Şimdi Ara

Asus P5P800S Anakart

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bicontac -- 24 Aralık 2010; 20:00:11 >

• http://www.asus.com.tr/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=147&model=373&modelmenu=1
    Anakartın LGA775'miş ama RAM DDR, ekran kartın da AGP imiş. Bu durumda anakartı değiştirmek istersen işlemci hariç hepsinin yenisini alman gerekecek.

Varolan işlemcini (330, 520, 630... gibi Intel işlemci numarasını ekle ltf) ve bu işe ayırabileceğin bütçeyi de yazarsan daha iyi yardımcı olur arkadaşlar.
  • işlemci numarasını anlamadım ama bütçe olarak 100 ve civarını ayırabilirim + ekran kartı falandamı değişecek
  • Anakartını değiştirmek istiyorsan mecburen ekran kartını ve RAM'lerini de değiştirmen gerekiyor, çünkü teknoloji değişti. Yeni anakarta DDR2 RAM ve PCI Express kullanan ekran kartı alman gerekiyor.
    İşlemcin de soket 775 olmasına karşın yeni anakarta uymayabilir diye model numarasını sormuştum. Eğer FSB'si 533 Mhz'lik Pentium 4 ya da Celeron bir işlemciyse yeni P35 çipset anakartlarda çalışmayabiliyor.
    Eğer bulamıyorsan şu programı indirip çalıştır:
    http://www.cpuid.com/download/cpuz_144.zip
    İlk ekranda en üstte mavi ile işlemcinin model numarasını yazar.

100 YTL bütçe ile anakartı değiştirme istersen. Sisteminde tam olarak sorun ne? Şu an ekran kartı, RAM ve işlemci olarak ne kullanıyorsun? Ne iş yaparken yavaş kalıyor?
    Buna göre başka bir öneride bulunalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mselcuks -- 17 Şubat 2008; 13:45:45 >

• model no sanırım bu olmalı : İntel Pentium 4 630
    ben sadece bilgisayarımı geliştirmek istiyorum bunun içinde ram almak istedim fakat anakartım ddr2 desteklemiyor bu yüzden ddr2 destekleyen bi ankaart istedim
  • mselcuks senden cevap bekliyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bicontac

model no sanırım bu olmalı : İntel Pentium 4 630
    ben sadece bilgisayarımı geliştirmek istiyorum bunun içinde ram almak istedim fakat anakartım ddr2 desteklemiyor bu yüzden ddr2 destekleyen bi ankaart istedim

Tamam güzel sorun yok FSB'si 800 Mhz olan 3.0 Ghz'lik bir işlemci, yeni anakartlarda da kullanabilirsin.

Ekran Kartın nasıl bir şeydi? onun da ismi yazsan iyi olurdu.
    Açıkçası tek darboğaz RAM ise, DDR2'lere göre daha pahalı da olsa DDR RAM al. Çünkü şu durumda değişim için işlemci hariç anakart, ekran kartı ve RAM'in yenisini alman gerekiyor.
  • hmm... ekran kartım ati 128 mb
    peki ben nasıl güçlendircem bilgisayarımı.
  • İsmi derken onun da üzerinde bir işlemcisi vardır. ATI 128 MB 9250 mi? 9550 mi?... gibi.

Keşke hepsini birden yazıp elimde şu şu var, bunların nesini değiştirebilirim deseydin baştan. Halen mevcut RAM'inin kaç MB olduğunu bilmiyoruz.

Neyse tahminen 512 MB olmalı ki yavaş hissediyorsun.

