Şimdi Ara

Ateş maddenin hangi halidir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
27.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ''''Isı enerjisi cok yogun olarak acıga cıktıgında ateşi olusturur. Az cıktıgında ise gözükmez. Bknz : Kalorifer peteği Bknz : Yanan odun parcası
    ''''

ben isi enerjisinden bahsetmedim ki. isi enerjisi az ciktiginda görünmez bkz:kalarifer petegi demissin.

1.örnekte atesin suyla 2.örnekte ise havayla birlesmesini vermissin. ama ates yine atestir.. bu senin anlattiklarin, atesin, benim bahsettigim, baska elementlerle (su ve hava) birleserek dönüsme halleri.
  • kaloriferden çıkan ısı ateş değildir çünkü ortada bir yanma olayı yoktur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: _ShineOn_

o odanın ağırlığı yine aynı kalır. sadece odadaki odun karbondioksit, karbonmonoksit vs vs gibi başka maddelere dönüşüceğinden odunun ağırlığı aynı olmaz

Ortaya cıkan ısı enerjisini hesaba katan yok. Isı enerjisi odanın sıcaklıgını arttırır ama ısı enerjisinin bir agırlıgı yokturki. Enerjinin agırlıgı yoktur zaten. Ben bunu kastetmiştim odanın son halinin agırlıgı degişmiş olur diye. Sıcaklıgı artar odanın agarlıgı azalmıs olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KuarkServerSystems -- 27 Mart 2005, 15:52:47 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigblack_tr

Ateş maddenin hangi halidir?

arkadaşlar bu ne ilginç soru valla tebrikler

şimdi hal dediğiniz şey maddenin ya sıcaklıkla yada basınçla biçim değiştirmesidir.yani suyu ele alalım 10 santigrat derecede dış basıncı düşürüp su buharı elde edebilirsiniz.yani şu güzellik salonlarındaki buhar banyoları gibi.birde basıncı atmosfer basıncıyla eşit tutup 100 santigrat derecede civarında bir sıcaklıkta subuharı edebilirsinz.yani ya basınçla oynadık yada sıcaklıkla.

bu durumda elimizde madde olması lazımki halini araştıralım ama ateş madde değil reaksiyondur.maddelerin daha kararlı bir hal almaları için girdikleri tepkime.yani ateş bir olayın/kavramın adıdır.

şu güzellik salonlarındaki buhar banyosu olayını açarsak; tv de görüyoruz tiplerin yüzüne buhar tutuluyor ama yanan falan yok gözenekler açılıyor yani cihaz kabın basıncını düşürüp düşük sıcaklıkta buhar elde ediyor.yanlız bu durum benim tahminim tam bilgim yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SteeL -- 27 Mart 2005, 23:00:20 >

• tepkime sırasında açığa çıkan ürünler, dışarı verdiği enerji bütünlüğünde enerjisini dengeleyip alevden ayrılana kadar plazma halinde olurlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Acharad -- 27 Mart 2005, 22:53:09 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: SteeL

quote:

Orjinalden alıntı: bigblack_tr

Ateş maddenin hangi halidir?

arkadaşlar bu ne ilginç soru valla tebrikler

şimdi hal dediğiniz şey maddenin ya sıcaklıkla yada basınçla biçim değiştirmesidir.yani suyu ele alalım 10 santigrat derecede dış basıncı düşürüp su buharı elde edebilirsiniz.yani şu güzellik salonlarındaki buhar banyoları gibi.birde basıncı atmosfer basıncıyla eşit tutup 100 santigrat derecede civarında bir sıcaklıkta subuharı edebilirsinz.yani ya basınçla oynadık yada sıcaklıkla.

bu durumda elimizde madde olması lazımki halini araştıralım ama ateş madde değil reaksiyondur.maddelerin daha kararlı bir hal almaları için girdikleri tepkime.yani ateş bir olayın/kavramın adıdır.

