Şimdi Ara

Asus GTX780 Furmark gpu ve mem dalgalanması (VİDEO)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
1.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ASUS GTX780 DCU2-OC sahibiyim. Stres testinde gpu memory frekansında ve gpu frekansında dalgalanmalar oluyor. Sebebi nedir ?

Video'yu youtube'a yükledim. İncelerseniz sevinirim.

Sistemim:

CPU Türü QuadCore Intel Core i7-4770K
    Anakart Adı MSI Z97 Gaming 5 (MS-7917) (4 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 1 M.2, 4 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
    Görüntü Bağdaştırıcısı Asus GTX780-DC2OC-3GD5
    Sabit disk : 4 adet
    Güç kaynağı: cooler master gx 750w 80+ bronze
    DIMM2: G Skill RipjawsX F3-2133C10-8GXM 8 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM
    DIMM4: G Skill RipjawsX F3-2133C10-8GXM 8 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM

• Bu normal kullanım değerleri değil de stress testi değerleri fakat GPUz değeri doğru ölçebiliyorsa bir yerde 54A ya asıldığını gösteriyor ama diğer yandan 203W civarı demiş haliyle burada bir tezat oluyor ve VCDD 55W gibi ama 54A ya gerçekten asılıyorsa snn psu 60A diğer bileşenlere (işlemci anakart hdd ler fanlar v.s. gibi) bişey kalmıyor, saniye 0:15-16 da fln voltaj dalgalanmasıda olmuş, gerçi öyle bir değere asılınca zaten sistemin kapanmasıda gerekir aslında, genel olk bakınca Gpuz de bu değerleri görmesem bile bana göre güç ile alakalı bir sorun gibi görünüyor.

Düzenleme : Mesela senin psu da 4 adet 6+2 pcı-e güç kablosu görünüyor, 1 adet kablodan 2x güç veriyorsan 2 kablodan 1-1 şeklinde güç vermeyi deneyebilirsin.

Şöyle yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 4 Kasım 2019; 15:31:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Bu normal kullanım değerleri değil de stress testi değerleri fakat GPUz değeri doğru ölçebiliyorsa bir yerde 54A ya asıldığını gösteriyor ama diğer yandan 203W civarı demiş haliyle burada bir tezat oluyor ve VCDD 55W gibi ama 54A ya gerçekten asılıyorsa snn psu 60A diğer bileşenlere (işlemci anakart hdd ler fanlar v.s. gibi) bişey kalmıyor, saniye 0:15-16 da fln voltaj dalgalanmasıda olmuş, gerçi öyle bir değere asılınca zaten sistemin kapanmasıda gerekir aslında, genel olk bakınca Gpuz de bu değerleri görmesem bile bana göre güç ile alakalı bir sorun gibi görünüyor.

Düzenleme : Mesela senin psu da 4 adet 6+2 pcı-e güç kablosu görünüyor, 1 adet kablodan 2x güç veriyorsan 2 kablodan 1-1 şeklinde güç vermeyi deneyebilirsin.

Şöyle yani.

Dediğiniz gibi yaptım sorun halloldu.

Hızlı ve kesin sonucunuz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Akıl akıldan üstün. Aklıma gelmemişti bunlar. bios'^tan pci lar ile oynuyordum birşey değişmiyordu. Sağolun.

• candeniz_1991 kullanıcısına yanıt
    Amin cümlemizden. Sende sağol. Öyleyse gözün aydın, biraz fazla güç tüketen bir kart ve muhtemelen psu biraz eskimeye başlamış ta olabilir belki ama hayırlısı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Amin cümlemizden. Sende sağol. Öyleyse gözün aydın, biraz fazla güç tüketen bir kart ve muhtemelen psu biraz eskimeye başlamış ta olabilir belki ama hayırlısı olsun.
    Artık böyle gittiği yere kadar ya.

Cidden çok sevindim kendi kendime. Oyunlardaki takılmayı biraz olsun giderirse çok iyi.

Teşekkürler tekrardan.
  • Aynı sorun hala devam ediyor. Dediğiniz gibi yaptığımda düzeldi ama şimdi yine aynı farklı farklı kablo kombinasyonları denedim ama nafile. Testi başlattıktan bir süre sonra yine aynısı oluyor. Nasıl bir yol izlemeyelim?

Ekran kartı mı psu mu?
    Ekran kartı asus gtx 780 directcu2
    Psu : cooler master gx750w

Diğer şeylerde problem yok. Psu yu söktüm komple içine baktım akan, şişen kondensatör de yok. Ama değerleri düşmüş olabilir tabiiki. Onu bilemem. Kasa dışında köprüleyip açtığım zaman çok az ıslık sesi geliyor. Kondansatör değeri düştüğü zaman yük altında iken dalgalanma yapar mı? Yoksa ekran kartında mı problem var.? Yardımcı olabilir misiniz?
  • furmark pencere modunda sorunlu çalışıyor diye biliyorum full ekranda denedinizmi
    Kartı başka pc de (arkadaşında filan gibi) yada başka bir psu ile denemen daha iyi olur, o dalgalanma belli ki güç sorunu ama sıkıntı kart üzerindeki kısımmı yoksa psu mu onu netleştirmek için ezbere konuşmak yerine bu tip denemeler gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

furmark pencere modunda sorunlu çalışıyor diye biliyorum full ekranda denedinizmi
    rog olanı denedim. sorun yok gibi . full ekranda da denedim.

quote:

Kartı başka pc de (arkadaşında filan gibi) yada başka bir psu ile denemen daha iyi olur, o dalgalanma belli ki güç sorunu ama sıkıntı kart üzerindeki kısımmı yoksa psu mu onu netleştirmek için ezbere konuşmak yerine bu tip denemeler gerek.

