Şimdi Ara

Ev elektrik tesisatı hesaplaması nasıl yapılır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
35.154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar köylük alanda müstakil bir ev yaptırdık şuan sıra elektrik işine geldi de kimi firma 7 bin kimi 6 bin kimi 5500 fiyat verdi hepside bizim malımız iyi dedi işe çok yabancı oldugumuz için çok bilmiyoruz küçük esnaf olunca çok da soru soramıyorsun laf yuvarlanıp bitiyor

Sıfır inşaat kır dök ve kablo çekilecek
    Ev 3 kat dubleks 3. Katın yarısı teras diğer yarısında 1 oda mevcut
    2 katı normal odalı daire
    Giriş 70m2 üstü 80 m2 çatı 80m2 ( ama yarısı teras )
    Birde bağımsız 50m2 var topraktan alta kalan taraf diyelim içinde oda yok hani depo niyeti ile
    Kendi hesabıma göre
    Priz + tv + tel girişi
    Bütün bina İçin 60 adet yapıyor
    1 ana sigorta 3 normal sigorta her katta olsun istiyorum

Sizce bunun maliyeti ben olur odalar ortalama 3x3 - 4x3 gibi küçük odalar
    Evin iç yüksekliği normal daire yüksekliği
    Ortalama kaç m kablo ve diğer malzemeler gider
    Malzeme kalitesine nasıl bakmam lazım veya marka olarak neyi kullanılmasını önermem lazım

Konu hakkında bilgisi olan yazabilirse sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• elektrik teknikerleri ve teknisyenleri odaları var. onlar yardımcı olabilir.
  • Geçenlerde babamlar mutfağını yeniledi. Dolap, fırın, boya vs. Ev eski olduğundan adam akıllı tesisat yok. Koca eve 2 tane sigorta koymuşlar. Birisi c20 diğeri c25. Mutfaktaki elektrik tesisatını yapmaya içerisinde 7 tane priz ile birlikte 300-350 tl çıkar dediler.

Şimdi ben bunu ne diye anlattım oraya gelelim.

Elektrikçiye alttan alta ne işlem yapacağını sordum. Adam mutfağa tek hat 2,5 luk kablo çekecekmiş. bir tane de 25 amper sigorta koyacakmış. o sigorta da 7 tane priz için yeterliymiş. bir tane hat hepsini çalıştırırmış. Bunu birkaç elektrikçi aynı şekilde yaparım dediğinde işlerin ne kadar sallama yapıldığını anlamış oldum. Ben de kendim yaptım ve hat çektim. 16 amperlik 2 sigorta koydum. Aslında 3 hat çekecektim de peder bey fazla masraf çıkarma deyince geri adım attım :) Bu arada işi bilen ustalardan da fikir almıştım buna girişmeden önce. Ben 180 tl lik malzeme kullanmışım ama elektrikçilerin yapacak olduğundan çok daha fazla kablo var işin içerisinde. Bu şekilde yapacak olsalar 500 rahat isterlerdi.

Gelgelelim sizinkine hocam. İşini adam akıllı yapan olsun da 1000 tl fazla olsun. Bu prize sadece tv bağlanır 1,5 luk kablo yeter der. Birisi de getirir büyük ufo takar hattı zorlar hatta yakar da. Bu işin standardı var. Prizler 2,5 luk, lambalar 1,5 luk kablo oluyor. Bir de ülkemizde adam akıllı uygulanmasa da buattan çıkan ve prize giden elektrik hatları yatay ya da düşey olması gerekiyor. Neden mi ? Duvara bir şey çakarken göz kararı insanlar bilsin de yanlış yeri delmesin diye ama bizde kavisli, yamuk, çapraz vs her türlü çekiliyor.

