Yarbay
23 Eylül 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
23 üye
Görüntülenme
Toplam: 134 (Bu ay: 2)
Gönderileri
250km/h ve üstü hızlarda yavaşlayınca belirli bir hıza inince önce bir uğultu sesi daha sonra da zırıltı şeklinde sanki tırtıklı yolda gidiyormuş gibi rahatsız edici bir ses yapıyor.
Neyden kaynaklanıyor sizce? Direksiyonda veya araçta en ufak bir titreme yok sadece ses geliyor. Daha önce böyle bir şey yapmıyordu hiç.
Aşağıda çektiğim bir video var. 28. saniyeden sonra uğultu oluşmaya başlıyor ve sonlara doğru gittikçe şiddetleniyor.

Bir de bunu sadece 240-250'den sonraki hızlarda sadece yavaşlayınca yapıyor. Frenlerden mi kaynaklıdır?

Bugün araç lift üstündeyken lastiklere bir bakayım dedim, epey çatlak falan vardı 2012 üretimli lastik zaten.
İç kısımları incelerken gördüm ki hem sağ ön hem de sağ arka lastik felaket balon yapmış ve yarıldı yarılacak duruma gelmiş. Görünce şok oldum epey tırstım.

sağ ön:
 Lastiklerim Felaket Durumda - Lastik Tavsiyesi???

sağ arka:
 Lastiklerim Felaket Durumda - Lastik Tavsiyesi???


Haziran gibi değiştirmeyi düşünüyordum ama bunları görünce hemen değiştirme kararı aldım.
Aklımda Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 var, verileri iyi geldi. Ebat 245/40/18
http://lastik.com/index.php?url=product/product&product_id=2325

Başka ne olabilir var mı tercihiniz?
2011 A4 2.0 TFSI Quattro aracım için intercooler (FMIC) büyütmeye karar verdim. Aracımda yazılım var bu nedenle daha iyi bir emilen hava sıcaklığı (IAT) elde etmek için daha büyük bir intercooler monte ettim. Yazılımlı araçlar daha güçlü olduğu için daha çabuk ısınmakta ve bu da eğer IC kapasitesi az ise yanma odasına daha sıcak hava girmesine ve bu da güç kaybına neden olmakta.

Aracın orijinal intercoolerı Behr marka ve 6 lt kapasiteli. Yurtdışı forumlarında da epey araştırdım ve f/p olarak en uygun olanın aynı aracın 3.0 TDI intercoolerını monte etmek olduğuna karar verdim. Bunun avantajı hem daha uygun fiyatlı hem de orijinal ürün olduğu için birebir montaj imkanı olması.
Behr marka orijinal 3.0 tdi intercoolerını aldım. 8 lt kapasiteli yani %33 daha fazla ve bu kapasite 270 beygire kadar uygun bir kapasite (genel olarak 100 hp için 3 lt IC kapasitesi önerilmekte). Daha büyük olması daha çok soğutma sağlar fakat bu sefer turbo lag daha çok olacak. Bu sebeple kapasiteyi aracın gücüne uygun seçmekte fayda var.

Ek olarak intercoolerın sağ-solunda yer alan hava kanallarını da yenisine uygun olanla değiştirdim.
IC 530 tl, hava kanalları da 70 tl olmak üzere 600 tl'ye maloldu. Montaj işini ise kendim yaptım, oldukça basit fakat beni tek ve epey zorlayan kısmı giriş çıkış hortumları oldu. Orijinalde 2.25", yeni IC ise 2.5". Kauçuk hortumu büyük uçlara geçirmek çok zor oldu fakat sağlam bir şekilde oturdu.

Normalde intercooler upgrade işi 1000 dolar civarı fakat bu şekilde epey uygun fiyata gelmiş oldu.

