Şimdi Ara

Avcılık ve Avlanmak Yasaklansın ! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Taylan durder

bu nasıl bi kafa ya onun acı çekmesi sana zevk mi veriyo duyar kastığım falan yok niye bu kadar kötüsünüz merak ediyorum
    acı çekmesi değil, kovalama yakalama şeyleri, avcılık zevkveriyor işte. zaten avcılar dikkatlidirler, kurbana olabildiğinde acı çektirmemeye çalışırlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: mersinaki

En azından öldürürken zevk alıyor diyen insanlara bir şey anlatamazsın. Halbuki kime sorsan hepsi ben hayvan severim diyecektir. Bunlar kendi zevkleri için hayvanları yok etmeyi seviyorlar. Tek sevgileri bu.

Toplumun çoğunluğu yeterli bilince ulaşmadığı sürece doğru düzgün hayvan kanunları da çıkmayacak. Bu derece iki yüzlü "hayvan sevgisi" olduğu sürece bir şeyleri değiştirmek mümkün değil.

Sonra da gelip duyar kasmayın diye laf ederler.

Adam zevk için avlanmak yasaklansın diyor. Buna bile gelip laf edenler var.
    Biz doğanın hiçbir zaman dışında olan bir canlı değildik. Apartmanlarda yaşıyor olmamız öyle olduğu anlamına gelmez.
  • Ya adam gider avlanma belgesi alır derneklere üye olur devlete vergisini öder av limitleri dahilinde avlanır buna kim karışır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Zaten çok vergi var bu işte öyle al tüfeği git avlan öyle olmuyor oo cezaları okadar ağır ki kaçak avkansan hapis cezası var pahalı bir hobi spor bu avbis de bizim avlakta domuz limiti 3 su mesela
    Bende denizlerde bilinçsiz avlanmaya karşıyım bak balık yok denizlerimizde git yunan a bak heryer balık kıyılarda var millet bilinçli avlanıyor ama bizde öyle değil genel kanaatimce kara avcıları biraz bilinçli deniz daha vahim durumda önemli olan sürdürülebilir av

• Hayvan cinayeti,başka bir şey değil.
    Yapana da izin verene de lanet olsun !

• Buna spor diyenler; Sporun tanımına hiçbir şekilde uymuyor bu. O hayvanlarada bir adet akıl ve silah verin, ondan sonra görelim avcılığınızı...

Arnold abimizin bir paylaşımını bırakıyorum buraya;

Avcılık ve Avlanmak Yasaklansın !
  • yıl 2020 oldu.Hayvanat Bahçelerini,avlanmayı,faytonu yasaklamadılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ted Mosby

Yani hocam yine çıkamadım işin içinden çünkü; sen adama deli dersen adam da sana "İnek yiyorsun, kedi yemiyorsun. Ben deliysem sen de iki yüzlüsün." diyecek yani.

Sen adama "Zevk için hayvan öldürüyorsun, canisin." dersin, adam sana "Patates yemeyi sevdiğin için patates üreticileri sürünüyor, helak oluyorlar. Asıl sen canisin." diyecek.

"Hayvanları seviyorum diyenlerin çoğunluğunun o hayvanları gerçekten düşünmediğini düşünüyorum." demişsin hocam, katılıyorum evet ve bunun bir sürü örneği var. Bana sorarsan cani duygularla hayvan öldürenlerin sayısı azdır, her ne kadar nicelik hareketi doğru ya da yanlış kılmasa da...

Burada niyet söz konusu evet çünkü sen buna regülasyon getirmenin "akıl sağlığı ile alakalı" diyerek meşrulaştırmaya çalışıyorsun gibime geldi. Diyelim ki hayvan öldürmek, av sezonu farkmaksızın hayvan öldürmek yasaklandı. Yani devletin gerekli gördüğü alanlar ve hayatta kalma durumları dışında hayvan öldürülmeyecek. Canice hayvan öldürmek isteyen gider, kendini doğanın ortasına salar "Aaa ben kaybolmuştum yav, domuz saldırdı." der yine suçsuz çıkar.

