Şimdi Ara

Askerde NAMAZ Kılmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
15.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Svquare

quote:

Orijinalden alıntı: emrahozdemir81

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DiSaSteR_

quote:

quote:

Allah kabul etsin, bu şekilde kılabilmiş olmana çok sevindim doğrusu. Ben de hem acemi birliğinde hem de usta birliğim olan kıbrısta çok rahatlıkla kılabildim namazlarımı Allaha şükürler olsun. Acemi birliğinde program yoğun olduğu için yukarıda arkadaşın anlattığı gibi biraz daha dikkatli olmak gerekiyor, mesela müsait vakitlerde sürekli abdestli dolaşıp, ne zaman boşluk bulursan hemen namazı kılmak gibi.. Ayrıca bizim birliğimizde mescit de vardı. Usta birliğimde cumaları kılıyorduk hatta orada görevlilerden bile katılanlar oluyordu.
    Usta birliğine ilk gittiğim gün bir yüzbaşının karşısına çıktık, o an acemi birliğinde bize öğretilen esas duruş, selamlama vs.'nin tam anlamıyla uygulandığı ilk ve en ciddi andı. Heyecanlı bir andı. Sonrasında düşündüm, sadece benim gibi bir insan olan yüzbaşının karşısına çıkarken bile böyle heyecanlanıyorum, Kainatın yaratıcısı ve benim Yaratıcım olan, bana hayat, iman, sağlık başta olmak üzere bütün nimetleri, sevdiklerimi veren Allah'ın karşısında - mesela namazda- ne kadar da gevşeğim, ne kadar da rahatım diye düşünmüştüm... Askerlik Allah'ı düşünmek için çok güzel bir yer... Bütün kainat onun emrinde, milyarlarca yıldız birbirine çarpmadan intizamını bozmadan dönüp dolaşıyor... daha doğrusu dolaştırılıyor.. Askerde tek tip elbise tek tip yemek ve tek tip silah veriliyor... Buna rağmen ne kadar büyük organizasyon ve masraf gerekiyor. Ama Allah her birinin vücudu farklı, yemeği farklı , silahları teçhizatı farklı yüzbinlerce çeşit canlının her birinin elbisesini, silahını ve yemeğini öyle münasip bir şekilde gönderiyor ki... Ordudaki düzene nispet ederek kainatın düzeninin ne derece muazzam olduğunu görebiliyorsunuz....

Hocam örnekleriniz çok güzel, bana tanıdık geliyor cümleleriniz, Allah razı olsun. Kırmızı kitaplara yakınsınız sanırım...

@Svquare

Akla ilk gelen onlar oluyor zaten Tabi insan yabancısı değilse..

@emrahozdemir81

Allah razı olsun. Hakikat ve hikmet damlıyor.

Elhamdülillah yabancısı değiliz hocam 349 kd...

Allah sizlerden de razı olsun :) Evet, zamanında bu işe gönül vermiş insanlar sayesinde biz de tanıdık bu eserleri çok şükür. Allah herkese hayırlı tezkereler versin arkadaşlar. Askerlikten çok daha zor şartlar altında yaşayan insanlar olmuş, ama "O'nu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. O'nu unutan saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır." demişler. Selamlar... :)

Amin Allah cümlemizden razı olsun hocam ne güzel özetlediniz, vealeyküm selam cümleten...

askerde namaz kılma imkanı olur mu olmaz mı ben de merak etmekteydim. bu başlıktaki paylaşımlar sayesinde sıkıntı çıkmayacağını (Allah'ın izniyle) anlamış bulunmaktayım.
    yorum yazan herkesten Allah razı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: frtpasali

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DiSaSteR_

quote:

quote:

