Şimdi Ara

Asus N53 Serisi Notebook En Temiz Format ve Son Driverler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
178
Cevap
21
Favori
47.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asus N53 SN-SV fiyat performans olduğundan ve indirimlerin notebookun alınabilirliğini artırdığından
    hatırı sayılır derecede Asus N53 SV-SN kullanıcısı var. Herkesde farklı sorunlar var notebookların
    kulüplerinde ise çözümden çok soru var bu yüzden konunun herkese faydalı olacağına inanıyorum...

Bu konuda bulacaklarınız:
    -En güncel driverler ve linkleri.
    -Performansı maksimuma çıkarmanın yolları.
    -Formattan sonra kaybolan Asus sonicmaster ve kurulumu.
    -Windows 7 kurulumundan sonra uygulanması gereken ince ayrıntılar.

Not: Win7 sp1 kurulumuna başlarken hddleri biçmlendirme veya yeniden boyutlandırma sırasında
    Recovery bölümüne her ihtimale karşı dokunmamakta fayda var çok zor da olsa bir gün ihtiyaç duyabilirsiniz...

1. Adım
    Bence ilk yapılması gereken hiç el değmemiş tamamiyle yasal windows 7 home premium sp1'li iso kalıbı
    edinmek. Bu sayede notebookunuzun altında yer alan ürün anahtarını girerek yine orjinal ürüne sahip
    olabilirsiniz. Sp1 li olmasının artılarına gelince windows 7 kurulumundan sonra kurulması gereken hotfixler
    direkt sp1e entegreli geldiğinden bunları yükleme derdinden kurtulacaksınız ve günceleme listeside azalacak...

Tamamiyle yasal ve de Orjinal:
    Windows 7 SP1 Home Premium 64 bit...
    SHA1 ve ISO/CRC değeri tarafımdan kontrol edilmiştir bire bir uyuşuyor yine de isteyenler
    hashalc veya başka bir program yardımıyla kontrol edebilir.

tr_windows_7_home_premium_with_sp1_x64_dvd_621606
    http://www.filesonic.com/file/1704748284/tr_windows_7_home_premium_with_sp1_x64_dvd_u_676677.iso
    http://www.wupload.com/file/15791583/tr_windows_7_home_premium_with_sp1_x64_dvd_u_676677.iso

http://msdn.microsoft.com/tr-tr/subscriptions/downloads/default(en-us).aspx

Orjinal iso kalıbını ister dvdye ister usb belleğe yazabilirsiniz. (Microsoft Storeden)
    Windows 7 USB DVD Download Tool
    http://images2.store.microsoft.com/prod/clustera/framework/w7udt/1.0/en-us/Windows7-USB-DVD-tool.exe

2. Adım
    Güncel Driverler ve linkleri...
    Asusun sitesinden indirimesi gereken sürücüler:
    http://www.asus.com/Notebooks/Multimedia_Entertainment/N53SN/#download

1- ATK Version V1.0.0007
    2- Realtek LAN Driver Version V7.021.0531.2010
    3- Elantech Touchpad driver Version V7.0.5.16
    4- USB3.0 Driver V3.0.110.12
    5- Azurewave Wireless Lan Driver and Application Version V9.0.0.222_7.2.0.45
    6- Keyboard Device Filter Utility (Others sekmesi en altta) Version V1.0.0.3

Kurulum notları:
    Lan driver hariç hepsini setup tıklayarak kurmak gerekiyor.
    Sadece lan sürücüsünü aygıt yöneticisinden klasörünü göstererek tanıtabilirsiniz.

Uyarı: BlueTooth aygıtı Atheros wirelless aygıtıyla bütünleşik olduğundan direkt
    Azurewaveyi kurmak gerekiyor. İkisi birden yükleniyor. BlueTooth yüklenmiyor diye
    sorun yaşayanlar için çözüm bu...

