Şimdi Ara

Arrival (2016) | Denis Villeneuve

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
232
Cevap
3
Favori
9.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Enemy ve Prisoners filmleriyle Hollywood film endüstrisindeki başarısını kanıtlayan Denis Villeneuve, benzersiz tarzından da vazgeçmiyor. Yönetmen uyuşturucu merkezli suç-dram filmi Sicario için hazırlıklara başlamak üzereyken Deadline, yeni bir haberi paylaştı.

Bu yılın popüler filmleri American Hustle ve Her’ün başarılı oyuncusu Amy Adams yönetmenin bilim-kurgu gerilim türünde çekeceği Story of Your Life için görüşmelere başladı. Film Ted Chiang’ın kısa öyküsünden uyarlanacak. Hikaye kelimelerin gücünden besleniyor. Amerikan hükümeti tarafından kiralanan bir dilbilimcinin dünyaya düşen uzaylıların dillerini çözmesi anlatılıyor. Enterasan hikayesiyle şimdiden merak uyandıran filmin 2015 sonunda vizyona girmesi bekleniyor.

Kaynak: FilmLoverss
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 12 ayrı bölgeye inen olağandışı cisimlerin insanı meraka itmesiyle başlıyor aslında. Bu devasa maddelerin içinde nasıl bir yol olduğu, neyle karşılaşacağı başlı başına merak konusu oluyor. Baş karakter Louise ile birlikte aslında seyirci de, olayın merkezine yeni atılmış bir çaylak hissini yaşayabiliyor. İlk adımdan itibaren verilen kara ve yer yer kaotik atmosfer, müzikleriyle birlikte insanı kolaylıkla içine alan bir niteliğe sahip. Klasik bilimkurgu penceresinden sıyrılıp, bambaşka bir perspektiften olaylara yaklaşılıyor. Cgi fetişizmine maruz kalmamış olması belli bir yoğunluk katmış filme. Amerikan klişelerinden uzak, sade anlatımıyla tempolu bir süreç izlememesine rağmen film bittiğinde insanı doyuran bir özelliği de mevcut. 'Uzaylı' konusunu içine aldıktan sonra klasik bir yoldan gidip istila, kakafoni, topyekün savaş gibi sıradan öğelere başvurmayıp; dil biliminin öneminin vurgulanıyor olması çıtayı yükseğe çıkarıyor. Flashforwad özelliğinin kullanılıyor olması da seyirciye lezzetli anlar sunuyor. Herkesin işleyebileceği sıradan bir 'uzaylı' konusuna bu denli bakış atabildiği için de, kesinlikle başarılı olmuş diyebiliriz. Sonuçta her zaman böyle farklılık yaratan sci-fi örnekleri göremiyoruz.

Yapım ekibi yüzlerce farklı opera logosu gramı içeren bir "logogram incili" oluşturmayı başarıp; bunları filmin içinde kullanıyorlar. Konusunda ilham alınan kitabın yazarı Ted Chiang, filmin onayı için imzayı kendisi atmış.

Filmin başında sürekli kızıyla birlikte olan sekanslarla filme girildiğinden, dolayısıyla şaşkınlık ortaya çıkarıyor. Bunları yaşamış bir anne nasıl bu kadar çabuk olayları atlatıp uzaylıların merkezine gidebiliyor sorusunu soruyoruz. Sağlık muayenesindeki 'hamilelik' vurgusuyla beraber güzel bir uyanış ortaya çıkıyor aslında. Heptabod dilinin öğrenildiği her adımla beraber Louise karakterinin öngörülerinin artıyor olup, belli halisünasyonlar dahilinde olayların yoğunluğunu hissetmesi sıradışı bir özellik katıyor. Felsefik temasının üzerine basa basa vurgulanıyor olması insana çokça sou sorduruyor. Örneğin geleceği bilseydik bunu değiştirmeye çalışır mıydık? Hele ki önümüzde kötü şeyler olacağını bile bile. Uzaylı konusunun içinde insana bu sorguları yöneltiyor oluşu bile filmi başka bir yere taşıyor.

Bunun yanında ekip içi gereksiz tartışmalardan, Amerikan propagandasından uzak tutulup; diğer ülkelerle olan temaslara bolca değinildiği için gereksiz ayrıntılara boğulma gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Amy Adams'ın fındık burnuna uzaylıların bile karşı koyamadığı, kurgusu son derece güzel bir film. Felsefesi ve vermeyi amaçladığı mesajlarıyla beraber farklılık yaratıp izlenmesi gereken filmler klasmanına atıyor kendini.
  • Incendies gibi bir şaheseri ortaya çıkaran yönetmen, ancak bu kadar geriye gidebilir. Zaten Hollywood bir yönetmeni gözüne kestirmesin, hadım edip bırakıyor. Gerçi Prisoners vasatın üstünde bir polisiye gerilimdi ama bu filmden pek umudum yok. Incendies çizgisinden kaymasaydı keşke yönetmen. Cidden son yılların en çarpıcı filmlerindendir.
  • Jeremy Renner kadroya katıldı.

@Andrei Rublev Hocam Prisoners Hollywood'un çok üstünde bir polisiyeydi bence, düşünmeye sevk eden, orijinal senaryosu ve karamsar atmosferi olan bir filmdi, tüm oyunculuklar üst düzeydi. Incendies gibi tamamiyle "sanatsal" sayılabilecek bir film değil(ki Nickinizden Tarkovsky hayranı olduğunuzu anlıyorum ve normal karşılıyorum beğenmemenizi)

Bu film Michael Bay filmleri gibi olmaz bence, en azından Contact tarzı bir film olur diye umuyorum inşallahta öyle olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professional Geek -- 21 Mart 2015; 10:45:49 >
  • Kadroya Forest Whitaker katıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professional Geek -- 5 Nisan 2015; 17:02:33 >
  •  Arrival (2016) | Denis Villeneuve

Kesin olmamakla beraber bugün fragman gelebilir.

• Filmin ismi Arrival olmuş.

• Tam fragman 16 ağustos'ta geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caped Vigilante -- 9 Ağustos 2016; 19:14:18 >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sen Aydınlatırsın Geceyi -- 16 Ağustos 2016; 19:30:36 >

• Konusu bir yana başrol oyuncusunun kadın olmasıyla bile contact a benziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redunay -- 22 Ağustos 2016; 1:31:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel gözüküyor, izlenir.
  • Beklentim düşük.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • başroldeki kadını bir ben itici buluyorum herhalde. millet bayılıyor bu kadına ama ben nedense bunu görünce filme konsantre olamıyorum.
    film den zaten bir beklentim yok. fragmanı izleyince direk aklıma Dünyanın durduğu gün, filmi geldi.
  • Uzay gemisi tasarlanırken kahve çekirdeğinden esinlenilmiş galiba. Afişlerde manzara değişiyor ancak kahve çekirdeği değişmiyor.

• Adını duyunca 96 yapımı olan geldi aklıma direkt olarak. Dedim "yine bir remake geliyor". Şu sıralar moda malum
  • Filmekimi'inin programında varmış.
  • Filmin incelemeleri iyi gelmiş.

IMDB : 8.7

RT : 100
  • quote:

Orijinalden alıntı: mgsfanboy

Filmin incelemeleri iyi gelmiş.

IMDB : 8.7

RT : 100

Ohh iyi iyi. Adam gibi bilim kurgu izleyemedik bu sene.

• Amy Adams'ı oynatmasalardı ne güzel olurdu,kıl oluyorum şu kadına .

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.