Bu kadar uzattım kusura bakmayın ama bir ağzını arayın iş yapacak olanların. Topraklamasını adam akıllı yapsın mesela. ince kablo kullandırmayın topraklamada da . Bir de gerçek bakır çubuk çaktırın, sahteleri de var, sarı bakır gibi görünür. Kaplamadır onlar. sigortaları ve kaçak akım rölesini bilindik markalardan taktırın. viko, legrand, makel, siemens, shineder gibi. Flash marka taktırmayın en azından :)

Tam olarak hesaplama açısından bilgi veremedim ama en azından bir bilinç oluşturmuşumdur umaarım. Sağlıklı günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadvt -- 18 Haziran 2020; 0:21:29 >

• karadvt K kullanıcısına yanıt
    Valla inşaat sektöründe sanırım tek oturmamış iş elektrik işi gerçekten herkes farklı bir fiyat veriyor ne bir liste yapan var ne doğru düzgün ölçü alan var geliyor göz kararı bakıyor kimisi 7 bin dedi kimisi 5900 kimisi 4900 hepside kullandığı malı övdü özellikle sormama rağmen kaç m gider bunun malzemesi ne kadar a geliyor felan 5 bin diyen kişi 2400 malzeme 2500 işçilik diyor
    Diğerleri doğru düzgün onu da demiyor proje olmadan böyle net olmaz diyor da örneğin sıvacı gelip ölçüyor Yani ona göre fiyat veriyor elektrik işi göz kararı toplu fiyat 2400 malzeme deniyor ama kaç metre hangi marka kaç çeşit malzeme hangi çeşit ne kadar fiyat bunlar yok 😂 yani belki malzeme pahalı ben başka yerden malzeme alırım yanı veya malzeme ucuz işçilik pahalı ama yok yanı anlaşamıyorsun kimisi günlük 200 tl için en detaylı şekilde bilgi verir kimisi 5 10 bin lik iş için böyle ortalama sı bu iyi fiyat verdim der Yani belki gayet güzel dir fiyat birsey diyemem ama insan neye ne kadar veriyor bilmek ister sonuçta market de 100 tl lik mal alsak bakıyoruz hangi marka ne kadar vs ona göre alıyoruz biliyoruz aldığımız şeyi elektrik işinde bu yok Muş öğrenmiş olduk

• Yapilacak isin kalitesi ve malzeme kalitesi isi cok degistirir cetinkaya ve legrand markalari arasinda fark vardir tse li ce li eae yada pelsan in armaturleriyle sertifikasiz ack nin arasinda ucurum fiyat farki vardir. Bence bu isi elektrik malzemesinin kalitesinden anlayan bir teknisyen tekniker yada muhendis yakininiza danisarak yapin ama onerim evde cok ozel bir amaciniz yoksa c sinifi sigortadan kacinin cunku aninda acma yapmasi icin uzerinden genelde ortalama 10 kat akim gecmesi gerekir. Evlerde genellikle b sinifi sigorta kullanilir aydinlatma ve priz hatlari ayrisigortalardan beslenir mutlaka bir kacak akim rolesi kullanin sayac tarafina 300ma ev deki sigorta kutusu tarafina 30ma ve tesisati boru icerisinden gecirin kablo olarakta 3x2.5mm kablo kullanin mumkunse kablo ve borular halojenfree olsun ortalama her odadaki 3 veya 4 priz icin 1 sigorta kullanin mesela mutfakta 6 priz varsa 2 sigorta olarak koyun sigortalarin amperajlarini kullnilan cihazlara gpre ayarlamak lazim anasigortayi kullanilan tum sigortalarin en buyugunden 1kademe buyuk secmekte fayda var kablo lesitine gore 25a secmek daha dogru olur. Sayacin giris ve cikisina kablo kesitine gore 4mm kabloysa 32a dogru secim olabilir sigorta takmak gerekir. Topraklama konusuna gelince binada temel topraklama varsa onu kullanin yoksa catinin su giderinin oldu noktaya topraklama ile ilgili bilgiler esliginde google a nasil topraklama yapilir diye yazabilirsiniz. Topraklama yapabilirsiniz bu bilgiler ile iyi bir elektrikciden fiyat alin daha iyibir fikir edinirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakdc -- 19 Haziran 2020; 18:25:7 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Senin yazdığının yarısını söylemedi elektrikçiler 😂 kaçlık kablo kullanılacak nasıl bağlantı olacak sigortalar ne olacak odalar nasıl ayrılacak hangi marka hangi malzeme ne kadar alınacak onu diyorum ya işte yok gidip dükkan da konuştuğum da aynı dükkandan eve getirdiğim de aynı bina da topraklama yok bu arada Evi 3 sene önce ben başladım sıfırdan yapmaya işte köyde en son fiyat veren 2400 malzeme 2500 işçilik dedi 3 kat 230 m2 toplam alan İçin ama ne malzemesi ne kadar ayrıntılı bilgi yok en uygunu o demesine göre sitelere yaptığı kablolamayı yapacakmış

