelecek beni uyuşturacaklar acılarım bitecek tabi öyle olmadı karga tulumba afedersiniz anırta anırta ambulansa aldılar.tekirdağ devlet mezbahasına götürdüler sağolsunlar.
    Tabi onlar profesyonel iç kanama varmı diye uyuşturmuyorlar.hastanede bağıra bağıra röntgen sırası bekledikten sonra doktor bekledim 1 saat kadar ortepedi doktoru yoktu.geldi şakalaşmalar eşliğinde çarşaf yardımıyla kolumu oturttu biaraz acım dindi.birtne sağlıkçıda yüzümün sol tarafındaki yıtığıda çuval diker gibi bağırta bağırta dikti.daha sonra doktor burda mı ameliyat olmak istersin diyince dünyam yıkıldı.çünkü aklımdahep alçı var alçı yapacaklar bekliyeceğim işbitecek zannederken ameliyat dedi doktor tabi ben sanırım ayağımı kesecekler korkusuyla yok burada istemiyuorum dedim tabi.
    gece tanıdıklar geldi babam doktorla konuştu falan meğersem kemiğin içine protez takma için ameliyat gerekiyormuş rahatladım .doktor günlerden cuma ancak pazartesi malzeme isteği yaparız çarşamba perşembe gelir ameliyat için ondan sonra gün alırız 2 haftayı bulur dedi .tabiki olmaz dendi sabah burdan istanbula gidelim dedik .sabah oldu bir baktım sedye geldi parlak 2 kişi parlak derken gece orada yaşadıklarımı anlatmıyorum yani gelen 2 kişi benim için melekti sakin şekilde beni çıkarttılar özel hastanenin yolunu tuttuk.
    uzatmayayım ameliyat oldum 6 saat sonra 3,5 saat sürdü.
    3.gün ayağa kalktım walkerla tuvalete oturdum afedersiniz.
    5.gün taburcu oldum.eve gittik.
    6.gün banyo yaptırıldım ayakta,walkerla
    14 veya 15 günlerde kol deyneği kullanmaya başladım banyoya kendim girdim
    kol deyneğiyle evde gezindim
    1.ayda muayeneye gittik hiçbir kaynama yoktu ayakta ve omuzda
    fizik tedaviye başladım hergün gittim
    2.ayınsonu muayeneye gittim tekrar.
    kolum kaynamış ama ayğım kaynamamıştı
    normal dediler sizlerin filmleri görünce bende rahatladım açıkçası
    3.ay oldu tek deynek yürüyebiliyorum.
    ama ağrılarım var sıkda olmasa
    13.kutu ağrı kesici bitirmişim şimdiye kadar
    şimdi b12 vitamin ile sara hastalarının tedavisinde kullanılan sinirtedavisine iyi gelen bir ilaç alıyorum ağrı kesici almıyor gibiyim
    allah kimseye yaşatmasın hayat altüst oluyor,çalışamıyorsun hep başkalrından yardım görmek zorundasın(allah bu insanlarında haklarını ödetmek nasip etsin)
    bunada şükür diyoruz.Amatravma devam atlatılamıyor.
    bana iyi geldi yazıyı yazmak herkese teşekkürler.

