Şimdi Ara

avize takma hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
24.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu işlerden çok da anlayan biri değilim. yeni aldığım avizeyi kendim takayım dedim ama işin içinden çıkamadım. Daha önce kullanmış olduğum avizeden de duvardan da iki kablo geliyordu, ikisini birbirine takınca işlem tamam. Ama yeni aldığım avizeden 3 kablo geliyor, birinin kablo rengi de farklı muhtemelen o topraklama ucu. dediğim gibi duvardan sadece iki kablo çıkıyor, bağlantıyı nasıl yapmam gerekli olur? yardımcı olursanız sevinirim.

• avizeden sarıyeşil mavi ve kahveringe uçları çıkar mavi ile kahverengiyi birleştirip bağlıycaksınız sarıyeşil nötr ucudur kolay gelsin sigortayı indirin mutlaka.
  • Kahverengi Faz
    Mavi Nötr
    Sarı-Yeşil Toprak

Avizenin bağlantısı bu şekildedir. Toprak hattı yoksa tekrar cevap yazınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Kahverengi Faz
    Mavi Nötr
    Sarı-Yeşil Toprak

Yanlış. Avizede toprak olmaz,üç kablo çıkan avizelerde iki faz bir nötr bağlantısı vardır.İkili anahtarla lambaları ayrı ayrı yakmak için.Tavandan üç kablo gelir ikisi faz biri nötr dür.Kontrol kalemi ile kontrol ederek bağlanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

quote:

Kahverengi Faz
    Mavi Nötr
    Sarı-Yeşil Toprak

Yanlış. Avizede toprak olmaz,üç kablo çıkan avizelerde iki faz bir nötr bağlantısı vardır.İkili anahtarla lambaları ayrı ayrı yakmak için.Tavandan üç kablo gelir ikisi faz biri nötr dür.Kontrol kalemi ile kontrol ederek bağlanır.

Yanlış diye yaklaşmayın hemen geçen yıl Koçtaş'tan 3 adet avize aldım 3'üde böyle çıktı. Biri tekli biri 3lü biri 5 li. Komitatör bağlantısı yoktu.

• quote:

quote:

Kahverengi Faz
    Mavi Nötr
    Sarı-Yeşil Toprak

Aydınlatma tesisatlarınada toprak hattı konuluyor artık. Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğine bakabilirsiniz, bilginiz olsun. Yeni üretilen avizelerde bu şekilde üretiliyor eski evlerde tavanda toprak hattı olmayacağından toprak ucu boş bırakılabilir.

• bugüne kadar kaç eve kaç avize bağladım bilmiyorum ama ne avizelerde nede tavanlarda hiç toprak bağlantısı görmedim. Hadi öyle olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

bugüne kadar kaç eve kaç avize bağladım bilmiyorum ama ne avizelerde nede tavanlarda hiç toprak bağlantısı görmedim. Hadi öyle olsun.

Kendi oturduğumuz ev bu şekilde. Salonda tavanda 4 kablo var 2 si faz 1 nötr 1 toprak, küçük odalarda 3 kablo var faz nötr ve toprak. Başka evlerdede gördüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

Her ne kadar Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğinde lamba sortilerinde topraklama tesisatı yapıldığı yazsa da ülkemizde henüz uygulanmıyor.
    Yerli üretim avizelerde toprak bağlantısı yok ama Çin malı avizelerde gövdeye bağlı sarı-yeşil kablo var. CE belgesi için bunu yapmak zorundalar.
    Soruyu soran arkadaşa önce şunu sormak lazım. 3 kablonun hepsi avizenin içinden mi geliyor, yoksa bir tanesi gövdeye mi bağlı ?

Mehmet Abi 6 Yıldır oturduğumuz evde tesisat bu şekilde, yeni ev alan akrabalarımız var onların evindede bu şekilde yapılmış. Ayrıca yeni yapılan başka bir binadada gördüm. Toprak hattı aydınlatmalarda bulunuyor. Saygılar.
  • quote:

quote:

quote:

Her ne kadar Elektrik İç Tesisat Yönetmeliğinde lamba sortilerinde topraklama tesisatı yapıldığı yazsa da ülkemizde henüz uygulanmıyor.
    Yerli üretim avizelerde toprak bağlantısı yok ama Çin malı avizelerde gövdeye bağlı sarı-yeşil kablo var. CE belgesi için bunu yapmak zorundalar.
    Soruyu soran arkadaşa önce şunu sormak lazım. 3 kablonun hepsi avizenin içinden mi geliyor, yoksa bir tanesi gövdeye mi bağlı ?

Mehmet Abi 6 Yıldır oturduğumuz evde tesisat bu şekilde, yeni ev alan akrabalarımız var onların evindede bu şekilde yapılmış. Ayrıca yeni yapılan başka bir binadada gördüm. Toprak hattı aydınlatmalarda bulunuyor. Saygılar.

Ne diyeyim valla, helal olsun yapan elektrikçiye Buğra kardeşim. Oturduğunuz bina müteahhit işi mi, yoksa toki yapımı filanmı ?

Müteahhit işi değil Mehmet Abi, lojman. Diğer gördüğüm evlerde müstakil evlerdi.

• quote:

Güzel, demek ki artık Uluslararası standarda, Avrupa standartlarına yaklaşıyoruz. Güle güle oturun.

Teşekkürler Mehmet Abi.
  • Şimdi arkadaşlar ben tavan vantilatoru aldım. Tavan vantilorunde
    SARI YEŞİL ---------MAVI-------BİRDE KIRMIZI ile KAHVERENGI kablo birleşmiş toplam 3 giriş var.
    Ama benim tavanda iki kablo var, birisi kırmızı birisi de mavi. Yani topraklama yok. Vantilatordeki topraklama yerini boş bıraksam olurmu. tecrubeli arkadaşlardan yardım bekliyoum. teşekkürler
  • quote:

Sarı-yeşili boş bırak, diğer 2 kabloya tavandan gelen kabloları bağlayabilirsin.
    Tavandaki mavi kabloyu vantilatörün mavisine, kırmızıyı da kırmızı-kahverengi olan kabloya bağlayabilirsin.

Çok teşekkür ederim. Birazdan bağlama işlemine başlıyacağım. Topraklama ucu için şöyle bir şey yapsam mantıklı olurmu. Tavana bir vida vidalasam. topraklama ucunu bu vidaya bağlasam nasıl olur acaba.
  • 3 lü avize aldım bağlantı konusunda lütfen yardım edin, tavanda iki mavi bir kırmızı kablo avizede ise sarı yeşil ve kahverengi kablo var, açmak için tekli anahtar var eski bunuda çift anahtara dönüştürmeli miyim, yardımlarınızı bekliyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.