Şimdi Ara

Apple TR Fiyatları !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, herşeyen önce spekülasyon, şeytanın avukatlığını ve felaket tellallığı yapmak istemiyorum.

Aşağıda belirteceklerim tamamen kişisel bulgularıma dayalı TAHMİNLERdir.

2015 başında Apple Türkiye ürün fiyatlarına, Amerikan Doları'nın kur artışı nedeniyle (vergi vs. geldi/gelecek diye DEĞİL!...) zam yapmıştı.Ben o tarihlerde bir çalışma yaptım ve bu yeni (zamlı) fiyatların nereye kadar "dayanabileceği"nin üst sınırını bulmaya çalıştım.

Maalesef şu son günlerdeki Dolar/TL paritesi benim saptadığım sınırı geçti bile.

Eğer Amerikan Dolarındaki bu artış sürekli hale gelirse (örneğin 2.70-2.75 sınırına dayanırsa...) Apple TR mecburen bir zam daha yapacaktır. Yapmazsa, kar etmemeyi göze alıyor demektir.

Yıllar boyunca olan deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, Amerikan Dolarını frenlemek u anki hükümet tarafından yapılması gereken EN ACİL iştir. Ne kadar başarılı olup olunamayacağını bilemem, ben ekonomist değilim. Ancak Dolar'ın bırakın Yılbaşındaki kur olan 2.35'lere inmesini, 2,50'lere inebilmesi bile yeterince büyük mucize gibi gözüküyor.

Bütün bu kur artışının üstüne Mart sonu veya Nisan'da IT ürünleri, TV vb. cihazlara getirilmesi düşünülen ek ithalat vergileri ile durum daha da çıkmaza sürüklenecektir....

• Biz avrupa ile birlikte Euro bölgesinde değil miyiz?
  • Apple TR de 3 ayda 2. zam, geçmiş olsun.

Imac 21.5" ve 27" ve 5k retina 27" zam gelmemiş
    Apple tv 99$ dan 69$a düşüyor TR yeni fiyatı 249TL olacak iş değil.

Fakat;
    Macbook 12" 4.300 TL
    Macbook Air 11" 3000 TL
    Macbook Pro Retina 128gb 4.300 TL
     Apple TR Fiyatları !!! Apple TR Fiyatları !!! Apple TR Fiyatları !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Harpooner -- 9 Mart 2015; 21:06:48 >

• Ulan o fiyatlar nee!!! O kadar bekledim açıklanacaklar ne olur diye. Her şey yenilendi ama fiyatlar da keza öyle oldu. 4300, 5300 lira verecek olsam 15" model alırım. Eldekiyle devam ediyorum arkadaş vazgeçtim. Amerika'dan biri getirirse anca öyle alırım artık, hayır 2. el olanları da artacak şimdi iyice.
  • vestel ithal ürünlere vergi konmasını hükümete tavsiye ederken,hükümet bunu değerlendirirken,ülkede kargaşa ve görmezlikten gelinen ekonomik kriz varken dolar düşmez daha da artar ekonomistler doların 3 tl seviyelerine geleceğini söylüyor yaz ayları gibi.bu durumda apple ve ithal ürünler almak lüks olacak türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederse kötü.
  • böyle giderse Apple tr mağazalarını kapatır haklı olarak. pazardan çıkar, ekonomi düzelirse tekrar girer. Biz kendimize yanalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: sharky25ant

böyle giderse Apple tr mağazalarını kapatır haklı olarak. pazardan çıkar, ekonomi düzelirse tekrar girer. Biz kendimize yanalım

apple kapatmaz hocam.ülkede doları olan çok var.zenginle fakir arasındaki fark açılıyor.dolarları olan zengin daha zengin oluyor.
  • @sharky25ant haklıymışsın.apple tr ekonomi böyle kötü giderse rusyada yaptığı gibi burada da kapatabilir.
  • O değilde geçen sene eylül ayında 6.000 tl ye 15 inc rmbp almıştım.
    Şuan ki satış fiyatı 8.400 şuan sanırım kullandıkça fiyatı artıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mesajımi sildim yuh harbi.. kac ay önce 3200 MacBook retina alınırken şimdi 4300.. yeni diyo.. bi fark var mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Son Pegasus

O değilde geçen sene eylül ayında 6.000 tl ye 15 inc rmbp almıştım.

