Şimdi Ara

 Apple Pay® [ANA KONU] (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
4.442
Cevap
173
Favori
384.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bonus flash'dan mı bahsediyorsunuz?
    Ayarını göremedim. sitesinde bile ios kullanılmaz deniyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Extreme Victory

Mobil ödeme ios’ta da çalışıyor, ama sadece VODAFONE ve Turkcell için geçerli, ileride Turktelekom dahil olurmu bilmem.
    Mobil odeme ile apple pay/temassiz odeme bambaşka seyler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet benim sorduğum temassız ödeme.
    Bonusflash'de olmuyor şimdi doğrumudur?
    Başka banka var mı? Fastpay oluyor mu mesela?
  • revolut apple pay germany sayfasinda yer almaya basladi bi suredir

 Apple Pay® [ANA KONU]

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: roccorl

revolut apple pay germany sayfasinda yer almaya basladi bi suredir

Apple paye kart ekle dedigimizde hala revolut secenegi yok. Belki bu ekleneceginin artık yakin oldugunun bir isaretidir umarim. İn 2019 yani 2019 yili icinde hizmete baslayacaklari belirtmisler. 31 aralik 2019 da olabilir hemen yarinda :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Backspace7 -- 26 Şubat 2019; 20:22:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kızıl Baron

Evet benim sorduğum temassız ödeme.
    Bonusflash'de olmuyor şimdi doğrumudur?
    Başka banka var mı? Fastpay oluyor mu mesela?
    Temassiz odeme nfc teknolojisi ile yapiliyor. Andriod de nfc donanimini dileyen uygulama kullanabiliyor. Maximum mobile, yapi kredi pay gibi. Apple cihazlarindaki nfc donanimini ise apple 3. Parti uygulamalarin kullanmasina izin vermiyor. İlerde acar mi bilinmez. Simdilik odeme olarak nfc yi apple pay olarak sadece kullanabiliyoruz.

Bonus flas, fast pay dahil hicbir uygulama ile simdilik temassiz odeme yapamazsiniz. Zaten apple, birakin nfc 3. Parti uygulamalara acmayi, kendi apple pay odeme sistemini dahi her ulkeye getirmiyor.

• teqali kullanıcısına yanıt
    Anladım. 3. parti uygulamalara izin vermediğini bilmiyordum. teşekkürler.

Yani beklemekten başka bir çaremiz yok.
  • Apple'ın NFC teknolojisini 3. parti yazılımlara sunmadığı, daha doğrusu sunmak için bir izin gerektirdiği konusuna kafam takıldı. Binlerce lira verip bu telefonu alıyorsam neden bu cihazın özelliğini kullanamıyorum. Ben de şuan yeni öğrendim bu durumu.

Bir ara İstanbulKart uygulamasını indirip kartımda ne kadar var diye bakmak istediğimde NFC'nin çalışmadığını düşünmüştüm. Daha 1 aylık cihazda nasıl NFC çalışmaz diye kafama takılmıştı. Meğer sorun Apple'dan kaynaklıymış. Ben bu durumu doğru bulmuyorum ama yapacak birşey de yok sanırım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak4242

Apple'ın NFC teknolojisini 3. parti yazılımlara sunmadığı, daha doğrusu sunmak için bir izin gerektirdiği konusuna kafam takıldı. Binlerce lira verip bu telefonu alıyorsam neden bu cihazın özelliğini kullanamıyorum. Ben de şuan yeni öğrendim bu durumu.

Bir ara İstanbulKart uygulamasını indirip kartımda ne kadar var diye bakmak istediğimde NFC'nin çalışmadığını düşünmüştüm. Daha 1 aylık cihazda nasıl NFC çalışmaz diye kafama takılmıştı. Meğer sorun Apple'dan kaynaklıymış. Ben bu durumu doğru bulmuyorum ama yapacak birşey de yok sanırım...
    Uzun zamandir apple nfc donanimini 3. Parti uygulamalara acmiyor. Acmayi da dusunmuyor sanirim. Misal free style libre adinda bir seker ölçüm cihazi var. Nfc teknolojisi ile diyabet hastalari kan sekerini telefondan olcebiliyor. Tabi andriod de cihaz sahipleri ölçüm yaparken, apple sahipleri hala bu nfc nin 3. Parti uygulamalarina acmasini bekliyor. Aslinda cogu andriod e gecti free style libre kullananlarin.

