Şimdi Ara

ASUS PA246Q P-IPS PANEL inceleme (Renklerin Efendisi) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
273
Cevap
4
Favori
19.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mynisan

Bu monitörü kullananlar kontrol edebilirler mi lütfen, panele ekrana dokununca ekran plastik muhafaza içinde geriye doğru esneyip geri geliyor mu.

Haydaaa nasıl bir sorun çıktı bahseder misin? panele dokununca ekran plastik muhafaza içinde hareket etmesinden kastınızı tam anlamadım. Eğer kastınız komple panelin içinde bulunduğu plastikse ondan ayrılmıyor Sorunu tam anlamıyla anlamak için resimler misiniz? Anladığım gibiyse bu öyle ufakta bir sorun değil vatanda bunu test ederken görmediniz mi?
  • monitörü tut sol elinle, plastik çerçevesinden, paneli yani cam paneli elinle geri it, geriye kayıyor :)

Görüntüde sorun yok, görüntü sanırım sorunsuz ama böyle salakca bir sorunu var, ben gide gele gide gele yollarda baya bir monitöre masraf ettim iyimi :)
  • quote:

monitörü tut sol elinle, plastik çerçevesinden, paneli yani cam paneli elinle geri it, geriye kayıyor :)

Görüntüde sorun yok, görüntü sanırım sorunsuz ama böyle salakca bir sorunu var, ben gide gele gide gele yollarda baya bir monitöre masraf ettim iyimi :)

Hmmm anladığım kadarıyla paneli tutan plastik muhafaza ile panel arasında elinle bastırınca bir açıklık oluyor doğru mu? Açıklıktan kastın eğer bayağı bir panel kaymasıysa bu sorun ama ufak bir esneme benim monitörde de oluyor Aynı olayı LG de denedim öyle bir esneme olmuyor bunun nedeni LG de bu esneme için yer olmaması Lakin şöyle de bir fark var LG de parmak ile baskı uygulayınca likit kristaller ezildiğinden renk bastığım nokta da dağılıyor Aynı olayı Asus ta yaptığımda renklerde bir dağılma olmuyor panel dediğin gibi esniyor buradan şu sonuç çıkıyor LG paneli görüntü yüzeyine yapışken Asus ta bu kullandığı teknoloji farkından herhalde böyle bir esneme ile bu olaydan farklı davranıyor. Açıkcası sen bu olayı fark etmezsen ben hiç fark etmezdim yani benim için bu bir sıkıntı değil Görüntü ve de diğer hususlardaki performansından bahseder misin?

• Güzel inceleme olmuş . Bu monitörün gelmesini 3 ay beklemiştim ve stoklara girer girmez almıştım ve beni şimdiye kadar hiç pişman etmedi .
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrRendersson

quote:

monitörü tut sol elinle, plastik çerçevesinden, paneli yani cam paneli elinle geri it, geriye kayıyor :)

Hmmm anladığım kadarıyla paneli tutan plastik muhafaza ile panel arasında elinle bastırınca bir açıklık oluyor doğru mu? Açıklıktan kastın eğer bayağı bir panel kaymasıysa bu sorun ama ufak bir esneme benim monitörde de oluyor Aynı olayı LG de denedim öyle bir esneme olmuyor bunun nedeni LG de bu esneme için yer olmaması Lakin şöyle de bir fark var LG de parmak ile baskı uygulayınca likit kristaller ezildiğinden renk bastığım nokta da dağılıyor Aynı olayı Asus ta yaptığımda renklerde bir dağılma olmuyor panel dediğin gibi esniyor buradan şu sonuç çıkıyor LG paneli görüntü yüzeyine yapışken Asus ta bu kullandığı teknoloji farkından herhalde böyle bir esneme ile bu olaydan farklı davranıyor. Açıkcası sen bu olayı fark etmezsen ben hiç fark etmezdim yani benim için bu bir sıkıntı değil Görüntü ve de diğer hususlardaki performansından bahseder misin?

