Şimdi Ara

Asus N750JK-T4109H Notebook (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
361
Cevap
13
Favori
37.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birader, ben bu bilgisayarı Freedos olarak nerden alabilirim taksitli ve en az 2 yıl garantili. Biraz ucuz olsun diye Freedos almayı düşünüyorum. Malum, dolar fırladı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: braveman

sipariş vermişsin. İşallah sorunsuz çalışır. ürünün ismini googledan aradığımda bir normal masaüstü rami kadar büyük duruyor.

harddsik sökülünce hemen altına sığıyor ve sorunsuz çalışıyorsa alınabilir. performans sonuçlarını bekleriz.

ben bu laptop ta takıldığım 3 şey var. belki bu harddsik ile bu sorunların biraz üstesinden gelinebilir. farklı konular ama sonuçta bilgiler diskten okunduğundan bu ikinci disk işi önemli .

1- ekran kartının nvidia dışında intel ekran kartının oyunlarda araya girip performansı düşürdüğünü düşünüyorum. iki ekrantı değilde sanki intel ekran kartı sanki ön planda. mesala grafik işleme ve video işleme programlarında hangi ekran kartı devrede oluyor. bence intel ekran kartı gereksiz yere her şeye kafasını sokuyor. laptopun performansını alamıyorum.
    2- 4 tane usb 3.0 olup ta hem usb 2.0 hem 3.0 aynı sıradaki usblere taktığınızda usb 2.0 olan cihazlarda takılmalar oluyor. çözüm bulan yok.
    3- ikinci hdd performansı kötü yada bu şekilde tepki veriyor. gecikmeli çalışıyor. bazen sesler kafa vurma sesine benziyor insanı korkutuyor. bozulur diye dosyalarımı tasınabilir usb 3.0 2.5 diskte taşıyorum. inanın o taşınabilir o kadar takılmalar yapmıyor.

Gelelim sonuca.. Hüsrana ugradım. Servisten aldıgım bilgiler yanlış çıktı. Bende mSATA SSD takmakla yetindim.

1.Sorunun cevabını bilmiyorum.
    2. ve 3. Sorunun sebebi ikinci mekanik disk. Ben onu çıkardım harici olarak kullanıyorum. 2 adet SSD yetiyor ve Laptop şuan çok rahatladı. Hiçbir takılma vs kalmadı. Megerse bütün o biplemeler gurultular takılmaların sebebi o mekanik diskmiş.. Müzik dinlerken takılmalar yapıyordu o da geçti..

İmkanınız varsa kesinlikle söküp atın o diski yerine SSD takın. Uyum saglamıyor. Aygıt yöneticisinden devre dışı bıraksanız bile anakarta baglı olan bu disk sistemi karman çorman yapıyor.

Asus N750JK-T4109H Notebook

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadurak -- 23 Şubat 2016; 9:29:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: karadurak

quote:

sipariş vermişsin. İşallah sorunsuz çalışır. ürünün ismini googledan aradığımda bir normal masaüstü rami kadar büyük duruyor.

harddsik sökülünce hemen altına sığıyor ve sorunsuz çalışıyorsa alınabilir. performans sonuçlarını bekleriz.

ben bu laptop ta takıldığım 3 şey var. belki bu harddsik ile bu sorunların biraz üstesinden gelinebilir. farklı konular ama sonuçta bilgiler diskten okunduğundan bu ikinci disk işi önemli .

1- ekran kartının nvidia dışında intel ekran kartının oyunlarda araya girip performansı düşürdüğünü düşünüyorum. iki ekrantı değilde sanki intel ekran kartı sanki ön planda. mesala grafik işleme ve video işleme programlarında hangi ekran kartı devrede oluyor. bence intel ekran kartı gereksiz yere her şeye kafasını sokuyor. laptopun performansını alamıyorum.
    2- 4 tane usb 3.0 olup ta hem usb 2.0 hem 3.0 aynı sıradaki usblere taktığınızda usb 2.0 olan cihazlarda takılmalar oluyor. çözüm bulan yok.
    3- ikinci hdd performansı kötü yada bu şekilde tepki veriyor. gecikmeli çalışıyor. bazen sesler kafa vurma sesine benziyor insanı korkutuyor. bozulur diye dosyalarımı tasınabilir usb 3.0 2.5 diskte taşıyorum. inanın o taşınabilir o kadar takılmalar yapmıyor.

Gelelim sonuca.. Hüsrana ugradım. Servisten aldıgım bilgiler yanlış çıktı. Bende mSATA SSD takmakla yetindim.