şu güzellik salonlarındaki buhar banyosu olayını açarsak; tv de görüyoruz tiplerin yüzüne buhar tutuluyor ama yanan falan yok gözenekler açılıyor yani cihaz kabın basıncını düşürüp düşük sıcaklıkta buhar elde ediyor.yanlız bu durum benim tahminim tam bilgim yok...

+1

su buharı demek,suyun gaz hale geçmiş hali demektir.Evet ateş reaksiyon olayıdır.

soruya bakarsak;"evrende yer kaplayan kütlesi olan herşey maddedir" ve ateş yer kapladığına göre maddedir ama şu demek değil ki ateş farklı bir element.Ateş ayrıca bir element değildir.Ama gaz karışımıdır,
    bu yönleriyle ateş gaz halindeki maddelerin karışımından oluşmuştur ve maddedir.
    Fakat ateşin ısı ve ışık saçtığını göz önünde bulundurursak ateş bu yönüyle enerjidir.

Yani sonuç olarak ateş yanma olayı(yanma reaksiyonu) sonucunda ortaya çıkan gaz,ısı ve ışık enerjisidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi squ@dron -- 27 Mart 2005, 23:54:56 >

• quote:

Orjinalden alıntı: squ@dron

su buharı demek,suyun gaz hale geçmiş hali demektir.Evet ateş reaksiyon olayıdır.

soruya bakarsak;"evrende yer kaplayan kütlesi olan herşey maddedir" ve ateş yer kapladığına göre maddedir ama şu demek değil ki ateş farklı bir element.Ateş ayrıca bir element değildir.Ama gaz karışımıdır,
    bu yönleriyle ateş gaz halindeki maddelerin karışımından oluşmuştur ve maddedir.
    Fakat ateşin ısı ve ışık saçtığını göz önünde bulundurursak ateş bu yönüyle enerjidir.

Yani sonuç olarak ateş yanma olayı(yanma reaksiyonu) sonucunda ortaya çıkan gaz,ısı ve ışık enerjisidir.

Ateşin yer kapladığından hareketle onun madde olduğuna varırsak bu bir yanılgı olur squ@dron dostum.ateşle beraber oluşan ısının, ışığın yada gazların ateşle maddesel bir bağlantısı yoktur.yani ısı ışık yada gazlar yanan mazemeden kopan parçaların biçim değiştirmiş halidir.yani siz odun yakarsanız ısı ışık... odunun içsel enerjisinden kaynaklanır, kömür yakarsanız kömürün içsel enerjisinden kaynaklanır.bu durumda ateş sadece bu yanma olayında alevin özel adıdır diyebiliriz...sadece insanların bu tepkime olayını adlandırmak için koydukları bir isim ateş

ya arkadaşlar şimdi bu soruyu soran arkadaş bize gülüyor olmasın.cem yılmazın esprisi varya birtad bir dokuda -hikayenin trt stüdyosunda geçtiği spikerin soruyu sorup snra hadi anlat bakalım diye el hareketi yaptığısoran arkadaş şimdi yanıtları okuyup bize gülüyorsa şaşmam

• quote:

quote:

Ateşin yer kapladığından hareketle onun madde olduğuna varırsak bu bir yanılgı olur squ@dron dostum.ateşle beraber oluşan ısının, ışığın yada gazların ateşle maddesel bir bağlantısı yoktur.yani ısı ışık yada gazlar yanan mazemeden kopan parçaların biçim değiştirmiş halidir.yani siz odun yakarsanız ısı ışık... odunun içsel enerjisinden kaynaklanır, kömür yakarsanız kömürün içsel enerjisinden kaynaklanır.bu durumda ateş sadece bu yanma olayında alevin özel adıdır diyebiliriz...sadece insanların bu tepkime olayını adlandırmak için koydukları bir isim ateş

ya arkadaşlar şimdi bu soruyu soran arkadaş bize gülüyor olmasın.cem yılmazın esprisi varya birtad bir dokuda -hikayenin trt stüdyosunda geçtiği spikerin soruyu sorup snra hadi anlat bakalım diye el hareketi yaptığısoran arkadaş şimdi yanıtları okuyup bize gülüyorsa şaşmam

hocam bana inanmıyorsanhttp://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=6&soru_id=303

ayrıca dediğin gibi arkadaş mesajı atıp kaçmış şimdi bıyık altından gülüyor olmasın

