Şimdi Ara

Araç zamlarının mantıklı yanı yok (Doğuş içerir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2016 yılı ocak ayında sıfır km passat 1,4 TSI DSG aldım 88.500 TLye.
    O zamanki Euro kuru (3,55) ile yaklaşık 26.800 euro para vermişim.

Şimdi aynı donanımdaki aracı inceliyoruz.
    Doğuşun 2018 model passat 1,4 TSI DSG fiyatı 153.500 TL + 3.500 TL metalik renk = 157.000 TL
    Euro bazında (4,65) 33.750 euro yapıyor.

Şimdi 2016 yılında 26.800 euro olan araç nasıl 2018 yılında 33.750 euro oluyor. Aradaki 6.950 Sen de ona 7.000 Euro fark nasıl gerçekleşti.

Bu araçlar euroyla gelmiyor mu ?
    Euroyla gelen araca nasıl ekstra zam yapılır anlamış değilim.
    Bayilerin bu araçlar üzerinde korkunç bi kar marjları var.

Doğuş gurubu 2 yılda aracına 7.000 euro zam yapmış. Bu akla mantığa sığmaz.
    Bunu sadece doğuş mu yapıyor ? Hayır.
    Clio bile 100binin üzerinde fiyata satılıyor.

Bence bu ahlaksızlar topluca hareket ediyor.

Az önce MTV+Trafik+Kasko+Senelik bakım için toplam 3.000 TL ödeme yaptım.
    Yapsak olmuyor yapmasak olmuyor.Gerçekten çıkmaza girdim.

Aracı satayım diyorum, yerine eli ayağı düzgün 2.el bi araç 70bin den aşağı yok.Onada üç aşağı beş yukarı aynı masraflar gidecek.
    Ayrıca hergün gişe ve köprü kullanarak yeterince devlete haraç veriyoruz.

Devlet bizi ayrı soyuyor özel sektör ayrı.
    Ve biz koyun gibi bunların peşinden gitmeye devam ediyoruz.

Allah katında bunun hesabını Allah onlardan değil BİZDEN soracak.
    Ben sana akıl verdim sen o aklı ne için kullandın diyecek.

Yazık.

• Bildiğim kadarı ile 2017 başında o araç için ÖTV %45 den %60 a çıktı .
    yani artık çıplak fiyata fazladan 2350,- euro fazla ÖTV ödeniyor ( çıplak fiyat aynı kaldıysa)
    aracın çıplak fiyatı aynı kalsa şu an satış fiyatı 29,572,- euro olmalı
    sonraki fark 4250,- euro 2 senede aracın çıplak fiyatına gelen zammı gösteriyor

zam yaptıkça satışları düşmeyen hatta artan bir ürününüz var , kim indirim yapar ki

2017 yılında Türkiye'de 118,000 adet vw markalı sadece otomobil satıldı bunun 30,000 adedi passattı

bence cevaplar yukarıda.

extra bir hesap yapalım

118,000 adet otomobilin ortalama çıplak birim fiyatını 12,500 euro alırsak
    vw nın Türkiyede yaptığı sıfır araç satışı cirosu 2017 yılında 1,500,000,000,- eurodur .
    yani 6,900,000,000 tl

eski para ile
    6,900,000,000,000,000- ) 6 katrilyon dokuz yüz trilyon lira

korkunç değil mi
    adam nasıl 4250,- euro zam yapmasın 2 senede

tüm rakamlar yaklaşıktır
  • Bu 2 yıl içinde ÖTV yede zam yapıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redbul_540 -- 19 Ocak 2018; 12:52:56 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her seferinde hakkımı, vergilerimi, emeğimi haram ediyorum zaten de bayiler de ayrı soyuyor, onlarınki pek göze batmıyor tabi. Bir de şu arabadan anca bu kadar kazanıyoruz, daha fazla indirim yapamayız tiyatroları yok mu akıllara zarar.
  • %45 ten 60 a ötv çıktı +çıkan farkın KDV si var.17 ve 18 model yılının zamlarınıda koyarsak hesap yapmadım ama normal gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zam yapılmasını haklı bulmuyorum ama ötv'nin ve euro'nun arttığını düşünürsek dövlet bize bohmir
  • Bildiğim kadarı ile 2017 başında o araç için ÖTV %45 den %60 a çıktı .
    yani artık çıplak fiyata fazladan 2350,- euro fazla ÖTV ödeniyor ( çıplak fiyat aynı kaldıysa)
    aracın çıplak fiyatı aynı kalsa şu an satış fiyatı 29,572,- euro olmalı
    sonraki fark 4250,- euro 2 senede aracın çıplak fiyatına gelen zammı gösteriyor

zam yaptıkça satışları düşmeyen hatta artan bir ürününüz var , kim indirim yapar ki

2017 yılında Türkiye'de 118,000 adet vw markalı sadece otomobil satıldı bunun 30,000 adedi passattı

bence cevaplar yukarıda.

extra bir hesap yapalım

118,000 adet otomobilin ortalama çıplak birim fiyatını 12,500 euro alırsak
    vw nın Türkiyede yaptığı sıfır araç satışı cirosu 2017 yılında 1,500,000,000,- eurodur .
    yani 6,900,000,000 tl

eski para ile
    6,900,000,000,000,000- ) 6 katrilyon dokuz yüz trilyon lira

korkunç değil mi
    adam nasıl 4250,- euro zam yapmasın 2 senede

tüm rakamlar yaklaşıktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyazakbil -- 19 Ocak 2018; 13:9:2 >

• Başta doğuş olmak üzere diğer tüm firmalar için :

EYYYYYYYY otomotiv firmaları siz ne hakla halkı mağdur edersinizz. Sizz kimmm oluyorsunuzzzzzzzzzzz. Bu paralarr nereye gidiyorrrrr. Yolsuzluk kaçakçılık yapmayınnnnnn sizi kınıyorummmmmmmmmmmmmm.
  • Zamlaramantıkarayanlardanmısınız?

