Şimdi Ara

asus rog strix g531gt i5-9300h gtx1650 inceleme (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
559
Cevap
12
Favori
35.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Aynı sorun bende de vardı işlemci 94-95 in altına inmiyordu. Ama anladığım kadarıyla bu PC de bu sıcaklık normal. Asıl önemli olan gpu sıcaklığı. Gpu sıcaklığı 87-88 e kadar çıkıyordu. Serviste termal macunu yenilettim. Gpu sıcaklığı maksimum 78-79 görüyor artık. İlk aldığım gibi performansı sıkıntı yok. Ama serviste sürdükleri macun kötü galiba. En azından CPU ya da etki etmesini beklerdim o yüzden garantisi bitmeden kaliteli bir macun alıp sürdürmeyi düşünüyorum. Gpu sıcaklığınız 86-87 görüyorsa macun yenilerseniz sorununuz çözülecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trepeci T kullanıcısına yanıt

Hocam nedense bende hiç GPU sıcaklığı o derecelere gelmedi. Şu sıralar en fazla 70'i görüyordu sanırım. 5-6 ay önce arctic mx-4 uygulamıştım GPU için işe yaramıştı da CPU'ya fayda ettiğini söyleyemem. CPU için o sıcaklıklar normal deniliyor da thermal throttling sorunundan oyun oynayamıyorum ben şahsen. Undervolt ile 7-8 derece daha serin tutuyordum işte şimdi o da gidince kritik eşiği geçti paso fps drop yaşıyorum oyunlarda. Sizin kaç derecelerde şu anda?

• Arkadaşlar ben bu makinenin 2060,i7 10. Nesilli versiyonunu aldım. Yüksek grafik isteyen oyunlarda gpu 86 ya sabitleniyor, cpu ise hep 90 derecenin üzerinde oluyor. Önereceğiniz bir şey var mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 86 derece GPU için hiç normal bir değer değil, acilen kaliteli bir termal macun uygulamalısınız eminim çok faydası olacaktır. CPU için ise maalesef o değerler normal görülüyor ve yapılacak pek bir şey yok gibi, daha önce undervolt ile 90 derecenin altında zar zor tutuyorduk onu da aldılar elimizden.

• schadenfreude666 kullanıcısına yanıt
    Hocam makineyi ilk aldığımdan beri bu şekilde gpu 86 dereceye sabitleniyor. Dediğiniz gibi termal macun değişimi bu sorunu çözebilir ama bana düşük bir ihtimal gibi geliyor.

• xulsa X kullanıcısına yanıt

Hocam arkadaşımda monster tulpar var onun da gpu 84-85 e sabitleniyor cpu da 90 a sabitleniyor. Ben arkadaşa sorduğumda hep normal diyordu ama bana da 86 biraz fazla geldi. İlk aldığınızdan beri böyle olması garip. Ben de 86-87 yi görüyordum kısa süre içerisinde oraya sabitleniyordu termal macunla çözdüm sorunu.

CPU 95 civarlarında takılıyor ya. Minimum 93-94 görüyorumdur muhtemelen. GPU da maksimum 78-79 u gördüm sıcak yaz havasında. Forza horizon 4 bf1 ac odyssey oynuyordum bu arada bu oyunlarda maksimum 79 gördüm. Geceleri hava biraz serin olunca 75-76 oluyordu GPU sıcaklığı. Siz 70 derece demişsiniz muhtemelen termal macun farkı. Servisin macunu çok kaliteli değil sanırsam. Ben de en kötü mx4 alıp sürdürmek istiyorum. Sıcaklık dışında sizin CPU frekans ne durumda? Ben onu merak ediyorum. Macun ilk sürülüp geldiğinde minimum 3500-3600 görüyordum1 ay falan geçtikten sonra 3100 e kadar düşüyordu. Frekansı 3400-3500 üzerinde tutabilirsek oyunlarda FPS drop olacağını sanmıyorum. Ayriyeten ben oyunlarda almam gereken FPS leri alıyorum. Öyle FPS drop olmuyor bende CPU nun bu sıcaklığına rağmen. Bf1 multide ultra ayarlarda dropsuz oynuyorum 60fps üstü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trepeci -- 8 Ekim 2021; 10:53:11 >
    Önerdiğiniz bir termal macun var mı ?
    Ya da servise mi göndermeliyim