Asus support haricinde yüklenmesi gereken driverler:
    1- Chipset Driver Version: 9.2.0.1030
    http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=3321&DwnldID=20019&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Laptop+Chipsets&ProductProduct=Mobile+Intel%C2%AE+6+Series+Chipset&lang=eng
    2- FRST Driver Files F6 Install (AHCI Driver diye biliyoruz.) Version:15.22.50.64.2509
    http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20625&ProdId=3301&lang=eng
    3- Intel Graphics Media Accelerator (onboard ekran kartı) Version:15.22.1.64.2361
    http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20391&ProdId=3231&lang=eng&OSVersion=Windows%207%2C%2064-bit*&DownloadType=Drivers
    4- Nvidia ekra kartı GT500M series Version 285.62 WHQL
    http://www.nvidia.co.uk/object/notebook-win7-winvista-64bit-285.62-whql-driver-uk.html
    5- Ses kartı driver Version 2.66 (21/10/2011 tarihinde yayınlandı)
    http://www.realtek.com.tw/downloads/ High Definition Audio Codecs (Software) seçip ilerliyoruz
    ve en baştaki driveri yüklüyoruz site 1-2-3 den istediğinizi seçebilirsiniz. Biraz yavaş iniyor...
    Yine de US2 US3 denk getirebilirseniz indirme makul hızlara çıkıyor.

Kurulum notları:
    AHCI driveri kurmak için aygıt yöneticisi IDE ATA/ATAPI denetleyiciler altında yer alan en alttaki intel
    mobile express chipsete sağ tıklayıp f6 klosörünü göstermeniz gerekiyor. Bilgisayar açılınca yenide
    başlatmak gerekecek. İsteyen flash belleğe attığınız Ahcı driveri windows 7 kurulumu sırasında da sürücü
    seçeneklerinde sürücü yükle kısmında göstererek en baştan da kurabilir.
    Kurulumdan sonra böyle görünecek.

nvidia ekran kartını yüklemek için ilk önce intel dahili ekran kartı driverini kurmak gerekiyor bundan
    sonra nvidia sürücüsü sorunsuz yükleniyor.
    ses kartı driveri asus sonic masterın çalışması için realtek ses sürücüsü yüklü olmalı.

Asus Utilities:
    Bence kurulması gereken 3 araç var gerisi size kalmış.
    1- Power4Gear Hybrid Utility
    2- ASUS Splendid Video Enhancement Technology

3- Ve Cdde ve Asus Supportta yer almayan Asus sonicmaster.
    SonicMaster için ilk önce realtek ses sürücüsünü yükleyin ve ardından indirip rardan çıkardığınız dosyayı
    hiç dokunmadan C:\Program Files (x86) klosörü içine atın sonra da sonic master uygulamasına ve system
    traya çift tıklayın isterseniz uygulamanın kısayolunu masaüstüne gönderin işte bu kadar sonic master hizmetinizde. :)

http://hotfile.com/dl/117032982/ee6c83f/SonicMaster.rar.html

Bunları tamamiyle yaptıysanız büyük ihtimalle notebookunuzun perfonması sınıra dayanmış
    demektir ama yine de biraz daha zorlamak isteyenler şunları yapabilir.
    1- Geri yüklemeyle işi olmayanlar sistem korumasını kapatabilirler.
    2- CCleaner zaten herkes biliyor ve uyguluyor.
    3- Ben TuneUp Utilities 2011'i de kullanıyorum özellikle windowsun çoğu önemli özelliğini
    tek bir uygulamada topladığı için oldukça zaman kazandırıyor ve oldukça kullanışlı Gaind disk
    space ve optimize system en önemli artıları...

ve son olarakta böyle kaliteli bir ekran kartı olan notebookta
    Ekran kartını kullanarak görüntü kalitesini artıran bir video oynatıcı
    lazım.
    Bu da SPlayer filmleri oynattığı sırada ekran kartını kullandığı için görünt
    kalitesi artıyor veya siz seçeneklere göre size en güzel görünen şekliyle
    seçebilirsiniz...
    http://www.splayer.org/index.en.html

