Şimdi Ara

ASUS N53sv ram yükseltme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
6.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar konu daha önce açılmış ama benim sorum farklı olacak... laptop un arkasını açtığımda 4 slot var ve 2 adet 2 gb 1333 mhz ram var. ben yükseltmek istiyorum sorum şu : 1 tane 4 gb ram almak mı daha mantık lı yoksa 2 tane daha 2 gb ram almak mı daha mantıklı ?? performans ve uyumluluk açısından tek 4 gb takarsam sıkıntı yaratır mı ?

• yok mu bi bilgisi olan arkadaşlar bugun alacağım ram i ama nasıl bişi alacam bilemedim...
  • hocam pek bilgim yok ama 1 tane 4gb 1600mhz yeterli olacaktır maksimum 8 gb oluyordur 2 tane 4 gb 1600 mhz alın kurtulun bence bildiğim kadarıyla söyledim bilgili arkadaşlar cevap yazarsa daha iyi olur
  • 1600 ü desteklemiyor die biliyorum 1333 mhz yazıyordu laptop bilgilerinde. maksimum 16 ya kadar destekliyor zaten o konuda şüphem yok da benim sıkıntım iki tane 2 gb ram in yanına 1 tane 4 gb yada 8 gb takarsam sıkıntı olur mu performans ve uyumluluk açısından. yine de ilgilendiğin ve cevap verdiğin için teşekkürler. şu anda araştırma aşamasındayım bi çözüm bulursam buraya yazacağım
  • Ne yaptınız sonuç nedir?
    Bende aynı durumdayım 2x4gb takarsam (2x2)+(2x4)=12gb olarak kullanablirmiyim?
    Eğer kullanılmazsa 2x2gb daha takıp 8gb yapacağım şimdilik, daha sonra tamamını değiştiririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rebellious85

1600 ü desteklemiyor die biliyorum 1333 mhz yazıyordu laptop bilgilerinde. maksimum 16 ya kadar destekliyor zaten o konuda şüphem yok da benim sıkıntım iki tane 2 gb ram in yanına 1 tane 4 gb yada 8 gb takarsam sıkıntı olur mu performans ve uyumluluk açısından. yine de ilgilendiğin ve cevap verdiğin için teşekkürler. şu anda araştırma aşamasındayım bi çözüm bulursam buraya yazacağım

Olmaz takılabilir.Bu modellerin işlemci çipsetler en fazla 1333 destekler şöyle söyleyeyim sandybridge işlemciler 1333 destekler en fazla,ivy bridge işlemcilerde 1600mhz desteği verildi,1600 taksanızda gereksiz 1333'te çalışacaktır.N53 serilerinin bazılarında mesela 129v ve 182v ve gibi modellerde 4 slot vardı 16gb desteği sunuyordu bazı modellerinde de 8gb vardı ondada 8gb desteği sunuyorlardı ama deneyerek daha yüksek desteklediği öğrenilebilir 8gb1333ramler az piyasada ve pahalı olur genelde 4gb olanlar var eğer bilgisayarınızda 4slot varsa 16gb desteği var demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cengaver53 -- 20 Mart 2013; 13:19:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vercenik53

quote:

1600 ü desteklemiyor die biliyorum 1333 mhz yazıyordu laptop bilgilerinde. maksimum 16 ya kadar destekliyor zaten o konuda şüphem yok da benim sıkıntım iki tane 2 gb ram in yanına 1 tane 4 gb yada 8 gb takarsam sıkıntı olur mu performans ve uyumluluk açısından. yine de ilgilendiğin ve cevap verdiğin için teşekkürler. şu anda araştırma aşamasındayım bi çözüm bulursam buraya yazacağım

Olmaz takılabilir.Bu modellerin işlemci çipsetler en fazla 1333 destekler şöyle söyleyeyim sandybridge işlemciler 1333 destekler en fazla,ivy bridge işlemcilerde 1600mhz desteği verildi,1600 taksanızda gereksiz 1333'te çalışacaktır.N53 serilerinin bazılarında mesela 129v ve 182v ve gibi modellerde 4 slot vardı 16gb desteği sunuyordu bazı modellerinde de 8gb vardı ondada 8gb desteği sunuyorlardı ama deneyerek daha yüksek desteklediği öğrenilebilir 8gb1333ramler az piyasada ve pahalı olur genelde 4gb olanlar var eğer bilgisayarınızda 4slot varsa 16gb desteği var demektir.

Bendeki modelde 4 slot var yani 1333 16gb'a kadar destekliyor sanırım doğrumudur? (i7 sz024v)
    Üstinde gelen 2x2gb ek olarak 2x4gb daha takmak istiyorum. Yine 4 kanallı olarak çalışır mı yoksa 2gb takmam mı gerekiyor?
    Markaların farklı olması sıkıntı doğurur mu?

• Doğru çalışır sorun olmaz ramlerin özellikleri aynı olsun yeter,özellikle hızları marka fark etmeyebilir bazı modeller ram seçer ama bunda olacağını zannetmiyorum.Dual çalışmasından bahsediyorsun çalışır.
  • quote:

Doğru çalışır sorun olmaz ramlerin özellikleri aynı olsun yeter,özellikle hızları marka fark etmeyebilir bazı modeller ram seçer ama bunda olacağını zannetmiyorum.Dual çalışmasından bahsediyorsun çalışır.

