Şimdi Ara

audiodg.exe kasma problemi lütfen yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
19.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar 4 ay once acer 6935 laptop aldım 9600gt ekran kartı, t6400 2.0ghz çift çekirdek işlemcisi ve 3 gb rami var.ilk 2 bucuk ay istedigim her oyunu (crysis cod4 cod5 grid) istediğim ayarlarda rahatca oynayabiliyordum ancak yaklasık bir bucuk ay once pc kasmaya basladı ilk baslarda sıcaklıktan zannettım ama daha sonra ıslemlere baktıgımda audıodg.exe programının %30 40larda dolandıgını gordum işlemci de oyunlarda ki kasma zamanlarında 95 100 lerde seyrediyor aklıma gelen herseyi yaptım driverlari guncelledim format attım gereksiz programları sıldım ama kasmayı bı turlu gıderemedım.aklımın almadıgı sey eskiden catır cutur oynadıgım oyunları sımdı oynayamıyor durumda olmam ve format atmama ragmen sorunun devam etmesı.kafayı yıyıcem artık lutfen yardım edin.

• Merhaba;
    Aynı sorunu ben de yaşadım, anlam veremediğim şey durduk yere böyle bir sorunun patlak vermesi.. Hala da anlam veremiyorum ama çözümü şöyle:

Denetim masasından ya da eğer sağ alt köşedeki simgelerin arasında ses simgesi varsa oradan ulaşabileceğin ses denetimi ayarları kısmından, varsayılan ses aygıtının özelliklerinde "Enhancements" sekmesinde yer alan bütün ses efektlerini deaktif etme kutucuğunu işaretleyip tamam diyerek çık, ses denetiminden de tamam diyerek çıktıktan sonra ses kalitesinin de düştüğünü farkedersin. Eğer farklı bir sorun yoksa artık audiodg.exe seni pek rahatsız etmeyecektir.

Bir uyarı, yukarıdaki düzenlemeyi yaptıktan sonra Acer eAudio Management üzerinden herhangi bir değişiklik yapma, çünkü herhangi bir değişiklikte ses efektleri aktif hale geliyor.
  • Benzer bir sorunu bu gün ben fakrettim.
    Bende audiodg.exe dosyası CPU nun % 11 ini sürekli işgal ediyordu. İnternette aradım ama işe yarar
    bir şey bulamadım. Kendi yaptığım denemeler sonucunda bu oranı % 0-2 aralığında düşürdüm normalde
    0 da çalışıyor.
    Ne yaptığımı paylaşayım dedim.
    Windows7 ultimate kullanıyorum belirteyim o yüzden ses kartının fason bir sürücüsünü kullanıyorum.
    denetim masasından ses-ses aygıtlarını yönete tıklıyoruz.
    gelen pencereden kayıt sekmesini seçip
    mikrofonun üzerine tıklıyoruz.
    Aşağıdan özellikleri seçiyoruz.
    Dinlede bu aygıdı dinle seçeneği işaretli ise tik i kaldırın.
    Gelişmişe geliyor
    varsayılan biçim bölümünden "2 kanallı, 16 bit 48000hz(DVD kalitesi)"
    yada cd ile ilgili olan seçeneği seçiyoruz.
    Bu pencerederki iki tik de işaretli. Tamam deyip bu bölümden çıkıyoruz.
    Kayıttan yürüt seneneğine gelip "hoperlör-özellikler-gelişmiş" buradada aynı rakamın olduğunu görüyoruz alttaki tikler işaretli.
    Tamam deyip çıkın.
    Görev yöneticisinden ilgili dosyayı kontrol edin eğer sonuç sizdede olumlu ise geri dönünkü herkez faydalansın.
    Teşekkürler.

• Çözüm yolu doğrudur.Denendi...

quote:

Orijinalden alıntı: curacura

Benzer bir sorunu bu gün ben fakrettim.
    Bende audiodg.exe dosyası CPU nun % 11 ini sürekli işgal ediyordu. İnternette aradım ama işe yarar
    bir şey bulamadım. Kendi yaptığım denemeler sonucunda bu oranı % 0-2 aralığında düşürdüm normalde
    0 da çalışıyor.
    Windows7 ultimate kullanıyorum belirteyim o yüzden ses kartının fason bir sürücüsünü kullanıyorum.
    Gelişmişe geliyor
    Kayıttan yürüt seneneğine gelip "hoperlör-özellikler-gelişmiş" buradada aynı rakamın olduğunu görüyoruz alttaki tikler işaretli.
    Tamam deyip çıkın.
    Görev yöneticisinden ilgili dosyayı kontrol edin eğer sonuç sizdede olumlu ise geri dönünkü herkez faydalansın.
    Teşekkürler.

• mesajım bulunsun aynı sorun bende de var ::::::)
  • benin cpu 0 dı realtek i kurcaladım 5-6-10 arası olmaya başladı dvd kalitesine düşürdüm 0 oldu
  • Teşekkürler çözüm için, işe yaradı :)
  • Maalesef çözüm işe yaramamakta.

Herhangi bir medya oynatıcısı kullanılmıyor iken audiodg.exe kullanımı %10,Winamp açık iken %30 düzeylerine kadar çıkmakta.

Ekleme/Düzeltme;

BURADA yer alan işlemleri uygulayın.
    E-Postanıza gelen yazılımı indirin.

