Şimdi Ara

Azami Öğrenim Süresi Sonunda Okuldan Atılma (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
168
Cevap
2
Favori
53.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bizim okulda şu şekilde yazıyor yönetmelikte

MADDE 29

(3) Azami öğrenim sürelerini dolduran son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için iki ek sınav hakkı verilir. Ek sınavlardan sonra başarısız ders sayısını beş derse indirenlere, bu beş ders için üç yarıyıl, ek sınavları almadan beş derse kadar başarısız olan öğrencilere dört yarıyıl; bir dersten başarısız olanlara ise öğrencilik hakkından yararlanmaksızın sınırsız olarak, başarısız oldukları dersin sınavlarına girme hakkı tanınır. Bu derslerden uygulamalı, uygulaması olan ve daha önce alınmamış dersler dışındaki derslere devam şartı aranmaz.

• Aynı durumdayız bu sene atılacağımı öğrendim 11 dersim kaldı ve hepsi hiç almadığım ders :(

• Merhaba bı gelisme var mı acaba 2013 girisliyim ve bu dönem derslerim iyi veriyorum hepsini ama güz doneminden 4 zorunlu 3 seçmeli dersim kalıyor atılacak miyiz acaba bu dersleri daha önceden hiç almadım almış olsam ek sinavlsra gireceğim ama almadigim için ek sınavlarada giremeyecegiz sanırım

• Merhaba arkadaşlar. Ben de aynı durumdayım malesef. Öncelikle okulunuzun yönetmeliğini okuyun. Çok fazla örneğini görmesem de bazı üniversitelerin yönetmeliklerinde şu şu süre sonu eğitimini tamamlayamayan öğrencinin "üniversite ile ilişiği kesilir." ibaresi yerine "öğrencilik haklarından yararlanamaz." kullanılıyor. Eğer ikinci belirttiğimse sizin için bir sorun yok. İlişiği kesilecek olan arkadaşlar malesef çok fazla bir seçeneğimiz yok.

Tekrar sınava hazırlanabilir ve okumakta olduğunuz bölüme benzer veya aynı bölümü kazanıp daha önce vermiş olduğunuz derslerden muaf kalarak eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Veya atıldıktan sonra af bekleyebilirsiniz. Af durumu da malesef biraz muammalı. Şöyle ki bir sonraki gelecek olan affın ne zaman geleceği belirsiz. Yani biz atıldıktan 1-2 ay sonra da gelebilir,1 yıl sonra,3 yıl sonra da gelebilir. Ve o gelecek olan affın bizi kapsayacağını da kestiremiyoruz. Çünkü yanlış bilmiyorsam 2012 yılında gelen af 2011 senesi atılanları kapsamıyordu. Eğer af bekleyecekseniz de gündemi iyi takip etmenizi öneririm. Nedendir bilemiyorum ama öğrenci affı haberlerine çok fazla yer verilmiyor. Örneğin 2018 yılı gelen af oldukça kapsamlı olmasına rağmen haberi bile olmayan birçok kişi olmuştu.

Durum bu arkadaşlar. Ben de son 2 senedir çok iyi gidiyordum. Aldığım bütün dersleri verdim. Yaz okulu,ödemiş olduğum harçlar da çabası. Ama daha öncesinde çok ara verdiğim için bu sene bitirmeye yetmiyor. Umalım da en kısa zamanda bizi de içine kapsayacak bir af gelsin.

• https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2547.pdf

(19/11/2014) 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu Madde 44.c'de açıkça belirtilmiş:

"Öğrenciler, bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar.

...

Ancak bu süreler sonunda kayıtlı olduğu öğretim kurumundan mezun olabilmek için son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için iki ek sınav hakkı verilir. Bu sınavlar sonunda başarısız ders sayısını beş derse indirenlere bu beş ders için üç yarıyıl, ek sınavları almadan beş derse kadar başarısız olan öğrencilere dört yarıyıl (sınıf geçme esasına göre öğretim yapılan kurumlarda iki öğretim yılı); bir dersten başarısız olanlara ise öğrencilik hakkından yararlanmaksızın sınırsız, başarısız oldukları dersin sınavlarına girme hakkı tanınır."

Özetle azami süre sonunda başarısız olduğunuz ders sayısı 5'ten fazla ise 5'in altına düşürmek için iki ek sınav hakkı veriliyor size. 5'in altına düşürmeyi başarırsanız kalan derslerinizi bitirmek için okulunuza devam edebiliyorsunuz.

• ftg7855 F kullanıcısına yanıt

yönetmelikte böyle yazmıyor. Öğrenci işleri ve danışman hocam da aksini söyledi. şuan tek ümidim yks yada af gibi bir kanun.

