Şimdi Ara

Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!) (45. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.017
Cevap
86
Favori
56.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

sizden bi program ricam var.

PCM1602K-NS tarzı bir lcd olacak
    arduino nano olabilir ( küçük olması adına)

analog bir giriş değerini lcd ve butonlarla setlediğim değerle karşılaştırıp bir röle aç kapa yaptıracağım.

örn: lcd üzerinde 0-100 arası değer olacak aşağı yukarı butonlarla bu değeri mesela 56 da bırakacam
    bu değer aslında analog değer olarak 289 gibi bir değere eşdeğer olacak program içinde.

analog giriştende 289 dan büyük değer gelirse röle çekecek.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  • bende bi soru sorayım seriport kullanarak pcden arduinoya ordan da eeproma ,24c64 vb, veri göndermeyi nasıl yaparız?bi örnek var mı elinizde.
  • erendiz kullanıcısına yanıt
    timelapse için sıradan arabalar ile adım adım gitmek ne kadar güzel sonuç verir önce dikkat et.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

bende bi soru sorayım seriport kullanarak pcden arduinoya ordan da eeproma ,24c64 vb, veri göndermeyi nasıl yaparız?bi örnek var mı elinizde.
    Örneğe gerek yokki. Seriport oku, i2c ile eeproma yaz. Eeprom'um hazır kütüphanesi de varmış oh mis.
  • elektro_gadget_ E kullanıcısına yanıt
    Ornegin is8m numara gibi bilgileri seriporttan nasil g9mderecegim.hangi degosken tipinde?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ONY86

Ornegin is8m numara gibi bilgileri seriporttan nasil g9mderecegim.hangi degosken tipinde?
    Değişken tipi önemli değil. Hepsi binary olarak gelecek sonuçta. Yanlız stringleri arduino içinde kullanacaksan düz ascii formatında olması ve türkçe karakter olmaması lazım. UTF-8 gibi formatlar işi zorlaştırır.

Diyelim ki "Istanbul" kelimesini seri port ile arduinoya gönderdin. Önce 8 byte karakter gider, en sonda da sonlandırıcı (null) karakter gitmesi gerekir. Eğer otomatik olarak null gönderilmezse manuel olarak yazılmalı. Bu 8 byte'ı ve sonuna da null, yani binary 0 verisini eeproma yazdığın zaman string tamamlanmış olur.

Numaralar ya da sayılar için 2 alternatif var. Sayıyı stringe çevirip aynı yukarıdaki gibi sonuna null ekleyerek yazabilirsin. Bunun dezavantajı daha fazla yer kaplaması olur ama daha basit olur. Ya da direkt binary şeklinde yazabilirsin. Binary olarak yazarken 1 byte'tan fazla yer kaplayan sayılarda byte'ları tek tek yazacaksın. Burada takılırsan anlatırım.

• elektro_gadget_ E kullanıcısına yanıt
    bir lcd yada tüplü tv edinip denemem gerekli
  • TKAY kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar yok mu yardımcı ?
  • şöyle yazılım mimarisi mantığını anlatan bi kitap var mı hem c# hem arduino için?benim yazdığım yazılımlar hep düz mantık :)
  • arkadaşlar merhaba ben arduinoya bağlı Hc-Sr04 ultrasonik mesafe sensöründen gelen veriyi kullanarak motor hareket ettirmek istiyorum
    örnek vermek gerekirse sensörden okunan değer 3cm uzaklıktaysa birşey yapmasın , eğer mesafe 4 cm ve üstü olursa saat yönüne motor hareket etsin , 3 cm altı olursa motor saat yönünün tersine hareket etsin istiyorum

bu basit mantığı kullanmak istiyorum ancak gerekli kodu oluşturamadım nasıl yapabilirim _?
  • sheras S kullanıcısına yanıt
    Arduino ile çok bir tecrübem yok ancak C üzerinden bir tavsiye verebilirim.