Canice işlenen cinayetlerin, kasıtlı cinayetten daha ağır cezalara çarptırıldığı hukuk sistemi yürürlülükte. Değindiğin iki ekstremin de ortasının halihazırda kanun ile sağlandığını düşünüyorum. Tabii derinlemesine araştırmadım regülasyonları ama regülasyonlar olmasa Türk insanının eline silah alma merakından ötürü çok daha fazla avlanma yapılacağını düşünüyorum. Regülasyona uymayan bireyleri gördüğünüz yerde şikayet edin, sahipli/sahipsiz hayvan öldürmek zaten yasak. Av sezonunda da her hayvanı öldüremiyorlar diye biliyorum ben.

Belki daha önceki mesajımda yazdıklarımla çelişecek ama; canice veya değil, hayvanları öldürmek doğanın dengesi ile oynanması demektir. Yani bana göre asıl sorun niyet değil, sonuçlardır. Ben meradaki bir hayvanın öldürülmesi ile doğadaki bir hayvanın öldürülmesi arasındaki tek farkı aşırı avlanma olarak görüyorum. Nasıl keyfimiz için et yiyorsak -ki etin de kansere yok açtığını araştırmalar var, sıkıntısız ve eksiksiz yaşayan veganlar var- keyif için hayvan öldürmek de aynı kefededir. Ha avlanılandan belki tam anlamıyla yararlanamıyorsundur, ama yararlanacaksın diye öldürsen de meşrulaştırmaz.

Büyük ihtimalle Türkiye'de canice insan öldüren sayısı, canice hayvan öldüren sayısından kat kat fazladır. Canice hayvan öldüren de cani ama insan öldüren kadar değil benim gözümde.

Alıntıları Göster
    Bugün canice hayvan öldürenin o psikolojik bozukluk ile daha sonra da bir insana zarar vermesi muhtemeldir.

Doğru o deliyse diğerleri de iki yüzlü katılıyorum :) daha doğrusu farkında değil çoğunluk ve o bakış açısıyla yetişmişler. Ama en azından bunu görüp ifade etmeleri gerekiyor. Ancak kendilerine bunu yediremiyorlar. Ben vicdansız değilim diye içlerindeki yanlışları bastırmaya çalışıyorlar. Bunun içinde garip argümanlar sunduklarını görüyorum. Anlamak istememek için direten hatta anlamıyormuş gibi görüneyim diye ıkınan birisine bir şeyi anlatamazsınız. Amaçları doğruya veya gerçeğe ulaşmak değil sadece asla yanlış yapmadıklarını düşünüp bulundukları durumun dışına çıkmak istemiyor olmaları.

Patates olayını anlayamadım maalesef :(

Canice bir şey yapmak isteyeni zaten engellemek mümkün değil. Sorun o caniliğe ulaşmadan önce müdahale edebilmek. Yapıp bir şekilde işin içinden sıyıran varsa onu bilemem o da yetkililerin görevi.

Araştırmalar çok baskın değil benim gördüğüm kadarıyla. Genelde işlenmiş etin kanser vs sıkıntılarından bahsediliyor. Vegan doktorlar ve bunların ortaya koyduğu araştırma sonuçları da var elbette. Ama bu konular çok karışık olsa gerek.

Suni et üretme çalışmaları da varmış. Belki 30 50 sene sonra tamamen suni et yenilecek :)

Misal köpeğin veya bir kedin var mı veya başka bir hayvana bakıyor musun bilmiyorum. Yıllardır böyle bir hayvana baktığını düşünelim. Onunla çok yakın bir bağ kurmuşsunuz. Bir gün caninin birisi gelip vahşi şekilde onu öldürdüğünde insana yapılmasından bir farkı olmadığını daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Çünkü o anki duyguların onu yapan kişinin ölmesini istemek olacaktır.

• "VAHŞİ" dediğimiz hayvanlar, sadece karınlarını doyurup yaşamlarını sürdürebilmek için avlanırlar.

"ZEVK" için avlanan tek canlı insandır.

Kim vahşi kim değil siz karar verin.

