Şimdi Ara

Arctic cooler 33 işlemci soğutucu bloğu üzerine Noctua NF-F12 uyumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese iyi pazarlar. Arctic cooler 33 işlemci soğutucu kullanıyorum.https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-34.html ilgili linktekiyle fan rengi hariç aynı. Benim merak ettiğim Noctua NF-F12 marka fan alıp bunu soğutucu bloğunaa tutturabilir miyim? Yani soğutucuyla birlikte gelen fanı çıkartıp direk bu fanı takabilir miyim bloğa? Teorikte iki fan da boyut vs olarak bire bir aynı standarttalar 120 olmaları gereği. Ama pratikte bir sorun yaşar mıyım bloğun üzerindeki fanı tutan metal tel noctua fanı stok fanı tutup kavradığı gibi kavrayıp tutabilir mi? Teşekkürler, selamlar...

• Fanı tutan metal tel vida deliklerine girdiği için kavrama konusunda bir sorun olacağını sanmıyorum. Büyük ihtimalle uyacaktır.
  • Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Noctua fan biraz daha ağır duruyor fotoğraflardan baktığımda arctice kıyasla. Bu bir sıkıntı yaratmaz değil mi?
  • Neden boyle bisey yapiyorsunuz fan mi bozuldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sabitleme telleriyle takacaksan %99 uyacak..ağırlığı dert etme..

noctua olunca fizik yasaları değişmiyor..
  • Aslinda her şey 3700x almamla başladı. Kasada önde iki adet ve arkada egzoz olarak bir adet fan vardı ama yüksek prm de çok ses yapıyorlardı. I5 6500 eski işlemcim ile sorun değildi 600-700 rpm arası iş görüyordu fanlar. Ama bu devir aralıkları 3700x için yeterli sirkülasyon sağlamıyor. O yüzden arkaya bir adet silent wings 3 aldım öne de 2 adet aldım. Madem öyle blok için de dana gürültüsüz bir fana geçeyim dedim çünkü bu işlemci ısınıyor, yüksek rmpde de arctic ses yapıyor onun için de fan arayışına girdim. Gördüğüm kadarı ile Be quiet fanları diğer fanlar gibi kare ve ya köşeli bir yapıya sahip değiller yoksa bir tane de blok için alacaktım. Araştırmalarıma göre noctuaya karar kıldım görünüm ve boyut olarak bire bir gözüküyor stok arctic fan ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 12 Ocak 2020; 15:29:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

sabitleme telleriyle takacaksan %99 uyacak..ağırlığı dert etme..

noctua olunca fizik yasaları değişmiyor..
    Evet telleri kullanacağım hocam ancak noctua ve arctic markaların blok üzerinde kullandığı tellerin tutturulma ve bağlanma yerleri farklı blok üstünde ve fanda o yüzden acaba noctua kendi sistemine göre dizayn edilmişse arctice olur mu diye merak ettim. Cevabınız için teşekkür ederim hocam iyi günler dilerim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 12 Ocak 2020; 15:40:17 >
  • afkazankayaa kullanıcısına yanıt
    bende 3700x ve arctic freezer 33 kullanıyorum. özel fan eğrisi kullanıyorum. boşta fan bir dönüyor bir dönmüyor. yükte 1200 rpmlere kadar çıkıyor. cpu boşta 45-50 c yükte en fazla 75 c. kasada extra fanlar mevcut ama onları çalıştırmasamda (ki boşta hiç çalışmıyorlar). işlemcinin çalışma tasarım max sıcaklığı 95c. 20 derece payım var en kötü ihtimalle. sistemde boşta sıfır ses. freezer 33 ün orjinal fanı epey sessizdir ancak max rpm'i çok yüksek değil. birde kutudan çıkan lastikler vardı. yapıştırmalı kare şeklinde ince ve yuvarlak şeklinde kalınca. ben o lastiklerin kalın olanı fan ile fan demiri arasına yapıştırdım. yani fan titreşiminin sisteme yansımaması için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

