Şimdi Ara

Asgari Ücretle Çalışmak Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
3
Favori
7.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bir ben değilmişim demek böyle düşünen sürekli kafamı kurcalar bu durum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Liseyi Turizm okudum , garsonluk ve aşçılık yaptım otellerde 16 yaşından beri , ancak 21 yaşında bıktım bu sektörden , stresi ayrı bir dert özellikle , insanlarla uğraşması ayrı , keşle güzel bir liseye gitseymişim , ders calışmayıda sevmiyordum doğrusu,yarın bodruma otele gidiyorum tekrar , geleceğimi garsonlukla nasıl kurucam bilmiyorum , gemilerde çalışmak için liman cüzdanı çıkardım , kamarot olarak iş yok gemici yapmam lazım 1200 tl falan gerekiyor , kışın gemi sektörüne yönelicem veya askerden gelince.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • PSN_vs_XBOXLive P kullanıcısına yanıt
    cunku birinin uyandirmasi lazim mi etrafini gorebilsin ayni kurtulus mucadelesindeki

• TAKUMİ FUJİWARA kullanıcısına yanıt
    hocam 3 mass abarti ama burada 100 bin tl olan araba yurtdisinda 17 bin eurocuk

• quote:

Orijinalden alıntı: TAKUMİ FUJİWARA

quote:

Orijinalden alıntı: EdgarDavids

Avrupada asgari ücret hayli hayli yetiyor insanlara. Bir market kasiyeri bile arabasıyla gidebiliyor işe. Düşünsene bim kasiyeri işe arabayla gidiyor.

Hocam avrupa"dada yetmiyor, daha önce yaşadım avrupa"da ve hesap şu şekildeydi: Maaş 1450 euro diyelim;

-Kira 700 euro

-Faturalar 290-300 euro

-Mutfak Masrafı 350 euro

-Evin yıllık vergisi 1050 euro

Dahada sayamadığım çok şey var.

Tek başına yaşam dünyanın her tarafında zor.

Avrupa bizi kiskaniyor hulooovonvkkkkdjdk

• quote:

Arkadaşım çevremdeki evler dahada pahalı, eli yüzü düzgün bir ev 650-700 euro"dan başlıyor.

Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta ve çöp içinde bir ev bulursan 400-500 euro"ya bulursun, tabiki 50 küsür metrekare olması kaydıyla.

Ayrıca yaş kaç ve kira fiyatlarına nereden baktınız?

Usta maruz gör ama 700 euro bekar olarak kalıyorsan kusura bakma ama lüks yaşıyorsun ya da tek başına 2+1 3 odalı evde kalıyorsun demektir.

https://www.wg-gesucht.de lokasyonunu yazıp bakabilirsin. Eski kaldığım lokasyonda baktığımda 3 kişilik evin 1 adet 17 metrekare odası her şey dahil (elektrik, su, internet, kalorifer) 247 EURO.

3 oda desen 741 EURO.

• Türkiye şartlarında modern kölelik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calıgula

4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1403tl, yoksulluk sınırının 4.823 tl olduğu ülkede sadaka gibi bir zamla 1404tl olan ücret.

kesinlikle, ben hala Türkiye'de bu kadar çok asgari ücretle çalışan olmasına rağmen neden bir şey olmuyor anlamıyorum. Dediğin gibi 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının biraz üstünde olmasına rağmen, bırak 4 kişilik aileyi yapılan araştırmaya göre asgari ücretle çalışan daha kendi giyim, eğlence, gıda ve kültür gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor, ama mutluyuz çoook mutluyuz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: EdgarDavids

Avrupada asgari ücret hayli hayli yetiyor insanlara. Bir market kasiyeri bile arabasıyla gidebiliyor işe. Düşünsene bim kasiyeri işe arabayla gidiyor.

Hocam avrupa"dada yetmiyor, daha önce yaşadım avrupa"da ve hesap şu şekildeydi: Maaş 1450 euro diyelim;

-Kira 700 euro

-Faturalar 290-300 euro

-Mutfak Masrafı 350 euro

-Evin yıllık vergisi 1050 euro

Dahada sayamadığım çok şey var.

Tek başına yaşam dünyanın her tarafında zor.

birader eyfel kulesinin yanında kalıyordun galiba 700 euro kira ne ?

berlinde 2 odalı evler 300-350 euro bulunabiliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: faudel

Yavaş terket :) Avrupa,Amerika'da sana kollarını açmış nerede bizim xx pro yazılım mühendisimiz diye bekliyor dimi :) Sütçü imam'dan çıkıp silikon vadisi hayalleri kuruyorsunuz ya ne diyeyim size

İyi ki senin gibi düşünmüyorum, iyi ki senin gibi dar görüşlü bir insan değilim. Sen nereden çıkarsan çık işinde iyisen Avrupa'ya da gidersin, Amerika'ya da gidersin. Oralarda eğitim görmek için Türkiye'deki gibi 500 üzerinden değerlendirme yapmıyorlar. Senin kabiliyetine ve iş becerine bakıyorlar.