Şimdilik aklıma gelenler bunlar yeni sorular geldikçe devam ederiz herkese kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 12 Kasım 2011; 11:22:42 >

• oncelikle eline emegine saglık cok guzel olmus
    ses kartı driverı indiremedim site acılmıyo
    kutucugu isaretleyip next diyorum
    object moved to here dio sitede sorun mu var acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mangalyurekli -- 7 Mayıs 2011; 16:23:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mangalyurekli

oncelikle eline emegine saglık cok guzel olmus
    ses kartı driverı indiremedim site acılmıyo
    kutucugu isaretleyip next diyorum
    object moved to here dio sitede sorun mu var acaba
    Sitede sorun yok ben de normal bir şekilde açılıyor. Birde buradan dene direkt
    High Definition Audio Codecs'i seçip sonra kabul edip nextle zaten indirmen gereken
    diriver en baştaki site 1-2-3den istediğini seçebilirsin yalnız realtekin sunuculularından
    kaynaklanıyo olsa gerek kendimi bildim bileli hep yavaş indiriyo...

http://www.realtek.com.tw/downloads/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 7 Mayıs 2011; 16:35:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Sitede sorun yok ben de normal bir şekilde açılıyor. Birde buradan dene direkt
    High Definition Audio Codecs'i seçip sonra kabul edip nextle zaten indirmen gereken
    diriver en baştaki site 1-2-3den istediğini seçebilirsin yalnız realtekin sunuculularından
    kaynaklanıyo olsa gerek kendimi bildim bileli hep yavaş indiriyo...

http://www.realtek.com.tw/downloads/

Alıntıları Göster
    sağol guzel bır bılgılendırme olmus 7200 rpm hdd almayı dusunuorum alınca bunları uyguluycam

• quote:

Orijinalden alıntı: hmet

sağol guzel bır bılgılendırme olmus 7200 rpm hdd almayı dusunuorum alınca bunları uyguluycam

Alıntıları Göster
    @hmet şimdiden hayırlı olsun ama SSD'ye geçmedikden sonra pek de
    işe yarar bir performans artışı olmayacaktır...
  • quote:

Alıntıları Göster
    Çok Teşekkürler..Eline sağlık..Başvuru niteliğinde bir derleme olmuş..Editörler aslında bu başlığı sabitleseler iyi olur.Çok kişiyi uğraşmaktan kurtaracak bilgiler var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kijiro

Çok Teşekkürler..Eline sağlık..Başvuru niteliğinde bir derleme olmuş..Editörler aslında bu başlığı sabitleseler iyi olur.Çok kişiyi uğraşmaktan kurtaracak bilgiler var...

Alıntıları Göster
    wallaha ellerine sağlık çok faydalı olmuş.bluetooth u kuramıyordum birtürlü sayende 2 dakkada kuruldu.
    tekrardan teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: josh-r

wallaha ellerine sağlık çok faydalı olmuş.bluetooth u kuramıyordum birtürlü sayende 2 dakkada kuruldu.
    tekrardan teşekkürler..

Alıntıları Göster
    Siz de sağolun arkadaşlar işinize yaramasına sevindim :))
  • quote:

Siz de sağolun arkadaşlar işinize yaramasına sevindim :))

Alıntıları Göster
    Emeğinize sağlık Faydalı bir konu olmuş.

Konunun sabitlenmesi lazım. Yöneticilerin dikkatine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanyeniyapan

Emeğinize sağlık Faydalı bir konu olmuş.

Konunun sabitlenmesi lazım. Yöneticilerin dikkatine.

Alıntıları Göster
    Emeğine sağlık hocam. Güzel ve açıklayıcı bir konu olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: UltrAslan MCMV

Emeğine sağlık hocam. Güzel ve açıklayıcı bir konu olmuş

Alıntıları Göster
    Hakkaten çok güzel olmuş bende k53 aldım biraz kasıyo gibi bakalım bende kendim format atmk istiyodum ama tabi sonrası ne kurulacak bilmiyordum hatta nette baya aradım bulamadım. Ama şimdi öğrenmiş olduk :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kabasakal.