bende 3700x ve arctic freezer 33 kullanıyorum. özel fan eğrisi kullanıyorum. boşta fan bir dönüyor bir dönmüyor. yükte 1200 rpmlere kadar çıkıyor. cpu boşta 45-50 c yükte en fazla 75 c. kasada extra fanlar mevcut ama onları çalıştırmasamda (ki boşta hiç çalışmıyorlar). işlemcinin çalışma tasarım max sıcaklığı 95c. 20 derece payım var en kötü ihtimalle. sistemde boşta sıfır ses. freezer 33 ün orjinal fanı epey sessizdir ancak max rpm'i çok yüksek değil. birde kutudan çıkan lastikler vardı. yapıştırmalı kare şeklinde ince ve yuvarlak şeklinde kalınca. ben o lastiklerin kalın olanı fan ile fan demiri arasına yapıştırdım. yani fan titreşiminin sisteme yansımaması için.
    Hocam merhaba, her sorunuma hızır gibi yetişiyorsunuz teşekkür ederim. i5 6500 kullanırken işlemci 60 dereceye çıkmadığı için fan sürekli pasif konumdaydı. Fan dönmedi bir yılda bir kez. Ama 3700x sıcak çalışıyor. Fan oldukça sessiz aslında kasadan söktüğüm fanlardan daha da sessiz. Muhtemelen bloğa iki fan kullanacağım. Biri öne biri arkaya olacak şekilde. Almışken noctua alayım dedim çünkü be Quiet fanların tasarımı standart fanlar gibi değil raylı bir fiziğe sahip değiller o yüzden en iyi seçeneğim Noctua. Eğer olmaz ise hiç bulaşmayım diyordun. Bir de o lastikleri laptopumun altına kullanmıştım kauçukları söküldüğü için. Fan eğrimi de ayarladım bu arada bir sussun bir çalışsın yapmasın stok gibi diye sabit 800-900 arası bir rpme ayarladım. 75 dereceye kadar sabit. Idle durumundayken 35-38 derece. Tarayıcı vsde 40-45 oluyor. Fanı değişme sebebim tamamen lüks :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 12 Ocak 2020; 16:4:4 >

Birşey değil.
  • quote:

Birşey değil.
    Sizin fikrinizce fan uyum sağlar mı peki?
    büyük ihtimalle uyar.
  • quote:

büyük ihtimalle uyar.
    Teşekkür ederim hocam.
    birşey değil.
    Bu sogutucuyu bende 100 liraya almanyadan aldim indirim vardi 33 esports one modeli r5 1600 e takicam yorumlari cok iyiydi

Normalde 34 esports duo kullaniyorum bi sistemde 3700x var ses duymamistim pek 33 one modeli sizce r1600 de ses yapar mi? Stok sogutucudan iyidir hemde 100 lira diye aldim gectim ama 😂 sirf sessiz calissin diye

• FSP Windale 4 ile Bequiet Silent Wings 3 BL070 kodlu fan kullanıyorum. Sorunsuz montaj oldu. 2200rpm bir fan ama 1600rpm i geçmedi daha. R5 3600ü güzel soğutuyor. Bequiet alsanız da sorun olmaz o soğutucu blokuna takabilirsiniz. Ben aynı fandan bir tane daha alıp sogutucu bloğun üst tarafına takacağım. İşlemcim şu an prime95 testinde 74ü geçmiyor. 2 fanla 5 6 derece daha düşer diye umuyorum. Hem daha serin olunca fanlar da 1500rpm falan çalışır.
    Arctic cooler 33 işlemci soğutucu bloğu üzerine Noctua NF-F12 uyumu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 12 Ocak 2020; 21:17:20 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: münşi

FSP Windale 4 ile Bequiet Silent Wings 3 BL070 kodlu fan kullanıyorum. Sorunsuz montaj oldu. 2200rpm bir fan ama 1600rpm i geçmedi daha. R5 3600ü güzel soğutuyor. Bequiet alsanız da sorun olmaz o soğutucu blokuna takabilirsiniz. Ben aynı fandan bir tane daha alıp sogutucu bloğun üst tarafına takacağım. İşlemcim şu an prime95 testinde 74ü geçmiyor. 2 fanla 5 6 derece daha düşer diye umuyorum. Hem daha serin olunca fanlar da 1500rpm falan çalışır.
    Merhaba sizin blok çok güzel bu durumlar için kauçuklar için yer bırakılmış. Bendekinde tel girişi var sadece üstte ama ben de bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Şimdilik noctua siparişi vermeyeceğim silent wing 3 gelsin bir bakayım oluyor mu diye olursa bir tane daha sipariş veririm değilse bakacağım artık duruma göre hocam sağolun cevabınız için mantıklı geldi bana da biraz bekleyeyim siparişlerim gelsin o zaman.