Allah kabul etsin, bu şekilde kılabilmiş olmana çok sevindim doğrusu. Ben de hem acemi birliğinde hem de usta birliğim olan kıbrısta çok rahatlıkla kılabildim namazlarımı Allaha şükürler olsun. Acemi birliğinde program yoğun olduğu için yukarıda arkadaşın anlattığı gibi biraz daha dikkatli olmak gerekiyor, mesela müsait vakitlerde sürekli abdestli dolaşıp, ne zaman boşluk bulursan hemen namazı kılmak gibi.. Ayrıca bizim birliğimizde mescit de vardı. Usta birliğimde cumaları kılıyorduk hatta orada görevlilerden bile katılanlar oluyordu.
    Usta birliğine ilk gittiğim gün bir yüzbaşının karşısına çıktık, o an acemi birliğinde bize öğretilen esas duruş, selamlama vs.'nin tam anlamıyla uygulandığı ilk ve en ciddi andı. Heyecanlı bir andı. Sonrasında düşündüm, sadece benim gibi bir insan olan yüzbaşının karşısına çıkarken bile böyle heyecanlanıyorum, Kainatın yaratıcısı ve benim Yaratıcım olan, bana hayat, iman, sağlık başta olmak üzere bütün nimetleri, sevdiklerimi veren Allah'ın karşısında - mesela namazda- ne kadar da gevşeğim, ne kadar da rahatım diye düşünmüştüm... Askerlik Allah'ı düşünmek için çok güzel bir yer... Bütün kainat onun emrinde, milyarlarca yıldız birbirine çarpmadan intizamını bozmadan dönüp dolaşıyor... daha doğrusu dolaştırılıyor.. Askerde tek tip elbise tek tip yemek ve tek tip silah veriliyor... Buna rağmen ne kadar büyük organizasyon ve masraf gerekiyor. Ama Allah her birinin vücudu farklı, yemeği farklı , silahları teçhizatı farklı yüzbinlerce çeşit canlının her birinin elbisesini, silahını ve yemeğini öyle münasip bir şekilde gönderiyor ki... Ordudaki düzene nispet ederek kainatın düzeninin ne derece muazzam olduğunu görebiliyorsunuz....

Hocam örnekleriniz çok güzel, bana tanıdık geliyor cümleleriniz, Allah razı olsun. Kırmızı kitaplara yakınsınız sanırım...

@Svquare

Akla ilk gelen onlar oluyor zaten Tabi insan yabancısı değilse..

@emrahozdemir81

Allah razı olsun. Hakikat ve hikmet damlıyor.

Elhamdülillah yabancısı değiliz hocam 349 kd...

Allah sizlerden de razı olsun :) Evet, zamanında bu işe gönül vermiş insanlar sayesinde biz de tanıdık bu eserleri çok şükür. Allah herkese hayırlı tezkereler versin arkadaşlar. Askerlikten çok daha zor şartlar altında yaşayan insanlar olmuş, ama "O'nu tanıyan ve itaat eden zindanda dahi olsa bahtiyardır. O'nu unutan saraylarda da olsa zindandadır, bedbahttır." demişler. Selamlar... :)

Amin Allah cümlemizden razı olsun hocam ne güzel özetlediniz, vealeyküm selam cümleten...

askerde namaz kılma imkanı olur mu olmaz mı ben de merak etmekteydim. bu başlıktaki paylaşımlar sayesinde sıkıntı çıkmayacağını (Allah'ın izniyle) anlamış bulunmaktayım.
    yorum yazan herkesten Allah razı olsun.

Amin cümlemizden ve sizdende Allah razı olsun...

• Burda bu konuda ki başlığa yazanlardan ve bu konu başlığını merak edip yazmasada okuyanlardan Allah razı olsun bende uzun bir zamandır namazlarımı kılmaktayım. Askerde namaz konusu kafamı en çok kurcalayan şeylerden biri. 12 aralıkta teslim olacağız daha önce namaz kılan ve askerliğini yapmış bir arkadaşımdan bilgi almıstım biraz.Namaz konusunda sıkıntı çıkmayacağını söylemişti bana o yönden bir endişem yok çok şükür.

Benim endişelerim biraz temizlik yönünden biliyorsunuz namaz kılan insanlar olarak temizliğe ayrı bir özen gösteriyoruz. Endişemin ilki banyo meselesi çoğu arkadaşımdan 1 ay banyo yapamadık lafını çok duydum ki ben neredeyse hergün banyo yapan bir insanım, diğer bir mesele ise elbise temizliği sonuçta orda üzerimizde kamuflaj olacak ve her zaman temiz olmayacak bu sürünecez teleyeceğiz. Bu konular kafama çok takılıyor. Bir de tabii bot mevzusu var abdest almak istediğimizde o botu çıkarmak yerine mesh işlemi yapabilir miyiz?