2. ve 3. Sorunun sebebi ikinci mekanik disk. Ben onu çıkardım harici olarak kullanıyorum. 2 adet SSD yetiyor ve Laptop şuan çok rahatladı. Hiçbir takılma vs kalmadı. Megerse bütün o biplemeler gurultular takılmaların sebebi o mekanik diskmiş.. Müzik dinlerken takılmalar yapıyordu o da geçti..

İmkanınız varsa kesinlikle söküp atın o diski yerine SSD takın. Uyum saglamıyor. Aygıt yöneticisinden devre dışı bıraksanız bile anakarta baglı olan bu disk sistemi karman çorman yapıyor.

şimdi bizim laptopta "m2 ssd" yokmuymuş. onun yerine sadece "mssd" yeri varmış doğru mu anladım.

aklıma takılanlar:
    1- senin ikinci resimde kırmızı çerçeve içine aldığın "msata" mı. kaç gb. normal ssd göre ne kadar hızlı (örnek ssd den hdd dosya kopyalarken ortalama 200mb buluyordu. geçi çok hızlı kopyalıyor en çok yakaladığım ortalama değer buydu benim. var olan sistem için söylüyorum. senin ssd den mssd diye yazma ortalaman ne)

2- ikinci harddisk ssd yi kaç gb taktın.

3- cdromu çıkarsak .cdrom sata yuva takıp içine hardddisk taksak. o harddsikte ssd olsa. anakartaki harddsik yuvasındaki ssd kadar performans alabilirmiyiz ( ilerde laptop kapalı iken bu cdrom içine konan harddisk komple takıp çıkartırım. laptopun altını zırtpırt açmaktan kurtarmak için düşünüyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi braveman -- 15 Aralık 2015; 21:21:16 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: karadurak

quote:

şimdi bizim laptopta "m2 ssd" yokmuymuş. onun yerine sadece "mssd" yeri varmış doğru mu anladım.

aklıma takılanlar:
    1- senin ikinci resimde kırmızı çerçeve içine aldığın "msata" mı. kaç gb. normal ssd göre ne kadar hızlı (örnek ssd den hdd dosya kopyalarken ortalama 200mb buluyordu. geçi çok hızlı kopyalıyor en çok yakaladığım ortalama değer buydu benim. var olan sistem için söylüyorum. senin ssd den mssd diye yazma ortalaman ne)

2- ikinci harddisk ssd yi kaç gb taktın.

3- cdromu çıkarsak .cdrom sata yuva takıp içine hardddisk taksak. o harddsikte ssd olsa. anakartaki harddsik yuvasındaki ssd kadar performans alabilirmiyiz ( ilerde laptop kapalı iken bu cdrom içine konan harddisk komple takıp çıkartırım. laptopun altını zırtpırt açmaktan kurtarmak için düşünüyorum)

Evet m2 ssd yokmuş Resimde görünen yer msata ssd yuvası. Ben orada samsung 850 evo 250gb msata ssd taktım. Sorunsuz çalıştı. Perfosmansı sata III'den farksız. CrystalDiskMark testleri öyle demiyor ama pratikte birbirine yazma hızları aynı (240 mb.)

Yaptıgım testler sonucunda Sistemi mSATA'ya kurdum. Sistem imajını acronis ile aldıktan sonra her iki SSD ile recovery yaptım. mSATA ssd daha hızlı yükleme yaptı. (Sıralı yazma hızıyla alakalı bir durum yani 4k degeri) Dolayısıyla CrystalDiskMark testinde üstün görünen SSD pratikte sınıfta kaldı. (İçindeki SSD Dell LiteOn markaydı)

CD-ROM yerine ssd takarsan SATA II'den baglanmış olursun ama 200mb degere yine ulaşırsın. Ev kullanıcısı olarak performas kaybın olmaz. Ama 3 adet ssd takma yeri varken CD-ROM u çıkarmaktaki amacın nedir.

Ben bu aralar 2 sorun ile uğraşıyorum.

1.Servisin bile çözemediği Uyku modunda kapanma sorunu..
    2.RAID kurulumu. Servis bu konuda destek vermiyor ama anakartın destegi oldugunu söylüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadurak -- 16 Aralık 2015; 14:21:57 >

• karadurak kullanıcısına yanıt
    bilgiler için teşekkürler. praitk uygulama ile yazılım testleri arasında çoğu zaman fark olabiliyor.

sende bu testi en iyi şekilde denemişsin. msata alıp hızı biraz daha kullanmak lazım o şekilde

evet ev kullanıcısı için gerekmeyebilir.

cdrom yerine ssd bağlarsam sata2 performansı alacaksam bu fikirden vaçgeçtim. aslında düşündüğüm. normal hdd yerine ssd takarım. ama msata dan emin değildim. onu da sen söyledin. emin oldum.