Edit: Bu arada benim aldıklarım 66 ve 67 olan modeller. Benim önceliğim sessizlik olduğu için öyle karar verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 12 Ocak 2020; 21:51:18 >

Benim tek sıkıntı soğutucu İnteldeki gibi egzos fana değil de yukarı bakması oldu. Yani aslında sıkıntı da denmez ama o şekilde alışmıştım İntelde. Ön fanlardan gelen serin havayı alıp sıcak havayı egzos fana üfler ya. Bu alttan üste üflüyor şimdi. Yalnız hiç aklıma gelmeyecek bir faydası oldu. Ekran kartım İntel sistemde 61 dereceyi görüyordu. Şimdi en ağır oyunda bile 57yi geçmedi. Çünkü işlemci soğutucu ekran kartının etrafında biriken sıcak havayı alttan alip yukarı üfleyerek daha serin bir ekran kartına olanak sağladı. Düşünsene 60dereceyi görmüyorsun hiç. Bu soğutucuya aynı BL070 fandan bir tane daha takacağım. Işlemci de 70i görmesin. Millet varsın ryzen 3000 serisi stok voltaj ile ısınıyor zannetsin 😊
    Edit: senin silent wings 3 ler BL070 mi. 3 4 tane almışsın sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 12 Ocak 2020; 21:39:46 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: i Am Not Dead

Bu sogutucuyu bende 100 liraya almanyadan aldim indirim vardi 33 esports one modeli r5 1600 e takicam yorumlari cok iyiydi

Normalde 34 esports duo kullaniyorum bi sistemde 3700x var ses duymamistim pek 33 one modeli sizce r1600 de ses yapar mi? Stok sogutucudan iyidir hemde 100 lira diye aldim gectim ama 😂 sirf sessiz calissin diye
    Hocam ben i5 6500'de kullandım. Fan sadece power tuşuna bastıktan windows açılana kadar çalışırdı. 60 dereceye kadar pasif zaten bir kere çalıştığına şahit olmadım. Ama bu 3700x'te chrom bile 60 dereceye çıkarttığı için kendim ayarladım şimdi 75 dereceye kadar 1000 rpm takriben %30 ile çalışıyor. 1600 bence 60 dereceye kolay çıkmaz stress testleri haricinde benim fikrimce kullanabilirsiniz sessiz sedasız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: münşi

Benim tek sıkıntı soğutucu İnteldeki gibi egzos fana değil de yukarı bakması oldu. Yani aslında sıkıntı da denmez ama o şekilde alışmıştım İntelde. Ön fanlardan gelen serin havayı alıp sıcak havayı egzos fana üfler ya. Bu alttan üste üflüyor şimdi. Yalnız hiç aklıma gelmeyecek bir faydası oldu. Ekran kartım İntel sistemde 61 dereceyi görüyordu. Şimdi en ağır oyunda bile 57yi geçmedi. Çünkü işlemci soğutucu ekran kartının etrafında biriken sıcak havayı alttan alip yukarı üfleyerek daha serin bir ekran kartına olanak sağladı. Düşünsene 60dereceyi görmüyorsun hiç. Bu soğutucuya aynı BL070 fandan bir tane daha takacağım. Işlemci de 70i görmesin. Millet varsın ryzen 3000 serisi stok voltaj ile ısınıyor zannetsin 😊
    Edit: senin silent wings 3 ler BL070 mi. 3 4 tane almışsın sanırım.
    Hocam benim araştırdığım kadarıyla push-pull mantığı maks 2-3 derece farkettiriyor. Tecrübe etmiş yabancı kullanıcılar önermemiş. Benim size tavsiyem kasanın eğer çatısında fan yeri varsa oraya egzoz olarak takmanız daha iyi olur. Gerçi sizin istediğinizle benim tavsiye ettğim fan konumları arasında 5 cm falan olacak ama en azından daha iyi dışarı atabilir ısınan havayı.

Edit: İki adet 140 mm 67 olanından aldım ön tarafa. Bir adet de 120 mm 66 olanından tüm modelleri sessiz olanlardan tercih ettim. Sizdekilerin rpmleri daha yüksek devirlere çıkabliyor o da ses demek o yüzden 1000 rpm bile yeterli benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 12 Ocak 2020; 21:44:51 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.