Şimdi Ara

Arşiv Yapmanın İncelikleri - Teknikleri - Püf Noktaları (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
997
Cevap
4
Favori
66.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mrtbrc6378

Şu linkteki DVD-RW aletini almayı düşünüyorum sizce almalı mıyım?

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=17&productid=bd97898

lg kesinlikle tavsiye ediyorum bende 5-6 senelik cd rw var hala da takırtakır okur yazar sağlam markadır ama üretimi kalktı diye duymuştum demek yalan mış

bende de dvd arşivi var 300 aşkın + bir yığın cd ben bunları tek tek cd poşetlerinde saklıyorum bide kırtasiyeden siyah cam kalemi aldım cdlerin üstünü yazmak için poşet 1000 likpakt leri ve 100 lük desteli de satılıyor mecidiye köyde 39 ytlye 100 lük dvd alıyorum markası diamond kutulara koyma işi gerçektende cd leri takıp çıkartırken az da olsa çiziyor bide yeni western 500gblık harici hdd aldım full lenince 2 günde anca boşaltıyorum dvd ye
    aslında şuanda 250 küsüre 1 tblık hardik buluna biliyor 1gb 25 ykr dvd nin 1gb 10 ykr geliyor aşağı yukarı ,yerdenden de kazançlı dvd ler kadar kaplamıyor dvd yerine hdd leri raflara dizme zamanı bunu düşünüyorum

• quote:

Orjinalden alıntı: Gandolfini

quote:

Orjinalden alıntı: Eh®imeN

Kaliteli DVD Markaları olarak Verbatimden vazgeçmeyin Maxell vs yalan.

DMS'yi kötü gruba almışsın arşivimi DVD'lere atarken neredeyse yarısı DMS idi hiçbirindede sorun yaşamadım.

Ama Arşiv için tabiki Verbatim 1 numaradır.

500 GB Arşivi olan biri için DVD'de saklamak çok mantıklı gelmiyor bana onları bir yere sığdırmak , dizmek vs herşey sorun.

Bu HDD Bozulur Arşivler gider muhabbetide çok saçma.

Adam gibi Muhafaza edildikten sonra Hiçbir HDD'e bişe olmaz.500 GB'dan Yukarısı zaten büyük oluyor o kadar büyük bir eşyayıda düşürmeyiverin , düzgün kullanın.

Not : Bir kere Arşiv yapmaya başlarsanız , bırakamassınız.

Verbatim gerçekten çok kaliteli. Maxell kullanmadım. TDK da çok kaliteli ama çok pahalı. Ben de Verbatim tercih ediyorum ama hayati önemi olan datalar için TDK kullanırım.

DMS aslında Fiyat/Performans oranı en iyi olan marka ama şöyle bir gıcıklığı var. Piyasada orjinalden çok sahtesi mevcut. DMS leri DMS bayilerinden almak lazım. Beşiktaş Sinan Paşa'da ve Mecdiyeköy'de bayileri vardı. Bir rivayete göre de DMS in üreticisi değişmiş artık eskisi kadar kaliteli değilmiş. Çamur atma olabilir.

Philips'in CD leri hem pahalı hem çok iyi değildi. DVD lerini hiç kullanmadım.

FLY ve Princo (Bunun da sahtesi mevcuut) uzak durulması gereken markalar değiller ama 3 kuruş daha fazla verip Verbatim almak varken Princo almam ben.

Hyundai gerçekten rezil birşey.

DVD ler konusunda benim bildiklerim bu kadar fakat DVD yazma konusunda inanılan bir yanlışı düzeltmekte fayda var. DVD yazma hızının DVD nin ömrü ile hiç bir alakası yok. Sadece bir datayı sabit diskden değil de başka bir medyadan yazıyorsanız ve bu medya biraz sorunluysa yakma olasılığınız artar. 16X hızıyla FLY DVD ye 4 sene önce yazdığım ve hoyrat kullandığım Mp3 lerim hala canavar gibi çalışır.

DVD de arşiv yapmak gerçekten hammallık çok uzun süredir(teşbihte hata olmaz kimse üstüne alınmasın) Yazması ayrı dert saklaması başka bi dert.

Blue-Ray Filmler resmen Türkiye de artık. Bir film firmasının ön görüsüne göre de 2 yıl içinde BD formatı Türkiyede oturacak.
    Şimdilik 500GB (net olarak 465) lık harici HDD ler en mantıklı seçenek olarak görünüyor. 2 yıl sonra 5TB lık disklerin yaygınlaşacağını düşünüyorum.