Bu şekilde audiodg.exe adlı program neredeyse hiç CPU kullanmıyor.

Ekleme/Düzeltme;

Problem hala devam etmekte.Winamp üzerinden müzik bile dinlenilmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R0ME -- 23 Haziran 2012; 18:18:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: curacura

Benzer bir sorunu bu gün ben fakrettim.
    0 da çalışıyor.
    Gelişmişe geliyor
    Tamam deyip çıkın.
    Teşekkürler.

Problemim cozuldu teskkurler

• 2 sene önce Packard Bell VR46 konusunda BURADA yazdıklarımı düzenleyip bu konuya da ekliyorum. Başta Netbook kullanıcıları olmak üzere tüm Win7 kullananların göz atmasını tavsiye ederim:

======== Win7 Kullanıcılarına Küçük Bir Tavsiye ========

Bir süre önce aldığım TV kartının Win7 Starter üzerinde kararlı çalışmamasından ötürü yaptığım araştırmalarda tesadüfen audiodg.exe isimli Win7 uygulamasının işlemciye zaman zaman aşırı yüklendiğini farkettim.

Ses kartını kullanan herhangi bir uygulama çalışırken (Winamp, Flash Videolar, Video Oynatıcılar, Tv Uygulamaları, Oyunlar vs.) işlemci kullanımını gözlemlediğimde, audiodg.exe'nin %50 ye varan oranlarda kullanımı dikkatimi çekti (SU4100 üzerinde çekirdeklerden birini tam yükte kullanıyor demek!).

Örneğin, Win7'nin öntanımlı ses ayarları ile Winamp açıkken audiodg.exe'nin işlemci kullanımını (sürekli değil, rasgele zamanlarda) aşağıda görebilirsiniz. Kullanım oranına ve işlemciyi tek seferde ne kadar süre meşgul ettiğine dikkatinizi çekerim:

(Çekirdeklerden birini "çitliyor" resmen!) :

Nette yaptığım araştırmada bu sorunla karşılaşan pek çok kişi olduğunu gördüm. audiodg.exe işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası olduğundan tamamen kaldırmak ya da etkisizleştirmek mümkün değil. Ancak bazı ekstra özellikleri kapatarak işlemci yükünü en aza indirgeyebiliyoruz.

Ses ayarlarından "Kayıttan yürütme aygıtları"nı açın. "Hoparlör" seçili iken "Özellikler"e tıklayın. Açılan "Hoparlör Özellikleri" penceresinde "Geliştirmeler"i seçerek "Tüm ses efektlerini engelle" seçeneğini aktifleştirin:

Ayrıca "Dolby" sekmesindeki iki seçeneği etkisizleştirmeyi de değerlendirin (Üstteki yöntem yetersiz kaldıysa!):

Üstte ses çıkışı için yapmış olduğunuz ayarlar yeterli olmadıysa, Mikrofon için de "Tüm ses efektlerini engelle" seçeneğini aktifleştirin:

Bu seçeneklerin birçoğu Ses Kartı uygulamasının kendi özellikleridir ve değişiklikler Realtek HD Audio Manager menüsüne de eşzamanlı olarak yansıyacaktır. Ancak bu, sorunun Realtek sürücülerinden kaynaklandığı anlamına gelmiyor! Çünkü harici ses kartı (Creative mesela) kullanıp, yine de audiodg.exe'nin yüksek işlemci kullanımı problemiyle karşılaşanlar var.

Bu tür efektleri kullanmak isterseniz, kullandığınız ses/müzik/video yazılımlarının kendi dahili seçeneklerini tercih edin. Her ne kadar efektler yazılımsal olsa da, yine de muhtemelen çok daha az işlemci gücü gerektirecek ve işlemci yükünü çok fazla artırmayacaklardır.

Bu yöntem kullanılarak en iyi ihtimalle donma, takılma, kasma vs gibi sorunlar tamamen çözülebileceği gibi, en kötü ihtimalde bile genel işlemci kullanım oranı düşecek ve buna bağlı olarak muhtemelen işlemci sıcaklığı azalacak, pil ömrü az da olsa artacaktır.

Bendeki Packard Bell VR46'da bu ayarlardan sonra audiodg.exe'nin iki işlemci kullanımı arasındaki süre (idle time) uzadı ve kullanım anındaki oran da hiçbir zaman %10un üstüne çıkmadı. Ayrıca ses kalitesinde de farkedilir bir düşüş gözlemlemedim.

Şahsen olumlu sonuç aldığımdan, Win7 kullanan herkese (özellikle donma, takılma, kasma vs. problemleri olanlar) bu ayar değişikliğini denemelerini tavsiye ederim.

NOT:
    * İşlem gücü yüksek olan PC ve notebooklarda audiodg.exe'nin olumsuz etkisi farkedilmeyebilir ya da gözardı edilebilir. Ancak, özellikle tek çekirdekli Atom ya da Celeron 743 işlemcililer olmak üzere, netbooklarda bu etki muhtemelen bariz şekilde hissedilecektir.
    * İleride Win7 güncellemeleri veya Service Packlerle bu problem ortadan kalkabilir ve ayar değişikliklerine gerek kalmayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be-Mine -- 17 Eylül 2012; 19:28:02 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.