Şimdi Ara

Astsubay nedir? Ne iş yapar? Kaç yaşında emekli olur? Psikolojisi nasıldır? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
1
Favori
219.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle kendimi tanıtıyım ben Yenimahalle anadolu teknik lisesi elektirik elektronik bölümü endüstriyel bakım ve onarım bölümünüü bitirdim bu yıl. Astsubaylık düşünüyorum. Bu konuda da gayet iyi bir bilgim olduğunu düşünüyorum burdaki yazıları okuyunca ne kadar bilgisiz insanların olduğunu gördüm, bilgisizliğine bir diyeceğim yok ama bol keseden sallamışlar bilmiyorsun neden yazıyorsun!!!

Ben burda bildiklerimi yazıcağım inşallah yararı olur :)

öncelikle astsubay okulları alımlarınıokullara göre yaparlar. Örn teknik meslek veya and tek mezunlarını farklı anadolu lisesi düz lise vb okullardan alımlar farklıdır. Mesleki eğitimi bulunan öğrenciler için puan barajı düşüktür çünkü belli bir alt yapısı vardır ve eğitimi daha kolaydır. Düz ve and lisesi vb öğrencilerinn her hangi bir meslek bilgisi bulunmadığı için eğitimleri zordur ve puanlar yüksektir. Astsubaylık bir nevi teknik eleman demektir (ikmal, idari vs sınıflarda var) bu nedenle tercihleri öncelikle meslek lisesi vb liselerdir.

Her hangi bir meslekii eğitim verilen bir lisede okuduysanız kesinlikle ve kesinlikle harp okulu okuyamazsınız. 4 yıllık lise hayatınızda her hangi bir yılını mesleki eğitim veren bir lisede okuduysanızda ( hani son senesinde düze geçenler oluyor ya onlar için) harp okuluna gidemezsiniz.

özel harekatçı olmak istiyorsanız astsubay olduğunuzda bunların senenin belirli zamanlarında ihtiyaca göre alımları vardır eğer ihtiyaç yoksa ne kadar uğraşırsanız uğraşın giremezsiniz. girdikten sonra belirli bir süre kursunuzu alırsınız ve göreve başlarsınız.

Astsubaylıktan subaylığa geçiş olduğunu biliyorum ama çok kolay değil. Yine senenin belirli zamanlarında sınavlar olur ve personel ihtiyacına göre alım yapılır. Ve yanlış hatırlamıyorsam bu sınava astsubay meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra belirli bir süre içinde girebilirsiniz bu süre 3 yıl civarı ama nezaman onu tam olarak bilmiyorum süre geçtikten sonra subay olmanız imkansızdır!!

Benim babam deniz astsubay sınıf okulunu bitirdi(şu anda adı meslek yüksek okulu) ve şu anda 22 yıllık astsubay mesleğinde olabileceği en yüksek rütbede gayet rahat. Bu üstlerin altlara saçma sapan şeyler yaptırmaları tamamen ve tamamen kişilerin uydurmasıdır bunlara kulak vermeyin!! ben 18 yaşındayım ve böyle birşeyi ne babamdan nede arkadaşlarımdan duydum. Genelde o odadaki veya birliğe giremeyen içerisini bilemeyen kişiler uydurmuştur!! ben babamdan küçük subayları da gördüm büyükleride hepsi gayet saygı kuralları içerisinde çalışıyorlar subaylar astsubaylara kendinden büyüklerse şefim abi vb şekilde hitap ediyorlar küçüklere ise isimleriyle ben kıdemli bir astsubayın kendinden küçük bir subaya komutanım diye hitap ettiğini görmedim efendim diye hitap ediyorlar. Çok zor bir durumda kalmadıkça komutanım denmez.

Gelelim vatan sevgisine bordo bereli sat sas a arkadaşlar burda herkes vatanını seviyor sırf vatanını seviyor diyede bordo bereli olamazsınız. İki gün sonra görev yerinize gittiğinizde zorluklarını görünce ben bu bayrağı buraya dikenin... diye saymaya başlarsınız. Astsubay olmak istiyorsanız iyice düşünün derim bu mesleği istiyorsanız yapın yoksa kaldıramazsınız sadece bu meslek çin değil istediğiniz içinizden gelen mesleği yapın sonra pişman olmayın!!

ben 18 yaşındayım ve 18 senedir askerlik yapıyorum evde ama bundan şikayetçi değilim bu kötü birşey değildir insanı sıkmaz sadece disiplin vardır evde.

