Şimdi Ara

Arapca Ezan in yeniden okunusu (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
1
Favori
2.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    "Muhakkakki biz kurani arapca yaptik" diye cevirebiliriz.biraz arapcam var ben zaten buna aykiri birsey demedim.yasin suresinin ilk ayeti veya bakara suresinin ilk ayetin de oldugu gibi bazi kelimelerin arapcada karsiligi yok.tamamen arapca degil derken arapca manasini karsilamakta yetersiz demek istedim yoksa kuran-i kerim arapçadır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nemesis71421

"Muhakkakki biz kurani arapca yaptik" diye cevirebiliriz.biraz arapcam var ben zaten buna aykiri birsey demedim.yasin suresinin ilk ayeti veya bakara suresinin ilk ayetin de oldugu gibi bazi kelimelerin arapcada karsiligi yok.tamamen arapca degil derken arapca manasini karsilamakta yetersiz demek istedim yoksa kuran-i kerim arapçadır

Peki.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mahmudhudavendi kullanıcısına yanıt
    Bende tam manasi ile cevrildikten sonra ezanin baska dillerde okunmasina karsi degilim cunku kuran-i kerim gibi Allah kelamindan oluşmuyor.manasini anlarsak bizleri namaz kilmaya daha fazla tesvik eder diye dusunuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: RealW

quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sadece alıntı okumuştum. Günümüzde kendisini ''Ehli Sünnet'' olarak tanıtanlar ile çok farklı düşünüyoruz. Kitap ve Sünnet benim için iki ayrı kaynak değil.

Kendini Ehli Sünnet olarak tanıtan kişilerden farklı düşündüklerin kim mesela ?

Mesela en ünlülerinden birisi Cübbeli Ahmet Hoca'dır.

Yanlış yaptığı şey nedir ?

Sizce yanlış beyanları yok mudur ?

Çok sıklıkla izlemem ama şu ana kadar görmedim.

Gavs'tan medet ummak, kabir azabından koruyan kefen satışı, Hz. Muhammed'i adeta Tanrı gibi anlatması gibi yanlışları var. Tek tek koymak yerine şuradan istediğinize bakabilirsiniz :

https://www.youtube.com/user/****org/search?query=cübbeli

Youtube kanalı kapalı herhalde, açılmıyor.

Evet, buraya tıklayınca bende de açılmadı. Örnek olarak şu doğru mudur ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sadece alıntı okumuştum. Günümüzde kendisini ''Ehli Sünnet'' olarak tanıtanlar ile çok farklı düşünüyoruz. Kitap ve Sünnet benim için iki ayrı kaynak değil.

Gavs'tan medet ummak, kabir azabından koruyan kefen satışı, Hz. Muhammed'i adeta Tanrı gibi anlatması gibi yanlışları var. Tek tek koymak yerine şuradan istediğinize bakabilirsiniz :

https://www.youtube.com/user/****org/search?query=cübbeli

Youtube kanalı kapalı herhalde, açılmıyor.

Bak arkadaşım, iyice bir şeyi araştırmadan hocalara laf atıyorsunuz. İnanın bunun bedelini ödeyemezsiniz. İyice videoyu dinlesene ne diyor ?

Abdulkadir Geylanı çok büyük bir alimdir. Videoyu dikkatli dinle. Ne söylüyor, Cübbeli Ahmet Hoca ?

Şimdi sen herkesi yani bütün müslümanları Allah'ın en sevdiği kulları mı zannediyorsun ? Allah katında bu kişilerin seviyesi vardır. Benim ile Abdulkadir Geylani hazretleri aynı olur mu ?

İşte videoyu iyice dinlersen ne demek istediğimi anlarsın. Diyelim biri Abdulkadir Geylani'yi aracı kılıyor. Ey Allah'ın kulu benim duam pek bir şey etmez belki ama sen Allah'a dua edersen Allah seni kırmaz. Böyle bir şey dese ve Abdulkadir Geylani gibi bir alimi Allah boş çevirir mi ?

Anladın mı ne demek istediğimi ?

• quote:

quote:

Bak arkadaşım, iyice bir şeyi araştırmadan hocalara laf atıyorsunuz. İnanın bunun bedelini ödeyemezsiniz. İyice videoyu dinlesene ne diyor ?

Abdulkadir Geylanı çok büyük bir alimdir. Videoyu dikkatli dinle. Ne söylüyor, Cübbeli Ahmet Hoca ?

Şimdi sen herkesi yani bütün müslümanları Allah'ın en sevdiği kulları mı zannediyorsun ? Allah katında bu kişilerin seviyesi vardır. Benim ile Abdulkadir Geylani hazretleri aynı olur mu ?