• Merhaba, herkese Allah şifa versin. Bende Gaziantep'te 05/06/2013 günü akşam saat 18:30 gibi bisikletle aslında küçük bir kaza geçirdim, ama kazada uyluk kemiğim kırıldı. Düştüğüm yerde etrafımdaki insanlar hemen 112'yi aradılar. Ambulans gelene kadar etrafımdaki insanlar benim uyluk kemiğimin kırıldığına inanmadılar hatta, 15 dakika sonara gelen Ambulans görevlileri de bu kemiğin kırılmasının zor olduğunu söyleyerek onlarda kemiğim kırıldığına inanmadılar, ama ben düştüğüm anda gelen ses ve çıkıntı oluşan uyluk kemiğimin kırık kısmına elimi bastırarak kırıldığını o anda anladım ve o andan sonra hiç kıpırdayamadım, tabi o sıradaki acıyı çeken bilir, bacağım kıpırdadığı anda kopacak gibi acıyordu. Ambulansa almadan benim kırık ısrarım üzerine şişirilen bir bezle bacağımı sabitlediler ve beni ambulansa aldılar. Ambulans hareket ettikten sonra ayrı bir eziyet başladı, zira ufak bir sarsıntıda acıyan bacağım ambulansın eskiliği sedyenin sertliği yolların bozukluğu şoförün hızlı sürmesi neticesinde öyle bir sarsılıyordu ki, sedyeden düşmemek için sedyenin sabit demirlerinden sıkıca tutunmak zorunda kalıyordum. Ben istemediğim halde Devlet hastanesine getirdiler ve hastanenin sedyesine aldılar bu arada beni acı içerisindeyim, neyse ki çok bekletmeden film çekimine götürdüler, bu defa da sedyeden röntgen cihazına aldılar eziyet içindeyim bu arada bacağım ilk kırıldığı andaki gibi katlı vaziyette film çekmek için bacağını uzatmalısın dediler ama nafile o sırada ortopedi doktoru geldi, benim bacağım kopuyor feryadıma rağmen bacağımı çekti uzattı döndürdü filmler çekildi. Film sonucunda femur kemiğimin kıvrılarak konik şekilde kırıldığı kesinleşti. Bu arada beni servise çıkarttılar, Doktorun hastanede olduğunu, hemen ameliyat olacağımı söylediler ve beni ameliyata hazırlamaya başladılar. Acıdan bir an evvel kurtulmak için ne deseler tamam diyorum. Bu işlemler sırasında saat 20:00 civarı oldu benim aklıma bir arkadaşı aramak geldi. telefonlar neticesinde, neredeyse beni ameliyathaneye götüreceklerken ben başka hastaneye gitmek istediğimi söyledim, özel bir hastaneden ambulans geldi, görevliler benim sedye maceralarından bıktığımı söylemem üzerine farklı bir sedye getirip beni öncekinden rahat ve yavaş bir ambulansla hastaneye götürdüler. Bu arada devlet hastanesinde çektirdiğimiz filmler yapılan kan tahlillerinin sonuçları istememize rağmen (herhalde başka bir hastaneyi tercih etmemiz hoşlarına gitmedi) bize verilmedi.
    Özel hastanede doktor hemen muayene etti, filme yolladı tahliller yapıldı, tüm bunlar aynı sedyede gerçekleşti, hatta ameliyat masasına almadan isteğim üzerine aynı sedyedeyken lokal uyuşturucu yapıldı daha sonra masaya alındım. Sedyeden dolayı sona gittik ama öncesinde yine servise çıkartıldık, kemiğe takılacak platinin gelmesi için gece 11:30 a kadar bekledik, sonrasında 3,5- 4 saat süren bir ameliyata alındım. Ameliyatta uyluk kemiğimin bir uçtan diğer uca uzanan bir platin, üstten iki vida alttan iki vida ve ortadan üç tane kablo ile tespit edildiğini öğrendim, bacağım alçıya alınmadı. Ameliyat sonrasındaki gün, saat 09:00 gibi doktorum geldi ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi, ertesi gün seni koltuk değneği ile ayağı kaldırırız dedi ve gerçekten ertesi gün koltuk değneği ile beni ayağa kaldırdılar bu şekilde tek ayak iki değnekle bir kaç adım attım tabi bu arada iyice terledim ve mide bulantısı oluştu tekrar yatağa döndüm, (07/06/2013 tarihinde) bir kaç saat sonrada taburcu oldum eve geldim. Evde hastanedeki gibi dizimin altına bir yastık koyarak sırtüstü yatıyor, ev içinde ihtiyaçlarımı koltuk değneği ile gideriyordum. 2 hafta sonra (21/06/2013) kontrole gittik ameliyat dikişlerim alındı, dikişiler alındıktan sonra doktorun tavsiyesi üzerine bacağımı kapatıp açma hareketleri yaptım ancak dizimi 90 derecelik açı kadar katlayabiliyordum.2 hafta sonra (05/07/2013) tekrar kontrole gittik film çekildi doktorum kemiğin kaynamasının iyi olduğunu söyledi ve tek koltuk değneği kullanabileceğimi söyledi, bende öyle yaptım. Aynı gün doktorum dizden bacağımı (90 derecelik açı kadar) katlayamadığım için, benim istemem üzerine beni uyutarak dizimi katladı ama bu işlem sanki yeni ameliyat olmuşum gibi bacağımın şişmesine ve ağrımasına neden oldu. Doktorun söylediğine göre kaslarım kemiğe yapıştığı için bu işlem sonrasında ödemler oluşmuştu. Bu işlemden sonraki ertesi günden itibaren bacağımı katlamak için hareketler yapmaya başladım, dizime katlayabildim ama bunun için 20-30 dakika arası ısınma hareketleri yapıyordum, ağrılar olmasına rağmen bacağımın hareketin sağlamak ve kaslarımı güçlendirmek için evde egzersizler yapmaya devam ettim. Bir hafta sonra (13/07/2013) tekrar kontrole gittiğimizde doktorum artık koltuk değneğini kullanmayabileceğimi söyledi, ben de o günden itibaren koltuk değneği kullanmadım. bacağımda bulunan şişliğin ve hareketlerde (dizimi ancak ısıttıktan sonra tamamen katlayabiliyorum, 10 dakika kadar yürüdükten sonra dizimi katlamak için tekrar dizimi kapatma açma hareketleri (eskisi gibi 20-30 dakika değil 3-5 dakika) sonucu tamamen dizimi katlayabiliyorum) zorlanmanın zaman içinde geçeceğini söyleyerek bir ay sonra tekrar film çekelim dedi. Bu gün (11/08/2013) bacağımdaki o hareket zorlanması azaldı ama tamamen geçmedi, şişlikte çok az kaldı. Yürürken uyluk kaslarımda bazen farklı yerlerde ağrılar oluşuyor, merdiven çıkarken zorlanıyorum, ama hamdolsun sanki geçen her gün biraz daha iyi bir duruma geçiyorum. Bir ay sonra (12/08/2013) doktora giderek film çektirdim, doktorumun dediğine göre kemiğin kaynaması tamamlanmış, kemikle ilgili problemlerimiz bitmişti, bacağımdaki kas ağrılarını ve biraz hareket zorlanmasının nedenini sorduğumda, önemli olanın kemiğin kaynaması olduğunu bu gibi rahatsızlıkların en fazla altı ay içinde zamanla geçeceğini söyledi. Bugün itibarı ile ameliyatın üzerinden (17/08/2013) yetmişüç gün geçti, bacağım hafif bir şişlik var hareketlerim eskisinden iyi ve rahat, kalan az bir şişlik, ağrı ve hareket eksikliğinin geçeceğine dair ümidim tamdır.

bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı)

• arkadaşlar kötü haber
    bacagım yine aynı yerden kırıldı ...1 yıl sonra

foto ve geniş bilgi yakında
  • moysonse M kullanıcısına yanıt
    ÇOK ÇOK geçmiş olsun ne oldu nasıl oldu ya bende sana 2. aydan sonraki durumu soracaktım
    2. ayımdayım kırık durumum pek iç açıcı değil seninle aynı kırık @moysonse
  • arkadaslar cok sey anlatmam gerekiyor ama azamanım yok şimdilik titanyum çivinin tekrar kırılmasının fotosunu koyacam.... geniş zaman bulursam genişşş genişş anlatırım

bacak kırılması (femur kırıgı)
  • Çok geçmiş olsun 01.09.2013 tarihinde piknikte kaygan zeminde kolumun üzerine düşmem sonucu sağ humerus kemiğimi kırdım
    acilde yapılan ilk müdahale sonucu kolum alçıya alındı pazar günü olduğu için ortopedi doktoru olmadığı için sabaha kadar acı içinde bekledim
    Aldığım ilaçların vs. etkisiyle poliklinikleri gezerek bilgi aldık ve ertesi gün redüksiyon ameliyatı oldum (narkoz ile yerine getirme) humerus şaft kırığı ve spiralmiş kırığım aradan geçen onca güne rağmen kolumu daha yeni yeni hareket ettirmeye başladım
    Allah (c.c.) düşmanımın başına vermesin

• 1 eylülde kırılan kolun tamamen iyileşmeden bu gün basimin dönmesi ardindan düşmem sonucu tekrar ayni yerden kirildi kirik hattinda oynama yokmuş ödem oluştu yarin tekrar film cekicekler yarin tekrar yazarim
    Humerus kirigi geçiren arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