if(sensördeki_uzaklık >= 4)
    {
    çevir.saatyönüne
    }

else

{
    çevir.saatyönütersi
    }

Gwrçi loop fonk. içine atacaksın fakat yinede do while kurup içine de atabilirsin eğer veriyi belli bir süre zarfında okuman gerekiyorsa.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sheras

arkadaşlar merhaba ben arduinoya bağlı Hc-Sr04 ultrasonik mesafe sensöründen gelen veriyi kullanarak motor hareket ettirmek istiyorum
    örnek vermek gerekirse sensörden okunan değer 3cm uzaklıktaysa birşey yapmasın , eğer mesafe 4 cm ve üstü olursa saat yönüne motor hareket etsin , 3 cm altı olursa motor saat yönünün tersine hareket etsin istiyorum

bu basit mantığı kullanmak istiyorum ancak gerekli kodu oluşturamadım nasıl yapabilirim _?
    Dostum burada nasıl kullanıldığı ile ilegili kodlama yapılmış. İstersen kodlar üzerinde düzenleme yapılabilir fikir verebilir.http://hayaletveyap.com/arduino-ile-ultrasonik-mesafe-sensoru-hc-sr04-kullanimi/

• arkadaşlar selam.

arduino ile gsm shild kullanmak istiyorum ancak bazı sorunlarla karşılaşıyorum.

şimdi arduino ile gsm shildi bağlıyorum örnek kod olan led blink kodunu da yüklüyorum ve ledac mesajı gönderiyorum bu mesaj anında iletilmiyor belki 5 dakika sonra iletiliyor ve led yanıyor. sonra ledkapat mesajı gönderiyorum bu sefer hiç iletilmiyor mesaj.

sizce sorunum nerede

yardımlarınız için şimdided teşekkürler
  • gipsy_danger G kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 2 Ağustos 2020; 15:1:18 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ayrıldı01

gecikme şebekeden olmuyordur diye tahmin ediyorum çünkü sim kartı çıkarıp telefona taktığımızda mesajlar ardı arkasına geliyor.
    anten kullanıyoruz gayet büyük bir anten mevcut antenle ilgili olduğunu da sanmıyoruz.
  • Merhaba arkadaşlar. Ben ağırlığı 0-100kg arası olan bir kutunun ağırlığını periyodik olarak (yarım saatte bir) ölçüp eğer ağırlıkta bir azalma olmuşsa sonucu bluethooth ile gönderecek bir sistem yapmak istiyorum ama ağılığı periyodik olarak nasıl ölçebilirim bilmiyorum nasıl bir kodlama önerirsiniz birde hangi sensörü kullanabilirim bu iş için
  • Ben ogretmenim ogrencilerim arduino ile ugrassin diye bir finansman bulup arduino projeleri yazdim. Bu projeler desteklendi ve arduino lari aldim. İşin kötü tarafi herseyi yapabilecegime inaniyorum ama zamanim cok az kaldi. (1ay)

Kodlamayi bilmeden ciktigim bu yolda röle devresini android uygulamasi vasitasiyla ses ile kontrol etmek istiyorum ancak basarili olamiyorum.

Yardimci olabilecek ustadlar varsa birsekilde kodlarimi kontrol etme şansı varsa haber bekliyorum. Sadece bu proje kaldi. Ancak işe baslayalida daha 1 ay olduğu için sorunu çözemiyorum. Diger projeleri internetten kopyala yapıştır ile bir sekilde yaptik.

Ee sonra ne olacak diyen cikabilir. Projeleri sunmak kolay. Basarirsak arduino lar bize kalacak ogrencilerimle az yada cok bu kodlama yoluna çıkmış olacagiz. Yardiminiza ihtiyacim var

• İlk etapta arduinoyu devre dışı bırakarak sadece android tarafına yoğunlaşın. Ses tanıma istediğiniz gibi çalışıyorsa gerisi kolay.

• quote:

Orijinalden alıntı: EmuDev

İlk etapta arduinoyu devre dışı bırakarak sadece android tarafına yoğunlaşın. Ses tanıma istediğiniz gibi çalışıyorsa gerisi kolay.
    Bugün nasil oldu bilmiyorum ama basardim. Oncedende denedigim kod du halbuki

• arkadaşlar her gün arduino programımda dün durduk yerde hata verdi. şöyle diyor... ''taslak yüklenirken hata oluştu''... devreler çalışmıyor. program çalışmıyor. ne yapmam lazım
  • 
Sayfa: önceki 4344454647
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.