- Şu an işlemcin gayet iyi, dursun yerinde.
    - Anakartını dediğim gibi değiştirmen için diğerlerini de değiştirmen gerekiyor, onu da yerinde bırakıyoruz.
    - Değişmesi gereken iki parçan var: Teki RAM. RAM'leri artırıcaksın. Tek modül 512 ise bir tane daha 512 al, DDR 400 Mhz hızında tercihen Kingston marka olsun. Yok 2 tane 256 MB RAM'in varsa mecbur tekini çıkarıp ayrı 512 alacaksın, o zaman da 768 olur ya hiç yoktan iyidir.
    - Diğer değişecek olan parça ekran kartın (tahminen 9250 kullandığını varsayıyorum). Biraz önce bir başka kişiye daha AGP ekran kartı tavsiyesi yazdım, aynısını buraya ekliyorum:

Şimdilik ATI 9600XT türü bir ekran kartını kullanılmış olarak ucuza alabilirsin.
    http://www.borsapazar.com/urunlistesi.php?durum=2&kategoriid=9&altkategoriid=661&sirala=&gorunum=
    35$'a sattıkları 128 MB'lık 9600XT yeterli gelecektir.
    Veya daha çok para ayırıp 65$'lık X1650 ya da 140$ civarına da sıfır X1950 alabilirsin.
    Bu sonuncuyu alacağına sistemini değiştirmek daha ucuza gelir orası ayrı.

Not: Ben 9250'ye göre bu öneriyi yazdım. 9550 veya daha iyi bir ATI kart kullanıyorsan X1650 yada X1950 düşün.

• 512 mb ramim var
    ati 128 mb 9250 ekran kartım var
    ben ddr istemiyorum ki kardes ben daha gelişmiş bir anakart almak istiyorum ram girişi 4 tane olsun istiyorum yeni ram almak sorun değil
  • Ben bilgisayarımı yeni topladım ve eski celeron sistemimi atarak forumdan Asus P5P800 ana kart aldım. Ekran kartım His excalibur 9600XT ram ise 2 gb. ve bu makinamdan çok memnunum. Oldukça hızlı çok çabuk açılıyor. P4 3.2 Mh. işlemci kullanıyorum. Sana tavsiyem eğer en son çıkan oyunları oynamayacağım dersen sadece ram takviyesi ile sistemini epeyce güçlendirebilirsin. Forumdan 2 el bir 7600GT ekran kartı da alırsan keyfin iyi olur. Aksi halde anakart, DDR2 ram ve PCIEX ekran kartı ile en az 220 $ + kdv gibi bir harcama yapmak zorundasın. Çünkü elindeki ana kart 65 nm işlemcilere destek vermiyor, yani C2D kullanamazsın. Ya da elindekileri forumda satıp yeni teknoloji bir sistem toplaman bu da sana 300 $ parlar. Seçim senin. Kolay gelsin......
  • quote:

512 mb ramim var
    ben ddr istemiyorum ki kardes ben daha gelişmiş bir anakart almak istiyorum ram girişi 4 tane olsun istiyorum yeni ram almak sorun değil

bicontac sana bazı şeyleri açıklamak zor gibi.

Herşeyi en ayrıntılı şekilde yukarda yazdım. Eğer halen dediklerimin tek kelimesini anlamadıysan benim yapabileceğim bir şey yok.
  • Bendede p5p800 var.
    Senin sisteme önerim 1 adet 512mb ram..1 tanede 7600gt ekran kartı
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ertie

Ben bilgisayarımı yeni topladım ve eski celeron sistemimi atarak forumdan Asus P5P800 ana kart aldım. Ekran kartım His excalibur 9600XT ram ise 2 gb. ve bu makinamdan çok memnunum. Oldukça hızlı çok çabuk açılıyor. P4 3.2 Mh. işlemci kullanıyorum. Sana tavsiyem eğer en son çıkan oyunları oynamayacağım dersen sadece ram takviyesi ile sistemini epeyce güçlendirebilirsin. Forumdan 2 el bir 7600GT ekran kartı da alırsan keyfin iyi olur. Aksi halde anakart, DDR2 ram ve PCIEX ekran kartı ile en az 220 $ + kdv gibi bir harcama yapmak zorundasın. Çünkü elindeki ana kart 65 nm işlemcilere destek vermiyor, yani C2D kullanamazsın. Ya da elindekileri forumda satıp yeni teknoloji bir sistem toplaman bu da sana 300 $ parlar. Seçim senin. Kolay gelsin......