Voltranı oluşturduk desene, karşılıklı kurcalaya kurcalaya bilinmedik bir özelliği kalmadı monitörün, hatta bu başlığı ingilizceye çevirip Dünya kullanıcılarının hizmetine açalım :)

Şaka bir yana, renk kalibrasyonu için ne yapmalı, en keskin görüntüyü nasıl almalı. Monitörde, User mode, Standart Mode, sRgb Mode, Adobe Rgb Mode, Scenery Mode, Theater Mode var.

Bu durumda bu monitörün 1.6 milyar renk kalitesini gücünü en iyi hissetmek için ne yapıyoruz, tek tek ayarlarla oyna deme bana sakın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: freehnd

Konu içinde bahsi geçen asus PA238Q model monitör sahibiyim ve burada oturmuş bir konu olduğu için ekstra bir başlık açıp kirlilik yaratmak istemedim.
    yazma sebebim ise hem bilgi paylaşımına katkıda bulunmak (elimden geldiğince) hem de panelin bir takım problemleri üzerine görüş ve yardım almak içindir.

Asıl konuya dönersek bende buradaki hemen herkes gibi belli bir süredir panel arayışı içine girmiş çeşitli marka ve modelleri eleyip (ya da tedarik edilemediği için almaktan vazgeçip)
    en sonunda bu modelde karar kılmıştım; vatanbilgisayar indiriminde de gidip satın aldım.
    kurulumu gerçekleştirdikten sonra daha önceki pva panelli monitörüme kıyasla (samsung 770p) daha zengin ve canlı renkler daha yüksek kontrast ve hatta göz yanılması değilse daha iyi siyahlara
    sahip olduğunu farkettim (bağlantı seçenekleri şu an kullanmasamda pip/pbp özelliği diğer artıları)

Lakin hem buradaki hem yabancı forumlardaki kullanıcıların muzdarip olduğu backlight bleeding sorunu benim monitörümde de mevcut ki sanıyorum bu pa238lerin çoğunda bu sorun var
    hatta donanımhaber incelemesindeki monitörde bile mevcut ama bleeding renklerde herhangi bir problem teşkil etmiyor (ekranı simsiyah yaparsanız başka tabi:)
    bir de led ışıklandırma sisteminden mi kaynaklanıyor emin değilim ama parlaklığı düşürünce rahatsız edici bir çınlama sesi geliyor.
    oyun bakımından ele alırsak denemiş olduğum fpslerde (gamer olmasamda) bir problem yok (ghosting vs gibi)
    işin ilginç yanı prad.de sitesindehttp://www.prad.de/en/monitore/reviews.html abisinden daha yüksek notlar almış ve dell 2312m den biraz daha iyi denmiş ki zaten yurtdışı kaynaklı inceleme sitelerinde övgüyle bahsedilen bir monitör.mağaza teşhirinde çoklayıcılarla gösterilen monitörler üzerinden kıyaslama yapmak doğru değil tabi ama orada gördüğüm lg IPS236V modelinden biraz
    daha iyi renk ve parlaklığa sahip olduğunu söyleyebilirim (ya da bana öyle geldi)

şimdi şöyle bir sorun var monitörü alalı iki hafta olmadı ama kutusunu atmış bulunmaktayım ve eğer ki değişim talebinde bulunursam(vatana) bir sorun çıkarırlar mı? bilmiyorum. asus teknik servisine durumu yollayacağım foto ile açıklasam geri dönüşü nasıl olur değişim yapmalı mıyım yapmamalı mıyım kararsız kaldım bir taraftan memnumun ama tasarım amaçlı kullanacağım için siyahlarda problem olur mu diyorum bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.
    bleeding sorunu ile ilgili ışıklar açık ve kapalı olmak üzere iki foto paylaşacağım şimdiden teşekkürler.

