Şimdi Ara

Arapca Ezan in yeniden okunusu (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
1
Favori
2.751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Zaten benim tanidigim bircok ateist bu dini tam anlamiyla anladiktan sonra bunun Allah kelami ve Allahin hukmu olamayacagina kanaat getirdiklerini soyluyorlar, bazi hususlari reddediyorlar kabul edemiyorlar. Turkiyedeki ateistler gokten inmedi azizim, onlarin bircoguda senin gibi muslumandi, sonradan ateist oldular. Bircoguda bilgili bundan emin olabilirsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist42

Zaten benim tanidigim bircok ateist bu dini tam anlamiyla anladiktan sonra bunun Allah kelami ve Allahin hukmu olamayacagina kanaat getirdiklerini soyluyorlar, bazi hususlari reddediyorlar kabul edemiyorlar. Turkiyedeki ateistler gokten inmedi azizim, onlarin bircoguda senin gibi muslumandi, sonradan ateist oldular. Bircoguda bilgili bundan emin olabilirsin.

Binlerce peygamber niye gönderildi, bütün insanlar ateist olsa, bu, dinin yanlışlığından mı diyeceğiz? O zaman bütün peygamberlerin getirdiği şeriat yanlıştı, yüzyıllar geçince bütün insanlar dinden çıktı ve yeni peygamberler gönderildi, yine yüzyıllar sonra yine insanlar dinden çıktı, yine peygamber gönderildi. Bu böyle devam etti gitti.

İnsanların tamamı ateist olsa, bu, dinden dolayı değil, insanlardan dolayıdır. Ama ateistlik geçici, inanç tapıcılığı kalıcıdır. Eğer ateistlik kalıcı olsaydı ve Allah peygamber göndermeden insanlar tanrı yaratmazlardı. Zeus, Poseidon, Raa, Lat, Uzza ya filana gerek kalmazdı.

Tanrıları ateistler oluşturur, inananlar sapıtıp ateistlerin kafalarında meydana getirdiği tanrılara inanmaya başlarlar! Oysa ateistler hiç bir zaman tanrı yaratma peşinde değillerdir!

Yani dünya kurulalı beri tüm ateistlerin babaları dedeleri müslümandı, hatta bazıları peygamber, nebi, veliydi. Hatta ilk insan olarak babamız dedemiz Adem, peygamberdi.

Allah ilk insanı yaratıp ondan iman etmesini istemedi, ilk insanı imanlı yarattı zaten. Ateist olmak için inançlı olmak lazım, inançsız insan ateist olamaz, inançlı derken ilahi dinlerden bahsediyorum, zira örneğin Budayı ilah edinen biri ateist olmaz!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 21 Ocak 2016; 19:31:33 >

• asau kullanıcısına yanıt
    Din yanlis diye bir tabir kullanmadim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist42

Zaten benim tanidigim bircok ateist bu dini tam anlamiyla anladiktan sonra bunun Allah kelami ve Allahin hukmu olamayacagina kanaat getirdiklerini soyluyorlar, bazi hususlari reddediyorlar kabul edemiyorlar. Turkiyedeki ateistler gokten inmedi azizim, onlarin bircoguda senin gibi muslumandi, sonradan ateist oldular. Bircoguda bilgili bundan emin olabilirsin.

quote:

bazi hususlari reddediyorlar kabul edemiyorlar.

Neyi kabul edememişler yav, kendilerine bir söylede neymiş kabullenemedikleri ? İsterlerse haşa Allah bundan sonra onlara danışsın nasıl istiyorlarsa Allah öyle emirler göndersin.

Siz dalga mı geçiyorsunuz be ? Yani size hoş görünsün diye Allah ona göre mi emir verecek ? İstediği emri verir, size mi danışacak ne emir vereceğini ? Laflarına dikkat etsinler.