1333mhz alacağım aynı marka da bulamadım gelen ramler Elpida marka, boyut olarak da 4gb düşünüyorum dediğim gibi, daha sonra ihtiyaç olursa 2gb'ları çıkartıp 4gb alırım düşüncesiyle...
    Cevap için teşekkür ederim bu arada.
  • İsterse bilgisayarın 9999 mhz uzayyolu desteklesin uranyumla çalışsın şuan takılı olan 1333ler sökülmediği sürece max 1333 çalışır . Extra bilgi olarak vereyim bu algoritmik bir kural . Ramler arasında en düşük hangisiyse onu baz kabul eder . Yani gidip 1333 yerine 1033 alsaydın bu sefer hepsi 1033 çalışıcaktı.

Sandy bridge 1600 olmaz yanlış bilgidir , K serisi sandy bridge mimarisinde sınırlama yok . Diğer tüm modellerde de eğer chipset destekliyorsa 1600mhz ram tanıtmanın yolu yordamı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: babtheerkin

İsterse bilgisayarın 9999 mhz uzayyolu desteklesin uranyumla çalışsın şuan takılı olan 1333ler sökülmediği sürece max 1333 çalışır . Extra bilgi olarak vereyim bu algoritmik bir kural . Ramler arasında en düşük hangisiyse onu baz kabul eder . Yani gidip 1333 yerine 1033 alsaydın bu sefer hepsi 1033 çalışıcaktı.

Sandy bridge 1600 olmaz yanlış bilgidir , K serisi sandy bridge mimarisinde sınırlama yok . Diğer tüm modellerde de eğer chipset destekliyorsa 1600mhz ram tanıtmanın yolu yordamı var.

işlemcim sandy bridge destekli (i7 2630QM) intelin sitesindeki özelliklerinde;

Maksimum Bellek Boyutu (bellek türüne bağlıdır) :16 GB
    Bellek Türleri :DDR3-1066/1333
    Bellek Kanallarının Sayısı :2
    Maksimum Bellek Bant Genişliği :21,3 GB/s
    ECC Bellek Desteği :No

serisini nereden öğrenebilirim, ama burada 1066/1333 desteklediğini yazdığına göre sanırım K serisi değil?
    "Diğer tüm modellerde de eğer chipset destekliyorsa 1600mhz ram tanıtmanın yolu yordamı var." dediğiniz overcloksa desteklediğine nasıl bakabiliriz? (chipset Mobile Intel® HM65 Express Chipset)

• Kafan karışmasın bu işlemciler 1333mhz destekler gerisini düşünme.Almaya karar verdiğin aynı özellikte 1333mhz ramleri alabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkal

quote:

İsterse bilgisayarın 9999 mhz uzayyolu desteklesin uranyumla çalışsın şuan takılı olan 1333ler sökülmediği sürece max 1333 çalışır . Extra bilgi olarak vereyim bu algoritmik bir kural . Ramler arasında en düşük hangisiyse onu baz kabul eder . Yani gidip 1333 yerine 1033 alsaydın bu sefer hepsi 1033 çalışıcaktı.

serisini nereden öğrenebilirim, ama burada 1066/1333 desteklediğini yazdığına göre sanırım K serisi değil?
    "Diğer tüm modellerde de eğer chipset destekliyorsa 1600mhz ram tanıtmanın yolu yordamı var." dediğiniz overcloksa desteklediğine nasıl bakabiliriz? (chipset Mobile Intel® HM65 Express Chipset)

Yöntem overclock değil , benzeri bir modlama yöntemi ama masaüstü cihazlarda yapılabiliyor bu arada senin işlemcin K series değil . Aslında ben sadece bilgi eksiği olmaması için yazdım bu durumu sonuç olarak 1333 ve 1600 arasında hissedilir bir fark yok aklında bir şüphe olmasın . Elindeki hali hazırda cihaza takılı ramlerde 1333 olduğuna göre , ekleme yapacağın ramlaride 1333den devam etmen gayet mantıklı .

1600 hem pahalı,hem istediğin zaman bulamıyorsun mesela 4gb 1600 çok az mağazada var . Mobil cihazlarda 2133 desteği olsa derdim ki tamam 1333 yerine keşke bu olsaydı ama 1600le kıyaslayınca pek bir fark yok aralarında.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: onkal

quote:

Yöntem overclock değil , benzeri bir modlama yöntemi ama masaüstü cihazlarda yapılabiliyor bu arada senin işlemcin K series değil . Aslında ben sadece bilgi eksiği olmaması için yazdım bu durumu sonuç olarak 1333 ve 1600 arasında hissedilir bir fark yok aklında bir şüphe olmasın . Elindeki hali hazırda cihaza takılı ramlerde 1333 olduğuna göre , ekleme yapacağın ramlaride 1333den devam etmen gayet mantıklı .