Gelelim maddiyata arkadaşlar bu devirde tek maaşla ev geçindirmek zordur bunu herkes biliyor.(orta katman olarak) Çift maaşla astsubaylıkta gayet rahat geçinirsiniz. Biz tek maaşla 1 ev 1 araba ve bir miktarda para briktrdik babam 2 çocuk okutuyor (2 kardeşiz) yaklaşık 2.800 civarında maaş alıyor. bunları göz önünde bulundurun bunun hastahane giderleri var sosyal imkanları var daha neler neler sivil sektöre göre gayet iyi imkanlar var.

Şu ucuz dediğiniz birisi yazmış 9 kuruşa kola içiyorlar felan diye millet konuşuyormuş bunada bir açıklık getiriyim ankarada olan varsa gataya sivil olarak girebilirsiniz gata kantininde ürünlerin geliş fiyatları ve satış fiyatları yazmaktadır bakarsanız bariz farkı görürsünüz askeriya kendine yeticek kadar kar amacı gütmetedir. Szin verdiğiniz vergiler silahlanma asvalt su millet vekillerinin ceplerine vs daha nerelere gitmektedir.

Emekli olunca oyak dediğimiz (ordu yardımlaşma kurumu) kurum vardır her ay maaşınızdan belirli bir oran kesilir ve bu oyağa yatar siz emekli olunca ister çekersiniz ister ek maaş olarak devam ettirirsiniz.Oyağın sahip olduğu şirketlerde oyak mensubu herkesin bir hakkı vardır satıldığında onlarada bir miktar pay düşer(benim bildiğim İskenderun demirçelik, oyak beton,oyak bank vardı).

Gelelim kuvvetlerin avantajlarına

Arkadaşlar benim size tavsiyem Hava Deniz Kara olucaktır neden diye sorarsanız hava kuvvetlerinde çalıştıktan sonra devlet hava meydanlarında kolaylıkla iş bulabilirsiniz ve şark görevide en uç bildiğim kadarıyla diyarbakır felan var. teknisyenler uçuş saatlerine göre ek tazminat alabilirler.Gelelim deniz kuvvetlerine bu kevvetn avantajı tağin süresinin uzun olması ben kendimizden biliyorum en az oturduğumuz süre 4 yıl ondada kendimiz istedik tağini. yani bıraksanız 5 sene rahat oturursunuz bie şehirde.Tabi denizcilerinde seyir derdi vardır bu branşınıza göre değişir benim babam ikmalciydi 6-7 sene civarı yaptı elektronikçiler 10 15 sene bunları damyo nun sitesinden bulabilirsiniz.karacıları pek bilmem ama çok tağinleri çıkıyor onun için bana pek sempatik gelmiyor bilemem onu.

Ben 18 temmuz pazartes hava astsubay meslek yüksek okulu 2. seçim aşamasına gidiceğim heyecanlıyım :):) benim gönümden deniz hava kara geçiyor ama babam hava deniz kara diyor bakalım hakkımızda hayırlısı inş istediğiniz olur :)

• Askerlik yaptığım yerde astsubay kıdemli baş çacuş vardı bi tane astsubayı tanımlamak için "hiç bi iş yapmayan eli şeyinde gezen adam" demişti. Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: numlock01

Sat-Sas Komandosu ve Bordo bereliler ayrı birliklerdir.Ama Özel Kuvvetlerdir.SAT-SAS Komandosu sadece Denizciler için geçerlidir.Deniz astsubaysındır 2 yılda bir kurs açılır,bu kursa kayıt olursun 8 ay eğitim alırsın SAT-SAS brövesini takarsın ve asıl eğitim şimdi başlar.

Bordo Bereli (M.A.K) Olmak için Kara,Jandarma,Hava astsubayı olan yeterlidir.Bununlar içinde İhtisas kursları açılır.Girersin 3,5 yıl eğitim alırsın.Sana merhamet duygusunu unuttururlar.Aklınızın bile alımayacağı eğitimlerden geçersiniz.Her saniye tetiktesindir.Dağda pek görev yapmazlar özel bir durum haricinde.Genelde Gölbaşında takılırlar :)

Unutmayın Fiziksel Dayanıklılığınız varsa Komando Olabilirsiniz.Ama Bordo bereli olmak insani kimyanızın değişmesine izin vermektir.Eğititmde duyguya yer yoktur.