İşte görüyorsunuz Allah ne kadar merhametli. Yarattığı bu kulları istediği hakareti ediyorlar kendisine. Hakaret ettikleri dil, gördükleri gözler hepsi Allah'a ait. Kalkmışlar Allah'a emirleri hakkında sorgulama yapıyorlar. Yine de bir müsaade veriyor, ölüm anına kadar. Bunları hemen helak etmiyor. Size kalsa en ufak hakarette karşınızdakini boğarsınız. Allah yine de ölüme kadar bunlara müsaade ediyor.

Belki de insanlara böyle ilginç gelecek emirler vermiştir ki hani yine de Allah'a inanıyorlar mı diye ? Bence burası çok önemli. Allah belki deniyordur. Hani her emrimde bana itaat edecek mi diye ? Belki diyorum çünkü bilemem böyle olduğunu. Böyle bir tahmin yürütüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Abdulkadir Geylani vefat etmiş ve bir ölüden medet umuluyor. Fatiha suresinde sadece Allah'tan yardım dileneceği söyleniyor. Kuran'da ''Allah dostu/velisi'' denilen kişilerin özellikleri belirtilmiştir:

''Sizin dostunuz, ancak Allah'tır, peygamberdir ve Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılıp zekâtı veren, iman edenlerdir.'' (Maide 55)

''Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin dostları ise tâğûttur; onları aydınlıktan alıp karanlıklara götürür. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada uzun süreli kalırlar.'' (Bakara 257)

'' Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir.'' (Ali İmran 68)

Allah dostu olmak için mümin olmanın yeterli olduğu görülüyor. O kişinin veya herhangi birinin Allah için ne kadar değerli olduğunu hiç birimiz bilemeyiz. Allah'ın onun duasını kabul edip etmeyeceğini de bilmemiz mümkün değil.

Abdulkadir Geylani yaşarken ondan kendisine dua etmesini isteyebilir ama ölü bir adamdan medet umduğunu ve her adını andığında onu kurtardığını iddia ediyor. ''Şeyh uçmaz, mürit uçurur'' diye boşuna dememişler. Bu adamın Kuran'dan bahsettiği nadiren görülmüştür.

''Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.'' (Fatiha 5)

Bu kişi din konusunda ciddiye alınacak birisi değildir.

quote:

Bu adamın Kuran'dan bahsettiği nadiren görülmüştür.

Bak sana tavsiyem bu adamı din düşmanı olan kişilerden aldığın bilgilerle ölçme. Bu adama çok iftira atıyorlar. Şu söylediğin şey bu adama çok büyük bir iftiradır. Sen üç beş videoyu tek izleyip bazı dinden çıkmış kişilerden yorum alarak adama çok kötü iftira atmışsın.

Birkaç video izleyerek bu adama bunları söyleme. Çünkü yaptığı bir programın tamamını izlersen bu söylediğine pişman olursun. Ben kendi kulaklarımla duyuyorum. Hatta şu an gelip burada cevap vermeden önce sohbet yapıyordu onu dinliyordum. Şu an devam ediyor sohbeti. Daha yeni gördüm adam bir şeyi anlatırken Kuran-ı Kerim'den ayetleri önce okuyor sonra Türkçe mealini millete söyleyerek bunu açıklıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Abdulkadir Geylani vefat etmiş ve bir ölüden medet umuluyor. Fatiha suresinde sadece Allah'tan yardım dileneceği söyleniyor. Kuran'da ''Allah dostu/velisi'' denilen kişilerin özellikleri belirtilmiştir:

''Sizin dostunuz, ancak Allah'tır, peygamberdir ve Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılıp zekâtı veren, iman edenlerdir.'' (Maide 55)

''Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin dostları ise tâğûttur; onları aydınlıktan alıp karanlıklara götürür. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada uzun süreli kalırlar.'' (Bakara 257)

'' Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir.'' (Ali İmran 68)

Allah dostu olmak için mümin olmanın yeterli olduğu görülüyor. O kişinin veya herhangi birinin Allah için ne kadar değerli olduğunu hiç birimiz bilemeyiz. Allah'ın onun duasını kabul edip etmeyeceğini de bilmemiz mümkün değil.