DMS Bayilerinden alındığı sürece bir sorun yok.

Eskisi kadar kaliteli deil olayıda uydurma..

• DMS nin 50 liğini alıcaksınız 20 ytl ye
    Maxell in 50 liğini alıcaksınız 25 ytl ye

5 ytl fazla veririm kaliteyi damarlarımda hissederim..
  • Up
  • güzel konu.ama ben hayatta arşiv yapmam.hard disk dolana kadar indiriyorum.750gbda zor doluyo amasonra yavaş yavaş silip yer açıyorum.tekrar indiriyorum.çok beğendiğim filmler hariç siliyorum.mesela sildiğim filmleri izlemek istesem tekrar indiriyorumdvd yide sadece arkadaşlara,akrabaya vermek için kullanıyorum
  • Hocam Ayıptır Sorması Maxell Nerede 25 Ytl.Bende Artık Arşivimi Verbatim Yapıyorum 16 Ytl Lik MaxiPaketten Alıyorum .Acab Onun Normal Verbatim Farkı Varmıdırki
  • @ rnw@y1235

Sadece 'HDD' yapmak sakat. Teknoloji bu; buluttan nem kapalir aniden. Sonrası yas.
  • Bir husus dikkatimi çekti ..Sanki herkes dvd 'yi garanti gibi görüyor ..Biraz araştırdım hiçte öyle olmadığını öğrendim zaman içinde hatta kısa bir zamanda 3-5 sene gibi bozulduğunu öğrendim ..hdd garantimi o da değil ama 5 sene garanti veren markalar var ..

İnancım hdd ,,düzgün kullarısan ,kaliteyse ,bulunduğun yerde elektrik ikide bir gidip gelmiyorsa dvd den çok daha avantajlı ...
  • 120'ye yakın orjinal Dvd filmim var. Korsan izlemeyi sevmemde istememde. Saçma sapan çeviriler, altta üste garip garip yazılar, kırpılan özellikler....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lord Westside

1-Verbatim çok kaliteli bir markadır fakat maxell daha iyidir..DVD kalite ölçüm programları vardır belki bilirsin..maxell bu programlarda %97 lik oranlar vermektedir..verbatimde bu değerlere yakındır ama burun farkıylada olsa maxell daha iyidir...

Maxell kalite olarak kaçıncı sırada bilmem fakat Verbatim ve TDK'tan sonra gelir. Çok fazla sayıda Maxell yazdım ve 3~4 yıl sonra DVD'ler okunmaz oldu. Kalite testlerinde çok düşük puanlar aldı. Yazdığım TDK ve Verbatimlerin 90'dan aşağı puan aldığını görmedim.

Maxell tabiki Princo veya DMS kadar kötü değil ama yine de orta sınıf ürünler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ne bu yaa??

Bu iş için uygun kagıt semi-glossy kagıtlardır iyi bir yazıcıyla orjinal coverlardan bile kaliteli olur

Gold vatan gibi yerlerde vardır Hp every day photo gibi ürünler içinden semi-glossy olanını tercih edebilirsniz.

Semi-glossy kağıtları geçen ay 100lüğünü teknosa'dan 7,99'a aldım. Hala da aynı fiyat olabilir. Hemen yanındali NT'de iki kat fiyat vardı, ben de balıklama daldım tabi. Hala değişmedi ise güzel fiyat.

quote:

Yeri gelmişken DVD+R ve DVD-R arasındaki farkı anlatayım arkadaşlara..İkisi arasındaki tek fark birinin yazılımı içten dışa diğerinin ise dıştan içe yapmasıdır...yani anlıycağınız üzere teknik farklılık dışında herhangi bir kalite farklılığı yoktur...Zaten iki türünde fiyatları aynıdır..

DVD+R ve DVD-R her ikisi de içten dışa doğru yazılır. Harddiskler veriyi dıştan içeri doğru yazar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalpakci -- 13 Ağustos 2008; 11:32:12 >

• quote:

Orjinalden alıntı: kalpakci

Maxell kalite olarak kaçıncı sırada bilmem fakat Verbatim ve TDK'tan sonra gelir. Çok fazla sayıda Maxell yazdım ve 3~4 yıl sonra DVD'ler okunmaz oldu. Kalite testlerinde çok düşük puanlar aldı. Yazdığım TDK ve Verbatimlerin 90'dan aşağı puan aldığını görmedim.

Yanlışın var..Yıllardır arşivcilik yapıyorum...Kullanmadığım ve test etmediğim marka yok diyebilirim.