Bir de yanımda seccade (cepte katlanan varmış arkadaşın söylediğine göre ) ve Kur'an meali götürebilir miyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tilgarimo58 -- 8 Aralık 2012; 4:21:41 >

• quote:

Cok guzel yazmissin kardesim Allah razi olsun. Ben de Manisa + Kibris gidecegim insallah. Insallah senin gibi guzel kardeslerim olur, dindar guzel 1 kisi olsa yeter.

• "...Çok sıkışık zamanlarda namaz kılmak gerektiğinden botunuzu bir mest gibi kabul edip, onun üzerine mesh edebilirsiniz. Bunun için botunuzu abdestli giymeniz ve iyi bağlamanız gerekir. Botun bağlarını çözmek, ayaklarınızı yıkamak ve tekrar bağlamak epeyce zamanınızı alacağı için, mesh etmek size büyük bir zaman kazandıracaktır. Ancak namaz kılarken çıkartmayacağınız için botunuzun temiz olması gerekir. Bunu sağlamak için de mesh ettikten sonra botunuzun tabanını ve çevresini yıkarsanız iyi olur. Daha sonraki toz toprak namazınıza engel olmaz. Çünkü, namaza engel olan pislikler kan, idrar, dışkı, şarap, irin gibi ağır necislerdir. Bunların ayrıntısını ilmihal kitaplarından okuyarak öğrenmelisiniz."

Kaynak:http://www.sorularlaislamiyet.com/article/16015/askerlik-sartlarinda-namaz-kilmanin-hukmu-nedir.html

Adım Burak, Manisa+KKTC de olacagım bende...
    ALLAH cc cümlemizin yardımcısı olsun.

• Gerçekten çok güzel bir konu. Askerde namazlarını bırakmayıp kılan arkadaşları da çok tebrik ve takdir ediyorum. Allah kabul etsin.

Askerde yapılan ibadetler, sivil hayatta yapılan ibadetlerden daha sevaplıdır.

Ben de 343 KD olarak Edirne'de yaptım. Acmemi birliğinde ve usta birliğinde çok zorluk çektim. Usta birliğinde Yunanistan sınır karakolundaydım. Mescid yoktu. Namazlar nöbetlere denk geliyordu. Nöbette de sınırda oluyorduk çoğunlukla. Ama Allah'a binlerce şükür olsun ki bir vakti bile kaçırmadım. Hatta bazı zamanlar cemaat olarak kıldığımız da oluyordu. Namazlardan sonra ders bile yapıyorduk. (Yatsı namazları için geçerli oluyordu bu durum)

Yeri geldi içtimalara geç gittim, yeri geldi kaçtım, tören provalarından bile namaz kılmak için kimseye haber vermeden kaçtım ama Allah'ın izniyle hiç yakalanmadım. Onlarca komutanın olduğu gazinoda namaza izin vermedikleri halde içerde namazımı kıldım. Fakat o zor şartlar altında kıldığım namazlardan öyle bir zevk aldım ki sanırım o zevki ömür boyu bir daha alamayacağım.

Askere gidecek olan arkadaşlara edindiğim bir kaç tecrübeyi ben de söyliyeyim. İnşallah yardımcı olur.

Öncelikle niyetinizi hiç bozmayın. Zor şartlar olursa kılmam gibi düşüncelere girmeyin. Siz "ne olursa olsun namazımı kılacağım" niyetiyle gidin. Emin olun sizin o niyetiniz dua hükmüne geçecektir. En zor şartlar altında bile Allah'ın izniyle namazlarınızı kılabilirsiniz. Unutmayın sebepler Allah'ın elinde. O isterse herşey olur.

Yanınıza cep seccadesi alın mutlaka. Bunu her zaman cebinizde taşıyın. Çok büyük faydasını göreceksiniz.

