Şimdi Ara

Asus P5Q serisi anakart kullananlar buraya (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.765
Cevap
8
Favori
198.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

edit: yaramış zaten

edit2: !pan! @
    superpi ye bakma stabilite için, orthos falan iyi bu konuda. superpi 32m de hata vermeyen sistem oyunda hata verebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dikmenibo -- 11 Temmuz 2008; 21:58:47 >
  • Merhaba arkadaşlar;
    Bende Asus P5Q (düz) modelinden aldım.
    E2180 ile OC denemeleri yapıyorum (ilk kez OC işine giriyorum)
    Bios menüsünden FSB hızını 200 den 230, 250 ve 260 hızlarına çıktım, ancak FSB : DRAM oranı hep 3:5 te kalıyor ve ram şuanda 867 mhz ye geldi,
    bios menüsünde FSB : DRAM ratio seçeneği bulamadım, benim istedğim ram hızını 800 civarı tutup, CPU ya da voltaj vermeden max FSB yi bulmak, (ayrıca şimdilik stok soğutucu var)
    bu konuda fikir verebilir misiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: my54

Merhaba arkadaşlar;
    Bende Asus P5Q (düz) modelinden aldım.
    E2180 ile OC denemeleri yapıyorum (ilk kez OC işine giriyorum)
    Bios menüsünden FSB hızını 200 den 230, 250 ve 260 hızlarına çıktım, ancak FSB : DRAM oranı hep 3:5 te kalıyor ve ram şuanda 867 mhz ye geldi,
    bios menüsünde FSB : DRAM ratio seçeneği bulamadım, benim istedğim ram hızını 800 civarı tutup, CPU ya da voltaj vermeden max FSB yi bulmak, (ayrıca şimdilik stok soğutucu var)
    bu konuda fikir verebilir misiniz?

Biosta ram hızının yazdığı yerden ayarlanıyor zaten ratio.

E2180 için 400x8 = 3200mhz ve ramler 800mhz de rahatlıkla kullanabilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: !Pan!

ewt şimdi oldu çok teşekkür ederim peki bunların arasında faydalı olabilecek kapattığım özelliklerde varmı? nerdeyse hiçbirinin ne işe yaradığını bilmiyorum bide son iki sorum var
    super pi işlemcinin stabilitesini gösterirmi
    super pi de bile işlemci yükünün çekirdek başına %30 u geçmemesi normalmi?

O ayarları kapatarak performans olarak hiçbir şey kaybetmezsin. Sadece işlemcin gelişmiş güç yönetimlerini kullanmayacaktır, böylelikle hep ayarladığın hızda çalışır.

Superpi ile işlemci stabilitesi ölçemezsin, hatta bu aşamadan sonra ram stabilitesi bile ölçemezsin.

İşlemci stabilitesini en iyi ölçen program yeni prime95 dir. (quad core destekli olan)

Dual core kullanıyorsan direk orthos ta kullanabilirsin. Small FFT ve blend testlerinde 40dk civarı sorunsuzsa sistemin stabildir.

• Soultrap kardeş kusuruma bakma yeniyim bu işte,

400*8=3200 demişsin, ama,

1 - E2180 ile çarpanı 10 dan 8 e düşürebiliyoz mu?
    2 - Voltaj değeri ne girmem gerekiyor? 1,256v ta şuanda?
  • Bir kaç gündür P5Q deluxe kullanıyorum, Six Engine olayı oldukça hoşuma gitti. Fakat şu an mod 4800 serisini deseklemiyor. Bir kaç ay içerisinde gerekli güncellemeleri hazırlayacaklardır.

Benim sormak isediğm soru şu: HDD yi ide den achi mod a getirdiğimde DVD Sürücü kayboluyor. Achi ile ilgili sürücüleri işletim sistemi kurdukran sonra yüklemiştim. Acaba xp kurarken yüklemediğim içinmi böyle bir problem oluştu?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
  • muhtemelen dediğin gibi hatta senin mavi ekran ile falan karşılaşman gerekiyordu ama şanslıymışsın konunun başında karşılaşanlar var ama tabi dvd neden gözükmez o ayrı muamma dvd sata ise normaldir diyebiliriz. ama ide ise onun kontrolcüsü farklı en iyisi baştan temiz kurulum
  • quote:

Orjinalden alıntı: my54

Soultrap kardeş kusuruma bakma yeniyim bu işte,

400*8=3200 demişsin, ama,

1 - E2180 ile çarpanı 10 dan 8 e düşürebiliyoz mu?
    2 - Voltaj değeri ne girmem gerekiyor? 1,256v ta şuanda?

Evet 8 e düşürebiliyorsun.

fsb yi de 400mhz olarak ayarladığın zaman 3200mhz oluyor. tabi ramleri de 800mhz ye almayı unutma.

E2180 in 3200mhz için ne kadar voltaj istediğini bilmiyorum. Ama dual core ve az cache li işlemci olduğu için 1.45v ye kadar hiçbir sorun çıkarmayacaktır. Hatta o işlemci ile 3.6ghz günlük kullanan çok kişi var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigmucit34

quote:

Orjinalden alıntı: deluge11

selamlar ben de P5Qdeluxe aldım HongKong tan.. umarım bende sorun çıkmaz kurarken...

Nekadar verdiniz Euro,Dolar yada Yuan olarak.