İşte videoyu iyice dinlersen ne demek istediğimi anlarsın. Diyelim biri Abdulkadir Geylani'yi aracı kılıyor. Ey Allah'ın kulu benim duam pek bir şey etmez belki ama sen Allah'a dua edersen Allah seni kırmaz. Böyle bir şey dese ve Abdulkadir Geylani gibi bir alimi Allah boş çevirir mi ?

Anladın mı ne demek istediğimi ?

FATIR-14

Eğer onları çağırsanız, çağrınızı duymazlar. Duysalar bile çağrınıza karşılık veremezler. Kıyamet günü de sizin ortak koştuğunuzu inkâr ederler. Bunları sana hiç kimse, hakkıyla haberdar olan (Allah) gibi haber veremez.

Fatır suresi 14. ayetinde geçen onlar zamiri ''ted'û-hum'' yani hum canlılarda kullanır.

ted'û-hum :onlara dua edersiniz
    bi şirki-kum: sizin şirkiniz, şirk koşmanız.

AHKAF-5

Kim, Allah’ı bırakıp da, kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere(kişi-kişiler) tapandan daha sapıktır? Oysa onlar, bunların tapınmalarından habersizdirler.

Efendim oradaki şey insandır yani men diye geçer arapçada da

yed'û: dua eder
    min dûni allâhi: Allah'tan başka
    men : kim, kimse, kişi

AHKAF-6

Kıyamet günü insanlar biraraya toplandığı zaman taptıkları şeyler kendilerine düşman kesilirler. Ve onların kendilerine tapmalarını inkâr ederler.

Aracı koymak yok islamda

Hele hele uçağı kaptı maptı falanlar filanlar, bakın ona da ayet var;

HACC-73

Ey insanlar! Size bir örnek verildi. Şimdi ona iyi kulak verin. Sizin Allah’tan başka taptıklarınız bir sinek dahi yaratamazlar, hepsi bunun için toplansalar bile. Eğer sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, istenen de.

Sinek onlardan birşey kapsa kurtaramazlar. Uçağı mı tutsunlar :)))

ZÜMER-3

İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.

NAHL-20

Allah'ı bırakıp da taptıkları (putlar), hiçbir şey yaratamazlar. Çünkü onlar kendileri yaratılmışlardır.

yine hum var; onlar

NAHL-21

Onlar diriler değil, ölülerdir. Ne zaman diriltileceklerini de bilmezler.

NAHL-22

İlâhınız bir tek Tanrı'dır. Fakat ahirete inanmayanlar var ya, onların kalpleri inkârcı, kendileri de böbürlenen kimselerdir.

Allah size şark damarından daha yakındır gibi çok ayet var.

Put denileni heykellerden ibaret değil, madem heykel, putlar gerçekten var mı mitolojik canlılar eğer heykellerden ibaret sanıyorsak:)) ZÜMER-3 ayetine bakın. Müşrikler o dönem aracı kılıyordu kendilerini Allaha. Atalarını vesayre. Günümüze uyarlayınız lütfen. Öyle yazıyor ayette bakın araştırın.....

Ben halen yakıştıramıyorum böyle insanlara, gerçi eskiden vellezîne yed’ûne filan birşeyler okurdu, Kuran zannederdim meğersem başka başka kitaplarmış hamdolsun öğrendik.

Cübbelinin yazdığı Rûhu'l-Furkân tefsirini ve, şifa kitabını da biraz inceleyin. Bunlara göre Esmaül Hüsna nerelere şifa veriyor inanamazsınız.

Şimdi bir daha izleyin

Herşeyin en iyisini Rahman bilir......

EDİT: Abdulkadir Geylani halis bir kul olabilir laflar illaki ona değil. Biz bilemeyiz Allaah bilir o yüzden AHKAF-6. Ayete burada dikkat edin......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 20 Ocak 2016; 22:27:27 >

• Abdulkadir Geylani vefat etmiş ve bir ölüden medet umuluyor. Fatiha suresinde sadece Allah'tan yardım dileneceği söyleniyor. Kuran'da ''Allah dostu/velisi'' denilen kişilerin özellikleri belirtilmiştir:

''Sizin dostunuz, ancak Allah'tır, peygamberdir ve Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılıp zekâtı veren, iman edenlerdir.'' (Maide 55)

''Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin dostları ise tâğûttur; onları aydınlıktan alıp karanlıklara götürür. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada uzun süreli kalırlar.'' (Bakara 257)

'' Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir.'' (Ali İmran 68)

Allah dostu olmak için mümin olmanın yeterli olduğu görülüyor. O kişinin veya herhangi birinin Allah için ne kadar değerli olduğunu hiç birimiz bilemeyiz. Allah'ın onun duasını kabul edip etmeyeceğini de bilmemiz mümkün değil.