Abdulkadir Geylani yaşarken ondan kendisine dua etmesini isteyebilir ama ölü bir adamdan medet umduğunu ve her adını andığında onu kurtardığını iddia ediyor. ''Şeyh uçmaz, mürit uçurur'' diye boşuna dememişler. Bu adamın Kuran'dan bahsettiği nadiren görülmüştür.

''Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.'' (Fatiha 5)

Bu kişi din konusunda ciddiye alınacak birisi değildir.

Öncelikle ben kendimin bu tür şeylerde nasıl bir tavır aldığımı açıklayayım. Yanlış anlaşılma olmasın. Cübbeli Ahmet Hoca bunu söylüyor ama inan ben böyle yapmıyorum. Onların nasıl düşündüğünü bilemem. Ben ayrıca böyle cemaaatlere de uzak dururum. Mesela uzaktan yani tv'den arada bakarım ama çok fazla yaklaşmayı tercih etmem. Ben daha çok Allah'a ve Peygamberin'e (Aleyhi Salatu ve Selam) bağlı bir insanım, Elhamdulillah. Ben her duamda yardımımı ve yalvarışımı Allah'tan dilerim. Peygamberimiz'e de (Aleyhi Salatu ve Selam) çok değer veririm. Onun söylediklerini elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Umarım anlatabilmişimdir.

Cübbeliyi de arada dinlerim. Yani öyle yanlış şeylerini görmemişimdir. Bu olaya da ilmim tam olarak yeterli olmadığı için bir şey diyemiyorum. Dikkat edersen yukarıda yazdığım şeylerde zaten bir alimden bir şey beklemek dememişim. Onu aracı kılarak Allah'tan yardım dilemesi demişim. Yine de ilmim yeterli olmadığı için bu konu hakkında bir şey demiyeceğim. Yani iftira atmaktan da uzak durmak istiyorum, böyle kişilere. Size tavsiyemde böyle kişilere karşı hemen önyargıda bulunmamak. Yani bu adama ne iftiralar attılar. Kendisi söylediğine göre de bunu kendilerine yapanlarda baya çekmişler.

Aslında 'hemen' karar vermedim. Ben de uzun süre boyunca iftira olabileceğini düşünmüştüm ama haklı olduklarına kanaat getirdim.

• Önceden bu adamı severek dinliyordum ve hala denk gelirse dinliyorum. Onlarca rivayet, farklı kitaplar, 'hazretleri' söylerken onlara nazaran çok az Kuran'dan bahsediyor. Hiç bahsetmediğini söylemedim ve sadece birkaç video izleyerek hakkında konuşmuyorum.

Yukarıdaki videoda görüldüğü gibi Kuran ayetlerini okusa bile rivayetlere çok bağlı oldukları için yanlış çıkarımlarda bulunuyorlar.
  • rebellion kullanıcısına yanıt
    Kuran'ı karmaşık, anlaşılması zor ve sadece bazı seçilmiş kişilerin anlayabileceği bir kitap olarak anlatıyorlar. Bakara suresinde anlatılan kişilere benziyorlar :

quote:

Mûsâ, toplumuna “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor' demişti. ‘Bizimle alay mı ediyorsun?” dediler. O da, “Câhillerden olmaktan Allah'a sığınırım” dedi. “Bizim adımıza Rabbine dua et, bize ineğin nasıl olduğunu açıklasın” dediler. Mûsâ, “Allah diyor ki, o ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inektir. Size emredileni, hemen yapın” dedi. Bu defa, “Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın” dediler. Mûsâ da, “Allah diyor ki, sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir renktedir” dedi. “Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir inek olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşallah emredileni yerine getiririz” dediler. Mûsâ dedi ki: “Allah şöyle buyuruyor: O inek, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan, hiç alacası bulunmayan bir inektir.” “İşte şimdi gerçeği anlattın” dediler ve bunun üzerine onu bulup kestiler, ama az kalsın kesmeyeceklerdi. (Bakara 67-71)

Buna örnek olarak ''gusül abdesti'' var. Şu ayette bu abdest anlatılıyor :

quote:

Ey iman edenler! Sarhoş iken, ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayınız. Cünüp iken, yolcu olanlar müstesna, gusül edinceye kadar namaz kılmayınız. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız ya da biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsel ilişkide bulunup su da bulamazsanız, o zaman tertemiz toprakla teyemmüm ediniz. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürünüz. Şüphesiz ki Allah, günahları temizleyendir; çok affedicidir. (Nisa 43)

'Gusül' kelimesi ''yıkanmak' anlamına geliyormuş. Sitedeki çeviride de öyle yazmışlar :

tagtesilû : yıkanın, gusül abdesti alın

Allah sadece yıkanmamızı istemiş ve ek olarak 'guslün farzları ve sünnetleri' başlığı altında onlarca hüküm koymadığı halde mezhep imamları Allah'ın unuttuğu(!) bu hükümleri eklemişler. Allah gayet basitçe anlattığı halde insanlar Bakara suresinde anlatılan kişiler gibi neredeyse eziyet haline getiriyorlar.

• Kur'an- Kerim değiştirimiştir diyen birine itimad edilmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D37FC5D75 -- 5 Şubat 2016; 16:56:45 >
  • Ben itimad ediyorum demedim.Benim için Kuran ın değişip değişmemesinin hiç bir anlamı yok.Ama büyük islam alimleri,hadis yazarları Buhari,Müslim vs de değiştirilmiştir diyorlar hadisleri ile.Bunlar sünnilerin takip ettiği ,Kuran da yazmamasına rağmen benim gibileri tavuk gibi öldürebilirsiniz diyen sevgi-barış dolu sözde büyük alimler.

-Tarihteki ilk Mushaf oluşturulmadan önce- birgün aç bir keçi; Aişe annemizin karyolasının altındaki, recm ayetinin yazılı olduğu sayfayı yemiş ve o nedenle bu ayet Mushaflara yazılamamış. (İbn-i Mace, Hanbel)
    -Bakara Suresi’nin 238. Ayeti Mushaflara eksik yazılmış. (Müslim, Nesai, Tirmizi, Ebu Davud)
    -Felak ve Nas sureleri aslında birer Kur’an suresi değilmiş. (Hanbel, Taberani, Bezzar)
    -Leyl Suresi’nin 3. Ayeti Mushaflara fazladan bir kelime ile yazılmış. (Buhari)
    -Kehf Suresi’nin 79. Ayeti’ndeki bir kelime Mushaflara hatalı yazılmış. (Buhari)

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokuba -- 17 Aralık 2020; 16:49:57 >
  • ezan arapça olmalı
    fakat kuran öğretileri türkçe olmalı
    ayrıca okunan bütün ayetlerin türkçe olarak okumalı imamlar
    bazı türkçesini de okuyor ama istisna
  • Ne büyük bir olay, ezan arapça okunmuş, sizin ezan veya dinle hiç bir işiniz yok sizin tek derdiniz Atatürk'ün yaptıklarını nasıl yok ederiz her ne olursa olsun, adam öyle bir sokmuş ki çıkarmak 100 yıllarınızı alacak gibi, dininizi kendi dilinizde öğretmesi mi koyuyor ? Yoksa emperyalizmden yüce Türk devletini kurtarması mı ? Bilemiyorum..
  • asau kullanıcısına yanıt
    Bir insanin anlamadigi bir kac cumlenin 5 vakit bagirilmadi mantikli diyorsun yani.

Biz ezani anlami icin degil sarki gibi ezgisi icin dinleriz diyorsun...

• Tutturmuşlar bir arapça sevdası. Benim güzel Türkçem bana yeter. Konuşmaların söylemlerin arasına arapça kelimeler serpiştirmeler. Konuştuklarını etrafındakiler anlamasın, arapça kelimeleri anlamak için sözlüğe google'a fakan baksın. Umrumda mı senin arapça kelimen, zerre umrumda değil. Arapçan batsın, arapçanın canı cehenneme. Ben Türküm Türkçem bana yeter, Türkçemle de gurur duyarım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokuba -- 17 Aralık 2020; 16:47:1 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.