Türkiye fiyatıyla çok fark yok bence 220$ a aldım ben ordan..
  • arkadaşlar express gate bende çıkmıyor!! acaba neden olabilir sizce??
  • bios ayarlarında express gate açılıp kapatılabiliniyor defaultta iken açık olması lazım ama kullandığın bios sürümünde kapalı olabilir ona bir bak. birde çok hızlı açıldığından monitor bende 2-3 saniye geç görüntüyü açıyor yani 5 saniyeye ayarladığımda son 2 saniyesine yetişebiliyorum sendede 3 saniyeye ayarlı ise monitörüne görüntü gelmeden menüyü atlıyo olabilir onun geri sayım süresine de bir bak derim
  • arkadslar bilgisayari actıktan ortalama 10 dk sonra bilgisayar kitlenioo fare ve klavye calısmaaz oluoo ekran oyle kalıoo neden olabilir bilgisi olan varmi?
  • arkadaşlar bende Asus P5Q Deluxe almayı düşünüyorum,Q6600 ile kullanıcağım için iyi bir soğutucu arıyordum ve sonunda buldum Sunbeamtech Core Contact Freezer,ürün yeni geldi Türkiye'ye Akortek getiriyor ve baya performanslı bir soğutucu araştıranlar zaten kesin yabancı donanım inceleme sitelerinde görmüşlerdir.Akortek'in forumunda konuştum P5Q Deluxe'le kullanılabiliyormuş,bu anakarta uygun soğutucu arayanlar bence kaçırmasın fiyatı da gayet makul 49$,son olarak frostytechin linkinide veriyim isteyen incelesin

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleid=2271&page=5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.Berkan -- 12 Temmuz 2008; 20:16:20 >

• power ınız en az 400 watt olmalı unutmayın yoksa bilgisayar stabil olarak çalışmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: merman

arkadslar bilgisayari actıktan ortalama 10 dk sonra bilgisayar kitlenioo fare ve klavye calısmaaz oluoo ekran oyle kalıoo neden olabilir bilgisi olan varmi?

aynı sorun bendede var sorun büyük ihtimalle power supply (psu) dan en az 400 watt gerekmiş düzgün çalışması için o yüzden saglam bi psu al ....
  • quote:

Orjinalden alıntı: cobtr

quote:

Orjinalden alıntı: merman

arkadslar bilgisayari actıktan ortalama 10 dk sonra bilgisayar kitlenioo fare ve klavye calısmaaz oluoo ekran oyle kalıoo neden olabilir bilgisi olan varmi?

aynı sorun bendede var sorun büyük ihtimalle power supply (psu) dan en az 400 watt gerekmiş düzgün çalışması için o yüzden saglam bi psu al ....

daha yeni aldim kasayi asusun ta951 modeli sanirsam yeterli gelmelidir
  • quote:

Orjinalden alıntı: !Pan!

bios ayarlarında express gate açılıp kapatılabiliniyor defaultta iken açık olması lazım ama kullandığın bios sürümünde kapalı olabilir ona bir bak. birde çok hızlı açıldığından monitor bende 2-3 saniye geç görüntüyü açıyor yani 5 saniyeye ayarladığımda son 2 saniyesine yetişebiliyorum sendede 3 saniyeye ayarlı ise monitörüne görüntü gelmeden menüyü atlıyo olabilir onun geri sayım süresine de bir bak derim

yardımların için teşekkürler..
    dediklerine baktım bios son bios ve açık görünüyor zamanıda 30sn ye bile ayarladım ama hala çıkmıyor.. Neden olabilir acaba??
  • Arkadaşlar öncelikle Merhaba,

Dün paraya kıydım ve bir sistem topladım. Sistemi kendim birleştirdim ama sistem sürekli hata veriyor.
    Açıklıyorum;
    Power tuşuna bastıktan sonra ekranda bios raklamı çıkıyor ve ir beep sesi veriyor.
    Initializing.. diyor
    Ardından;
    No Harddisk detected.. diyor ve ardından sistem 15 saniye sonra kapanacak diyor.
    Ve kapanıyor. deiğşik bağlantı konfigürasyonarı denedim ama aynı problem tekrar etti

Bios'a hiç ulaşamıyorum zaten...

Lütfen Yardım...

Altımda Ferrari var ve bir cm yol alamıyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: E.Berkan

arkadaşlar bende Asus P5Q Deluxe almayı düşünüyorum,Q6600 ile kullanıcağım için iyi bir soğutucu arıyordum ve sonunda buldum Sunbeamtech Core Contact Freezer,ürün yeni geldi Türkiye'ye Akortek getiriyor ve baya performanslı bir soğutucu araştıranlar zaten kesin yabancı donanım inceleme sitelerinde görmüşlerdir.Akortek'in forumunda konuştum P5Q Deluxe'le kullanılabiliyormuş,bu anakarta uygun soğutucu arayanlar bence kaçırmasın fiyatı da gayet makul 49$,son olarak frostytechin linkinide veriyim isteyen incelesin

http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleid=2271&page=5

Sıcaklık değerleri çok iyi, fan almamış olsaydım kesin ilk tercihim olurdu, bak sinirim bozuldu şimdi benim fanımdan 5-6 derece daha iyi soğutuyor..

• Soğutucu süper evet ama şu anakartın üzerine monte edilen plastik kısmı aklıma çok takılıyor,o plastik kısım mosfetlerin üzerine denk geliyor yani ya tam temas halinde yada birkaç mm üzerinde,overclock edilen bir Q6600de bir hayli ısınmış olan mosfet o plastiğe 7/24 değdiği için bir hasar verir mi vermez mi aklıma çok takılıyor,çünkü pc açık olduğu sürece temas halindeler
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.