Abdulkadir Geylani yaşarken ondan kendisine dua etmesini isteyebilir ama ölü bir adamdan medet umduğunu ve her adını andığında onu kurtardığını iddia ediyor. ''Şeyh uçmaz, mürit uçurur'' diye boşuna dememişler. Bu adamın Kuran'dan bahsettiği nadiren görülmüştür.

''Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.'' (Fatiha 5)

Bu kişi din konusunda ciddiye alınacak birisi değildir.

• Sorgulamayın.
    Biraz araştırsalar akkoyun kara koyun belli olacak. Ama enterasan bir şekilde incelenmiyor sorgulanmıyor bu şahsiyetler.

Allah bizi korusun bunlardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 20 Ocak 2016; 23:27:26 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Şu videoya mantık ve objektiflikle bakarsanız cübbelinin anlattığı din doğrumudur?Din bu mudur?

• asau kullanıcısına yanıt
    Allah yok, bence fazla kasma bu konuda
  • quote:

Abdulkadir Geylani vefat etmiş ve bir ölüden medet umuluyor. Fatiha suresinde sadece Allah'tan yardım dileneceği söyleniyor. Kuran'da ''Allah dostu/velisi'' denilen kişilerin özellikleri belirtilmiştir:

''Sizin dostunuz, ancak Allah'tır, peygamberdir ve Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılıp zekâtı veren, iman edenlerdir.'' (Maide 55)

''Allah inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin dostları ise tâğûttur; onları aydınlıktan alıp karanlıklara götürür. İşte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada uzun süreli kalırlar.'' (Bakara 257)

'' Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir.'' (Ali İmran 68)

Allah dostu olmak için mümin olmanın yeterli olduğu görülüyor. O kişinin veya herhangi birinin Allah için ne kadar değerli olduğunu hiç birimiz bilemeyiz. Allah'ın onun duasını kabul edip etmeyeceğini de bilmemiz mümkün değil.

Abdulkadir Geylani yaşarken ondan kendisine dua etmesini isteyebilir ama ölü bir adamdan medet umduğunu ve her adını andığında onu kurtardığını iddia ediyor. ''Şeyh uçmaz, mürit uçurur'' diye boşuna dememişler. Bu adamın Kuran'dan bahsettiği nadiren görülmüştür.

''Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.'' (Fatiha 5)

Bu kişi din konusunda ciddiye alınacak birisi değildir.

Öncelikle ben kendimin bu tür şeylerde nasıl bir tavır aldığımı açıklayayım. Yanlış anlaşılma olmasın. Cübbeli Ahmet Hoca bunu söylüyor ama inan ben böyle yapmıyorum. Onların nasıl düşündüğünü bilemem. Ben ayrıca böyle cemaaatlere de uzak dururum. Mesela uzaktan yani tv'den arada bakarım ama çok fazla yaklaşmayı tercih etmem. Ben daha çok Allah'a ve Peygamberin'e (Aleyhi Salatu ve Selam) bağlı bir insanım, Elhamdulillah. Ben her duamda yardımımı ve yalvarışımı Allah'tan dilerim. Peygamberimiz'e de (Aleyhi Salatu ve Selam) çok değer veririm. Onun söylediklerini elimden geldiğince yapmaya çalışırım. Umarım anlatabilmişimdir.

Cübbeliyi de arada dinlerim. Yani öyle yanlış şeylerini görmemişimdir. Bu olaya da ilmim tam olarak yeterli olmadığı için bir şey diyemiyorum. Dikkat edersen yukarıda yazdığım şeylerde zaten bir alimden bir şey beklemek dememişim. Onu aracı kılarak Allah'tan yardım dilemesi demişim. Yine de ilmim yeterli olmadığı için bu konu hakkında bir şey demiyeceğim. Yani iftira atmaktan da uzak durmak istiyorum, böyle kişilere. Size tavsiyemde böyle kişilere karşı hemen önyargıda bulunmamak. Yani bu adama ne iftiralar attılar. Kendisi söylediğine göre de bunu kendilerine yapanlarda baya çekmişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 21 Ocak 2016; 13:03:52 >

• Bu adamı forumda buralarda bu videoyu attıkları zaman ilk defa tanımıştım. Bilmiyorum kendisinin nasıl biri olduğunu ? Ancak bir ateist bana bir tavsiye ediyorsa ondan uzak durmam gerekiyordur. Yani nasıl ki sen benim tavsiyelerimden uzak duruyorsan ve kafanın karışmasını istemiyorsan ben de bir ateist'in dini konularda önerisi ve iltifatlarından uzak durmak istiyorum.