Üsteğmen Cengiz Artemiz (Komşumuz)

Abi çok abartmış o da ya.Ne o öyle yarabbi evli 2 çocuk babası bordo bereli tandığım var yapmayın etmeyin.Dışardan biri okusa der abi bu ne böyle.Öyle merhamet felan da hikaye ayrıca.Öyle saçma şey mi olur

• quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Askerlik yaptığım yerde astsubay kıdemli baş çacuş vardı bi tane astsubayı tanımlamak için "hiç bi iş yapmayan eli şeyinde gezen adam" demişti. Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı.

Dostum burda polemiğe girmek istemiyorum bunu dışardan görenlerin yorum yapması bence hiç doğru değil kısa dönem veya uzun dönem askerlikle siz orda adamların mesleğini çözemezsiniz sonuçta yıllarını vermiş insanlar. 2 yıl boyunca boşuna okumuyorlar!! Bi şeyi bilmeden öğrenmeden sallamyın lütfen!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: rockmylive

quote:

Askerlik yaptığım yerde astsubay kıdemli baş çacuş vardı bi tane astsubayı tanımlamak için "hiç bi iş yapmayan eli şeyinde gezen adam" demişti. Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı.

Dostum burda polemiğe girmek istemiyorum bunu dışardan görenlerin yorum yapması bence hiç doğru değil kısa dönem veya uzun dönem askerlikle siz orda adamların mesleğini çözemezsiniz sonuçta yıllarını vermiş insanlar. 2 yıl boyunca boşuna okumuyorlar!! Bi şeyi bilmeden öğrenmeden sallamyın lütfen!!

Mesajımı bir daha dikkatli oku.

• bu konuyu ta ne zaman açmıştım görünce şaşırdım

bu arada astsubaylıkla alakam kalmadı. fiziksel olarak değil de mental olarak kaldıramayacağıma karar verdim. okulumdan da hayatımdan da memnunum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rockmylive

quote:

Mesajımı bir daha dikkatli oku.

"Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı." cümlene itafen bu cevabı verdim. genelleme yaptım kendi üzerine alınma hepsini.

• Eğer siz bu mesajları atarken rahat iseniz.. Bu rahatlığınızı sizi koruyan ve güvenliğinizi sağlayan askere ve rütbeli personele borçlusunuz. Bunu düşünerek mesajlarınıza dahada dikkat edin.
  • up millet. son degişiklikler hakkında, ögrenci alımı hakkında genişi bilgisi olan varsa aktarsın.
  • Arkadaşım ben askerlik yaptım askerlik yapmış olanlar için astsubay okulu nasıl oluyor..
  • Üniversite mezunu musunuz ?
    Yok değilseniz ygs sınavından 40-50 net yaparak bir okula girip okuyabilirsiniz ama yaş sınırları var tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Benim tesbitlerim şöyle. Emekli astsubaylar şu işleri çok yapıyorlar.
    - personel müdürü/sorumlusu/ şefi/amiri (alışveriş merkezleri, oteller, şantiyeler vs.)
    - emlakçılık (izmir gaziemir'de ablam oturuyor, emekli astsubay olmayan emlakçı yok burada diyor)
    - özel güvenlik firmalarında çalışıyorlar

Güzel tespit. Benim de bir tanıdığım emekli astsubay, şu an özel bir şirkette güvenlik müdürlüğü yapıyor.
  • Olabiliyorsanız subay olun
    İşsiz kalacaksanız astsubay,uzman vs olun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Penguen35

Valla bizim bölükteki yüzbasım astsubaylıktan gecmeydi ve tırı$kadan bi bölüm bitirdi, acıkögretim iktisat bitirdi o bile albaylık kapılarını adamın önüne acılmasına yetti. Bildigim kadarıyla kara-hava-deniz sınavları ayrı ayrı yapılıyor. Meslek-bölüm sartı aranan yerlerde var genel bölümlerden alım da var benim bildigim. Ayrıca her kuvvet (kara-hava-deniz) teknik bölüm mezununa ihtiyac duyar. Sıhhi tesisat, elektrik, makine gibi bölüm mezunlarını alıp istihkamcı yapar. Yani sınav ve alım sartlarına iyi bakman lazım onları bilmiyorum dostum.