• he he yok....Sabahları açın müge anlı izleyin,bütün fakirler,gideceklerini bile bile suriyeli bir gelinle evlenmek için 30 bini bir çırpıda çıkaracak,almanların yıllarca insana yatırım yaptığı mühendislik ve teknoloji harikaları için 120 bin lira vermeyeceksin... oldu....

Millette para var boşuna canınızı sıkmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 19 Ocak 2018; 13:44:13 >
  • Devlet vergi arttırıyor, millet alıyor; bunu gören otomobil firmaları daha da zam yapıyor.

Talep olmasa fiyatlar düşer.

Ama otomobil ihtiyaç ve toplumda statü göstergesi. Yani talep kolay kolay düşmez çok büyük bir alım gücü düşmesi olmazsa.

• firmalar bizi soyuyor sadece o bu şu firma için demiyorum bütün firmalar sanki bize hizmet sunup kâr etmek istemiyor sadece bizi kazıklayarak kâr ediyorlar.Kur artar çat zam yaparlar kur düştü hani indirim ee arabalar yüksek kurdan geldi.Denetleyen de yok şikayetçi de yok çatır çatır satıyorlar.Adamlar yine bize insaflı davranıyorlar.

Sonuç olarak kendi düşen ağlamaz.Almayın deyince bizi suçluyor forumdakiler.Alın abiler alın kardeşler aynen devam.

• Apple cihazlar da hep 650 dolardan çıkardı ve 5s ten sonra tüm cihazlar üzerine koyarak geldi, burada hem devlet eliyle hem bayi eliyle müşteriyi öpme durumu söz konusu birde döviz tuz biber olur, sonuç aşırı ama normal

• Aradaki 7000 Euro zam neden oluyo diye sormanız çok mantıksız değil mi? 2016'daki aracın parça fiyatlarıyla şu an ki parça fiyatları aynı mı? Son kullanıcı için demiyorum. Fabrika için diyorum.

Mesela 2016'daki demir fiyatıyla 2018'deki demir fiyatı aynı mı? İşçilik farkı, parçalarda kullanılan malzeme farkı olamaz mı? Tamam Doğuş sütten çıkma ak kaşık değil eyvallah ama bunları da düşünün.

Bayiler sıfır araçlardan çok kâr etmiyorlar açıkçası. Hepsi servisten kazanıyor %70 80 civarı.
  • araban 10 yaşında falan sankı, luks değil ama boktan bi araba da sayılmıaz passat. iki yaşında araba bin işte mis gibi. dsg den korkuyosan o ayrı.
  • hesabınız yanlış, siz satış fiyatını euroya çeviriyorsunuz. vergisiz fiyatı üzerinden bu hesabı yapmak daha doğru olur kanaatindeyim
  • Neyi doğru ki bu eğri olsun ?
  • Bir çoğumuz özel sektörde çalışan bireyleriz. Hepimizin bildiği bir gerçek var ki o da şu. Kimin firması ürünü satıp daha fazla para kazanabilecekken fiyatlarda indirime gider? Veya kim fiyatlarını aynı tutar?
    Neden bunun beklentisi içine girip kara kara düşünüyorsunuz? Olmayacak duaya amin demekten ve kendini kandırmaktan başka bir işe yaramayacak tüm beklentileriniz.

Tek çözümü var. Ya kendiniz üretecek, ucuza mal edip piyasada tutunmak için ucuz satacaksınız. Ya da firmaların araç satamayıp indirime gitmesini bekleyeceksiniz.

Yoksa siz,biz,onlar daha çok bekleriz....
  • Onlar sadece vergi zamlarını yansıtmak zorundalar değil mi ? onların çalışanlarına zam olmasın, onların aldığı ekmeğe %20 gizli zam yapılmadı.Onlar test araçlarına benzini 5.7 den değilde 3 liradan alıyorlar.

Bir gün de böyük resmi görmeyin be gardaşım
  • 2016 daki aldığınız zaman douşun elindeki araçlara uyguladığı kur ile şimdi uyguladığı kura bakmanız lazım. o zamanki ve şimdiki güncel kura değil. ayrıca arkadaşlar belirtmiş ötv. bu süreçte aksesuarlarda da değişim olabilir.

• Hesap yanlış.ÖTV 45 den 60 a çıktı.İkincisi siz aldığınız fiyata göre hesaplamışsınız.Aracın çıplak vergisiz fiyatı kaç euro idi.Birde 2018 passat o fiyat üzerinden en az 7-8 bin indirim yapacaktır. Ötv nin ve euronun artmasının sorumlusu kim?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.