Maxell performans testlerinde herzaman % 95-98 arası değerler vermektedir..Aşağısına düştüğünü görmedim...Maxell e Verbatimin ve TDK nın altında yer vermek hatta ve hatta "orta sınıf" demek kabul edilebilir değil tamamen ütopya...TDK çok iyi markadır ama maxell den iyid değildir aynı kalitededir denebilir..verbatim ise bunlardan sonra gelir...bence bildiklerini değiştirmenin zamanı geldi senin...yanlış anlama yanlış biliorsun değiştirmek istedim sadece...maxell kalite olarak en iyi markadır diyebilirim...

quote:

DVD+R ve DVD-R her ikisi de içten dışa doğru yazılır. Harddiskler veriyi dıştan içeri doğru yazar.

bu konudada yanlış bilgiye sahipsin...+ lar dıştan içe - ler ise içten dışa doğru yazarlar...ama rom bunu okurken herdaim içten dışa doğru okur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barbar -- 13 Ağustos 2008; 14:52:30 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Pir

120'ye yakın orjinal Dvd filmim var. Korsan izlemeyi sevmemde istememde. Saçma sapan çeviriler, altta üste garip garip yazılar, kırpılan özellikler....

Bu konuda sana katılmıyorum...Öyle ripler öyle sunumlar varki orjinalden bile daha kaliteli daha göze hitap eden...önemli olan bu bahsettiklerimi arşivine katman..yani seçici olmak önemli...

kendimden örnek olarak;

iron man, forbidden kingdom filmlerine çok istememe rağmen zaman problemi yüzünden gidemedim...şuan bu iki filmin birsürü sunumu var mesela ama hiçbirini indiripte izlemedim...çoğu zaten sinema çekimi..genellikle dvdripini beklerim çıkmasını...hatta bazen iyice abartırım unseen, prodji v.s. gibi kaliteli grupların sunumlarını beklerim...arşivciliğin temeli seçici olmaktır bence...

• quote:

quote:

Yanlışın var..Yıllardır arşivcilik yapıyorum...Kullanmadığım ve test etmediğim marka yok diyebilirim.

Maxell performans testlerinde herzaman % 95-98 arası değerler vermektedir..Aşağısına düştüğünü görmedim...Maxell e Verbatimin ve TDK nın altında yer vermek hatta ve hatta "orta sınıf" demek kabul edilebilir değil tamamen ütopya...TDK çok iyi markadır ama maxell den iyid değildir aynı kalitededir denebilir..verbatim ise bunlardan sonra gelir...bence bildiklerini değiştirmenin zamanı geldi senin...yanlış anlama yanlış biliorsun değiştirmek istedim sadece...maxell kalite olarak en iyi markadır diyebilirim...

quote:

bu konudada yanlış bilgiye sahipsin...+ lar dıştan içe - ler ise içten dışa doğru yazarlar...ama rom bunu okurken herdaim içten dışa doğru okur...

1-) DVD-R yazarken bilgisayara reset atabilir misin? Ardından DVD'nin yazılmış alanına bir bak içten mi dıştan mı başlamış yazmaya? Nero ile anlık gerçek yazma hızını açmayı biliyor musunuz? Bu hızı açıp DVD'leri 16X hızında yazmayı deneyin. Anlık hızın hem DVD+R hem de DVD-R için yavaş yavaş arttığını göreceksiniz. Neden sizce?

2-) Akşam arşivimdeki 3~4 tane maxell'in kalite testlerini koyacağım. Toshiba ve Asus DVD yazıcı ile 4x'de yazdırılmış.

Bir de yine 4x ile yazılmış TDK, verbatim koyacağım. Kalite testlerine bakıp kendiniz karar verirsiniz.

Eğer paylaşacağım testlere itiraz etmek isterseniz, siz de 1 Maxell, 1 TDK, 1 Verbatim DVD kalite sonuçu paylaşırsınız burda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalpakci -- 13 Ağustos 2008; 15:05:03 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Behken

Bir husus dikkatimi çekti ..Sanki herkes dvd 'yi garanti gibi görüyor ..Biraz araştırdım hiçte öyle olmadığını öğrendim zaman içinde hatta kısa bir zamanda 3-5 sene gibi bozulduğunu öğrendim ..hdd garantimi o da değil ama 5 sene garanti veren markalar var ..

