Şimdi Ara

Araç satışlarında ciddi azalma var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
4.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar araç satışları azalıyor yada herkes aracını satışa koyuyor.

Yaklaşık 1 aydır takip ediyorum ilandaki araç sayısı sürekli artış gösteriyor.

En çok ilanda olan 13 araç sayısı rakamar arasında 15 günlük fark var.

Birde beni şaşırtan opel oldu ilk 3 te opel olacağını tahmin etmezdim fiat falan olur sanmıştım.

EDİT

10 mayıs + 25 mayıs + 2 haziran

1-Renault 38.000 + 41.000 + 42.000

2-Volkswagen 34.000 + 36.000 + 38.000

3-Opel 18.000 + 20.000 + 22.000

4-Fiat 17.000 + 18.000 + 19.000

5-Ford 16.000 + 17.000 + 19.000

6-BMW 15.000 + 15.000 + 15.000

7-Mercedes 14.000 + 15.000 + 15.000

8-Hyundai 13.000 + 14.000 + 15.000

9-Toyota 11.000 + 12.000 + 13.000

10-Peugeot 9.000 + 10.000 + 10.000

11-Audi 9.000 + 9000 + 10.000

12-Honda 7.800 + 8800 + 9.000

13-Tofaş 6.000 + 7800 + 7.000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seker1adam -- 2 Haziran 2020; 13:16:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• gıda dışında neyin satışı arttı ki arabanın satışları artsın veya aynı kalsın.

Kimse farkında değil sanırım ciddi problemler bizi bekliyor araba satışı düştü diye araba fiyatlarının düşeceğine inanan varsa hayal kuruyor.

Sıfır satışı azalması önümüzdeki 2-3 ay için ciddi araba fiyatlarının uçmasına sebep olacak.

ÖTV indirimi de hayalden öte değil
  • gıda dışında neyin satışı arttı ki arabanın satışları artsın veya aynı kalsın.

Kimse farkında değil sanırım ciddi problemler bizi bekliyor araba satışı düştü diye araba fiyatlarının düşeceğine inanan varsa hayal kuruyor.

Sıfır satışı azalması önümüzdeki 2-3 ay için ciddi araba fiyatlarının uçmasına sebep olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 25 Mayıs 2020; 14:48:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

gıda dışında neyin satışı arttı ki arabanın satışları artsın veya aynı kalsın.

Bir ürüne olan talebin azalması ve o ürünün eldeki stok miktarının her gün artması demek fiyatının satıcı için olumsuz seyretmesine neden olur.

yani eldeki ürünün sürekli artıyor. Ancak hiç satılmıyor ise fiyat düşer.

Arz talep ilişkisi var çünkü

Şimdi vereceğim örnek biraz uç bir örnek olacak, ancak 1 ay boyunca ne sıfır nede ikinci el araç satışı olmayacağını düşünün,

Bu durumda araç satabilmek yeni formüller bulmak isteyecekler bunun içinde indirimde olur.

• Salgın var salgın

Yasaklar var

• quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Bir ürüne olan talebin azalması ve o ürünün eldeki stok miktarının her gün artması demek fiyatının satıcı için olumsuz seyretmesine neden olur.

yani eldeki ürünün sürekli artıyor. Ancak hiç satılmıyor ise fiyat düşer.

Arz talep ilişkisi var çünkü

Şimdi vereceğim örnek biraz uç bir örnek olacak, ancak 1 ay boyunca ne sıfır nede ikinci el araç satışı olmayacağını düşünün,

Bu durumda araç satabilmek yeni formüller bulmak isteyecekler bunun içinde indirimde olur.

Alıntıları Göster
    Yanlış düşünüyorsunuz

Öncelikle satılmama sebebi talep olmaması değil virüs olduğu için bayilere araba gelmemesi ve insanların araba almaya gidememesi

Bayide olan arabaları galericiler hiç gitmeden çekici ile satın alıyor bile talep var yani araba yok.

Bir ürünün sayısı düşerse değerlenir.İlanları açarsanız yarısından fazlasında "bayi de yenisi yok almayacak boşuna aramasın" yazıyor çünkü biliyor ki arabaya ihtiyacı olan ondan alması gerekecek.

Şuan bayilere arabalar gelmeye başlasın direk sen ben değil galericiler arabaları toplayacak ve yine liste fiyatının 5-10 bin üstüne koyup satacaklar çünkü bayide araba yok

Bayiler şuan garanti müşterisi olan galericilere satıyorlar bizim gibi vatandaşla muhattap olmuyorlar.

Araba fiyatları aratacak düşmesinin imkanı yok

• Buradan şunu anlıyoruz Tofaş kullanıcıları arabalarını çok seviyor.
  • Arabalar pahali degilki dolar kuru farki var yoksa 20. Bin dolarlik arabalar ülkemize geldigi an 120 bin tl oluyor, birde vergi olunca 200 bin tl oluyor, üretici ne yapsin bu duruma, dolar 2 tl olsa 70-80 bin tl fiyata sifir araba aliriz bizde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • VW'nin her türlü yanlış yazımını gördüm de Wolkseagen'ı hiç görmemiştim.
  • Şuan ki durumdan çıkarım yapmak hatalı olur.
    Araç satılmıyor ama talep azaldı mı? Belli değil. Çünkü almak isteyipte şehir dışına çıkamayan insanlar var. Facebook gruplarında görüyorum devamlı.
    Araç sayısının artmasının sebebi piyasa yüksek diye şansını deneyenler çoğu. Gerçekten satmak bile istemiyordur.