ASUS PA246Q P-IPS PANEL inceleme (Renklerin Efendisi)

Aynı monitöre sahibim 1 ay önce aldım ve aynen sağ tarafta ışık sızması problemim var.
    Demek bu seriye özgü bir sorun

http://forum.donanimhaber.com/m_54716096/tm.htm bu da benim sorun ile ilgili açtığım konuydu, örnek foto orada var.
    Monitör renk derinliği konusunda çok iyi olsa da bu fiyatta bir monitör serisinde böyle kronik bir problem olması ayıp bence, birde göya testlerden geçiyor, yanında sonuç belgesi geliyor. Cidden asustan soğudum.

• MrRendersson ,
    aslında buna tam olarak tecrübe diyemeyiz daha çok inceleme sitelerinin yapmış olduğu karşılaştırmaları aktarmaya çalıştım vatanda görmüş olduğum lg(ips) de asus da çoklayıcılarla bağlıydı o yüzden önceden yazdığım gibi ne kadar doğru bir kıyaslama olur bilemem ama asusun renkleri bana daha iyi gözüktü.

sokak_papagani,
    açmış olduğunuz başlıkta asus teknik servisine ve vatan bilgisayara mail attığınızı belirtmişsiniz bir değişim gerçekleştimi yada monitörün hatalı olduğunu kabul ettiler
    mi sonucu yazarsanız memnun olurum çünkü ben de bir ihtimal değiştirmeyi düşünüyorum.

bu arada bu monitörün (pa238q) kesin özelliklerini belirten bir kaynak biliyorsanız lütfen bu başlığa ekleyin çünkü kimi yerde 6-bit mi 8-bit mi e-ips mi p-ips h-ips mi
    16.7mu yoksa 1.07b mu belli değil amatör olsun profesyonel olsun bütün test siteleri ve forumlarda farklı bilgiler buldum tek ortak nokta 10bit lut diye bir şey var ki
    (pa246 da da var) dell ve lg monitörler ile arasındaki en önemli fark bu sanırım görüntü bakımından(yanılıyorsam düzeltin)

monitörle ilgili renkleri ve bleeding problemi ile ilgili bir iki fotoğraf daha ekliyorum (maksat paylaşım olsun:)
    not:ikinci resimde alt kenardaki renk açılması oyundan kaynaklanmadır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freehnd -- 26 Aralık 2011; 6:24:33 >

• Şuan en ucuz nerede bu panel
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrRendersson

Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim.

- Neden bu ve yüksek segmentteki ürünler Led değil açıkcası işin tam olarak nedenini bildiğimi söyliyemem ama kişisel tahminim şu şekilde led aydınlatmalı panellerde backlight bleeding yani panelden ışık sızması ve de renkleri doğru şekilde göstermesi bakımından bir sorun teşkil ettiğini düşünüyorum.

- Vatan ve ya bir başka mağaza bu ürünü stok yapmış olabilir bu konuda açıkcası şöyle bir tecrübe yaşamıştım vatan bilgisayarı aradığımda genel merkezde Asus PA246Q olmadığını sadece teşirdeki ürün olduğunu ama bostancı mağazalarında ürünün mevcut olduğunu söylediler yaklaşık 1 ay kadar önce bende bostancıya bitmeden önce bahçelievler pcgold gittim Orada kalan son Asus PA246Q aldım 6 taksitle 1560tl geldi. Şahsi görüşüm yurtdışı fiyatının 1000tl civarında olduğunu düşünürsek bu monitörü türkiye şartlarında 1300-1600tl civarında satılması normal o yüzden 1400tl ve altı fiyatlar bence iyi denebilir.

- Vatan bilgisayarın forumları takip etmesi özellikle bu başlığı takip ediyorlarsa bir sonraki alış verişlerimde özel indirim isterim şaka bir yana google da Asus PA246Q yazıp artıldığında hem görsellerde hemde normal olarak ilk sayfada çıkmak güzel birşey. Burdan yetkililere sesleniyorum halk sizi bekliyor yapın artık kampanyanızı Yılbaşı nedeniyle bende iyi kampanyalar olacağını düşünüyorum.