İnancım hdd ,,düzgün kullarısan ,kaliteyse ,bulunduğun yerde elektrik ikide bir gidip gelmiyorsa dvd den çok daha avantajlı ...

sanada katılmıyorum (bugünde kimseye katılmıycağım tuttu benim..ana muhalefet partisi gibiyim..birazdan dayak yicem herkesten)

Kaliteli marka kullanırsan
    DVD lerine gerekli özeni gösterirsen
    Muhafaza ederken garanti yöntemleri kullanırsan
    DVD yazma sürecinde işletim sisteminin, writerının, dvd yazma programının sağlıklı ve kaliteli olmasına dikkat edersen

uzun yıllar sorunsuz kullanırsın DVD lerini...1995 ten kalan cd lerim hala çalışır durumda duruyor(oyun, müzik v.s.)

• quote:

DVD-R yazarken bilgisayara reset atabilir misin? Ardından DVD'nin yazılmış alanına bir bak içte mi dışta mı?

Akşam arşivimdeki 3~4 tane maxell'in kalite testlerini koyacağım. Toshiba ve Asus DVD yazıcı ile 4x'de yazdırılmış.

Bir de yine 4x ile yazılmış TDK, verbatim koyacağım. Kalite testlerine bakıp kendiniz karar verirsiniz.

Eğer paylaşacağım testlere itiraz etmek isterseniz, siz de 1 Maxell, 1 TDK, 1 Verbatim DVD kalite sonuçu paylaşırsınız burda.

Arkadaşım benle bu konuda zıtlaşacağına google dan ulaşabilirsin gerekli bilgilere...ya yukarıda dediğim gibidir yada tam tersidir ama sonuçta biri içerden dışarı biri dışardan içeri yazar...

sen koy bende koyarım istemediğin kadar performans testi yaptım bugüne kadar...tahmini olarakta 20.000 e yakın cd ve dvd yazdım hemde bilmediğin markalarda bile...ben maxellin Türkiye distiribütörü de değilim onu övüp diğerlerini küçümseyeyim...Profesyonel arşivciyim yıllardır ve maxell kullanıyorum ki bir sebebi var...gidip 50 lik pakette 10 ytl daha ucuz olan verbatim alıp kullanırdım..yada gider aynı fiyata TDK, Sony alırdım..maxell kullanıyorumki bir sebebi var...

• quote:

Orjinalden alıntı: Behken

Bir husus dikkatimi çekti ..Sanki herkes dvd 'yi garanti gibi görüyor ..Biraz araştırdım hiçte öyle olmadığını öğrendim zaman içinde hatta kısa bir zamanda 3-5 sene gibi bozulduğunu öğrendim ..hdd garantimi o da değil ama 5 sene garanti veren markalar var ..

Hdd'ye verilen 5 yıl garanti değişim veya tamir garantisi. Hdd bu süre içinde bozulduğunda içindeki paha biçilmez fotoğraf veya filmler 'e garanti verilmiyor ne yazık ki.

Kalitesiz DVD alırsanız 3 ay sonra bile bozulur. Üst kalite DVD'ler 100 yıla kadar bozulmadan veri saklayabiliyor.

500GB ----------------------> 100 YTL
    300DVD-----(~1.3TB)-----> 100 YTL

• quote:

1-) DVD-R yazarken bilgisayara reset atabilir misin? Ardından DVD'nin yazılmış alanına bir bak içten mi dıştan mı başlamış yazmaya? Nero ile anlık gerçek yazma hızını açmayı biliyor musunuz? Bu hızı açıp DVD'leri 16X hızında yazmayı deneyin. Anlık hızın hem DVD+R hem de DVD-R için yavaş yavaş arttığını göreceksiniz. Neden sizce?

quote:

Arkadaşım benle bu konuda zıtlaşacağına google dan ulaşabilirsin gerekli bilgilere...ya yukarıda dediğim gibidir yada tam tersidir ama sonuçta biri içerden dışarı biri dışardan içeri yazar...

Yazdıklarımı okuyup denerseniz göreceksiniz. Yazdırma işlemini yarıda kesin bakalım içten mi başlamış dıştan mı?

DVD'nin dıştan içe yazıldığını iddia ediyorsanız zaten DVD kaliteleri konusunda bilgili olduğunuzdan şüphe duyarım.

• Dostum verdiğin bilgiler için çok sağol...

En yakın zamanda buraya , Amcamın DVD Film koleksiyonunun fotoğraflarını koyacağım.

2000'e yakın DVD kutusunda ve orjinal kapağında Film...Rafları görünce insan şoka giriyor
  • Konu geri geldi..İlgilenen admin arkadaşa teşekkür ederim...
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.