o zaman cdrom yerine ssd takma fikrinden vazgeçtim.

bu uyku modunda kapanma sorunu ile mutlaka bakmışsındır ama ekte resimdeki güç seçenekleri gelişmiş kısmından ayarlanan yerler var. oraları değiştirip bir denesene. ben bir wifi den dosya indirirken ekran koruma girince wifinin kesildiğini görmüştüm. ekteki resimdeki güçayarlarını değiştirince çözdüğümü düşündüm. sende belki o kısımdan bir şeyler üretebilirsin. bir dene.

raid konusunda internette bir çok video var. onlardan bizim modellere yakın bir cihazda denemeler yapıp performans alınıyorsa. bizde deneyebiliriz.

şu an benim laptop bazı şikayetlerim yüzünden serviste. bakalım düzeltecekler mi. geldiğinde biraz deneyecem.

• quote:

bilgiler için teşekkürler. praitk uygulama ile yazılım testleri arasında çoğu zaman fark olabiliyor.

sende bu testi en iyi şekilde denemişsin. msata alıp hızı biraz daha kullanmak lazım o şekilde

evet ev kullanıcısı için gerekmeyebilir.

cdrom yerine ssd bağlarsam sata2 performansı alacaksam bu fikirden vaçgeçtim. aslında düşündüğüm. normal hdd yerine ssd takarım. ama msata dan emin değildim. onu da sen söyledin. emin oldum.

o zaman cdrom yerine ssd takma fikrinden vazgeçtim.

bu uyku modunda kapanma sorunu ile mutlaka bakmışsındır ama ekte resimdeki güç seçenekleri gelişmiş kısmından ayarlanan yerler var. oraları değiştirip bir denesene. ben bir wifi den dosya indirirken ekran koruma girince wifinin kesildiğini görmüştüm. ekteki resimdeki güçayarlarını değiştirince çözdüğümü düşündüm. sende belki o kısımdan bir şeyler üretebilirsin. bir dene.

raid konusunda internette bir çok video var. onlardan bizim modellere yakın bir cihazda denemeler yapıp performans alınıyorsa. bizde deneyebiliriz.

şu an benim laptop bazı şikayetlerim yüzünden serviste. bakalım düzeltecekler mi. geldiğinde biraz deneyecem.

SSD konusunda dedigim gibi içindeki mekanik diski söküp at yerine ssd tak ya da mSATA SSD al ama mutlaka içindeki mekanik diski sök at. Makina acayip rahatlıyor. Çıt ses yok. Çalıştıgını bile hissetmiyorsun. Fanlar bagırınca o zaman hissdiliyor.

Uyku modu sorunu ile ilgili servise gönderdim ama malesef onlarda yapamadı o yüzden tekrar servise göndermeyecegim. Servisin yaptıgı tek şey sistemi recovery yapıp göndermek ya da geçici çözümler üretmek..

O dedigin ayarların içinden girdim çıktım. Çözümü yok gibi. Microsoft ile görüşecegim bir de..

RAID konusunda servis hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Bilgi paylaşmaları yasakmış bu konuda.. nedense.. BIOS da raıd ile ilgili hiçbir ayar yok. Yazılımsal olarak RAID yapma konusunda ise sadece bilgi kırıntıları var nette. Önce anakartın modelini ögrenip RAID kurulum klavuzunu bulmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadurak -- 16 Aralık 2015; 19:03:30 >

• asus n 750jk modelini öneriyormusunuz o paraya veya o özelliklerde sizin önerebileceginiz başka laptop var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bildiğiniz gibi windows 10 yükledikten sonra N750JK modelinde uykudan uyanma sorunu vardı. ben Denetim Masası / Güç Seçeneklerinden Yüksek Performans modunu kullanıyordum. Daha sonra Dengeli moda geri çekerek denemeler yaptığımda artık windows10 uyku modundan sorunsuz bir şekilde uyandığını fark ettim.

Bu olay windows güncellemeleriylemi ilgili yoksa benim güç seçeneklerindeki ayarları değiştirmemlemi ilgili bilemiyorum ama şuan düzelmiş durumda.

