Şimdi Ara

ASUS DSL-AX82U | AX5400 | VDSL MODEM | GAMING ROUTER | WiFi 6 | WPA3 | Aura RGB | IPv6 | Merlin (86. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.132
Cevap
59
Favori
99.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Drahmizm kullanıcısına yanıt

Hocam peki bu DSL-AX82U modeme merlin firmware yükleyince cake ayarlarıyla A+ bufferbloat skoru alabilir miyim? Hızdan ne kadar feragat etmem gerekecek acaba? Biraz ilanları inceledim ikinci eller sarı sitede param güvende kargolu satışta 3000 civarı 1 yıl kullanılmış 1 yıl garantisi kalmış ayeıca satıcılar da yüksek puanlı güvenilir. Sizce ikinci eli alınır mı bu cihazın?

• Easy Ice kullanıcısına yanıt

Kesileceğini sanmıyorum çünkü Asus WRT 4 geldi cihaza.

• grikurtccc G kullanıcısına yanıt

Cake iş yapıyor ama tam ayarını bulamadım çünkü fiberde farklı ayarlamak lazım o seçenek yok, doğru değeri elle bulmak lazım. Şu an beta Merlin yüklü, bildiğiniz bir ayar varsa deneyebilirim. Burada önemli olan durum ileride fiber e geçerseniz 1000 Mbps gibi hızlarda Cake kullanamazsınız, o hızlarda Cake için işlemci yetmiyor.

ASUS DSL-AX82U | AX5400 | VDSL MODEM | GAMING ROUTER | WiFi 6 | WPA3 | Aura RGB | IPv6 | Merlin
    ASUS DSL-AX82U | AX5400 | VDSL MODEM | GAMING ROUTER | WiFi 6 | WPA3 | Aura RGB | IPv6 | Merlin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 12 Mayıs 2023; 13:39:43 >

• Drahmizm kullanıcısına yanıt

VDSL kullanıyorum zaten bu modemi tercih etme sebebim içinde en iyi dsl chipseti barındırması BCM63178 yoksa 1 gigabit fiber için yetersiz bir alet tabii ki de dediğiniz gibi. VDSL'de fazla hız kısmadan A+ vermesi benim için yeterli olur özellikle snr olayına aklıma takıldı. SNR düşürerek 100 megabit görenler varmış 75mbps kaldıran hatta. Merak ettiğim ucuz BCM63168 chipsetli Türk Telekom modeminden buna geçince hat değerlerinde çok bir fark yaratacak mı? Yoksa bendeki dandik modeme köprü modunda OpenWRT router bağlayacağım. Hem Tivibu kullandığım hem de tek cihaz istediğim için aklım ASUS'ta kaldı.

• grikurtccc G kullanıcısına yanıt

Kullandığınız modem ile aynı hat değerini görmeniz lazım çünkü bildiğim kadarıyla o modem de BCM ama teorik hesapla pratik tutacak diyemeyiz.

8 dB de 80 Mbps max görülmüş, bu kararlılık ayarında 0 dB deki değer olacak

-1 yaptığınızda snr 7 dB ye düşecek ve hat 83 Mbps destekleyecek

-6 yaptığınızda (max ayar) snr 2 dB ye düşecek ve hat 98 Mbps destekleyecek

Bu hesaplar çok kaba hesaplar, daha fazla da daha az da çıkabilir. Bazı hatlarda kararlılık ayarı -1 de dahi sorun olurken bazı hatlarda -4 ile kullananılabilir oluyor. Bu tamamen sizin oradaki fiziksel koşullara göre (kablo kalitesi, harici gürültü kaynakları v.s.), saha dolabı ve bina tesisatına göre değişen bir durum.

• Merhaba arkadaşlar, bende aranıza dsl ax82u satın alarak katılmış bulunuyorum.
    aldığım bu modem router'i Turknet'in giga fiber alt yapısıyla kullanacağım wan ayarlarını yaparak internete de çıktım buraya kadar sorun yok.
    hesaba katmadığım bir sıkıntı ortaya çıktı. ben Zyxel VMG8623-T50B modemi üzerinden telefon hizmeti de kullanıyorum dsl ax82u üzerinden voip özelliğini kullanabiliyor muyuz? bunu şu yüzden soruyorum kutunun içerisinden spliter çıktı bir tane de ayrı 5cm sabit kablolu kare şeklinde dsl phone line çıkışına sahip bir spliter daha çıktı nasıl kullanılır bilemedim. biraz araştırdığım da sanki bu özelliği kullanma yolu var gibi anladım.
    bu özelliği zyxel modemle kullanmak zorundaysam da iki cihazı ne şekil de bağlayıp kullanmam gerektiği konusunda da bir fikir verebilirseniz en azından düzgün kurmuş olurum. aksi halde cihazların ayarlarını bozupta internete çıkamaz hale getirmek istemiyorum.
    şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

• RENAT27 R kullanıcısına yanıt

VMG8623-T50B cihazından internet VLAN ı köprü moduna alıp telefonu VMG8623-T50B üzerinden, interneti DSL-AX82U üzerinden kullanabilirsiniz.