çavuş o sorun değil bunun 2 sene sonrası da var 2 sene sonra bu anakart kim bilir ne olur bu yüzdenn değiştirmek istiyorum yani am takviyesini boşuna yapmak istemiyorum ama ekran kartı fikrin güzelmiş beğendim sağol

• quote:

Orjinalden alıntı: mselcuks

quote:

512 mb ramim var

bicontac sana bazı şeyleri açıklamak zor gibi.

Herşeyi en ayrıntılı şekilde yukarda yazdım. Eğer halen dediklerimin tek kelimesini anlamadıysan benim yapabileceğim bir şey yok.

yok kardes anlıyorum ama benim istediğim anakart almak ben geleceği de düşünüyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: samet.yildiz

Bendede p5p800 var.

ramim zaten 512 mb ama dediğin ekran kartını beğendim
  • quote:

quote:

Bendede p5p800 var.

Adam 1 adet 512 RAM derken yanına ekle, 1 GB yap diyor.

Bi zahmet yazılanları tekar okuyuver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mselcuks -- 18 Şubat 2008; 16:38:44 >
  • quote:

quote:

quote:

Bendede p5p800 var.

öyle dememiş ben yazılanı söylüyorum hadi öyle dedi diyelim ekran kartındanda mı 1 tane daha koyayım

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bendede p5p800 var.

öyle dememiş ben yazılanı söylüyorum hadi öyle dedi diyelim ekran kartındanda mı 1 tane daha koyayım

Arkadaşım elimde 512mb ram var yazmışın bende bir adet daha al yazmışım..Saygılar.
  • Bicontac arkadaşım bak dediklerimi iyice anlamaya çalış;
    1. Elindeki ana kart güzel, bu ana kartın verimli çalışması için;
    a. Mevcut 512 MB ram'e ilave 512 ram daha al; Bu kart dual channel ram olarak daha performanslı çalışır bu nedenle aynı renkteki ram soketine tak.
    b. Bu şekilde 1 GB ram olur ama bence en kısa zamanda bunu da arttırman gerekir. En ideali 2gb ram ile olur.
    c. Mevcut ekran kartın yetersiz bu nedenle forumdan en azından bir tane 9600XT ekran kartı al. Eğer uygun fiyatlı bulabilirsen Palit 7600 GS Sonic ekran kartı al. Bu kartın Ram'leri DDR3 olduğundan OC yaptığında çok performanslı olur.

Böylece eski teknoloji Asus P5P800S ana kartından maksimum verim alırsın. Bu kart seni epey bir zaman götürür. Bu kart 90 nm tüm işlemcileri destekler, ama 65 nm işlemcileri desteklemez(Yani C2D işlemcileri). Ayrıca kart AGP olduğundan yeni teknoloji PCIEX 16 kartları desteklemez. Ayrıca yeni DDR2 ramlarde bu kartta çalışmaz. Bu durumda ya mevcut kartını yukarda yazdığım gibi güçlendireceksin

2 Veya bütün bunlar bana uygun değil ben geleceği de düşünmek zorundayım diyorsan elindeki işlemciyi kullanacağını varsayarsak; anakart, Ram ve ekran kartını ve belki de güç kaynağını değiştirmek zorundasın, bu da sana 300 $ civarında bir harcama gerektirir.

Bence bu seçenek uygun bir seçenek değil. Çünkü o zaman da işlemci zayıf kalacak. Bu nedenle ya elindekileri satıp yeni teknoloji bir makina toplayacaksın bu durumda en az 300-350 $ harcama yapman gerekecek; ya da 100 $ civarında bir harcamayla makinanı güçlendireceksin.

Sanırım ne yapman gerektiğini yeterince açık bir şekilde yazdım. Şimdi sana kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ertie -- 18 Şubat 2008; 22:24:58 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.