Kendi overclock profilimden çıkartıp normal değerlere döndürdüm. 30 dk test yaptım sıkıntı olmadı şimdi de.

Psu'nun içindeki fan sorunluydu bu sorun başlamadan önce dönmüyordu fan. psu aşırı ısınıp kapandığını tespit etmiştim. aliexpten fan getirtmiştim. 12v sanıyordum ben ama psu içindeki fan 5v'muş. 12v fanı 5v'a bağlayınca haliyle çok yavaş dönüyormuş multimetre ile fan çıkışını ölçtüm.5v baktım fana 12v.

Gittim eski fanını buldum evde. arkasını deldim(yağlama tıpası yoktu.) skf lithium gres ile gresledim. bantladım taktım. test yaptım kendi overclock profilimi açmadan hiçbir sorun olmadı. Tek gözlemlediğim yük altında 12v kanalı 11.73 yük altında değilken 11.83 Bu bir problem teşkil edermi ?

birde fazla ısınan psu böyle güç dalgalanmaları veya besleyememezlik yapar mı ? Buna yordum ben çünkü.

12v fanı psu içinden 12v alıp kullanabilirsin veya dışarıdan da (yani hdd güç molex lerden fln gibi) besleyebilirsin, psu dan çıkan sarı kablolar +12v tur, kırmızılar ise +5v tur biliyosundur zaten.

+12 kanalları genelde 12.05~12.80 arası psu ya göre değişir ama yükte 11.80 lre düşen psu lar var, +12v için 11.70 değeri çok önemsenicek seviye de değil, önmeli olan amper değeridir ve eski psu lar veremedikleri amper değerinde güç çekildiğinde 13~15v a kadar çıkıyorlardı, yani amperi voltajla karşılamaya çalışıyorlardı.

Psu ların stabil çalışma sıcaklıkları sitelerinde yazar, ve evet, bu sıcaklık değerleri altında veya üzerinde stabilite konusunda sıkıntı çıkarabiliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 20 Ocak 2020; 22:56:57 >
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
    Eski fanını taktım ama tavsiye için teşekkür ederim. Mantıklı açtığım zaman öyle yaparım.

Gpu-z ile baktığımda 55A'ya kadar çıkıyor. Psu değeri Max 60A. Şimdi takip edeceğim durumunu. Dün 1 saatten fazla test açık kaldı. Assassin's creed odessey oynadım 1saat bişey olmadı.

Fan tavsiyenizi bir sonraki psu'yu açtığım zaman yapacağım. Teşekkürler.

• Yine ekran kartı da sıkıntılar başladı. O zamandan bu zamana Cod warzone oynadım genellikle.

2-3 gün önce yüke gelince kart kendini underclock yapıyor. 941mhz hızda iken yavaş yabaş düşüyor. Sonra da ekran kitleniyordu.
    Dedim artık ekran kartı yüke gelmiyor. Oyun oynamıyorum. Youtube veya twitch izleyeyim dedim. İzlerken kitleniyor kalıyor. Reset atınca düzeliyor yine bir süre sonra aynı.
    -format attım.
    -4 adet güç girişini farklı kombinasyonlar ile denedim. Değişen bişey yok.
    Psu içini açtım. Birkaç kondensatör değiştirdim. Lcr metre ile ölçüp değerlerinden az olan veya çok fazla olanları değiştirdim.
    - görünürde hiçbir sorun yok psu da. 12v kat çıkışındaki kondensatör ler normal.

Video ekledim. Rica etsem neyden kaynaklanabilir söyleyebilir misiniz? Ona göre aksiyon alayım. Maddi durumlar da sıkıntılı bu aralar malumunuz . Tamir ile çözebilirsem mükemmel olacak.

Varmıdır tavsiyeniz / fikriniz?

Anakartın da varsa başka slot ve denemediysen oraya takıp deneyebilirsin, sorun dvm ise başka anakart üzerinde deneme şansın varsa denersin, eğer yine aynı tepkiyi veriyorsa kart üzerindeki beslemede bir sıkıntısı olabilir'ki önemli bir sorunu yoktur diye düşünüyorum.

Z97 Gaming 5 var. Başka slota takıp deneyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candeniz_1991 -- 9 Kasım 2020; 23:1:32 >

Kasadan çıkarıp uzay montaja aldım. Heryer piksel piksel. Diğer 2 slotu da denedim. Sonuç aynı. Başka ankakart, psu ekran kartı ile deneme imkanım olsa süper olacak ama maalesef yakınımda öyle deneme gibi bir şansım yok. Ne yapacam bilmiyorum bakalım..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.