Şimdi Ara

Atom mikroskopla görülebilir mi görüldü mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
16.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hep merak etmisimdir arkadaslar artik şöyle uzman birisi ciksa da aciklasa atom bir hocamin dedigine gore(universite histoloji hocasi) atomik kuvvet mikroskobuyla(AKM) gorulmüş. Ben atomun gorulebilecegine inanmiyorum hatta modern atom teorisine de pek inanmiyorum tabi kendi teorim yok orasi ayri.

Merakla cevaplarinizi bekliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Atom çeşitli elektron mikroskopları ile birçok kere görüldü ve görülüyor. Googleda birçok resim bulabilirsin.
  • Filmini bile yapmışlar.
  • http://io9.com/the-first-image-ever-of-a-hydrogen-atoms-orbital-struc-509684901

Bırakın atomu Hidrojenin yörüngesi bile görülmüş!
    Alttaki George Dvorsky nickli üyenin çok hoş anısını İngilizce bilen arkadaşlar okurlarsa, sınıfta bile görmüşler atomu taa 1984'de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: megaman01

Hep merak etmisimdir arkadaslar artik şöyle uzman birisi ciksa da aciklasa atom bir hocamin dedigine gore(universite histoloji hocasi) atomik kuvvet mikroskobuyla(AKM) gorulmüş. Ben atomun gorulebilecegine inanmiyorum hatta modern atom teorisine de pek inanmiyorum tabi kendi teorim yok orasi ayri.

Merakla cevaplarinizi bekliyorum

Evet görüldü ama buna görmek denebilir mi bilemiyorum. Atomdan çok elektron gibi atom altı parçacıkları görebildik mi onu sormak lazım. Çünkü atomun yapısı iç aşağı beş yukarı belli. Ama görsel olarak neye benzediğini kimse bilmiyor... O kadar küçükki belki fotonlardan da küçüktür. Bu yüzden onları fotonlar ile, yani mikroskoplar ile göremeyebiliriz. Elektronlardan bahsediyorum...

En fazla yaydığı dalgalardan belli belirsiz kestirebiliriz yukarıda neommy vermiş fotosunu ama öyle kitaplardaki gibi top gibi bi şey görülmedi... Tam çözülebilse yapısı evrenin sırları çözülmüş olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi any77 -- 28 Haziran 2014; 22:39:08 >

• Tarama tünel mikroskobu ile görülebilir sanırım.

• mekanik yollarla imkansız...çünkü objektifle baktığınızı varsayarsanız eğer objektifte atomlardan oluşmaktadır...atomdan daha küçük bir yapı taşından oluşan bir mercek yaparsanız o zaman mümkün olabirir ama epey küçük olmalı..
    eğerki yaydığı enerjiyi resmeden bir sistem kurarsanız bu mümkün ama bu teknoloji bence çok uzakta daha...
  • dürüst yazmışsın :))
    şu ana kadar electron mikroskopu ,tünel mikroskobu vs yöntemlerle elde edilen görüntüler
    hesaplanan atom modeli ile örtüşüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Entrapman

mekanik yollarla imkansız...çünkü objektifle baktığınızı varsayarsanız eğer objektifte atomlardan oluşmaktadır...atomdan daha küçük bir yapı taşından oluşan bir mercek yaparsanız o zaman mümkün olabirir ama epey küçük olmalı..
    eğerki yaydığı enerjiyi resmeden bir sistem kurarsanız bu mümkün ama bu teknoloji bence çok uzakta daha...

Vay be bunu hiç düşünmemistim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • atom ve atom altı parçacıkları enerji olarak düşünürseniz, aslında bir ilizyondan bahseden bilimadamları var. sanki yok kadar bir parça ama hızı yüzünden yaydığı enerji yüzünden daha büyük görülüyor olabilir. çok da bilgili değilim ama bilimadamları bile daha çözebilmiş değil ki bilgili biri burdan açıklasın :D
    kısaca çok biliyom diyen yalan söyler duyduğunu aktarır anca :D

cern de dünyanın en iyi kameralı mikroskopu var, onların görüntüleri yayınlandı mı bakmadım ama. en iyi görebilcek sanırım sadece o.
  • Reaksiyonu bile görüntülediler.
     Atom mikroskopla görülebilir mi görüldü mü?

“ Nerdeyse her gün bu molekülleri kullanmama rağmen, gerçekten fotoğraflarını görünce oldukça şaşırdım. Vay canına ! Bu moleküller öğretmenlerin asla göremeyeceğimizi söylediği moleküllerdi, fakat artık biz onları görebiliyoruz, “ dedi Berkeley Kimya Bölümü’ den baş araştırmacı Doç. Dr. Felix Fischer .
    kaynak :
    http://www.gercekbilim.com/bilim-atomik-kuvvet-mikroskopu-ilk-molekuler-reaksiyon-fotografi/

• Işık mikroskobuyla görülmez tabi.

Edit : evet görüldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwasmadeforthis -- 19 Kasım 2015; 12:15:38 >
  • Görünce ne oluyo .

• 1984'ten beri atomlar mikroskoplarla görünüyor zaten.. Mesele de bu değil

. Atomik Kuvvet Mikroskobunu doğru teknikle kullanırsan görürsün.. Git internetten de bak fotoğraflarına..

Hedef önce nucleus yani çekirdek sonra da proton ve nötronları görüntüleyebilmek olmalı..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.