Şimdi Ara

Avm otoparkında ceza yazılabilir mi ? Kaza da sigorta devreye girer mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Hukukçu arkadaşların özellikle fikirlerini almak istiyorum
    Avm çalışanıyım
    Trabzon forum avm nin zemin katında bulunan kapalı otopark da
    Engelli araç sürücüleri için ayrılmış yere park ettiğim için ceza yedim

Biraz araştırma yaptım nette avm otoparklarında özellikle kapalı otopark da özel mülk geçtiği için yazılamaz doğrultusunda idi

Bende ödemeyi yaptım sonra itiraz dilekçesi verdim

Gelen ceza makbuzun da

İhlal nedeni : taşıt Yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerine park etmek

İhlalin yeri : forum alışveriş merkezi otoparkı

Şeklinde yazdığı için

Bende baskılı şekilde özel bir avm nin kapalı otoparkı dır
    Trafik kuralının açılımı taşıt yolu üzerinde ... yazmaktadır

Diyerek itiraz ettim

Trafik avukatı cevap yazmış avm önü vs diyerek lafı çevirmeye çalıştı onun cevabına karşı tekrar baskılı sekile
    Avm önü değil zemin katta bulunan kapalı otoparkı şeklinde savunma yaptım
    En son
    Hakim den yazı geldi 😀
    Dosyanın incelenmesi sonucunda 5326 sayılı kabahatler kanunun 28/10 maddesi gereğince kesin olarak karar verildi dedi
    Bizi haksız buldu
    162 +28 + tebligat giderleri nin de tarafımca ödenmesini koydu

Şimdi benim sorum gerçekten doğru bir kararmı

Şimdi engelli yerine park etmek doğru birsey mi değilmi onu sormuyorum yapılan şey etik değil orası doğru
    Avm de 50 engelli yeri vardı bunu 200 e çıkarttılar nerdeyse girişlerin 4 yani bu şekilde bizde yer olmayınca bazen çekiyoruz doğrusu boş bırakmak orası ayrı konu kabahatin farkındayım

Benim araştırmam özel bir mülk de trafik ceza yazabilir mi ?
    Avm otopark sigortaları ne için düzenleniyor ?
    Bazı avm lerdeki 2 araç kazalarında sigortalar destek vermiyor karayolu üzerinde değil vs diye neden destek vermiyorlar o zaman ?
    Gibi

Bilgili Kişiler yardımcı olursa sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba ,

askeri alan , avm vb durumların ceza ile kaza durumlarını etkilemesi 2011 yılında son buldu.

Ceza geçerlidir , haklı olarak yazılmış bir cezadır. AVM yönetimi ile görüşüp engelliler kullanmıyorsa bu alanların azaltılmasını istemeniz daha iyi olur.
  • spacewolf kullanıcısına yanıt
    Kural ihlali : taşıt yolu üzerinde yazmakta , sigorta karayolu üzerinde diye itiraz edip haklı çıkıyorsa ,

Bu olay da da taşıt yolu üzerinde deniliyor ?

Ya şimdi şunu anlıyoruz o zaman avm otoparkında her türlü cezai işlemler yapılıyorsa neden denetleme yok ? Neden otopark sigortası var ? Avm otoparklarında ters yönden giriş çıkış ve engelli yerlere park etmek sorununu gün içinde her dakika görebiliriz madem cezai işlemler yapılıyor neden polis bu bölgelere uğramıyor madem görev alanı ? Sadece şikayet üzerine geliyor ? Buraya günde 5 kez uğrasa her seferinde bir sürü araca ceza keser ,

Bunların haricinde özel mülkler de bu şekilde cezai işlemler yapabilirse polis engelli tabelası almak zor birşey değil basit mi düşünüyorum bilmiyorum kendi arazimiz köyümüz evimiz veya sokağımız da vb gibi yerlere koyalım engelli araç yeri tabelası biri çekince arayıp diyelim polis gel bu durumlar da polis her seferinde gelecek mi geliyor mu yanı tuaf geliyor bana mı garip geliyor anlamadım

Kanun maddesindeki Türkçe anlam bana bunları anlamama izin vermiyor

O zaman a b c bendine ekleme yapacağız trafik kuralları kişilerin özel mülklerinide kapsar ceza yazılmasına engel değildir kişinin özel arazisi olması ceza yazılmasına engel değildir

Kişi kendi özel arazisinde tabela vb şeyler İle uyarı yapabilir yaptığında bu kanun maddesi gibi sayılabilir