1- OEM 3.0 TDI IC (Behr 8ML376746181, OEM kodu: 8K0145805E)

 A4 B8 - Intercooler Büyütme

2- OEM sol-sağ hava kanalları (Parça kodu: 8K0121283F ve 8K0121284F)

 A4 B8 - Intercooler Büyütme

Montaj İşlemi:

 A4 B8 - Intercooler Büyütme  A4 B8 - Intercooler Büyütme

 A4 B8 - Intercooler Büyütme  A4 B8 - Intercooler Büyütme

 A4 B8 - Intercooler Büyütme  A4 B8 - Intercooler Büyütme

 A4 B8 - Intercooler Büyütme  A4 B8 - Intercooler Büyütme

 A4 B8 - Intercooler Büyütme

Vida artırmadan toplayabildik
 A4 B8 - Intercooler Büyütme
Aracı mat gri renge kaplamak istiyorum. İstanbul'da bu işi yapan kaliteli ve çok uçuk fiyatlı olmayan nereler vardır? Daha önce yaptıranlar varsa da tavsiyelerini almak isterim.

Bir de bu renk nasıldır sizce?

 Komple Araç Kaplama - Nerede Yaptırmalı?
sadece 2 hasarda 410 bin tl hasar kaydı bırakmış

 420 bin TL hasar kayıtlı satılık M5

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-2006-model-bmw-m5-smg-sanzuman-borusan-cikislisi-311790738/detay


Araba gıcır gıcır valla:)
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-sahibinden...ilk-gelen-alir-248951284/detay

quote:

ARACIN FİYATI NİYE DÜŞÜK BU KADAR DİYE SORAN ARKADAŞLARA; BAŞTAN SÖYLİİM,SİGORTADAN PARA ALMAK İÇİN ARAÇTA YALANDAN AĞIR HASAR KAYDI OLUŞTURULMUŞTUR.ARACA 5500 TL MASRAF EDİLMİŞTİR.SAĞ FAR KIRILMIŞ TAMPON ONARILMIŞTIR.ARACIN YANLARDA KAPILARDA TAVAN BAGAJ KAPUT ZERRE KUSUR YOKTUR.NE YAZIKKİ TÜRKİYEMİZDE ARACA PERT MUAMELESİ YAPILDIĞI İÇİN ARACIN FİYATI 125000 DEN BUARALARA KADAR DÜŞMÜŞTÜR.


Bunu nasıl yapıyorlar gerçekten merak ediyorum. Anlaşılan yasal bir boşluk var, millet de kolay paranın yolunu bulmuş. Bu gibi durumlar yüzünden sigorta fiyatları kurunun yanında yaşı da etkilemekte.
2011 model A4 2.0 TFSI quattro s-tronic araca sahibim. Aracım 4 yaşında ve doğal olarak garantisi yok. 13 Ağustos'ta aracımın motorunda problem yaşadım. Aracın motoru şiddetli bir şekilde titriyor ve epc, motor arıza lambası kalıcı olarak yanıp motor güçten düşüyordu. Egzozdan patır patır sesler geliyordu. Aracı iş yerimin önünde çekici alıp Audi Özön yetkili servisine çekildi. 2 gün sonra bobinler ve bujilerin değişmesi gerektiğini belirtip ücret karşılığı değiştirdiler.

Aracımı teslim aldıktan 12 gün sonra aynı arızayı bir kez daha yaşadım ve evime kadar yavaş yavaş gittim. Tekrar çekici geldi ve yine Özön servise çekildi. Bujilerin ayarlarının düzgün olmadığı ve 200 km yol testi yaptıklarını herhangi bir sorun olmadığını belirtip 2 gün sonra aracımı akşam üstü teslim aldım. Servisten çıktıktan yaklaşık 10 km sonra evime çok yakın yerde araba yolda yine aşırı bir şekilde titremeye başladı ve tüm arıza lambaları yandı ve eve zar zor gelebildim.
Bunun üzerine epey sinirlenmiştim çünkü 200 km yol testi yapılıyor ve hiçbir sorun olmadığı belirtiliyor! Yine çekici gelip Özön yetkili servisine araç çekildi.