• Selam arkadaşlar 8 şubat gecesi motorla arkadasımızı ziyarete giderken esimle ben moysonse ile % 100 aynı bir kaza yasadık. Anayoldan 50 km/s civarı giderken tali yoldan ana yola çıkmak için bekleyen araçları gördüm. Hızımı 30-40km civarına düşürdüm. Beni farketmeleri için bikaç defa sellektör yaptım. Duble yolda orta refüjdeki boslukta yolun bosalmasıni bekleyen iki arac vardı. Bana yakın olan kırmızi arac beni gördü. Ancak onun yanındaki gri gormemis olacakki kırmizinin onunden gecerken birden hareketlendi. Ben refleksle her iki frene bastım carpmamak icin motor saga yatarken henüz yere dusmeden soldan arac bize carptı. Her ikimizdede kask takılıydı. Ve yere dustuk. Ben dogrulmaya calistigimda sağ bacağımın uyluk kemiginin kırildigini anladim. Allaha sukur esimde hicbisey yoktu. Bize carpan arac sürucüsü aynı anda araci birakip kacmis. Sonradan ögrendim rent a car aracıymis ve surucu ehliyetsizmis. Olay yerinden 50 metre uzakta polis ekibi vardi. Hemen onlar geldiler. Ambulansda 5 dk icinde geldi ve antalyada ozel bi hastaneye gittik. Sedye rontgen falan acilarini sizinkiyle tıpatıp aynı yaşadım. Rontgen sonucunda sag femur kırıgı tespit edildi. Tek parcalı bi kırık. Herneyse ozel hastane olmasının avantajıyla islemler cabucak halledildi ameliyat oldum.titanyum pilatin kalçayla diz arasına 2ser civi ile tatbik edildi. Ameliyat sonrası röntgende kırıgın tam ucuucuna duzeltilmedigini gordum. Yani kemigin kırık ucları 3-4 mm kadar kaymış bi sekilde platin takılmıstı. Doktora bunu sordugumda tam ucu ucuna duzeltilmesinin mumkun olmadigini ama zamanla kaynadıkca düzelecdgini soyledi. Ameliyattan 2 gun sonra taburcu oldum. Doktorum uzerine hafifce basabilecegimi soyledi. Su an 4.gunun gecesi koltuk degnekleriyle hafifce uzerine basarak gezebiliyorum.doktorum 1 ay sonra % 50 civarında uzerine basabilecegimi soyledi. Su an dizimi ve kalcamı 30 derece kadar bukebiliyorum. Size sorum uclar arasındaki kayıklık sorun yaratırmı.tekrardan gecmis olsun.acil sifalar...

• mysonse geçmiş olsun ameliyat oldunuz mu durumunuz nasıl şimdi? daha önceki kırığınızda kaynama olmamışmıydı platin kırıldı?
    geçmiş olsun kaynama olmamışmıydı platin nasıl kırıldı?
  • merhaba arkadaslar...

platinin tekrar kırılmasından başlıyom olayı anlatmaya;

daha öncede belirttim normale dönme6 aydan sonra başlıyor. eğer kırılma oldu ise 6 ayda hala çok fazla bişi değişmediyse kesin ortada farklı bişi var ... ya doktor hatası . ya iszden kaynaklanan kaynama yavaşlığı vs.

bi ğün işten çıktım, arabayla gitti . alıişveriş magazasına (antalya özdilek) bunu özellikle yazdım .(anlatacam)
    yürümeye başladım . 1 -1,5 dakika yürüdüm sonra kırık bölgesinde farklı bi his oluştu ... arkadaslar farklı bi his diyorum çünkü tarifsiz bişi. acı yok sızı yok fakat bunlar varmş gibi bi durum ... sonra tutundum . ve sekmeye başladım.... ...

sonra çok az bi bastım (gerçekten çok az ) tıııık dedi ve kırıldı .... hissettim bunu ... zaten tansiyon gibi değerler anında değişti ....
    sonra yattım yere yavaş yavaşşş.
    bi kaç kişiden yardım istedim .. görevli çağırın falan .... özdilek te doktor yokmuş ... normalde olması lazım....
    sonra ambulans çağırım dedim ... güvenlüğe dedim ambulansa söle ATEL getirsin diye özellikle belirttim....
    pantolonu makasla kestim vs... kırık yer belli ... çünkü şekilsel bozukluk oluştu... atel li taktık .... hahahha hatta doktora bile yardımcı oldum tecrübemle....bacagı asılın .. kemik eti kesmesin...yaa adamlar ben dersem yapıyolardı.. çünkü tecrübe var ..:((

sonra hastaneye geldik... doç dr. özkan köse....
    onun nöbetiymiş . filim vs çekildik (yukardaki film.) doktorlar konuşmamızda
    ben o çiividen kullnamıyorum demezmi... neden dedim . ben kullanmıyorum işte ded!!!!!!
    doktora - ya dedim ben çok çektim . lütfen bu sefer iyi olayım dedim. sonra siz femurda iyi misiniz dedim .. doktor buna bi sinirlendi bi sinirlendi..
    ben yanlış bişimi yaptım ... yoooo . çünkü bu hallere yine doktor sayesinde geldim...kırığı olanlar beni iyi anlar.