• quote:

Orijinalden alıntı: teqali

Uzun zamandir apple nfc donanimini 3. Parti uygulamalara acmiyor. Acmayi da dusunmuyor sanirim. Misal free style libre adinda bir seker ölçüm cihazi var. Nfc teknolojisi ile diyabet hastalari kan sekerini telefondan olcebiliyor. Tabi andriod de cihaz sahipleri ölçüm yaparken, apple sahipleri hala bu nfc nin 3. Parti uygulamalarina acmasini bekliyor. Aslinda cogu andriod e gecti free style libre kullananlarin.

Alıntıları Göster
    Cihazlara NFC donanımını koyuyorsun tama güzel. Belki benim güvenliğimi sağlamak belki başka bir amaç için 3. parti yazılımlara izin vermiyorsun ona da tamam. Ama sen benim ülkeme gereken önemi verip NFC desteğini kısıtlıyorsan o noktada anlaşamayız çok saygıdeğer Apple. Bu konuda onlarca yüzlerce kişi değil onbinlerce yüzbinlerce Apple kullanıcısı mağdur. Gereken adımları ne zaman atacak da bizim bu mağduriyetimizi giderecek acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: burak4242

Cihazlara NFC donanımını koyuyorsun tama güzel. Belki benim güvenliğimi sağlamak belki başka bir amaç için 3. parti yazılımlara izin vermiyorsun ona da tamam. Ama sen benim ülkeme gereken önemi verip NFC desteğini kısıtlıyorsan o noktada anlaşamayız çok saygıdeğer Apple. Bu konuda onlarca yüzlerce kişi değil onbinlerce yüzbinlerce Apple kullanıcısı mağdur. Gereken adımları ne zaman atacak da bizim bu mağduriyetimizi giderecek acaba

Alıntıları Göster
    Apple pay konusunda bizlerin teknik bilgisi yok. Belki de cok fazla maliyet gerektiren bir iştir. Yada bilmedigimiz baska seyler vardir. Belki de yeteri kadar potansiyeli olmadigi icin az miktarda gelir elde edecegini getirmiyordur.

Su bir gercek, temassiz odeme sistemlerinin ulkemizdeki kullanimi cok az. Ancak alternatif temassiz işlemler gittikce artiyor. Kent kart vs gibi

İstenildiği takdirde herşey olur, istenilmediği takdirde hiçbirşey olmaz
    Bakın apple müzik, türkçe siri, apple mağazası vs vs.

• Maliyetli olduğunu düşünmüyorum. Yani en azından Türkiye'ye kıyasla. Türkiye'de her 2 POS cihazından 1'i temassız alışveriş destekliyor. Almanya'da doğru düzgün kredi kartı kullanımı bile yok. %70 hep nakit çalışıyorlar. Tatile gittiğimde çok mağdur oldum dükkanlar kredi kartı kabul etmediği için. ATM'den para çekmek zorunda kaldım.
    BEnce problem BDDK'da. o yukarıda tartışılan konu. serverler'in yurtiçinde kalması vs. Apple Pay'e bi izin gelse, yüksek bir piyasa oranı ile direk kullanılmaya başlanır Apple Pay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kızıl Baron

Maliyetli olduğunu düşünmüyorum. Yani en azından Türkiye'ye kıyasla. Türkiye'de her 2 POS cihazından 1'i temassız alışveriş destekliyor. Almanya'da doğru düzgün kredi kartı kullanımı bile yok. %70 hep nakit çalışıyorlar. Tatile gittiğimde çok mağdur oldum dükkanlar kredi kartı kabul etmediği için. ATM'den para çekmek zorunda kaldım.
    BEnce problem BDDK'da. o yukarıda tartışılan konu. serverler'in yurtiçinde kalması vs. Apple Pay'e bi izin gelse, yüksek bir piyasa oranı ile direk kullanılmaya başlanır Apple Pay.
    Maliyet açısı derken apple tarafindan dedim. Zaten poslarin temassiz ozelliginin olup olmamasi apple in maliyetinde bir degisiklige neden olmaz.

Apple pay muhakkak komisyon aliyordur bankalardan. Ulkemizde kart kullanimi cok cok yuksek. Avrupa da birinciyiz filan. Ama temassiz cok dusuk. Toplam islem sayisina oranla temassiz islem sayisi dusuk kaldigi icin belki apple yanasmiyor. Veya dedim ya komisyon kesin aliyordur. Bankalar yanasmak istemiyordur belki. Bir suru bilinmez var :)

Bir diger konu sunuculari yurt icinde tutma zorunluluğu.
    Simdi andriod tarafina baktigimizda nfc ile temassiz odeme yapiliyor. Kart bilgileri zaten uygulamanin icinde. Mantiken apple payde de ayni olmasi lazim. Yani tamam islemler yine sunucu uzerinden yapiliyor ama kart bilgileri vs zaten cihazimizda kayit altinda. Yasal olarak apple pay in ona takildigini dusunmuyorjm. Tamamen apple in kendi sacma sapan fikirlerindendir.