Astsubat olursun, (bildigim kadarıyla) standart 90m2 lojman hakkın olur. Subay olursun, bu rakam 110m2 ye cıkar. Hatta bizim yüzbası ile devreleri olan astsubaylar dalga gecerdi, 20 metrekare icin subay oldu falan derlerdi. Yani albay bile olsan gecmisin seni bırakmıyor. Albaysın ve bi gün bi astsubay sigarasını yakıp karsına cıkıp "naber devrem" diyebilir. Jandarmada böyleydi.

quote:

Orjinalden alıntı: -BoZ-

tutunsatar

"üniversite bitirirse albay olabilir" derken hangi üniversiteyi kastediyorsun?

ayrıca hava kuvvetlerinde bu işi yapabilmem için illa bir uçak gövde motor flnmı okumuş olmam gerekiyor? ilk mesajda belirttiğim gibi anadol lisesi öğrencisiyim. hangi kuvvetleri tercih edebilirim?

konuyu hortlarttıgım için pardon ama harbiden çok doğru yazdıkların.

• Astsubaylik hakkında bilgi verecek varmı sınavi mülakati gerekli puan felan bilgi verebilir misiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuan için yedek subay olmak daha kolay üniversite mezunları dusunsun

• Konu aktif olduğuna göre bilği alabiliriz.

Üniversiteden mezun olduktan sonra nasıl oluyo sınavı falan?
  • Yanlız kulağa hoş gelen bu tür meslekler işin içine girince zannedildiği kadar kolay olmayabiliyor.

Türkiye'nin köpeği bağlasanız durmayacak bölgelerinde yıllarca kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Yani zannetmeyin ki büyüdüğünüz ve alıştığınız mahallenizdeki gibi bir hayat tarzınız olacak.

Amirlerinizi seçme şansınız yoktur.

iyi bir komutana da denk gelebilirsiniz, ama bir o kadar da çekilmez, size hayatı her an zindan etmeye aday,
    kanı bozuk bir komutana da denk gelebilirsiniz.

Arada sırada intihar vakaları duyulur astsubaylar arasında da.Bazen üstte yazdığım gibi hem köpeği bağlasanız durmayan
    bölgelerde görev yapmaktan bıkan hemde çekilmez komutanların altında ezilmekten bunalıma girmekten olabiliyor.

Özellikle komando, piyade, topçu gibi sınıflara ait astsubay personellerinin denetlemesi boldur ve denetlemeler sıkıdır.

Birbirinden laf anlamayan ,dengesizi eksik olmayan, tam takır cahil ve yontulmamış odun askerleri yönetmek zorunda
    kalabilirsiniz ve onların yapacağı her türlü disiplinsizlik, taşkınlıkla uğraşmak bayağı bir meseledir.

Gelelim aile hayatına , aile hayatı da maalesef zordur çocuk sahibi olduklarında.

Çünkü türkiye'nin kuş uçmaz, kervan geçmez yerlerinde çocuğunuzu hangi okulda düzgün yetiştirebileceksiniz ?

Evli olduğunuz eşiniz baba evinde yaşamak zorunda kalabilir.

Mesela ben yedek subay olarak Malazgirt 'te yaptım 10 sene önce.

Oraya yeni tayin olan bir binbaşı 1 ay sonra emekliliğini istemek zorunda kalmıştı çünkü eşi öyle bir mahremiyet bölgesinde
    bunalıma girmişti ve ya ben ya mesleğin demişti.

Binbaşı da emekliliğini hak kazandığı için hemen emekliliğini isteyip mesleğinden daha albaylığa kadar yükselebilecekken ayrıldı.

Meslek hayatınız boyunca Türkiye'yi enine boyuna bir kaç kere katetmek zorundasınız ve düşünün bu halde çocuğunuz nasıl
    düzgün eğitim alıp yetişir ? ve nasıl çevresi olur ? doğru düzgün çevresi olamaz ki ?

Yani bu mesleğe adım atmadan önce iyi düşünmek gerekir yoksa sonra çok pişman olan ve zorunlu hizmetinin biteceği güne kadar
    şafak sayan astsubaylar da duydum.

• Askerdeyken kendiside astsubay olan komutanımız kendi mesleğini tarif ederken "astsubay eli şeyinde gezen adamdır" derdi. Gerçekten de öyleydi bütün işleri çavuşlar yapardı bunlar sağa sola emirler vererek egolarını tatmin eder elleri şeylerinde gezerlerdi.

• memur veya zengin çocuğu değilsen kpss'de geleceği ve ataması olmayan bir bölüm okumuşsan artık kendini düşünmeyi bir kenara bırakıp aileni düşünmeye başlarsın en azından ben yapamadım onlar yapsın diyerekten kendini yakıp onlara imkan yaratmaya çalışanların mesleğidir askerlik ve polislik.
    Bakmayın insanların kötü dediğine aslında düzgün mesai saatleri hafta sonu izinleri falan olsa herkes asker olmak ister bunlarda olmadığı için zordur
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.