Hakkaten çok güzel olmuş bende k53 aldım biraz kasıyo gibi bakalım bende kendim format atmk istiyodum ama tabi sonrası ne kurulacak bilmiyordum hatta nette baya aradım bulamadım. Ama şimdi öğrenmiş olduk :)

Alıntıları Göster
    realtegi hallettim saol ancak
    bu indirdigimiz win7 iso rar dosyasını kalasore cıkardım sonra cıkardıklarımı dvd ye yazdım dvd yi taktım
    yeniden baslattım cd den on yukleme yapmak icin bir tusa basın(XP de oyleydi bunda nasıl bilmiyom :D)
    yazısı gelmedi acaba klasore cıkarmadan mı yazacaktım dvd ye? Nasıl, bi yardımcı olsanız usb de yoq alacam daha

• quote:

cok pahalı be hocam bakalım artık
  • quote:

quote:

cok pahalı be hocam bakalım artık

Alıntıları Göster
    @mangalyurekli
    Hazır .ISO dosyasını açıp (üzerinde oynama yapıp) sonrasında DVD ye yazdığımızda bootable özelliğini kaybeder. Sanırım sizin önyüklemeniz de bu yüzden başlamadı.
    Açılmamış hazır .iso dosyasını windows 7 de "dis yansıması olarak yaz" tarzında bir özellik vardı (dosyayı aç sekmesindeki programlarda görebilirsiniz), onu kullanarak yazarsanız sorun yaşamayacağınızı umuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: griphorion

@mangalyurekli
    Hazır .ISO dosyasını açıp (üzerinde oynama yapıp) sonrasında DVD ye yazdığımızda bootable özelliğini kaybeder. Sanırım sizin önyüklemeniz de bu yüzden başlamadı.
    Açılmamış hazır .iso dosyasını windows 7 de "dis yansıması olarak yaz" tarzında bir özellik vardı (dosyayı aç sekmesindeki programlarda görebilirsiniz), onu kullanarak yazarsanız sorun yaşamayacağınızı umuyorum

Alıntıları Göster
    Beyler bügün chipset ve İntel vga sürücülerini güncelledim, windows puanına bir bakıyım dedim değişen birşey olucakmı diye baya bir değişiklik olmuş :) Bilgisayarda extra olarak 6GB Bellek ve 7200 RPM Disk mevcut. (ASUS N53SN-SZ024V)

• Onunla alakası yokmus yaa. Bios dan dvd rom ayarı yapılacakmıs su anda formatı attım konuyu acan arkadasa cok tesekkurler bilgisayar buyuk bi program yukunden kurtuldu

quote:

@mangalyurekli

• quote:

Orijinalden alıntı: mangalyurekli

Onunla alakası yokmus yaa. Bios dan dvd rom ayarı yapılacakmıs su anda formatı attım konuyu acan arkadasa cok tesekkurler bilgisayar buyuk bi program yukunden kurtuldu

quote:

@mangalyurekli

Alıntıları Göster
    @hakanyeniyapan @UltrAslan MCMV @0_IceMaN_0
    Çok sağolun arkadaşlar :))
    0_IceMaN_0 k53'ün hayırlı olsun temiz bir yüklemeden sonra kasma namına bir şey kalacağını sanmıyorum...

@mangalyurekli indirdiğin dosya zaten iso kalıbı olduğundan bir daha klosöre çıkarmana gerek yoktu ama nero veya başka bir cd dvd yazma programıyla ya da en basitinden yukarıda verdiğim windowsun kendi aracı Windows 7 USB DVD Download Tool ile olayı halledebilirdin ama yinede seninkinde de aynı dosyalar dvdye yazlıyor sadece biraz uğraştırıcı :))

Biosdan 1. seçenek olarak dvd rwyi seçmek yerine yine biosdan en sağdaki sekme altında direk istediğin sürücüden başlatabilirsin.