Ben müşteri hizmetlerini arayıp aracımın 3 seferdir aynı arızayı yaptığını ve artık başka bir işlem yapılmasını istemeyip eski parçaların takılıp ücret iadesi istedim.
Bunun üzerine servis yetkilileri araca daha detaylı bakacaklarını ve kesin olarak sorun nedir belirleyeceklerini ve yaşadığım mağduriyeti gidereceklerini belirttiler.
Birkaç gün sonra servis danışmanı arayıp bujilerin yağlandığını ve bunun da yağ seperatörü arızalı olduğu için yaptığını belirtip yaşadığım bu sorundan ötürü bunu ücretsiz değiştireceklerini belirtti. Ben de memnuniyetle karşıladım; fakat danışman ek olarak bir de aracın moturunu endoskopi ile detaylı olarak bakacaklarını ve nolur nolmaz başka bir şey çıkmasın diye tüm olasılıkları inceleyeceklerini söyledi bir daha aynı sorunu yaşamamak adına.

Ertesi gün Özön'den aradılar ve endoskopi ile baktıklarında 2. silindirde çizik gördüklerini belirtip, motorun sökülüp değişmesi gerektiğini belirtti, aksi taktirde aynı sorunun tekrar edeceğini söyledi. Fakat 1 yıl önce başka bir doğuş servisinde aşırı yağ yakma sonucu piston, rulman ve segmanlar değişmişti.
Bu durumu da göz önüne alan Özön servisi hiç endişe etmememi ve tüm bu işlemleri ücretsiz olarak yapacaklarını belirtti (araç yağ eksiltme yapmıyordu revizyon sonrası fakat bu titreme probleminde aşırı bir şekilde yağ eksiltmişti).
Neyse aradan 15 gün falan geçti, tabi bu esnada ikame araç verdiler A3 sedan. Durum nedir diye aradım ve bana söyledikleri, hatalı parçaların fotoğraflarının çekildiği ve yapılan detaylı eksper ve Doğuş oto genel merkez ile yapılan yazışmalar sonucu bu motorun zaten revizyon gördüğü ve silindirlerde de çizik oluştuğu için komple yeni motor takılacağını belirtti. Ve hiçbir şekilde ücret almayacaklarını ve ne gerekli ise yapılacağı söylendi.
Tabii bu durumdan çok memnun oldum açıkçası, çünkü aracımın garantisi yok ve yapılacak işlemlerin masrafı dudak uçuklatıcı!

Aracımın motoru sökülmüş hali:
AUDI, aracımın motorunu ücretsiz değiştirdi - 64 günlük süreç AUDI, aracımın motorunu ücretsiz değiştirdi - 64 günlük süreç


Bir de aracımın şanzıman yağı değiştirilmemişti, normalde 60 bin bakımında değiştirilmesi gerekliydi. 75 binde olduğu için onun da değiştirilmesini istedim. S-tronic şanzımanı 7 lt yağ kapasiteli ve epey pahalı 800 TL ücreti, bunu tabii ben ödeyecektim kendi isteğimdi çünkü.

Motor değişimi için benden vekaletname istediler, motor değişimi epey teferruatlı bir iş; mmo'dan onay alınıyor, ardından Tüvtürk'te muayene'ye gidiyor, egzoz emisyonu pulu da yapılıyor ve sonrasında trafik şubeden yeni ruhsat çıkıyor. Sırf bu işlemler 1000 TL'ye yakın.

Motoru komple değişti, s-tronic şanzıman yağı değişti, yağ seperatörü değişti, yazılımlar yüklendi, testler yapıldı ve evrak işleri de bitti ve nihayet 64 günlük uzun bir bekleyişin ardından bugün aracıma kavuştum. Ek bir kıyak daha geçip 800 tl tutan şanzıman yağının ücretini de almadılar ve tüm bu masraflar toplam 45.000 TL tuttu, bir araba parası! Ödediğim tutar: Sıfır:)

Yeni motorun üretim tarihi, taze taze:)
AUDI, aracımın motorunu ücretsiz değiştirdi - 64 günlük süreç

Buradan bu konuyu açmamın sebebi hem Audi Özön'e / Doğuş Oto'ya buradan teşekkürlerimi iletmek hem de tüm bu yaşadığım sıkıntıları hiçbir bahane üretmeden destek olmaları ve müşteri memnuniyetine verdikleri değeri göstermek.
Biraz uzun oldu ama, kusuruma bakmayın.
Bu araç hakkında yakıt tüketim değerlerini paylaşmak istedim. Genel olarak çok yakması ile bilinir fakat normal kullanımda makul sayılabilecek bir tüketimi var.