Abdestinizi mümkün olduğu kadar tutmaya çalışın. Çünkü bazı zamanlar namaz kılacak yer bulabilir fakat abdest alacak yer bulamayabilirsiniz. Özellikle benim gibi sınırda olursanız

Huyunu suyunu bilmediğiniz komutanlardan namaz için izin istemeyin. Çünkü zıt fikirli birisi denk gelirse izin vermediği gibi başka zamanlarda da kıldırmamak için de uğraşabilir. Bütün gün bayrak altında dikilme cezası almıştım. Onun dışında namaz için izin istemedim çok şükür.

Başka da aklıma birşey gelmedi. Gidecek olanlara Allah kolaylık versin.

• quote:

Orijinalden alıntı: gb0410

"...Çok sıkışık zamanlarda namaz kılmak gerektiğinden botunuzu bir mest gibi kabul edip, onun üzerine mesh edebilirsiniz. Bunun için botunuzu abdestli giymeniz ve iyi bağlamanız gerekir. Botun bağlarını çözmek, ayaklarınızı yıkamak ve tekrar bağlamak epeyce zamanınızı alacağı için, mesh etmek size büyük bir zaman kazandıracaktır. Ancak namaz kılarken çıkartmayacağınız için botunuzun temiz olması gerekir. Bunu sağlamak için de mesh ettikten sonra botunuzun tabanını ve çevresini yıkarsanız iyi olur. Daha sonraki toz toprak namazınıza engel olmaz. Çünkü, namaza engel olan pislikler kan, idrar, dışkı, şarap, irin gibi ağır necislerdir. Bunların ayrıntısını ilmihal kitaplarından okuyarak öğrenmelisiniz."

Kaynak:http://www.sorularlaislamiyet.com/article/16015/askerlik-sartlarinda-namaz-kilmanin-hukmu-nedir.html

Adım Burak, Manisa+KKTC de olacagım bende...
    ALLAH cc cümlemizin yardımcısı olsun.

mestin şartları var, askeri bot eğer o şartları sağlıyorsa mest yapılabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nco -- 26 Kasım 2013; 21:12:56 >

• antalya da jandarma olarak yaptım 347. ksd.. ne acemilikte ne usta birliğinde sıkıntı çekmedim.. hatta usta birliğinde karakol komutanımız cuma namazına yakınımızdaki köyün camisine serbest bırakıyordu nöbet , görev vs olmassa..
  • Arkadaşlar anlayamadığım konu Botu mest gibi kullanabilirmiyiz yoksa botun içine mest mi giymemiz gerekmekte? böyle olursa botu çıkartıp mı mest edicez? Bu konu hakkında biraz detay bilgi verirseniz çok sevinirim. Allah hepinizden razı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TRiyonX

Arkadaşlar anlayamadığım konu Botu mest gibi kullanabilirmiyiz yoksa botun içine mest mi giymemiz gerekmekte? böyle olursa botu çıkartıp mı mest edicez? Bu konu hakkında biraz detay bilgi verirseniz çok sevinirim. Allah hepinizden razı olsun.