Fiber ONT (LAN)..... (WAN) VMG8623-T50B (LAN).......(WAN) DSL-AX82U

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 13 Mayıs 2023; 1:10:38 >
  • Merhaba, yönlendirdiğiniz gibi tüm ayarlamaları yaptım. ancak zyxel modemi köprü moduna aldığım da dsl ax82u üzerinden internet hizmetini kullanınca voip hizmetini turknet üzerinden malesef alamadım. Turknet tarafı kullanıcı yönetim paneline ulaşamadıkların da gerekli tanımlamaları bir başka router üzerinden yapamadıklarını söylüyor. bunun üzerine şöyle bir deneme yaptım. zyxel modemi geniş bant kısmın da bulunan etwan kısmından kullanıcı adı ve şifre bilgilerimi girerek kurdum sonra lan1 portundan dsl ax82u cihazın wan portuna kabloyu taktım böyle bir kaç gün interneti kullandım. ancak cihaz belli bir saat çalıştıktan sonra internete çıkmıyor. sanırım yanlış kurulum yaptığımdan böyle kullanılmaz hale geliyor. baktım olmuyor bunun üzerine mecbur access point modunda kullanmak zorunda kaldım . şimdi şunu öğrenmek istiyorum ben zyxel üzerinden interneti lan kablosuyla alıp dsl ax82u router 'in özelliklerini de kullanmak istiyorum bunu wan girişini kullanarak denemeye çalıştım kısmen başarılı olduğunu düşünsem de olmadı bir yöntemi varsa tecrübenizden yararlanmak isterim teşekkürler.

• Arkadaşlar Ax86u modem e Ax86u pro routeri aimesh olarak bağlamak istiyorum. Cihazı almadan önce bir sorum olacak. Ax82u ve Ax86u bir birine kablosuz mu bağlanıyor yoksa iki cihazı bir birine kablolu mu bağlantı kurmak zorundayım. Açıkçası kablo çekemem koridor boyu. İlk defa aimesh düşünüyorum hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

• DSL-AX82U indirimi yakalayabilen oldu mu? Gördüğüm kadarıyla bu cihazın sıfırı en ucuz 4000 liraya satılıyor güzel bir indirim yakalasam alacağım

• atabey444 kullanıcısına yanıt
    Asus aimesh sistemi hem kablolu hem kablosuz çalışabilmektedir. Cihazları iyi bir şekilde konumlandırırsanız kablosuz olarak da hiçbir sorun yaşamazsınız. Ben 2 türlü de kullandım.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

2. senaryodaki kullanımı sağlamak için VoIP VLAN ID si içeren, köprü moduna alınmış ek bir WAN oluşturmak gerekebilir. Belirli bir süre sonra internet sorunu yasadığınızı belirttiniz, çift WAN sayfasındaki DNS sorgusunu kapatmış mıydınız?

• basarbulut kullanıcısına yanıt

Çok teşekkür ederim.

• atabey444 kullanıcısına yanıt

Merhaba dsl kullanırken Asus-dsl-ax82u kullanıyordum şuanda router olarak fiber hatta kullanıyorum. Asus-rt-ax86u pro dan fiber hatta kullanımından memnunmusunuz.? wifi olarak ?

Saygılar

• Söylediğiniz gibi dns sunucu sorgusu kullanımdaydı ancak bu ayarı kapatıp biraz gözlemlemek istedim. ne yazık ki yine interneti biraz kullandıktan sonra yine asus modem de ki ışık kırmızıya dönüyor. ne yaptıysam olmadı. baktım olacak gibi değil, arada ki zyxel modemi devredışı bıraktım öyle test etmek istedim dsl ax82u modemi pppoe modun da kullanıcı adı ve şifre bilgilerimi girerek fiber kullanacağım şekilde kurdum ohh be artık uğraşmıyacağım derken bugün yine modemin ışığı kırmızıya döndü cihazı kapatıp açınca internete yeniden bağlandı.

anladığım kadarıyla yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum! zaten bir süre de stabil olmasa da zyxel modeme bağlı olarak dsl ax82u modeme bağlı olacak şekilde internet ve telefon hizmetinide kullandım ancak bir kere dsl ax82u modemin ışığı kırmızıya dönünce ortalık karışıyor bidaha bağlamak için uğraşıp duruyorum.

şimdide . bakalım nasıl çözeceyiz bilmemekle beraber sanırım servis yolu bana gözüktü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RENAT27 -- 29 Mayıs 2023; 23:51:48 >

Merlin fw ile denediniz mi?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Fiberde eğer siz modemi kapatana kadar internet ışığı kırmızı kalıyorsa fiber altyapınız MAC adresinizle ilgili bir engelleme yapıyor olabilir. WAN ayarlarından MAC klon kısmına size verilen zyxel cihazın MAC adresini girmeyi deneyiniz. 2023 yazılımı henüz çıkmadı, nereden yüklediniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drahmizm -- 24 Mayıs 2023; 1:28:42 >
  • Artık bu foruma girmeyeceğimden dolayı yazılım güncellemelerini veya güncel herhangi bir paylaşım yapmayacağımı bilmenizi isterim.

• 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.