- Bu parayı hak etmesi konusuna değinmişsiniz. Bu konu biraz göreceli yani sizin için doğru renkler kaliteli görüntü ne kadar önemli buna karar vermeniz gerekiyor. Eğer cevabınız evet benim için renklerin doğruluğu ve de görüntü kalitesi önemli diyorsanız ben size şu garantiyi verebilirim. TN panellerle kıyasladığında işte bu diyebiliyorsunuz ve şöyle bir şey var aldıktan sonra keşke almasaydım acaba şu daha iyi miydi diye bir sıkıntı çekmiyorsunuz çünkü biraz papağan gibi olacak ama bu segmentte bu kalitede başka ürün yok. İçiniz bu konuda rahat olabilir.

- mynisan arkadaşım yardımcı olabileceğim her konuda diğer arkadaşlarda hem buradan hemde özel mesajla bana ulaşabilirler dediğim gibi bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım. Bu konuyu buraya açma nedenim benim dışımdaki alacak arkadaşlarında fikir sahibi olması bu nedenle işe yarıyorsa ne mutlu bana

Ekstra olarak kullandığım süre zarfı içinde hiç bir sıkıntı yaşatmadım. Normal kullanımda user mode presetini kullanıyorum hazır tek tuşla içindeki presetlerden (standart mode, sRGB mode, Adobe RGB mode, Scenery mode, Theater mode) bunlarda scenery mode geçince tn panelle arasındaki uçurum %25 artıyor diyebilirim özellikle filmeleri bambaşka bir tecrübe ile seyrediyorsunuz. Şöyle bir ayrıntı daha vereyim ezio nun color calibration programında ekranı test için yeşil kırmızı mavi yaptığında Tn panele bakabilirken Bu monitöre bakamıyorsunuz abartmıyorum gözünüzü kısmanız gerekiyor Bu monitörü alıp kullanan arkadaşlara farkı anlamaları için bu testi önerebilirim.

Sevgiler Saygılar...

Güzel açıklamışsın hocam, benim de şu şekilde basit ama mantığı sağlam bir tezim var. Üst segment IPS paneller zaten bugüne kadar hep tepkime süreleriyle aldılar saldırıyı. Panel teknolojisinde özellikle TV'lerde de LED'ler yüksek lag değerlerinden ötürü hep oyun gibi hızın önemli olduğu kullanım alanlarında LCD ve Plasmaların gerisinde kaldılar.

Bu noktada bu denli fonksiyonel ve üst segment bir ürünün vereceği tepkime sresi baz alındığında LED değil, LCD panel tercih edilmiş olması manasız gelmiyor bana açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: freehnd

MrRendersson ,
    aslında buna tam olarak tecrübe diyemeyiz daha çok inceleme sitelerinin yapmış olduğu karşılaştırmaları aktarmaya çalıştım vatanda görmüş olduğum lg(ips) de asus da çoklayıcılarla bağlıydı o yüzden önceden yazdığım gibi ne kadar doğru bir kıyaslama olur bilemem ama asusun renkleri bana daha iyi gözüktü.

sokak_papagani,
    açmış olduğunuz başlıkta asus teknik servisine ve vatan bilgisayara mail attığınızı belirtmişsiniz bir değişim gerçekleştimi yada monitörün hatalı olduğunu kabul ettiler
    mi sonucu yazarsanız memnun olurum çünkü ben de bir ihtimal değiştirmeyi düşünüyorum.

bu arada bu monitörün (pa238q) kesin özelliklerini belirten bir kaynak biliyorsanız lütfen bu başlığa ekleyin çünkü kimi yerde 6-bit mi 8-bit mi e-ips mi p-ips h-ips mi
    16.7mu yoksa 1.07b mu belli değil amatör olsun profesyonel olsun bütün test siteleri ve forumlarda farklı bilgiler buldum tek ortak nokta 10bit lut diye bir şey var ki
    (pa246 da da var) dell ve lg monitörler ile arasındaki en önemli fark bu sanırım görüntü bakımından(yanılıyorsam düzeltin)

monitörle ilgili renkleri ve bleeding problemi ile ilgili bir iki fotoğraf daha ekliyorum (maksat paylaşım olsun:)
    not:ikinci resimde alt kenardaki renk açılması oyundan kaynaklanmadır

Telefonla vatanı aradığımda monitörü getirirsem inceleyip sorunu nalamaya çalışacaklarını söylediler, ama o aralar yoğunluk sebebiyle götürememiştim, şu an bu şekilde devam ediyorum .