Bu arada ben de balık tutmaya gidiyorum.
    Minik bir kovam var, 1 kilo istavrit anca alıyor.
    Millet getirmiş 20 litrelik badana kovalarını, balık bol olunca ağzına kadar dolduruyorlar.
    Bir de bana gülüp "o ne öyle, düzgün bir kova alsana" diyorlar.
    Oysa ki ben ailemin haftada bir kez yiyeceği kadar tutuyorum (maks 1 kg)

Hayvana garezim yok, niye fazla tutayım ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mersinaki

Bugün canice hayvan öldürenin o psikolojik bozukluk ile daha sonra da bir insana zarar vermesi muhtemeldir.

Doğru o deliyse diğerleri de iki yüzlü katılıyorum :) daha doğrusu farkında değil çoğunluk ve o bakış açısıyla yetişmişler. Ama en azından bunu görüp ifade etmeleri gerekiyor. Ancak kendilerine bunu yediremiyorlar. Ben vicdansız değilim diye içlerindeki yanlışları bastırmaya çalışıyorlar. Bunun içinde garip argümanlar sunduklarını görüyorum. Anlamak istememek için direten hatta anlamıyormuş gibi görüneyim diye ıkınan birisine bir şeyi anlatamazsınız. Amaçları doğruya veya gerçeğe ulaşmak değil sadece asla yanlış yapmadıklarını düşünüp bulundukları durumun dışına çıkmak istemiyor olmaları.

Patates olayını anlayamadım maalesef :(

Canice bir şey yapmak isteyeni zaten engellemek mümkün değil. Sorun o caniliğe ulaşmadan önce müdahale edebilmek. Yapıp bir şekilde işin içinden sıyıran varsa onu bilemem o da yetkililerin görevi.

Araştırmalar çok baskın değil benim gördüğüm kadarıyla. Genelde işlenmiş etin kanser vs sıkıntılarından bahsediliyor. Vegan doktorlar ve bunların ortaya koyduğu araştırma sonuçları da var elbette. Ama bu konular çok karışık olsa gerek.

Suni et üretme çalışmaları da varmış. Belki 30 50 sene sonra tamamen suni et yenilecek :)

Misal köpeğin veya bir kedin var mı veya başka bir hayvana bakıyor musun bilmiyorum. Yıllardır böyle bir hayvana baktığını düşünelim. Onunla çok yakın bir bağ kurmuşsunuz. Bir gün caninin birisi gelip vahşi şekilde onu öldürdüğünde insana yapılmasından bir farkı olmadığını daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Çünkü o anki duyguların onu yapan kişinin ölmesini istemek olacaktır.

Alıntıları Göster
    Hocam ilk cümlelerime cevap vermene gerek yoktu, geçerliliği olmayan argümanlar olarak sundum ben zaten. Bir nebze "o adama laf anlatamazsın" anlamında.

Yani cani olmasına önayak olmamak gerek, öyle ortamı da ortadan kaldırılmak gerek diyorsun. Anlıyorum evet, yani katılmamak elde değil çünkü "katile karşı çıkmaz" mısın gibi bir soru yöneltiliyor. Her şeyin bir "ama"sı vardır.

Yani şöyle ki, "her av yapan köpek öldürür" noktasına çıkıyor tartışma. Nedense kafamda avlanan birinin canice bir insanı öldürmesi, evcil hayvan öldürmesinden daha yakın bir olasılıkmış gibi geliyor. Belki önyargıdır ama bilemedim.

Benim bildiğim kadarı ile işlenmiş et zaten kanser, kırmızı et o kadar olmasa da yine tehlikeli. Tabii 3-4 sene olmuştur bunu araştıralı.

Şimdi suni et çıkacak, millet 3 yıl yiyecek. Sonra araştırma çıkacak, kanser yapıyor. Haydeeee. Millet "hayvan avlayın" diye ekstra tepki göstermezse ben de bir şey bilmiyorum.

Besledim ve çocukluğumda da etrafımda bolca evcil hayvan oldu. Tospağasından köpeğine, papağanından laboratuvar faresine. E tabii ki zarar verene, aile üyelerimden birine zarar verilmiş gibi tepki gösteririm. Ama stoik yaklaşmaya çalışıyorum bu tarz olaylara, evcil hayvan örneği için yanında 1 sene boyunca alelade bir taş taşısan ona bile zarar vereni öldürmek istersin. Benim düşüncem ekstrem tabii...