• Bu arada sunu belirteyim, maalesef pos konusunda ozellikle temassiz konusunda sorunsuz degiliz. Yurt disina veya avrupa ya bakmayin. Bizdeki kadar pos modeli ve icindeki farkli yazilimi olan bir ulke yok. Halen temassiz odeme belli bir standart olusturamadilar. Master card ve visa nin farkli standartlari var. Her gordugunuz temassiz pos ayni standartlarda calismiyor.

Ornek, isbankasi kredi kartlari offline temassiz islem turunu kullanıyor. Kartinizla 90tl ye kadar (tek veya cok kez) sorunsuz yapiyorsunuz ama ondan sonra sifreli bir islem gerceklestirmeniz gerekiyor. Bunun problemi ne? Musteri 90 tl yi doldurdu temassiz olarak, sifreli islem yapmazsa temassiz islem onaylanmıyor. Sifreli islem yapip sonra temassiz odeme yapabilir. Bu da market gibi yerlerde kasiyerlere zor geliyor. Ki cogu zaten bilmiyorda.

Yapi kredi, bir miktar tutara kadar temassiz isleme izin veriyor. Diyelim 100 tl. Offline temassiz limit tukendiginde pos isleme red vermiyor, online baglanti kurup limiti varsa isleme devam ediyor.

Akbank, ne olursa olsjn temassiz islemde online yapiyor. Hicbir zaman sorun olmuyor.

Bu konuda tum bankalar ayni standartı kullanmiyor. O yuzden suan icin temassiz islemlerin bir kismi başarısızlıkla sonuclaniyor. Musteri veya çalışanlar sifreli islemi tercih ediyor.

Cozulmeyecek sorun degil bunlar. Bankalar yazılımlari uygun hale getirseler belli bir standart ile temassiz daha basarili olur.

Ayrica bankalar, uye isyerlerini temassiz odeme konusunda bilgi sahibi yapmalari gerekir.

Temassiz odeme de, isbank ve petrol ofisi bir ortaklik yapti. Arac sahibi, temassiz isbank kartini pompadaki okuyucuya okutarak odemeyi temassiz yapiyor. Fikir guzel. İslemlerde sorun da olmuyor. Bunun gibi yenilikler temassiz odemenin onunu acacaktir :)

• Sen Apple olarak Apple Pay’i Türkiye pazarına bir getir. Reaksiyonu bir gör. Beklenileni vermezse “Türkiye pazarında umduğumuzu bulamadık” diyip dükkanı kapatıp gidersin. Ama sen hiç desteklememeyi tercih ediyorsun. O işler öyle olmaz. Sözleşmeyse sözleşme, taahhütse taahhüt BDDK ile 1+1 veya 1+2 sözleşmeni imzala. Gir Türkiyeye. Beğenmezsen çek git Applecığım

• Ben kredi kartını telefonun arkasına koydum artık temassız çalışıyor telefon
  • Güncel olarak hangi firma ile aktif kullanılabiliyor şu an Türk pasaportu ile?

• türkiyede altyapı konusunda iyi bir konumda.cogu işletmede temassız pos özelliğine de sahip. yavaş yavaş kredi kartı kullanımı yaygınlaşıyor.temassız kullanımıda yaygınlaşıyor.yaygınlaşmayada hızla devam edecek.bankalarında destekleyeceğini de düşünüyorum,kanunlara uyulduğu takdirde hükümetlede sorun yaşanmaz. ama burada herşey appleda bitiyor.siri gelmeden önce bilen mi vardı ? şimdi amcalar teyzeler siriyle oynuyor. siri kadar olmasada kullanımı istenilen seviyede olacaktır(en azından denenmeli) ama bu apple gelmiyor işte.gelişmiş bir ülke değiliz ancak 3.dünya ülkeside değiliz.bu tavır hiç yakışmıyor.

not:geçen aylarda suudi arabistana bile gelmiş.
    not: gelmesine gelecekte niye uzatıyolar anlamıyorum !!!!!
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.