• https://www.mynet.com/ogrenci-affi-son-durum-2021-ogrenci-affi-gelecek-mi-yok-baskani-acikladi-mi-kimler-ogrenci-affindan-faydalanabilir-110106735511

böyle bir af haberi gördüm ama hadi hayırlısı umarım çıkarsa bizide kapsayacak şekilde çıkar.

benimde bu dönemden sonra daha önce hiç almadığım 6 dersim kalıyor ve baya atılıyorum, başka ünilerin sitelerine girdiğimde orda hiç almadığın ders içinde sınav hakkı tanımışlar. mesela giresun üniversitesi, ytü'de bu konuda baya bi olay olmuş. onlar öğrencilerine bahar dönemi başında bir güzellik yapmışlar. o dönem bütün dersleri açmışlar güz/bahar üstüne birde kredi artırması yapmışlar. ve birbirini engelleyen, kilitli dersleride kaldırmışlar. bu şekilde öğrenciler daha önce hiç almadığı dersleri alıp, devamsızlıktan kalmadıkları sürece atılmayacak şekilde mevzuyu çözmüşler. fakat bizim üniversitede böyle bir çalışma olmadı.

pek yapacak birşey yok gibi gözüküyor şu durumda, tek yapabileceğimiz 2 yıllık diplomasıyla okuldan ayrılıp tekrar kazanmayı ummak. veyahut şöyle bir haber daha var ytü öğrencileri yök'e başvuruda bulunmuşlar çünkü bu yasa 2014 aralıkta çıkmış fakat biz şuan 2014 eylül'de çıkmış gibi atılıyoruz. normalde yasa tarihine göre 1 dönem daha hakkımız olması gerekiyor. hem bu sebeple, hemde pandemi süreci sebebiyle atılmayı ertelemek için başvuruda bulunmuşlar. internette bu çağrı/başvuruyla alakalı haberler gördüm fakat, sonuç veya yök açıklaması göremedim. haberide aşağıda paylaşıyorum, umarım hepimizin işi görülür en azından pandemi sebebiyle 1 dönem veya 1 yıl kadar atılmayı ertelerler.

https://www.haber7.com/egitim/haber/3078443-yildiz-teknik-universitesi-ogrencilerinden-yoke-cagri

• quote:

Orijinalden alıntı: ftg7855

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2547.pdf

(19/11/2014) 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu Madde 44.c'de açıkça belirtilmiş:

"Öğrenciler, bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar.

...

Ancak bu süreler sonunda kayıtlı olduğu öğretim kurumundan mezun olabilmek için son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün dersler için iki ek sınav hakkı verilir. Bu sınavlar sonunda başarısız ders sayısını beş derse indirenlere bu beş ders için üç yarıyıl, ek sınavları almadan beş derse kadar başarısız olan öğrencilere dört yarıyıl (sınıf geçme esasına göre öğretim yapılan kurumlarda iki öğretim yılı); bir dersten başarısız olanlara ise öğrencilik hakkından yararlanmaksızın sınırsız, başarısız oldukları dersin sınavlarına girme hakkı tanınır."

Özetle azami süre sonunda başarısız olduğunuz ders sayısı 5'ten fazla ise 5'in altına düşürmek için iki ek sınav hakkı veriliyor size. 5'in altına düşürmeyi başarırsanız kalan derslerinizi bitirmek için okulunuza devam edebiliyorsunuz.

hocam yukarıda da açıkladım bazı üniversiteler için böyle, bizim üniversite için ise şöyle hiç almadığın veya devamsızlıktan kaldığın ders sayisi 5'in üstündeyse direk atılıyorsun. yani alıp başarısız olduğun ders sayısı önemli değil, burda önemli olan hiç alamadığın dersler. onların 5 veya altında olması gerekiyor.

• Arkadaşlar bende muhtemelen azami öğrenimden atılacağım...Bu ay YKS'ye girip aynı bölümü kazanmayı düşünüyorum..Aynı yada farklı bir üniversite'de daha önce aldığım ders ve stajları saydırabilir miyim? Yoksa en baştan mı başlamış oluyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: chngr28

Arkadaşlar bende muhtemelen azami öğrenimden atılacağım...Bu ay YKS'ye girip aynı bölümü kazanmayı düşünüyorum..Aynı yada farklı bir üniversite'de daha önce aldığım ders ve stajları saydırabilir miyim? Yoksa en baştan mı başlamış oluyoruz.

aynı ünide aynı bölüme tekrar yazılırsan: dersleri saydırabilirsin(ama bazı yönetmeliklerde 5 seneden daha fazla süre önce geçtiğin dersleri saymadıkları yazıyor)

başka ünide kazanırsan derslerin akts'si içeriği kredisi vs uygun olmalı. Bu çok riskli.