servise çıktık . sonra amaliyat gününü bekledik tammmmmmm 15 gün sonra ameliyat oldum ... saka gibi yaaa...
    sıra var antalya araştırma dolu vs...

sonra amiyat oldum . bu sefer yarı uyutuldum... bildiğin tak tak diye çivi çakıyolar....his yok ama ses var. çok gıcık bisi sesi bile....
    amaliyattan sonra bi ateş çıktı... bi ateş çiıktı ... 1-2 ünüte kan verdiler. sonra antibiyoduk iğe vs ...

haa buarada sunu unutmadan soliyim... ameliyatta doktor bana kızdığı için!!!! (kızmanı yesinler senin )) ben ne dertteyim doktor ne alemde))
    doktor özkan beni ilk kazadaki doktora havale etti. yani sevgili doktorumla başbaşa kaldım....
    herneyse doktor dedi ki . amerliyat esnasında EĞER ORDA MİKROBLAŞMA VARSA DIŞARIDAN ÇİVİ ÇAKILACAĞINI dedi....

KIRIGINIz VARSA EN KÖTÜSÜDE KIRIK BÖLGESİNDE MİKROP OLUŞMASı__bunu özellikle bellrtiyorum eger kırıgınız varsa o bölgeye çoook dikkatli bakacanız....en önmlisi bu
    ,,
    3-5 gün sonra taburcu edilsim . kan sulandırıcı iğe hap vs aynen devam....
    bundan sonra sil baştan tekrar.

(şu anda 6. aydayım.. son durum ne vs onu daha sonra yazacam (özür düliyorum beni takip edenlerden gerçekten zamansak sıkıntım var. böle basit basit yazmakta istemiyorum ....en ince ayrıntısına kadar yazmam lazım ... bunu görev belledim ... belki birine yardımcı olur....

• sorular...
    evet kaynama olmamış arkadaşlar... zaten vardı bideğişiklik
    neden biliyonuzmu. aradan 8 ay geçmiş ben hala sekerek yürüyorum ama bacakta kısalık yok. ama ben bilgiğin gemi gibi sallanıyom....

kemik yapım çok sağlam..... değerler iyi ama kaynama yok.ç..... doktor bi yıl geçsin sonra tekrar ameliyat ederiz dedi:(((

Arkadslar benım yukardaki filmlere bakın 7. aydan sonra aynı o film gibiyse .. sizdede kayanma olmuyooo demektir...

yakında görüşürüzzz...

(konu önemli .. bu konuda size yardımcı olcam ..b una emin olun ... zamanım az. eğer çok önemliyse özelden bana yazın telefonumu verecem ordan sorularınızı cevaplarımm.
    yakında görüşürüz...
  • en son rontgen bu arkadşlar 6ay bitimi

bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı)

• mrb arkadaşlar

geçende yanı 7 ay rontgenleri üstte paylaştım. normal de bu şekilde olması lazım arkadaşlar. beni başından beri takip edenler filmleri bilir 10. ayın sonundaki filmleri bile farklydı.
    şimdi doktor dediki tamam bu şekilde devam et hatta kontrole bile gelme. taa 2 yıl sonra çiviyi alacagımız zaman gelirsin dedi....:))

davit3 diye bi ilaç var . küçük cam kapsülde elle kırılıp içiliyo. yağ gibi bişi. ayagı kaynamaya başlayanlar için tavsiye edlir. doktorum çok kullanma bu ssefer kemik sertleşir oda olmaz dedi...ayrıca kullandığım bı ilaç daha var calcimax-d buda suda eritilen bi ilaç . bi kapsulü bide müdeyi sişirmeye yetiyo. ama doktoraunuza ben kullanabilrimiyim diye sorun....
  • bana özleden yazan çok......herkese yazmaya cavap ermeye çalıştım...
    ama sizden ricam... ben nasıl basımdan geçen seyleri burda paylaşıyosam film-bilgi-duygu vs sizde paylaşın... ben bu mantıkla hareket ettim. sizde bu şekilde yapın..bekli sizinkisi aynen veya benzeri yaşanır. bunun için sizden ricam işleminiz bi başkasına yardımcı olur mu düşüncesiyle olsun ..
    herkese bol bol teşekkür... sağlık lı günler.
    kaynamış kardeş geçmiş olsun.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.