Şimdi Ara

Asus Anakart Kullanıyorsanız Biosunuzu Kontrol Edin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
132
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

PRIME X470-PRO BIOS 6223

Version 6223

15.35 MB

2024/04/08

Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.Ca.

Fix AMD processor vulnerabilities security.

bu da diğer am4 kartım

ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 5013

Sürüm 5013

16.17 MB 2024/04/03

"Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.Ca.

Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

ikisinde de şu dikkati çekiyor.

ayrıca AGESA da güncellenmiş. ikisine de kurdum.

Asus z590 strix-a gaming wifi anakartıma da çıkmış ona da kurdum.

ROG STRIX Z590-A GAMING WIFI BIOS 2203

Sürüm 2203

12.82 MB 2024/04/17

"Improve system stability

“Before BIOS update, please download Intel ME update tool from ASUS support site, and update ME firmware to Version 15.0.45.2411V2 to ensure optimized system settings.”

Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SZ590A.CAP) using BIOSRenamer."

ryzen 7000 kullanıcılarına garip gelebilir yeni bios çıkmış haberini ediyor diye ama bunlar 2018 2019 model anakartlar. bi z590'ı 2021'de almıştım.

• H610MK-D4 anakartımda sekuriti ile ilgili bir şey yok, fakirleri düşünmemişler belki de.

• jimhendrix kullanıcısına yanıt

am5'e zaten her hafta bios çıkıyor ama am4'ün ilk kartlarına bile güvenlik ve AGESA diye bios çıkmış. benim z590'da da güvenlik demiyor ama sistem stabilitesi demiş o da iyi. z590'a sürekli çıkıyor zaten.

ben asus'u gördüm 3 anakartımda diye bu konuyu açtım. diğer am4 marka modellerde de benzer bir bios güncellemesi varsa güvenlik ve yeni AGESA diye paylaşabilirsiniz. indel'de de güncelleme varsa paylaşabilirsiniz. yenilerine süpriz olmuyor zaten 2021 bile olsa yeni bios çıkıyor. bunların açığı kapat kapat bitmez zaten al birini vur ötekine. am4'te hala AGESA çıkması iyi bir şey çünkü çok farkeder am4'te. nedir curve optimizer'in ince ayarların huyu suyu değişebilir. ben geçen sene temmuzda çıkan biosta neredeyse full default ile en yüksek sonucu almıştım. bir sonraki biosta o değişti ve bu da ondan sonra çıkan bios x570'te. henüz denemedim ama PPT bilmem ne ben girmiyorum o ayarlara 5800x3d'de all -30 yaptım geçtim. önceden her çekirdeğe ayrı değer vermişim. şimdi all -30'da cp2077'de 85.70 yerine 85.40 mı ne olmuş. 

• Jake Lockley kullanıcısına yanıt

Agesa Amd ile alakalı herhalde hocam onu hiç duymadım, sistemlerim hep intel tabanlı oldu. Ben sizin kadar detaylı bilmiyorum ayarları açıkçası, klavyenin ışığı yanık kalıyordu güç bela onu kapatıp çıktım bir de en başta format attım o kadar. Ben P5KPL-AM Se anakarta bile programla bios güncellemesi yapmıştım ama h610 için bir eylemde bulunmadım.

• jimhendrix kullanıcısına yanıt

aynen hocam amd ile alakalı. şöyle genel bilgi olsun diye ekliyorum.

https://itigic.com/tr/what-is-amd-agesa/

yani ben de biostan çok ayara girilmemesini tavsiye ediyorum geçen sene temmuz'dan beri ama anakartına işlemcisine göre değişebiliyor. bazen istemeseniz bile bios ayarlarıyla uğraşmak durumunda kalabiliyorsunuz.

mesela benim strix-e x570 sistemde crucial balistik 3600 cl14 ram vardı 2x16 ve bunu söktüm prime pro x470'e taktım ve orada da bütün alt ayarlarıla cl14 oldu 1.42v olarak. yerine x570'e 2x32gb g.skill neo taktım 3600 cl18 ama fark göremedim. dedim nasıl olur biri cl14 diğeri cl18? meğer 2x32 olan dual rankmış. hani dual channeli biliriz de bir de bu dual rank var yani ramin iki tarafında da çip olduğunda böyle deniyor ve daha performanslı oluyor. ram testi yaptım aynı çıktı tabi biraz da x3d'nin ram mam pek sallamaması 2133 bile ayarlasan iş görüyor. farkı birinde 50 tane ayar yapıyordum 2x16'da ama 2x32'de xmp açıp geçiyorum. x570'te işlemciye de curve optimizer'den all cores -30 tamam işte ayarım bu kadar.

z590'da da 3600 cl16 seçiyorum bir de power sekmesinden speed shift ayarını kapatıyorum hepsi bu.

x470'te içinden girip çıkıyorum, ramden ayrı işlemciye ayar resize bar aç artık şunlar standart açık gelmeli ya 2024 olmuş. 

z590'da yok öyle açıp kapamak ayarları. işlemci 11900kf ayarsız 5.3ghz basıyor zaten gerek yok ayara. speed shift'i bile kapatmazdım ama gow'da şelale falan görünce takılma yapıyordu bu ayardanmış. gerek yok tasarruf yapmasına.

en güzeli minimal ayarla geçip gitmek. 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.