1 haftadır Civic ies takip ediyorum. Piyasası 40-47 bin. Sahibinden.com'da favorilere aldığım piyasa değerinde araçlar hala satılıyor.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-mersine-kaporasi-alinmistir-824325173/detay
    Bugün girmiş ilana kaporta alınmış yazıyor.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-aracim-antalyaya-opsiyonlanmistir-824237248/detay
    Dün girmiş ilana.

50-55 bin yazan var mesela. Onlar sazan avcısı.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

Yanlış düşünüyorsunuz

Öncelikle satılmama sebebi talep olmaması değil virüs olduğu için bayilere araba gelmemesi ve insanların araba almaya gidememesi

Bayide olan arabaları galericiler hiç gitmeden çekici ile satın alıyor bile talep var yani araba yok.

Bir ürünün sayısı düşerse değerlenir.İlanları açarsanız yarısından fazlasında "bayi de yenisi yok almayacak boşuna aramasın" yazıyor çünkü biliyor ki arabaya ihtiyacı olan ondan alması gerekecek.

Şuan bayilere arabalar gelmeye başlasın direk sen ben değil galericiler arabaları toplayacak ve yine liste fiyatının 5-10 bin üstüne koyup satacaklar çünkü bayide araba yok

Bayiler şuan garanti müşterisi olan galericilere satıyorlar bizim gibi vatandaşla muhattap olmuyorlar.

Araba fiyatları aratacak düşmesinin imkanı yok

Alıntıları Göster
    Fiyayların yükselmesi satışları olumsuz etkiledi

İster istemez bir çok insan vazgeçti araba almaktan yada bekleme kararı aldı

Ben katılmıyorum size

• Favorilerdeki araçların fiyatları hızla düşüyor

• Senelerdir aynı muhabbet. Bıktırdınız yeter artık! Madem otomobil fiyatları bekleyince düşüyor nasıl olduda 5 senede üçe katlandı fiyatlar?

• Alımlar ertelendi çünkü işsizlik açlık kriz kapıda araç stoğu az çok farketmez zira alım varken üretim en üst düzeydeydi yine artıyordu fiyat ve araç bulunmuyordu neredeyse ancak bu geçici.

• seker1adam kullanıcısına yanıt
    İthal 8000 farklı ürüne ek gümrük vergisi, yetmezmiş gibi yurtiçinden alınan döviz ve altından alınan vergiler de, adına "milli irade" denilen şahsın iradesiyle yükseltildi.

Delik o kadar büyük ki, artık akp iktidarının en küçük sektörü bile sübvanse edecek takati yok, bırakın otomotivi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FC7AB336F

Senelerdir aynı muhabbet. Bıktırdınız yeter artık! Madem otomobil fiyatları bekleyince düşüyor nasıl olduda 5 senede üçe katlandı fiyatlar?
    Ben şuanki dönem için dedim, kesin bir ifade kullanmadım zaten sadece tahmin, bıkmanızı gerektiren bir durum olduğunu sanmıyorum.

Kafanıza silah dayamadık gelip burda yorum yazın diye

• ben öyle 200 binden 150 bine değer kaybeden görmedim en babası acil paraya sıkışıp 200 den 185 e düşen. onu dısında açın o mesajları 200 binden 199.500 e düştü 150 den 149.999 a düştü gibi saçma sapan düşüş hepsi maksat bildirim yollamak. Ha ne doğru virüs yüzünden 2.elde mart ayında değeri neyse hala o araçların. değerleri henüz artmadı. ancak artmayacak diye bişey yok,hepsi yazın ya da yaz sonuna ani sıçrayış gösterecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Toxicated

ben öyle 200 binden 150 bine değer kaybeden görmedim en babası acil paraya sıkışıp 200 den 185 e düşen. onu dısında açın o mesajları 200 binden 199.500 e düştü 150 den 149.999 a düştü gibi saçma sapan düşüş hepsi maksat bildirim yollamak. Ha ne doğru virüs yüzünden 2.elde mart ayında değeri neyse hala o araçların. değerleri henüz artmadı. ancak artmayacak diye bişey yok,hepsi yazın ya da yaz sonuna ani sıçrayış gösterecek.
    Yanılıyorda olabilirim. Bekleyip görmek lazım

• seker1adam kullanıcısına yanıt
    yani ne diyelim ki inşallah yanılmıyorsunuzdur da düşer fiyatlar artmasının kimseye yararı yok

• quote:

Orijinalden alıntı: herseyinhayirlisi

VW'nin her türlü yanlış yazımını gördüm de Wolkseagen'ı hiç görmemiştim.
    Düzelttim 😂 farketmemişim öyle yazdığımı

Lütfen Volkswagen kullanıcıları alınmasın kötü bir niyetim yoktu

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.