mestin şartları var, askeri bot eğer o şartları sağlıyorsa mest yapılabilir

1) Mestler, abdest için ayaklar yıkandıktan sonra giyilmelidir. Bir özürden dolayı ayağa veya ayağın sargısına meshedilmesi de yıkama hükmündedir. Onun için böyle bir meshden sonra giyilen mestler üzerine mesh yapılabilir.
    2) Mestler, topuklar dahil, ayakların her tarafını örtmüş olmalıdır. Topuklardan kısa olan mestler ve benzeri ayakkabılar üzerine mesh yapılmaz.
    3) Ayağa giyilen mestler üzerine en az üç mil yol yürüyebilmelidir. Bir mil dinimizde dört bin arşındır. Bir arşın da yirmi dört parmaktır.
    4) Giyilen mestlerin topuklarından aşağı kısımlarında, ayağın küçük parmağı ölçüsü ile, üç parmak delik, sökük ve yırtık bulunmamalıdır. Şu kadar var ki, böyle bir noksan, ayak parmaklarının uclarına rastlarsa, mikdara değil, sayıya bakılır: Üç parmak görünmedikçe, yırtık zarar vermez. Yine mestlerde üç parmak kadar sökük bulunduğu halde, mestlerin sağlamlığından dolayı yürürken bu sökük açılıp parmaklar gözükmezse, yine meshe engel olmaz. Bir mestte bulunan ayrı ayrı yırtıklar toplanır; fakat iki mestteki yırtıklar toplanmaz. Bunun için bir mestte iki ve diğer mestte bir veya iki parmak mikdarı yırtık bulunursa mesh yapmaya engel olmaz.
    (Malikîlere göre, bir ayağın en az üçte biri görülecek kadar bir mestte yırtık yoksa meshi bozmaz. Şafiî ve Hanbelî mezheblerine göre, ayakta yıkanması farz olan mikdar, mestlerdeki bir yırtıktan görülecek olsa, mesh bozulmuş olur. O yıkanması farz olan mikdar, çorap veya başka bir şeyle örtülmüş olsa bile hüküm değişmez.)
    5) Mestler, bağsız olarak ayakta durabilecek kadar kalın olmalıdır.
    6) Mestler, dışarıdan aldıkları suyu hemen içine çekerek ayağa ulaştıracak bir halde olmamalıdır.
    7) Her ayağın ön tarafından en az küçük el parmağı kadar bir yer mevcut bulunmalıdır.
    Bu itibarla, bir veya iki ayağının ön tarafı bulunmayan kimse mestlerine mesh yapamaz. Ökçe taraflarının bulunması yeterli değildir. Çünkü bir ayağı yıkamakla diğerine mesh bir arada toplanamaz. Fakat bir ayağı tamamen mevcut bulunmayan kimse, diğer ayağına giydiği mest üzerine mesh yapabilir. Çünkü mesh ile yıkama bir arada toplanmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nco -- 26 Kasım 2013; 21:18:25 >

• Bilgilendiren abilerden allah razı olsun benim askerliğe daha var üniversitedeyiz ama bugün aklıma takıldı bir araştırayım dedim
    Yazdıklarınızı okurken sevindim inşallah bize ve bizden sonrakilerde sizler gibi sıkıntı çekmez allah kıldığınız namazınızı kabul etsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • askerde namaz kılmaya izin veriyorlar. Komutana söylemeniz yeterli. Ayrıca bizim kastamonu 5. jandarma eğitim alayında camii de var.
  • acemliği burdurda yaptım namaz kılmaya izin veriyorlar ancak boş vakit bulmanız gerekiyor sakın ola koguşlarda kenarda köşede ormanlık alanda kılmaya kalkmayın azar yiyosunuz devam ettirirseniz tutanak tutuyorlar bizdeki komutanlar biraz kitapsızdı ancak yinede ses etmiyorlardı bi tanesi vardı izinsiz yemek duası yapan eleman hakkında bile tutanak tuttu o kadar yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: sissil

askerde namaz kılmaya izin veriyorlar. Komutana söylemeniz yeterli. Ayrıca bizim kastamonu 5. jandarma eğitim alayında camii de var.

Hocam 1. grupsunuz herhalde. Ben 2. gruptayım. Nasıl geçiyor Kastamonu'da vakitler. Yakında geleceğim inşallah
  • Kastamonuda askerlik yapıyorum.Acemi birliğinde gazinomuzda mescit vardı.Bayram ve cuma namazlarını topluca kılıyorduk.İl jandarmada salon vardı,veya camiye gidiyorduk.Şimdi cezaevindeyiz.Ne mescit var ne de vaktinde namaz kılamıyoruz yoğunluktan...
  • Konuyu güncelleyelim.

Silah altında olup da namazını kılıp oruçlarını tutanların Allah yar ve yardımcısı olsun.
    Askerde iken oruç tutmak ve özellikle de namaz kılmanın verdiği huzur ve mutluluk bambaşka oluyor. Askerlikte özlediğim belki de tek şey namaz kılmanın verdiği huzurdu, özellikle de kazaya kalacak mı kalmayacak mı endişesi içinde bir huzursuzluk oluşturup da Allah'ın yardımıyla fırsatını bulup namazı eda ettiğin an içine inanılmaz bir ferahlık geliyordu. Allah her daim bir çıkış kapısı gösterdi, hiç istisnasız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muss@ -- 13 Haziran 2017; 23:6:12 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.