Hocam bir de benim anladığım bi durum var.
    Örneğin odyssey de ultra ve düşük ayarlarda karşılaştıdığımda sıcaklöklar değişmiyor sadece gpu kullanımı azalıyor fps ise 20 fps farkediyor.
    Çözemedim bu işi.

• Macun almadan servise gönderirseniz kendileri ellerinde bulunan macundan sürer. Ellerindeki macun çok da kaliteli bir şey değil bana göre. Uzun süre götüreceğini düşünmüyorum. Mx4 alabilirsiniz Hepsiburadadan. 90 lira galiba ama sahte olmamasına dikkat edin üzerinde kırmızı 2019 edition yazmaması lazım. Biraz daha paraya kıyıp noctua da alabilirsiniz şuan 169 lira. Mx4 ten çok daha iyi bir macun. Kendim kullanmadım ama kullananlar öyle diyorlar. Ben de göndereceğim zaman mx4 ya da noctua almayı düşünüyorum.

• xulsa X kullanıcısına yanıt

Yani o konuya tam hakim değilim ama olması gereken gpu kullanımı düştüğünde sıcaklığın da düşmesi lazım ama termal macun kuruduğu için etki etmiyor. Ben de bir süre düşük performansta kullandım bilgisayari bir süre idare etti sıcaklık konusunda ama bir süre sonra o da işe yaramadı. Hem sıcaklık fazla hem de performans düşük. Termal macun sürünce düşük performansa alıp giriyorum oyuna hem gpu kullanım oranı düşük hem de sıcaklık 70 derecelerde geziyor. Yüksek performansa aldığımda 78-79 a çıkıyor normal bir şekilde.

Teşekkür ederim yardımınız için.
    Termal macunu en kısa zamanda uygulayacağım.

Evet termal macundan önce benim GPU da 80 dereceye sabitleniyordu macunu uyguladıktan sonra 70'e indi. CPU frekansına gelirsek işlemci undervoltlu şekilde kullanırken 4000'in altına düşmezdi serin kaldığı için şimdi ise sık sık 3000'lerde geziniyor. Single player oyunlarda çok sorun yaratmasa da rekabetçi oyunlarda fps'de düşüş gözlemliyorum ben ve mahvediyor tüm oyun zevkimi. Artık soğutucu vs bir şeyler deneyip undervolt'un eksikliğini kapatmaya çalışacağım bakalım.

Frekansı minimum 3500-3600 üzerinde sabit tutacak bir çözüm bulursanız haber verirseniz çok sevinirim hocam.

• Arkadaşlar konu öldü galiba ama yine de bir sorayım. Daha önce internetten macun alıp bu PC de kullanan oldu mu nasıl bir performans veriyor? Bazı forumlarda macun tavsiyelerine baktım ama TR sınırları içerisindeki tüm macunlara pump out effect sorunu var 2 hafta sonra sıcaklık değerleri eski haline dönüyor diyorlar.

• Merhaba arkadaşlar bende 2. El alarak aranıza katıldım. 2023 yılında da olsa böyle bir cihaz harika geldi. Daha önceki makinem 13 yıllık felandı. Bende nvme SSD için Bi adet yuva var. 2.5 Sata bakıyorum şimdi depolama için

• halil5 kullanıcısına yanıt

Bazı oyunları düşük orta ayarlarda oynasanız bile şuan piyasada her oyunu oynarsınız bu cihazla. Hâlâ canavar gibidir merak etmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Trepeci -- 11 Mayıs 2023; 4:16:53 >
    Valla öyle hocam, oyun için değilde işlemleri hızlı yapabilmek için aldım. Bir Sata 3 ssd birde RAM alıcam mis gibi olur valla

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.