• Orjinalden alıntı: squ@dron

hocam bana inanmıyorsanhttp://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=6&soru_id=303

ayrıca dediğin gibi arkadaş mesajı atıp kaçmış şimdi bıyık altından gülüyor olmasın

olurmu squ@dron inanmamam gibi bir durum söz konusu olamaz. bu yazdıklarım benim bilgi birikimim bir sonucu ama yanılıyor yada yanlış biliyorda olabilirim.şimdi verliğin linke bir göz atayım yanlışsam düzeltirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SteeL -- 28 Mart 2005, 1:14:32 >

• Ateş bir madde midir, yoksa enerji mi?

Kütlesi olan ve boşlukta yer kaplayan herşey maddedir. Alev, bir gaz karışımıdır. İçinde oksijen, karbondioksit, karbonmonoksit, su buharı gibi birçok gaz bulunur. Ateş de alevlerden oluştuğuna gore maddedir. Ateşin meydana getirdiği ışık ve ısı ise, madde değil enerjidir.

tam tanımı buymuş.ya tüm yazdıklarım yanlış çıktı iyimineyse bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış.öğrendik işte tüm yazdıklarımı burda editlemiş olayım.şimdi bu cümle kurtarma cümlesi olucak - ben burda ateş kavramı üzerine yazdım - valla ben yazarken güldüm cümleye

neyse doğrusunu squ@dron arkadaşımız tarafından öğrendik

• aslında çok kötüde değilmiş be tüm yazdıklarım yanlışda değil(kurtarma cümlesi 2 )
    ateşin madde olduğu konusunda yanılmışım ama madde olma durumu kendisini oluşturan alevden kaynaklanıyor.buna yakın şeyleri 2 postumda yazmıştım(kurtarma cümlesi 3 )

bu arada eğer ateş bir maddeyse; maddenin hangi fazında bulunuyor?linkde bu konuda bilgi yok, bilimsel kaynaktan bulan olursa eklesin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SteeL -- 28 Mart 2005, 2:01:19 >
  • ateş maddedir ve maddenin plazma halidir

bilim teknik sitesinde bunun tersini söyleyen bir yargı yok

benim nuclear phisics yüksek lisansta okuyan bir arkadaşım açıklamıştı, başka örnek güneşin dış cebhesini kaplayan ateşe benzer şeyler
  • ateş derken yanan cisim kastedilir aslında

siz alevden bahsediyor olmanız gerekir

alev ise bir ışımadır madde değildir
  • ateş maddenin plazma halidir
    inanmiyorsanız bakınız Plasma
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

ateş derken yanan cisim kastedilir aslında

siz alevden bahsediyor olmanız gerekir

alev ise bir ışımadır madde değildir

hocam ben ne demek istediğini tam olarak anlayamadım.

fakat ateş demek alev demektir ne fark var ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi squ@dron -- 28 Mart 2005, 20:46:33 >
  • quote:

quote:

ben buralardayım arkadaşlar konuyu ilgiyle takip ediyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: VatooVatoo

ateş maddenin plazma halidir
    inanmiyorsanız bakınız Plasma

So, what is plasma? It is an 'electrically neutral, highly ionized gas composed of ions, electrons, and neutral particles. It is a phase of matter distinct from solids, liquids, and normal gases'. An example of a plasma is 'fire'.

buda ateşin plazma halde olduğunu kanıtlıyor.tanım vatoovatoo nun linkinden
    soru tamamen aydınlanmış oldu sanırım dimi bigblack_tr.
    bigblack_tr araştırılmaya yönelik yeni ilginç topiklerini bekliyoruz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SteeL -- 29 Mart 2005, 0:51:28 >

• ateşle oynamayın
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.