Şimdi Ara

Araç kamerasında batarya yerine kapasitör kullanmak hk?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Aracım için ön cama araç kamerası aldım 70 dolar seviyesine (VIOFO A119 V2). Arka cam için daha az özelliklere sahip fakat kaliteli bir kamera buldum. (Xiaomi 70 Minutes)

Şimdi Xiaomi 70 Minutes, 240 mAh batarya ile geliyor. Ben bu bataryayı söküp yerine kapasitör takmak istiyorum. Fakat aman aman teknik bilgiye sahip olmadığım için kapasitörün değerlerini nasıl hesaplayacağımı çözemedim. Kontak kapandıktan sonra 10-15 saniye maksimum enerji verse yeterli olur benim için. Son görüntüyü hafıza kartına işleyip kaydedebilmesi için gerekli bu süre. Bunu neden istiyorsun diyen arkadaşlar için de; aracım siyah renk ve güneş altında çok kalıyor yazın. Batarya şişme yapıp patlama yapabilir. Daha önceden yaşayan insanlar olmuş...

Başka bir forumda şöyle bir bilgi buldum:

"2.7 volt 100F lık kondansatörün tam şarjdan sıfıra yüke kadar geçen boşalma süresi;

t=CxV/I
    t=100x2.7/1 (1 amper akım kabulü ile)
    t=270 sn'de boşalır.

Kapasite=270/3600=0,075Ah=75mah kapasitelidir."

2 amper çektiğini varsayalım ve devreye 2 adet seri bağlayalım bu kondansatörü.

(100x2.7/2)x2=270 saniye. Bu benim için çok çok fazla ama eğer bu hesap doğruysa benim için problem yok.

Ayrıca bir diğer merak ettiğim şey. Cihaz 5 volt ile çalışıyor. 12v-5v dc-dc çevirici ile kullanılıyor. 2.7+2.7=5.4 volt yapar seri bağlarsak. Bir sorun olacağını sanmıyorum.

• Kapasitörle olmaz o iş.
    Cihaz araba içindeyse 5V almak için en mantıklı yöntem 12V araba aküsünden smps bir güç kaynağı kullanmak. Hatta çakmak soketine takılan usb cep telefonu şarj aletleri sizin işiniz görür. En kötüsü 400mA verir diye tahmin ediyorum.
    Zira çoğunun içinde 34063 entegresi var.
  • Hocam zaten 5V sürekli akım çekiyor kontağa bağlı olarak. İçindeki batarya kontak kapanınca son videoyu işleyip hafızaya kaydetmek için çalışıyor.

O aradaki 10 saniyelik süreyi tamamlayacak, şişmeyecek durumda olan kapasitörü bu yüzden istiyorum.

Zaten araç içinde telefon şarj cihazından enerjisini alıyor. Maksat elektrik kesildiği an 10-15 saniye daha kullanılabilir elektrik depolayabilmek.
  • Benim bildiğim hazır kondansatörlü modeller var, zaten 5v devresinde 2 adet seri bağlı olarak kullanılmalı ki şarj edilebilsin. PEki konsansatörler kamera içine nasıl sığacak, sığdıracaksın???
  • Hem sizin dediğinizi düşündüm, hem de 3 dolar fazla verip aynı görüntü sensörüne sahip olan başka bir model buldum. Performansları aynı düzeyde, kapasitörlü. Onu alacağım sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sucuklu Pizza

Hem sizin dediğinizi düşündüm, hem de 3 dolar fazla verip aynı görüntü sensörüne sahip olan başka bir model buldum. Performansları aynı düzeyde, kapasitörlü. Onu alacağım sanırım.
    hangi modeli aldınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enginckc

hangi modeli aldınız

Alıntıları Göster
    Herhangi bir modifikasyon yapmadım. Viofo markası yayınladığı güncelleme ile güç geldikten 15 saniye sonra başlat seçeneğini eklediği için artık o sorunu yaşamıyorum. Güç gelince tam enerji vermiyor, stand-by modunda kalıyor. 15 saniye geçtikten sonra açılıyor. O esnada aracı çalıştırıyorum zaten.

Edit: Ayrıca arkaya kamera işini iptal ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sucuklu Pizza -- 19 Aralık 2018; 16:57:7 >
  • Kapasitor kullanırsan görüntü yerine ses alırsın.

İyi forumlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: cacaking

Kapasitor kullanırsan görüntü yerine ses alırsın.

İyi forumlar
    hocam uydu alıcıda ses problemi var. 50 Ohm kabloya capasitör ekleyebilir miyim sesi smoothlaştırmak için?

Tşk.
  • TheArk80 kullanıcısına yanıt
    Opamp devresi lazım.
    Araç kamerasında batarya yerine kapasitör kullanmak hk?

Tirreşholdu görüyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cacaking

Opamp devresi lazım.

Tirreşholdu görüyorsun.
    Hocam dicikeyde war mı opamp?
  • TheArk80 kullanıcısına yanıt
    Dalga mı geçiyorsun kardeşim..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.