Elde ettiğim bazı değerler:

İstanbul içi:

ort. hız: 20 km/h
tüketim: 11.6 lt/100km

ort. hız: 26 km/h
tüketim: 8.0 lt/100 km

1500 km'lik genel ortalama:

ort. hız: 44 km/h
tüketim: 10.0 lt/100 km

10 km yol (dudullu-bostancı)
38 km/h ort hız.
6.4 lt/100 km tük.

Bu değerler genel olarak sakin kullanım sonucu elde edildi, fakat zaman zaman aracın tüm gücü de kullanıldı:)
APR stage 1 yazılım yaptıracam, çok zorlamak istemiyorum motoru sadece yazılım olacak.
Epey araştırdım çok iyi bir yazılım fakat 2200 tl gibi bir fiyat aldım.
Bu fiyata değer mi sizce? Daha önce apr yaptıran oldu mu memnun musunuz?
Bu konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. kimi olmaz diyor kimisi de muvafakat talebinde bulunman lazım bankadan diyor.
Kredi çıkmasına engel mi plaka değişikliği? Çünkü ben istanbulda oturuyorum ama alınacak araba 61 plakalı ve 34 plaka olmasını istiyorum.
Hakkında
Konum: İstanbul,Kadıköy
Meslek: Kimya Yüksek Mühendisi
Forum İmzası:
Audi A4 B8 2.0 TFSI Quattro S line S tronic // APR Stage 2 290 HP/470 NM - OEM Çift Susturucu Egzoz & Difüzör - OEM 3.0 TDI FMIC - Spor Katalizör (HFC) - RS4 Ön Panjur

Forum İkinci El İmzası:
Referanslarım: fazganella ... amo ... snicker ... DarkMask ... judith ... batuday ... eta948 ... conjure ... cemdiker ... tandemir ... uqur_dn ... konsol_dünyası ... cathedral ... Roland Deschain ... TheMarjinaLs ... Déathklaat ... RoMeO-TR ... orsye ... Dre@m_Child ... treach ... Smalltime ... ReDEyeSAnk ... oguzaslan666 ... Lj.23 ... takeru ... Anarkos ... Çepçugov_42 ... themehmetoner ... secretmek ... dark dragon ... denizfeneri ... GameBuy ... CartmanEC ... tolga226 ... NameLessKnight ... casualities ... Le Blanc ... jambon ... CANOZ ... mr.lavalava ... coupe96 ... evenfall ... fairstars ... apca[tr] ... ipsiz_uçurtma ... Nutec ... yukselgrup
Hakkımda:
Konsol: PS3 Super Slim 500 GB PAL Oyunlar: GTA IV:CE, GTA V, UC1, UC2, UC3 GOTY, GT5 AE, RDR GOTY, Mortal Kombat KE, TLOU PSN: mussa85

Otomobil: Audi A4 B8 2.0 TFSI Quattro S line S tronic // APR Stage 2 290 HP/470 NM - OEM Çift Susturucu Egzoz & Difüzör - OEM 3.0 TDI FMIC - Spor Katalizör (HFC) - RS4 Ön Panjur

Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
Audi
Mobil cihaz
Apple
Operatör
Turkcell
ISS
Uydunet
Oyun Platformu
PS3
TV
Sony
TV
Panasonic
Klima
Vestel
Ses Sistemi
Ev Sinema
Notebook
Toshiba
Notebook
Lenovo
PSN ID
mussa85
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Mesaj Sayısı: 5.456
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 8.630
İkinci El Bölümü Mesajları: 495
Konularının görüntülenme sayısı: 68.490 (Bu ay: 1.552)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.987 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.