Bilmiyorum hocam, ben hiç av yapmadım ama ilerde doğada yaşama planım var. İlla ki avlanacağım diye düşünüyorum. Bu konudaki mesajların çoğu da beni doğada yaşamaya daha çok itiyor, ne yalan söyleyeyim.

Saygılar.

• djoz kullanıcısına yanıt
    Tilki ya da sansar kümese giriyor yemese bile onlarca tavuk boğabiliyor, sadece insana özgü değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HeavenlyBlue -- 27 Mayıs 2020; 21:47:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ted Mosby

Hocam ilk cümlelerime cevap vermene gerek yoktu, geçerliliği olmayan argümanlar olarak sundum ben zaten. Bir nebze "o adama laf anlatamazsın" anlamında.

Yani cani olmasına önayak olmamak gerek, öyle ortamı da ortadan kaldırılmak gerek diyorsun. Anlıyorum evet, yani katılmamak elde değil çünkü "katile karşı çıkmaz" mısın gibi bir soru yöneltiliyor. Her şeyin bir "ama"sı vardır.

Yani şöyle ki, "her av yapan köpek öldürür" noktasına çıkıyor tartışma. Nedense kafamda avlanan birinin canice bir insanı öldürmesi, evcil hayvan öldürmesinden daha yakın bir olasılıkmış gibi geliyor. Belki önyargıdır ama bilemedim.

Benim bildiğim kadarı ile işlenmiş et zaten kanser, kırmızı et o kadar olmasa da yine tehlikeli. Tabii 3-4 sene olmuştur bunu araştıralı.

Şimdi suni et çıkacak, millet 3 yıl yiyecek. Sonra araştırma çıkacak, kanser yapıyor. Haydeeee. Millet "hayvan avlayın" diye ekstra tepki göstermezse ben de bir şey bilmiyorum.

Besledim ve çocukluğumda da etrafımda bolca evcil hayvan oldu. Tospağasından köpeğine, papağanından laboratuvar faresine. E tabii ki zarar verene, aile üyelerimden birine zarar verilmiş gibi tepki gösteririm. Ama stoik yaklaşmaya çalışıyorum bu tarz olaylara, evcil hayvan örneği için yanında 1 sene boyunca alelade bir taş taşısan ona bile zarar vereni öldürmek istersin. Benim düşüncem ekstrem tabii...

Bilmiyorum hocam, ben hiç av yapmadım ama ilerde doğada yaşama planım var. İlla ki avlanacağım diye düşünüyorum. Bu konudaki mesajların çoğu da beni doğada yaşamaya daha çok itiyor, ne yalan söyleyeyim.

Saygılar.

Alıntıları Göster
    Saygılar hocam :)

• Adam tüfekle ateş edip spor diyor, vicdanına sıçtıklarım! Hadi yiyeceğin geyiği, tavşanı falan avlasan neyse!
  • Bazıları "zevk için öldürme" söz öbeğini bir türlü kavrayamamış. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı. Zevk için lan işte. Hiçbir sebebin yokken silahla bir canlıyı öldürmek ve adına spor demek işte. Bunun nesine kafanız basmıyor?
  • Powder filmini izlediğimde şu sahneden çok etkilenmiştim.

• Ne yazsan,ne yapsan boş...Bir insan nasıl bir vicdanla hayvanı katleder adına da aktivite,spor vs diyebilir.Keyfi avcılık yapan kim varsa umarım o yedikleri g.tunden değil ağzından çıkar

• İnsan doğasında vahşilik vardır evcil insanmıyız aq sanki dışarıdakı etler masum

• quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

evde yediği yemeği de öldürüp yiyor. ne farkı var ki. en azından öldürürken zevk alıyor işte.

Alıntıları Göster
    Ben kuş yemiyorum seni bilemem
  • Eğer avladığını kendine yemek olsun diye avlıyor ve yiyorsan sıkıntı yok bence. Ama sırf zevk için öldürüyorsan sıkıntı.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.