• Sana tavsiye veren ateist, ya dinini senden iyi biliyorsa? Yinede onu dinlemeyecekmisin?

Sizin konunuzu bilmiyorum aranızda ne geçti bilmiyorum, ben bu mesajinda yazdigina cevap veriyorum. Bazı ateistler bu konularda daha bilgili.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemalist42 -- 21 Ocak 2016; 13:24:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam bende biliyorum kimsenin günahına girmek istemem. Ama Allahın ayetleri de ortada şimdi. Bunlar peygamberimiz sav'e de iftira da atıyor.

Rabıta,bir müridin, mürşid-i kamilinin ruhaniyetiyle beraber, suretini kalp gözünün önüne getirerek hayal etmesi ve kalbiyle ondan yardım istemesinden ibarettir. Çünkü mürşit,yetiştirme ,yardım etme,feyiz verme,kemale erdirme ve tebliğ duyurma da Efendiz in vekilidir.

https://tr-tr.facebook.com/notes/cennete-davet/mahmut-ustaosmanoğlu-nun-kurana-aykiri-görüşleri/10150984970329315/

Biraz uzun yazı bir parcasini yazdım yukarıya. Hocam çok derin sular belirtmek istedim. Dediğim gibi bende kimsenin günahına girmek istemem. Ama bir önceki mesajımda yazdığım ayetleride göz önünde bulundurmak gerekir. Kuran yeter diyincede yanlış anlaşılıyor. Peygamberi ve hadislerini haşa ne mümkün red etmek. Zaten red edemiyorsunuz. Ama kuran ölçüdür, resulun sözümüdr yoksa ona yapılan iftiramıdır az çok anlaşılıyor.

Kuran bu tarz istismarların önüne geçmekle beraber, isid gibi örgütlerede darbe vuruyor.

Herşeyin en iyisini Allah bilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 21 Ocak 2016; 13:43:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist42

Sana tavsiye veren ateist, ya dinini senden iyi biliyorsa? Yinede onu dinlemeyecekmisin?

Sizin konunuzu bilmiyorum aranızda ne geçti bilmiyorum, ben bu mesajinda yazdigina cevap veriyorum. Bazı ateistler bu konularda daha bilgili.

Vay be yani ateistler benim inandığım ve onun yolundan gittiğim Peygamber'den (Aleyhi Salatu ve Selam) daha iyi bilecekler dinimiz islamı ?

Dalga mı geçiyorsun benimle ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C302EA147 -- 21 Ocak 2016; 13:39:56 >
  • Estağfurullah neden dalga geçiyim? Gayet ciddiyim.

Gerek reel hayatta gerek sosyal medyada Müslümanlardan daha bilgili ateistleri tanıdım.

• -Deistim.Edip Yüksel bir müslüman."Bence" bir din varsa bu adamın anlattığı dine yakın bir din olmalı idi. İslam akıl dinidir diyip sidik içerek cennete gittiler diyen,Peygamber şifa niyetine deve sidiği içip,içtirtirmiş diyen,peygamberin cinsel hayatını yazan hadis kitaplarının akılcı-evrensel bir dinin içinde olduğunu gerçekten düşünüyormusun?
    -Kütüb i sitte deki bütün hadislere inandığını söylüyorsun.Buradakilere de inanıyormusun merak ettim.http://19.org/tr/habis/
    Buraya kendim yazsam peygamberime hakaret ettin diyeceğin şeyleri sizin "büyük alimler" söylemiş.
    -Kuran araştırmaya teşvik eder diyip kendi inandığınız dini bile araştırmıyorsunuz hocam.Geçen mürted öldürülür hadisdir dediğimde kaynak sordunuz biraz şok oldunuz sonrada onu bana karşı savundunuz.Hadislerin çoğunu bilmeden bunların hepsinin doğru olduğuna nasıl kanaat getiriyorsunuz?Hocalar öyle dedi diyemi?Bu din hocalara mı indi bize anlatsınlar diye? Herkes herşeyi bilmez tabiki herşey araştırılarak öğrenilir,ama siz hadislerle yüzleşmekten çekiniyor,inandım gitti diyorsunuz direk.Kuran öyle mi diyor?Atalarınızın dinini takip etmeyin diyor araştırın diyor. Ben size tavsiye verdim dikkate alıp almamak sizin kararınız.Hadisleri akıl süzgecinden geçirip bunların bu dinde yeri olmadığına kanaat getiren bir sürü müslüman var.Ben olamadım tabiSiz hiç araştırmadan nasıl kanaat getireceksiniz hadislerin doğru olduğuna?
    -Hadislere düşman olmamın sebebi bizim yaşamamıza kastetmesi.Ben böyle bir dine saygı duyamam kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Al Swearengen -- 21 Ocak 2016; 14:00:39 >