Ayrıca sen geç Avrupa'yı falan, Türkiye'dekiler de xx pro yazılım mühendisini beklemiyor ki. Vizyonunu genişlet biraz. Dünya Türkiye'den ibaret değil.

• Ülkede her şey istediğim gibi gidiyor. Şimdi kıdem tazminatı da ödemicez artık. Baktım çalışan yayılmaya başladı direk şutlarım. Çok şükür 3 milyon kadar daha mülteci geliyor zaten. Asgari ücret sigortasıyla çok pahalıya geliyor. Umarım mülteciler bu tarafa gelir de şöyle 400-500 liraya 12 saat çalıştırırım. Keyfim yerinde, şirketimiz büyüyor
  • hiç uzatmadan söyleyeyim

modern köleliktir
  • diger ulkelere oranla cok alıyoruz.yarısı yeterli.diyen ekonomi bakanı.haklı tabi

• ellekem kullanıcısına yanıt
    Benimde uzun süredir kafamı kurcalıyordu hocam aslında, hep bu sorgulama isteği.

• orh01 kullanıcısına yanıt
    Hocam siyasi mesaj yazmak istemiyorum ki siyasi bir görüşüm yok. Ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz, buna kim inanır?

• Sabrina_ kullanıcısına yanıt
    Hocam özel bilgilerden dolayı yer belirtmeyeyim ama ev 4 oda+1 mutfak. 4 oda bir mutfak için ucuz bile kira bence.

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Hocam yukarıdada yazdığım gibi yer belirtmeyeyim, 4 oda+1 salon kiram yaklaşık 700 euro. Çevre şehirlere göre oda sayısına göre düşük bile sayılabilir bu ücret.

• Merhabalar dostum. Aslına bakarsan insana asgari ücret komaz. Insana ne kor biliyor musun. Gününün neredeyse tamamını işe ayırıyor olman. Eğer asgari ücret verecek isen. Insanlara nefes almaları için zaman ver. Asıl mesele zaman. Ne kadar ücret alırsan al zaman. Su anda emekli cok insan var. Fakat mezarin en zengin insanı da çok fazla. Parayı kazanamiyorsun. Kazaniyorsun harcamaya zaman bulamiyorsun. Harciyorsun devamli cebini yokluyorsun. Öyle yada böyle doyuyorsun.

Yani sözün özü ücreti en az olan isler en hafif iş olmalı. Göbekli patronlara acilen müdahale edilmeli. İnsanlar ex olmaya mahkum bırakılmamalı.

Aslında asgari ücretle ilgili birşey düsünmüyorum. Çünkü o yok, görünmüyor yada ben göremiyorum

Çünkü o kadar yetersiz ve küçük ki o yok. O küçük. O görünmüyor.

Olmayan birşeyi mercekle de göremem

• Crazy Goat kullanıcısına yanıt
    İşte hocam benimde burada belirtmek istediğim halkımız neden bunları sorgulamıyor?

Halbuki sorgulasa biraz halkımız daha iyi bir yaşama kavuşma şansını yakalayabilir.

Ne bileyim 5,5 TL"YE pompadan paşa paşa benzini almak yerine, aaaaaaaa diğer ülkeler B fiyattan benzin alırken biz neden 4b fiyattan benzin alıyoruz demek bu kadarmı zor?

• BloomEsk kullanıcısına yanıt
    Hocam hadi 2 arkadaş bir evde kaldık diyelim ve 1400 TL asgari ücretle çalışıyoruz diyelim.

Eli yüzü düzgün bir ev tuttuk 700 TL"ye, böldük 2"ye kirayı kişi başı 350 TL yapar. Bundan sonrasını tek kişi için hesaplayalım. 150 TL faturalar gelse, 200 TL mutfak masrafımız olsa ve aylık 100 TL"DE dışarıda yesek etti 800 TL. EEEE bize kalan 600 TL, en en en en düşük şartlarda 600 TL kalıyor. Senede Köşeye koysak 7200 TL yapıyor, ki oda telefon, tablet vb. hiçbir eşya almadan.

Bu şekilde çalışarak benim en fazla alabileceğim 30 yılda 216.000 TL"LİK EV.

30 yıl ne demek yahu, ben elektronik eşyalar, araba vb. şeylere sahip olmayacaksam neden çalışıyorum?

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.