• Vantandan alıcaktım vaz geçtim 2560 x 1440 çözünürlük ekran alıcam 27 dell olabilir 19.. modası geçiyor artık.
  • Bende asus ML239 kullanıyorum 23.1 inc LED IPS panel, hayalim pa246Q idi ancak su anki fiyati yuzunden alamadim, eski monitorumde bozulunca mecbur gidip bunu aldım ancak yukarıdaki
    gibi ışık sızması var bende de, daha önceki arkadaş da göndermiş benzer bir problemi? Bu durum ayıplı mal kapsamında mı acaba kimsenin fikri var mı? Eğer öyle ise geri vermek istiyorum, valla gider
    200 liraya monitör alırım idareten param oluncada 246q ya geçerim daha iyi.

• şuan vatanda 1230tlye düştü

arkadaşa diyeyimde gidip alsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: liquetskies

Bende asus ML239 kullanıyorum 23.1 inc LED IPS panel, hayalim pa246Q idi ancak su anki fiyati yuzunden alamadim, eski monitorumde bozulunca mecbur gidip bunu aldım ancak yukarıdaki
    gibi ışık sızması var bende de, daha önceki arkadaş da göndermiş benzer bir problemi? Bu durum ayıplı mal kapsamında mı acaba kimsenin fikri var mı? Eğer öyle ise geri vermek istiyorum, valla gider
    200 liraya monitör alırım idareten param oluncada 246q ya geçerim daha iyi.

Hocam mesajın üstünden epey geçmiş ama bu ışık sızması anormal. Bir an önce değişim isteyin.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Ben de bu monitörün kardeşi pa238q satın aldım Vatan Bilgisayar'dan. Bu forumda yazan arkadaşların tecrübeleri bana çok yardımcı olduğundan ben de katkıda bulunmak istedim.

Monitör harika gözüküyor. Henüz oyun, film.. etraflıca test etme şansım olmadı o konulara girmeyeceğim. Gireceğim konu backlight bleeding (ışık sızması) hadisesi. Beni en çok endişelendiren mesele bu idi ve başıma da geldi maalesef. freehnd nicki ile yazan arkadaşın yaşadığının hemen hemen aynısı. Belki birazcık daha hafifi. Ama odanın ışığı açıkken bile windows arkaplanı düz siyahken seçilebiliyordu. Monitörü dün aldım, gece test ettim, canım sıkıldı. Bu sabah Vatan'a gittim, bürokrasisiyle beraber yaklaşık 45 dakika içinde (ki bunun çoğu sırada beklemekle geçti) bu sefer daha dikkatli test ederek monitörün aynısıyla değişim işini hallettim. Şu anda da var biraz ama oldukça makul seviyelerde, kesinlikle rahatsız edici değil.

Vatan Bilgisayar çalışanları iki gündür gözlemlediğim kadarıyla oldukça iyiler. Başlarındaki şeflerini de bir ara görme şansım oldu tesadüfen. Epeydir müşteri olmama rağmen başka durumlarda yaşadığım sıkıntılardan sonra açıkçası şaşırdım. Herşey yolunda gitti, herkes oldukça kibar ve işine hakimdi. Kendimce katkısı olur diye buradan ayrıca yazıyorum. Umarım standartları hiç bozulmaz, hem kazanmaya devam ederler hem de hizmet kalitesini düşürmezler.