• İşte onlar tamamen uydurma hadisler. Hükmü ayet ile belli olan olaylara işte o öyle bu da böyle diye sıkıştırmışlar. Ama Allah böyleleri içinde ayet indirmiştir.

Diyanet İşleri

5/MÂİDE-101: Ey iman edenler! Size açıklandığı takdirde, sizi üzecek olan şeylere dair soru sormayın. Eğer Kur’an indirilirken bunlara dair soru sorarsanız size açıklanır. (Hâlbuki) Allah onları bağışlamıştır. Allah, çok bağışlayandır, halîmdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.)

Bu adamlar islamı ne kadar zorlaştırabiliriz diye oturmuşlar düşünmüşler heralde. O kaynak bu kaynak şöyle diyor hükmü vermiş falan filan.

Bu din insanların eline kalmamış, gayet belirli herşey. Bu ayete bakıp e ozaman şunu yaparız bunu yaparız dersen Kurandan yine haberin yok. İslamı seçip müslumansan zaten haddi aşmazsın, iyi bir insan olursun emri böyle çünkü.

Yoksa çok hurafeler çıkar, bakma, araştırma, doğrumu demiş ne demiş inceleme. Ver ekmeği sussun. İslamı bu hale getiren, dalga geçenlere malzeme veren yol yapan bu tarz kurana aykırı davranıp müslümanlık zırhına sarılanlar.

İnsanlar kitaba bakamıyor korkuyor. Bu hikayelerde, uydurma olan hadislerde insanları cekimser davrandiriyor. Oysa okusalar anlasalar korkulacak birsey yok. Gönulleri rahatliyacak, mazlumlarla veya zulmetmeyenler ile inansin veya inanmasin en guzel bir sekilde mucadele edip doğruyu anlatmaya calismasını emrettiği gibi.Her söze rağmen dikkate almayan ve zalimliklerine devam eden, saldıranlara ve zulmedenlere karsi dik durmayı onlarla savaşmayı emrettiğini görürsün

Kurana hürmet diye ondan kendimizi uzaklaştırıyorduk. Tepede rafta toz icinde. Amann bel altında olmasın. Ama yukarıdaki komşu Ali abinin ayağının altında ne olacak peki :)

Kurana hürmet etmek istiyorsan onu okuyacaksın. Elbet dikkat et okurken ve onu muhafaza et ama asıl hürmet onu okuyup, bilgiyi edinmektir. Allahın kelamını anlamak ve işitmektir. O genel mesajı alıp dosdoğru bir insan olmaya çalışmaktır. Kuran ölüler kitabı değildir, diriler kitabıdır.

Artık ne mutlu teknolojide var isteyen istedigine ulasiyor. Biraz ayeti manasi ile okuyun size vedigi mesaja dikkat edin. Hurafe, iftiraci kurandan aykiri konusan hocalara degil. Sorgulayin, felsefe yapin, aklınızı kullanın, zehir gibi bir beyin olun kuran bunuda emrediyor. Allahın emrine uymak hoşnutluğunu kazanmaktır ona ibadettir.

• Ben Ehli Sünnettenim. Yani Allah'ın ve Peygamberi'nin (Aleyhi Salatu ve Selam) izindeyim. Sadece Allah'a inanmak insanı cennete koymaz. İstediği kadar inansın Allah'a, Peygamberi'ni de (Aleyhi Salatu ve Selam) kabul etmesi lazım.

Ben senin attığın linki okudum. Sende al bunu oku. Bakalım ne diyeceksin ?

http://www.sorularlaislamiyet.com/soru/227104/peygamberimizin-cinsel-hayatiyla-ilgili-rivayetleri-nasil-anlamaliyiz.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist42

Estağfurullah neden dalga geçiyim? Gayet ciddiyim.

Gerek reel hayatta gerek sosyal medyada Müslümanlardan daha bilgili ateistleri tanıdım.

Çok bilgili biri olup Allah'ı kabul etmemektense cahilin teki olup Allah'ı kabul etmeyi tercih ederim.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.