• LadyKais8998 L kullanıcısına yanıt

2014 yılı öncesinde girişli misin

• bu arada ogrendigim kadariyla üniversite sinavina girip baska bir okula yerleşirsek, şuan oldugumuz universitedeki af hakkimizdan vazgeciyormuşuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 120205044

aynı ünide aynı bölüme tekrar yazılırsan: dersleri saydırabilirsin(ama bazı yönetmeliklerde 5 seneden daha fazla süre önce geçtiğin dersleri saymadıkları yazıyor)

başka ünide kazanırsan derslerin akts'si içeriği kredisi vs uygun olmalı. Bu çok riskli.

Alıntıları Göster

hocam o maddeyi nerden bulabiliriz üniversitelerin hangi yönetmelğinde yazıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Johnny Quid

hocam o maddeyi nerden bulabiliriz üniversitelerin hangi yönetmelğinde yazıyor?

Alıntıları Göster

Önlisans, Lisans Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliği

son yönetmelikten ders saydırma-muafiyet ile ilgili kısımları incele.

• dilekk59 D kullanıcısına yanıt

2014 girişliyim.

• quote:

Önlisans, Lisans Eğitim-Öğretim Ve Sınav Yönetmeliği

son yönetmelikten ders saydırma-muafiyet ile ilgili kısımları incele.

Alıntıları Göster

buldum hocam neyseki bizim okulda oyle bir madde yokmuş. bu arada af çok uzun surmez ya suan kimseler bizim atilcagimizin farkinda degil hatta benzer durumda olan arkadaslarim bile hala atilacagina inanmiyor. atilma yok, birsey olmaz diye gecistiriyorlar  

muhtemen bu donem sonu atilacaklarin sayisi ciddi anlamda fazla olcak gibi zira 2011 de atilma kalkmisti, geriye yonelik 7 sene sayarsak tahminen 2004-2015 arasi universiteye girip henuz bitiremeyen herkes bu sene atilacak. onceki atilma yasasini bilmiyorum ama farkli olsa bile yine de cok fazla kisi atilacak. af icin sesimiz cok yuksek olacak. ustune pandemi de eklenince, enson 2018de uygulanmis afin gelmesi baya olasi. henuz insanlar atilacagini bilmedigi icin tepki gosteren yok.

bu arada sinava girecek arkadaslar icin bir uyari. dogruluguna yuzde yuz emin degilim. belki okuldan okula degisiyordur, bi arkadasim 2018 affinda yasamis bunu. iyice arastirip okullara bu konuda danismakta fayda var. mevzu şu üni sinavina girip farkli bir bolume kaydolursaniz, af gelince ordan kaydinizi sildirip atildiginiz okula-bolume geri donemiyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny Quid -- 7 Haziran 2021; 0:28:48 >

• benim bu konuda şuanda en çok merak ettigim şey, biz muhendislik ogrencilerine ilisik kesme sirasinda verecekleri 2 yillik diploma tekniker diplomasi mi olacak yoksa alansizmi? bu konuda bilgi sahibi varsa cevaplayabilir mi?
  • quote:

benim bu konuda şuanda en çok merak ettigim şey, biz muhendislik ogrencilerine ilisik kesme sirasinda verecekleri 2 yillik diploma tekniker diplomasi mi olacak yoksa alansizmi? bu konuda bilgi sahibi varsa cevaplayabilir mi?

alansız diploma

2018 affı nasıldı, 1 sene beklettiler mi yoksa direkt devam mı

• quote:

alansız diploma

2018 affı nasıldı, 1 sene beklettiler mi yoksa direkt devam mı

Alıntıları Göster

bilmiyorum hocam 2018deki sureci. diplomanin alansiz oldugu konusunda yuzde yuz eminmisiniz? 89 da yayinlanan bir yonetmelik var ben bu konuyla alakali daha yenisini bulamadim o yonetmelige gore tekniker diplomasi verilmesi gerekiyor.

• quote:

bilmiyorum hocam 2018deki sureci. diplomanin alansiz oldugu konusunda yuzde yuz eminmisiniz? 89 da yayinlanan bir yonetmelik var ben bu konuyla alakali daha yenisini bulamadim o yonetmelige gore tekniker diplomasi verilmesi gerekiyor.

Alıntıları Göster

Kpss de alansız tercih yapılıyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.