1600 hem pahalı,hem istediğin zaman bulamıyorsun mesela 4gb 1600 çok az mağazada var . Mobil cihazlarda 2133 desteği olsa derdim ki tamam 1333 yerine keşke bu olsaydı ama 1600le kıyaslayınca pek bir fark yok aralarında.

Marka olarak kingstone yada corsair'e gidince fiyat olarak 1333 ve 1600 arasında bir fark kalmıyor. uygun fiyatlı hi-level, g.skill gibi arkalar var araştırdım biraz ama elimdeki elpida ramler ile uyum gösterir mi sıkıntı çıkartır mı marka açısından bilemedim. Masaüstü bilgisayar topladığımız dönemlerde az uğraştırmazlardı :)

• quote:

quote:

valla 1333 mhz 4 gb ram aldım yanında da ik tane 2 gb var. hiç bir sıkıntı olmadı pc 8 gb oldu ve gerçekten pc kendıne geldi 4 gb ın yetersiz kalabileceğini 8 gb a yukseltınce anladım :) teşekkür ederim verdiğin bilgiler için ( biraz geç oldu kusura bakma ;) )

• Önemli değil işin olduysa bu güzel
  • 4gb kingston 1333 ile 4g corsair vengeance 1600 arasında 5 TL civarı bir fiyat farkı vardı bende corsair aldım. Yeni gelen corsairleri 1. ve 2. slotlara taktım, üzerinde olan elpida 2gb olan ramleri de 3. ve 4.slotlara. Uyum olarak hiç bir sıkıntı çıkarmadı. Program açılış süreleri, tepkime süreleri gözle görülür bir şekilde azaldı. (en çok sıkıntı çıkaran explorer bile tıklamayla birlikte açılıyor. Zorlanma olmadığı için çık ısınma yapmıyor dolayısıyla fan sesi de azaldı.
    Bu nedenle 4gb ram yeter fazlasına gerek var diyenlere inanmayın niyetiniz ve bütçeniz varsa aradaki farkı çok net göreceksiniz.
  • Arkadas konuyu zaten acmis forum kirliligi olmamasi acisindan buradan sorayim direk.bende de i7li Asus n53sv cihaz var.Bilgisayar donanimindan pek anlamam..hali hazirda 2 + 2 gb ram olan cihaza 4 +4 gb ram takip toplamda ram seviyesini 12 gb a yukseltsem sorun olur mu acaba ? Yoksa 2 tane 4 gb yerine 4 tane 2 gb mi almam gerekir ?

Ebay de su urunleri gordum..sizce benim cihaza uyar mi bunlar ?

http://www.ebay.co.uk/itm/130694677011?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/300800720380?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: VirgilSollozzo

Arkadas konuyu zaten acmis forum kirliligi olmamasi acisindan buradan sorayim direk.bende de i7li Asus n53sv cihaz var.Bilgisayar donanimindan pek anlamam..hali hazirda 2 + 2 gb ram olan cihaza 4 +4 gb ram takip toplamda ram seviyesini 12 gb a yukseltsem sorun olur mu acaba ? Yoksa 2 tane 4 gb yerine 4 tane 2 gb mi almam gerekir ?

http://www.ebay.co.uk/itm/130694677011?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/300800720380?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Sende galiba 4 slot var 16gb'ye kadar destekler istersen hepsine 4gb takabilirsin istersen 2gb takabilirsin sonuçta çalışır veya isine 4gb ikisine 2 gb takabilirsin.Hertürlü konfigürasyon olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cengaver53

quote:

Orijinalden alıntı: VirgilSollozzo

Arkadas konuyu zaten acmis forum kirliligi olmamasi acisindan buradan sorayim direk.bende de i7li Asus n53sv cihaz var.Bilgisayar donanimindan pek anlamam..hali hazirda 2 + 2 gb ram olan cihaza 4 +4 gb ram takip toplamda ram seviyesini 12 gb a yukseltsem sorun olur mu acaba ? Yoksa 2 tane 4 gb yerine 4 tane 2 gb mi almam gerekir ?

Sende galiba 4 slot var 16gb'ye kadar destekler istersen hepsine 4gb takabilirsin istersen 2gb takabilirsin sonuçta çalışır veya isine 4gb ikisine 2 gb takabilirsin.Hertürlü konfigürasyon olur.

dostum cevabin icin cok tesekkur ederim son bir sorum daha olacak..ramlerin atiyorum 3 tanesinin 1333 mhz digerinin 1066 olmasi birsey farkeder mi ? simdi ebayde kingston ve adata marka ramlar gordum

ikisi de 4gb ddr3 ramler N53SV icin...Adata olani 1333mhz...kingston 1066.

1066 1333 arasinda performans acisindan gozle gorulur bir fark olur mu ? 1333 mhz li ve 1066 mhzli ramler ayni anda kullanilabilir mi cakisma olmamasi acisindan ?

orjinal cihazda gelen 2 + 2 gb ramleri hic cikarmadan..2 tane 4 gb ram takmak istiyorum uzerine//toplamda 12 gb olacak.

bahsettigim ramler burada

http://www.ebay.co.uk/itm/300800720380?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.