• hocam bilginiz varsa yazabilirmisiniz ev toplam 4 kat 1 katı bagımsız 3 kat dubleks

giriş kat 70m2 1 mutfak 1 oda 1 banyo 1 wc 1 hol
    üst kat 3 oda 1 hol 1 banyo 1 e.banyo
    çatı kat yarısı teras diğer yarısında 1 oda 1 hol

bagımsız olan yer 49m2 içinde yarısı boş diğer yarısında 1wc 1 oda

evin dısında kapı önu diyelim 3 lamba binaya koyulacak dış aydınlatma diye

bu sekilde baktıgımızda bu m2 için kaç m kablolama gider acaba ?
    bunu neden soruyorum bir usta bulduk tanıs vasıtası ile bize ben 2bin tl ye yaparım dedi tanıs işi
    malzemesini sen al plastik malzeme 500-600 civarı anca tutar dedi kablolama 2 bin tutmaz dedi

( daha önce bir elektrikçi malzemeye 2400 olur demişti )
    bende hani işçilik uyguna gelecek ama kablolamada eksik hesap yaparız sonra evdeki hesap carsıya uymaz lafı ile karsı karsıya gelmemek için detaylı bakayım dedim
    cünkü usta bana 500m 5 top kablo al sonra bakarız dedik eksiğine

nette bakıyorum bir forumda adam yazmıs 90m2 ev için kaç m kablo gider biri cevap vermiş 550m kablo gider :D
    bu cevap 2010 yılında atılmıstı :D güncel böyle soru cevaplar bulamadım googlemizde :D:D

o adamın hesabına göre bana 1300 1400m kablo gidecek gibi :D

hes kablo 1,5mm 100m si 100 tl civarı lambalar için 500m gitse 500 tl
    hes kablo 2,5mm prizler için 150 civarı 900m gitse 1300 tl

1800 civarı kablo yapıyor + 600 de plastik tutsa 2400 aynı hesaba mı gelio :d

yoksa daha az metre mi gider :D bilgisi olan yazarsa sevinirim :D

• Hocam o konuda sizi yaniltmak istemem evinize ne kadar kablolama gider bunu bilmek icin evinizin elektrik projesinin cizilmesi gerekli benim size malesef yardimim bu kadar olur fiyat konusuna gelirsek malzemeden malzemeye cok degisir ayni isi uyduruk malzemeyle 5.000 e hallederken iyi malzemeyle 50.000 e halledersin bu is boyle yukarida saydigim sartlarin tamamini karsilamak sana pahaliya malolabilir fakat en azindan birkismini maddi durumuna gore yaptir ben istanbulda buyuk bir kurumun elektrik elektronik islerinin basindaki muhendisim istanbuldaysan seni malzeme satan bir firmayada yonlendire bilirim ama koydeki insaata gelip iscilik yaparlarmi bilemem biz baya buyuk isler yaptirdifimizdan maaliyet problem olmuyor once guvenlik ve kalite diyoruz ama sen nasil bir sistem lazim dedin diye bir elektrikciyle konus ve ona gore fiyat aldiye yazdim. Kolay gelsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • burakdc B kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim teklifin İçin TRABZON da yız malesef baya kişi ile konuştuk kafa da şişmeye başladı artık birine onay verip baslıcaz öyle gözüküyor inş ilerde sorun yaşamayız 🙏

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.