@UltrAslan MCMV şimdiye kadar notebookta gördüğüm en yüksek ram puanı.

Şimdilik herkese iyi geceler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 9 Mayıs 2011; 0:41:15 >

• quote:

@hakanyeniyapan @UltrAslan MCMV @0_IceMaN_0
    Çok sağolun arkadaşlar :))
    0_IceMaN_0 k53'ün hayırlı olsun temiz bir yüklemeden sonra kasma namına bir şey kalacağını sanmıyorum...

@mangalyurekli indirdiğin dosya zaten iso kalıbı olduğundan bir daha klosöre çıkarmana gerek yoktu ama nero veya başka bir cd dvd yazma programıyla ya da en basitinden yukarıda verdiğim windowsun kendi aracı Windows 7 USB DVD Download Tool ile olayı halledebilirdin ama yinede seninkinde de aynı dosyalar dvdye yazlıyor sadece biraz uğraştırıcı :))

Biosdan 1. seçenek olarak dvd rwyi seçmek yerine yine biosdan en sağdaki sekme altında direk istediğin sürücüden başlatabilirsin.

@UltrAslan MCMV şimdiye kadar notebookta gördüğüm en yüksek ram puanı.

Şimdilik herkese iyi geceler...

Alıntıları Göster
    Eyvallah fırıncı kardeş 1 hafta oldu alalı yarın falan atacağım format sağolasın

• quote:

Orijinalden alıntı: JWS

Eyvallah fırıncı kardeş 1 hafta oldu alalı yarın falan atacağım format sağolasın

Alıntıları Göster
    024v modeli mevcut bende arkadaşlar 2 tane sorunum var.
    - touchpad i çok kötü yani oldukça yavaş kalıyor sizlerde de böyle mi yoksa bunun ayarı falan varmı.
    - Bilgisayar açıldıktan sonra kendine gelmesi çok uzun süre alıyor.wireless falan onu bulmak nerden bakılsa 2 dakka falan suruyor bu da oldukca uzun bır zaman zarfı.Kısacası pc açma tuşuna bastıktan sonra 4 5 dakka sonrasında kullanıma ancak hazır oluyor böyle bir bilgiyasar için oldukça kötü birşey.
    - Bu sorun sayılmaz belki ama malzeme kaliteside bana oldukça kötü geldi neden derseniz ekranın sağ ya da sol tarafındaki siyah cercevelere biraz dokunun uclarına çıt çıt diye sesler geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atagun Baltacioglu

024v modeli mevcut bende arkadaşlar 2 tane sorunum var.
    - touchpad i çok kötü yani oldukça yavaş kalıyor sizlerde de böyle mi yoksa bunun ayarı falan varmı.
    - Bilgisayar açıldıktan sonra kendine gelmesi çok uzun süre alıyor.wireless falan onu bulmak nerden bakılsa 2 dakka falan suruyor bu da oldukca uzun bır zaman zarfı.Kısacası pc açma tuşuna bastıktan sonra 4 5 dakka sonrasında kullanıma ancak hazır oluyor böyle bir bilgiyasar için oldukça kötü birşey.
    - Bu sorun sayılmaz belki ama malzeme kaliteside bana oldukça kötü geldi neden derseniz ekranın sağ ya da sol tarafındaki siyah cercevelere biraz dokunun uclarına çıt çıt diye sesler geliyor.

Alıntıları Göster
    Konu için elinize sağlık çok güzel olmuş.

Sormak istediğim bir soru var.MSDN den direk olarak indirme yapamıyoruz.Ayrıyeten bir üyelik mi gerekiyor? Ücreti ne kadardır acaba.Windows Live hesabımla girsem bile ürünler "unavailable" olarak görünüyor.

Linki temsili olarak mı koydunuz yoksa siz download yapabiliyor musunuz?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.