Gibi gibi düzenlemeler gelmeli ben mi yanlış anlıyorum

Veya bu kadar genele açılmasını engelliyorsa kamuya açık alışveriş alanlarında müşterilerine sunduğu otopark hizmeti olarak açık alanlar da da geçerlidir diye kısıtlama

Her ne olursa olsun benim mantıgım özel bir mülk işletme veya arazi fark etmez buralar da kişinin özel yerinde devlet gelip ceza yazabilir se bunu benim anlayabileceğim bir kanun maddesi ile karşıma çıkartmalı

Bu benim düşüncem ve halen ısrarcıyım

Maalesef itiraz yeri bilmiyorum bulamıyorum bulursam devam edecem

• NewLiFe61 kullanıcısına yanıt
    ''Kamunun kullanımına açık, herkesin girebildiği ve kara yoluyla bağlantısı olabilen her alanın Karayolları Trafik Kanunu'na tabi dir''

bir kusur işlemişsin, bu kusurunda cezası kanunda belli, bence bu kadar kafa yoracağına bir daha engelli park yerine park etmezsin o parayı ödedikten sonra.
    Sigorta şirketleri açıktan faydalanmaya çalışıyordu artık onlarda ödemeye başladı çünkü dava yoluna gidince kaybediyorlar
  • damneed D kullanıcısına yanıt
    Kardeş ben ödediğim parada değilim + 200 üstü mahkeme masrafıda ödedim benim demek istediğim şey açık
    Anlayana

• NewLiFe61 kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi konu sizin söylediğiniz gibi değil.

Çünkü AVM , stad ve buna benzer yapılar ortak alan sayılır. Sigortası olması bir şeyi değiştirmez.
    Ortak alanlar da polislerin görev alanıdır sadece yoğunluk oluşturmamak için kolluk kuvvetlerinin devriye alanına yazılmazlar. Bu yüzden şikayet ile gelirler.

Aynı şekilde bir trafik müfettişi de size ceza kesebilirdi orada , çok normal bir durum.

Konuyla ilgili en az 40 tane (sallıyorum , belki daha fazla) yargıtay kararı var. Sizin yazdığınız kanun maddesine bütün ortak alanlarlar dahil edildi. Hatta bana sigorta bilir kişiliği eğitimini veren Ahmet GÜNAL bey emsal davasına katılıp , avmleri bizzat kendisi yol kapsamına aldırmıştı 7 sene önce. Onun nasıl uğraştığını çok iyi bilirim o dönem bu konuyla ilgili. Eğer ceza yazılamazsa
    , sigorta ödemeleri de yapılamıyor bu nedenle sürekli üzerine düşerdi ceza konusunun.

Bende diyorum ki madem böyle doğru ise bu maddeye bu detaylar eklenmeli insanlar bilinçlenmeli ben okuduğum zaman ihlal nedenini bu durumu açıkça anlayamıyorum ondan dolayı bir sürü farklı seyler geliyor aklıma onun için zaten itiraz ettim mahkeme ücretlerini yedim 😀

Bende diyorum ki madem böyle doğru ise bu maddeye bu detaylar eklenmeli insanlar bilinçlenmeli ben okuduğum zaman ihlal nedenini bu durumu açıkça anlayamıyorum ondan dolayı bir sürü farklı seyler geliyor aklıma onun için zaten itiraz ettim mahkeme ücretlerini yedim 😀

• arakadaş geçmiş olsun
    Ama şunu bilmelisin eğerki orada ceza yazma hakkı olmasaydı avm ve diğer otoparklarda olan kazalarda sigorta şirketleri ödeme yapmma hakkına sahip bu olay geçen yıllarda kaldırıldı artık otopark vb gibi yerlerde kasko trafik sigortası vs ödeme yapabiliyor.
    zaten engelli yerine park etmekle KAFADAN HAKSIZSINIZ
    ALLAH BAŞKA DERT VERMESİN EN BÜYÜK DERDİN BU OLSUN
    ALLAHA EMANET OLUN
  • Daha evvel farkli bir konu ile alakali olarak, yargıtay kararına göre avm otoparkının da trafik yolu olduğu, hasar olduğunda kaskonun ödeme yükümlülüğü olduğu yazıyı okumuştum. Bundan dolayı sanki ceza ,yerinde diye düşünüyorum. Geçmiş olsun.

• zgbayraktar kullanıcısına yanıt
    Amin saol hocam

• hderelli18 H kullanıcısına yanıt
    Farklı bir bakış açısı bulamadık sanırım benim bakış açım farklı
    Teşekkürler saol hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.