Harici ekran Kartlı olan modeli mi aldınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • altın alıp birikim yerine Apple alın
  • Dolara yatırım yaptığım için mi sevineyim

Ülkenin içler acısı haline mi üzüleyim bilemedim

• yılbaşında 6000tl civarina alınan 15"mbp retina ilk zamla 6400 şimdide 7400 oldu... 6000 e alan şimidi babasının oğluna 7000e satar =D
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Dolara yatırım yaptığım için mi sevineyim

Ülkenin içler acısı haline mi üzüleyim bilemedim

10-20 bin dolar ise ülkemize ağla, 250.000 dolar üstü ise sevin derim
  • Dolar kısa vadede düşer mi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carman1tr

quote:

Orijinalden alıntı: Son Pegasus

O değilde geçen sene eylül ayında 6.000 tl ye 15 inc rmbp almıştım.

Harici ekran Kartlı olan modeli mi aldınız?

Evet harici ekran kartlı model gt750m

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Son Pegasus -- 10 Mart 2015; 20:35:17 >
  • Başlığı açan ben olduğuma göre, biraz daha yorumda bulunayım.

1) Öncelikle, Apple Sitesinde şu anda izlemekte olduğumuz zamlar, benim başlığı açarken belirtmeye çalıştığım ve Amerikan Doları'nın TL karşısında aşırı değer kazanmasıyla doğrudan ilgili olabilecek zamlar DEĞİLDİR.
    2) Dikkat edilirse, bugünkü zamlar sadece MacBook Air ve MacBook Pro (retinalı modeller dahil) yapılmış zamlardır.Tüm iOS'lu veya OS X'li bazı Apple ürünlerinde, yani iMac serisi, Mac Mini gibilerinde (şimdilik) zam yoktur.
    3) Şu anda Apple'ın on-line sitesinde olan ve satışta olan tüm "yeni" modellerin (ki bunlar, "Broadwell ile tazelenmiş" olan 11" & 13" MBA'ler ile yine Broadwell ile "tazelenmiş" 13" rMBP versiyonlarıdır...) fiyatları, yerine geçtikleri modellere göre zamlanmıştır.
    4) Ancak bugün Zorlu veya Akasya'ya giderseniz, bu "yeni" modeller daha TR envanterine girmediklerinden, "eski" modeller halen eski, yani Mart 2015'in 8'inde geçerli olan fiyatlarla satıştadır. (Ancak bunlar artık online satış sitesinde mevcut değiller...). Yeni modeller geldiğinde "eskiler" anında AppleStore raflarından kalkacaktır.
    5) Sadece iki ürün var ki, bunlar hem Zorlu/Akasya'da hem de online Apple TR mağazasında pek de anlayamadığım şekilde zam görmüş durumda ---
    a) 13" i5 Ivy Bridge kullanan/4GB/500GB HDD/Optik sürücülü ve retina ekranlı olmayan MacBook Pro (ki bunun stoklarını eritmek adına bindirim değil aksine indirim yapmaları gerekirdi...)
    b) Bilumum rMBP 15" versiyonları (ki bunlar halen Haswell işlemcili olanlardır...).

Amerika sitesine baktım. Yukarıdaki iki tür üründe, US$ bazında bir zam yok Amerika'da.

Açıkçası bu zamma pek akıl erdiremedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mafaky -- 11 Mart 2015; 21:20:52 >

• "Sevildiğimizi bilelim!..." demek gerekiyor galiba.

Apple Kanada, Y. Zelanda, Avustralya ve bazı (€) bazlı AB ülkelerinde -- Portekiz, İsveç, Danimarka, Finlandya, Fransa gibi (Almanya var mı yok mu, belirsiz; İngiltere yok galiba...) ve bazı diğer ülkelerde iMac ve Mac Mini haricindeki tüm ürünlerine, Amerikan Dolarının değer kazanması üzerine, ZAM YAPMIŞ durumda...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.