Şimdi Ara

Çöüldü- ASRock B550 Steel Legend Boot Hatası.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba dostlar, Amazon üzerinden ASRock B550M Steel Legend satın aldım.

Cihaz geldi kasaya kurulumu yaptım.

Elimde önceden Windows yüklü 2 adet M.2 SSD'im vardı ikisini de anakarta taktım ve çalıştırdım ancak sürekli boot ışığı kırmızı yanıyordu ekrana görüntü gelmiyordu.

Sürekli açma kapama düğmesinden açıp kapatmak şartıyla zar zor BIOS ekranına girebildim BIOS'u en son sürüme güncelledim.

Bu şekilde format atmayı denedim ama ne yaptıysam atamadım siyah ekrandan öteye geçmiyordu.

Anakartta takılı SSD'lerin 2sindede Windows yüklü olmasından ötürü sistemin çakıştığını ve ekran kartını riser ile kullandığım içinde olabilir diye düşündüm.

SSD'lerin 1 tanesini söktüm ekran kartını normal şekilde anakarta taktım ve sonunda format atabildim. Sorun anakarta takılı 2 SSD'ninde Windows yüklü olması ve boot olamamasıymış.

Neyse sorunsuz kurulumu yaptım bilgisayarı yeniden başlattım ancak bazen görüntü gelmiyor bazen ASRock logosunda takılıyor. Sorun nerede olabilir. Anakart arızalı olabilir mi?

AMD Ryzen 5 3600.

ASUS TUF 3070 Ti.

Corsair 850 RMx.

Balistik 3200 16 GB.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tutungitmesin -- 16 Ocak 2023; 8:23:45 >

• Ram'iniz tek 16 mı 2 parça mı.

Farklı bir slotta Ram' i dener misiniz. 2 parçaysa, tek olarak deneyiniz.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Hocam ram 8+8 2 parça 2. ve 4. slotlara takılı.

Şimdi sırayla çıkartıp denedim ancak yine de görüntü yok .

Anakart üzerinden boot ışığı kırmızı yanıyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • GPU Şuan riser ile bağlı Zar Zor BIOS ekranına gidebildim. PCIe x16 olarak seçili olması gerekiyor değilmi.

• tutungitmesin kullanıcısına yanıt

x16 da olur, auto da olur.

ram'de oc falan yok değil mi?

• shruikan kullanıcısına yanıt
    X16 olarak seçili . Hayır OC ayarlarını ellemedim. Kaç gündür uğraşıyorum olmuyor iyice bunaldım. sanırım anakartı iade edeceğim ancak Amazon Almanya'dan alındı işlemler nasıl olacak bilmiyorum.

iade alırlar da, yurtdışı olunca süreç uzayacaktır.

Ekran kartını riserden çıkarıp normal anakarta taktım ve PC çalıştı. Riser kırmızı boot ışığını yakacak kadar ne derecede sıkıntı çıkartıyormuş anlamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tutungitmesin -- 13 Ocak 2023; 23:42:38 >

riser olmadan da denedim, sorun oldu demişsin ilk mesajda? düzeldi mi şimdi?

riser zaten pek sağlıklı bir parça değil. karttan anakarta olan mesafe arttıkça birbiri arasında iletişim de zayıflayabiliyor. boot esnasında da gpu'dan sinyal alamadığı oluyorsa, haliyle eksik parça gibi görüp açmıyordur sistemi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 13 Ocak 2023; 23:45:47 >
    Hocam riser olayını çözemedim ancak Şuan çalışıyor. Çok şükür.

Anakartı değiştirmeden önce eski anakartımda riser kabloyu problemsiz kullanıyordum ancak bu anakart çalıştırmadı acaba riser için BIOS üzerinden x16 değilde x8+8 mi seçilmesi gerekiyor denemek lazım.

• Sorunu cözdüm riseri pcı 4.0 soketi yerine 3.0 soketine takmam gerekiyormuş. Çödüldü.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.