İnternetten görmeden test etmeden monitör alan arkadaşların cesaretine de hayret ettim bu olaydan sonra. Online alışverişi ben de çok kullanıyorum ama internetten alınmayacak şeyler listesine monitör de bence mutlaka dahil edilmeli.

Saygılar.

• ghostnight hayırlı olsun mümkünse karanlık ortamda çekilmiş bir foto paylaşabilir misiniz ?
    servise haber vermekte hala kararsız biri olarak değiştirdiğiniz paneldeki bleeding ne miktarda görmek isterim.
    ayrıca monitörün görüntü ayarlarında parlaklığı kıstığınız zaman rahatsız edici bir çınlama sesi geliyor mu ?
  • +1
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghostknight

Ben de bu monitörün kardeşi pa238q satın aldım Vatan Bilgisayar'dan. Bu forumda yazan arkadaşların tecrübeleri bana çok yardımcı olduğundan ben de katkıda bulunmak istedim.

Monitör harika gözüküyor. Henüz oyun, film.. etraflıca test etme şansım olmadı o konulara girmeyeceğim. Gireceğim konu backlight bleeding (ışık sızması) hadisesi. Beni en çok endişelendiren mesele bu idi ve başıma da geldi maalesef. freehnd nicki ile yazan arkadaşın yaşadığının hemen hemen aynısı. Belki birazcık daha hafifi. Ama odanın ışığı açıkken bile windows arkaplanı düz siyahken seçilebiliyordu. Monitörü dün aldım, gece test ettim, canım sıkıldı. Bu sabah Vatan'a gittim, bürokrasisiyle beraber yaklaşık 45 dakika içinde (ki bunun çoğu sırada beklemekle geçti) bu sefer daha dikkatli test ederek monitörün aynısıyla değişim işini hallettim. Şu anda da var biraz ama oldukça makul seviyelerde, kesinlikle rahatsız edici değil.

Vatan Bilgisayar çalışanları iki gündür gözlemlediğim kadarıyla oldukça iyiler. Başlarındaki şeflerini de bir ara görme şansım oldu tesadüfen. Epeydir müşteri olmama rağmen başka durumlarda yaşadığım sıkıntılardan sonra açıkçası şaşırdım. Herşey yolunda gitti, herkes oldukça kibar ve işine hakimdi. Kendimce katkısı olur diye buradan ayrıca yazıyorum. Umarım standartları hiç bozulmaz, hem kazanmaya devam ederler hem de hizmet kalitesini düşürmezler.

İnternetten görmeden test etmeden monitör alan arkadaşların cesaretine de hayret ettim bu olaydan sonra. Online alışverişi ben de çok kullanıyorum ama internetten alınmayacak şeyler listesine monitör de bence mutlaka dahil edilmeli.

Saygılar.

dün bostancıdan 246q alırken biriside 23" bişey aldı senmiydin yoksa

ben alırken ölü pixel testi yaptırdım

kasanın ekran kartı vatanda olmadığı için sistemi henüz kuramadım bekliyor öylece

• inceleme ıcın tesekkurler eline saglık.Fakat bu kadar para o monıtor ıcın cok gibi yanı sadece goruntu kalıtesı ıcın o fıyat verılecegıne cok guzel bir 3d tv hemde 32 ınch alabılırdınız hemde aynı goruntu kalıtesı olacaktı10bıt panel kullanan 32 lw 4500 alabılırdınız 1300tl ye
  • quote:

Orijinalden alıntı: DUKES

inceleme ıcın tesekkurler eline saglık.Fakat bu kadar para o monıtor ıcın cok gibi yanı sadece goruntu kalıtesı ıcın o fıyat verılecegıne cok guzel bir 3d tv hemde 32 ınch alabılırdınız hemde aynı goruntu kalıtesı olacaktı10bıt panel kullanan 32 lw 4500 alabılırdınız 1300tl ye

32" monitörde nasıl çalışmayı düşünüyorsun acaba

masanın üstünde biraz abes durmazmı

adamın gözü kör olur 40-50 cm den o ekrana bakarak
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.