N750JK Windows 10 da sorun yaşayan arkadaşlara duyrulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technical_Support -- 30 Aralık 2015; 14:32:32 >

• Arkadaşlar ben kullanıyorum win10 uykudan uyanma problemim yok pc kapalı iken uzaktan açabiliyorum kastınız buysa benmi yanlış anladım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • karadurak kullanıcısına yanıt
    selam benim orjinal hdd demde sonuç bu şekilde çıktı normal mi çok mu kötü

https://store.donanimhaber.com/23/d7/d8/23d7d8b707db832738d26000f48fc574.jpg
    [album][/album]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi btemel -- 30 Ocak 2016; 12:46:29 >
  • arkadaşlar win10 ile birlikte kameranızı kullanabiliyor musunuz ?

bir de benim subwooferın jack kısmı kırıldı vurdum sertçe takılıyken :( ) 110 liraymış yenisi :(
  •  Asus N750JK-T4109H Notebook

bilgisayarınızın kıymetini bilin
  • Merhabalar,

elimde ASUS N750JK laptop var, SSD disk değiştirmek istiyorum, 1 TB SSD yapmak ve mekanik diskleri iptal etmek istiyorum?

Nasıl bir yol izleyebilirim, mekanik diskleri nasıl iptal edeyim, ve hangi marka model özellikle bu laptop desteklediği SSD hangisi acaba?

Laptop arkasını açacağım herhangi bir zorluk yaşar mıyım, laptop çok eski.

• mrshayber M kullanıcısına yanıt

Bilindik markaların dışına çıkmazsanız desteklememe gibi bir durum olacağını sanmıyorum. Youtube' a n750jk yazın laptop'ın içini açma videosu var çok basit yapabilirsiniz.

• Technical_Support kullanıcısına yanıt

Tamamdır inceleyeceğim, teşekkür ederim.

• mrshayber M kullanıcısına yanıt

Ben her iki diskini de SSD Samsung 860 QVO 1TB ile değiştirdim. Önce kendi SSD sini değiştirdim. Biraz hızlandı. Ama asıl mekanik disk değişince çok hızlandı. Mekanik disk takılı olduğu sürece siz istemeseninz bile işletim sistemi, antivirüs vb. yazılımlar zırt pırt sistem bu diske erişim yapıyor. Disk yavaş olduğu için de sistemde bir yavaşlama veya takılmalar oluyordu. Mekanik disk gitti, sistem harika oldu.

Yalnız tavsiyem Samsung'un EVO modelini almanız yönünde. QVO vd. diğer düşük modeller tek dosya erişimlerinde hızlılar ama diskte birden fazla dosyaya erişmek istediğinizde yavaşlıyorlar. Siz istemeseniz bile sistem birden fazla şeye diskte ulaşmaya çalışıyor. EVO modeli bu açıdan çok iyi. Ancak eğer çok render falan yapacağım ya da program falan derleyeceğim diyorsanız PRO modelini alın. Çok daha uzun süre bozulmadan dayanıyor ve çoklu erişimi en iyi model. Toplam ömrü de 2-3 kat daha fazla diğer modellere göre. Ama fiyatı da daha fazla tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keenblade -- 2 Haziran 2021; 1:27:20 >

• Merhabalar, bu bilgisayar ile 5GHz WiFi ağına bağlanabiliyor muyuz acaba? 2.4GHz ve 5GHz destekleyen bir modemde kendiliğinden 5GHz bandına geçiyor ve hiç bir şekilde internete erişim sağlayamıyorum. Sorun bende mi yoksa bu model 5GHz bağlantıyı desteklemiyor mu anlamadım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • PotterWhoLock kullanıcısına yanıt

Pardon 5Ghz var ama N bağlantı desteği ile 300/300 Mbps hızında. Ben içindeki wireless kartı söküp intel ax210 taktım, bu sayede 2.4gbps bağlanıyorum. Tabi buna uygun modemde gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technical_Support -- 10 Temmuz 2021; 14:11:33 >
  • jizzy quatily kullanıcısına yanıt
    Ben Windows 8.1'den 10'a güncellendim. Kamera önceden çalışıyordu ama güncelledikten sonra çalışmamaya başladı. Kamera bulunamadı diye hata veriyor. Driver'ları yükledim. BIOS güncellemesi yaptım. Ne yaptıysam olmadı. Fn+f10 ile kamera kapanıp açılıyor diyorlar ama bizde o tuş başka işe yarıyor. Diğer tuşları da denedim, bizde yok sanırım. Siz bir çözüm bulabildiniz mi?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar bu pc yi ikinci el olarak aldım ama ses dahili hoparlörlerden cizirti boğuntulu şekilde geliyordu. Acaba driver'dan mı falan diye kurup kaldirmadigim isletim sistemi, driver kalmadi. Nihayet ozel serviste içini açınca hoparlörlerin (4adet varmış ) ikisi patlak çıktı. Ve ses inanılmaz düzeyde düşük geliyor.

Orjinal ya da cikma dahili hoparlör alıp takmak istiyorum ama nereden bulacağımı bilmiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı ?

Gerçekten çok güzel bir pc. Ama bu şekilde kullanmam imkansız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patojenyc -- 12 Şubat 2023; 1:9:39 >
  • 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.