Şimdi Ara

Apple iPhone 15 / iPhone 15 Plus [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: madmax50 , madmax50 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 5 Misafir - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.216
Cevap
130
Favori
120.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Apple iPhone 15 / iPhone 15 Plus [ANA KONU]

Sistem Özellikleri
  • SoC: Apple A16 Bionic (4 nm)
  • CPU: Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth)
  • GPU: Apple GPU (5-core graphics)
  • RAM: 6 GB

Şebeke Özellikleri
  • GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
  • 2G: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (çift-SIM), CDMA 800 / 1900
  • 3G: HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100, CDMA2000 1xEV-DO
  • 4G: LTE
  • 5G: SA/NSA/Sub6
  • Hız: HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps

Fiziksel Özellikler
  • Boyutlar
    • iPhone 15: 147.6 x 71.6 x 7.8 mm
    • iPhone 15 Plus: 160.9 x 77.8 x 7.8 mm

• Ağırlık
    • iPhone 15: 171 g
    • iPhone 15 Plus: 201 g

• Yapı: Seramik Shield ön yüzey, alüminyum kenar, metalik iyonla işlenmiş renkli arka cam

Ekran Özellikleri
  • Tip: XDR OLED
  • HDR: HDR10, Dolby Vision
  • Parlaklık: 1000 nit (tipik), 1600 nit (HDR), 2000 nit (açık hava)
  • Kontrast: 2.000.000:1
  • Çözünürlük ve Boyut
    • iPhone 15: 1179x2556 piksel, 6.1 inç
    • iPhone 15 Plus: 1290x2796 piksel, 6.7 inç

• Boy Oranı: 19.5:9
  • Renk Derinliği: 8 bit
  • Yenileme Hızı: 60 Hz
  • Koruma: Seramik shield cam
  • Dinamik Ada, True Tone, Geniş renk yelpazesi (P3), Haptic Touch

Görüntüleme Özellikleri
  • Ana Kamera: 48 MP, 2 µm piksel (12MP), f/1.6 diyafram, 26 mm odak uzaklığı, %100 Focus Pixels, süper yüksek çözünürlüklü fotoğraf (24 MP ve 48 MP)
  • Ultra Geniş Kamera: 12 MP, f/2.4, 13mm, 120° görüş alanı
  • 12 MP 2x Telefoto (Ana Kamera): 52 mm, ƒ/1.6 diyafram, sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu, %100 Focus Pixels
  • True Tone Flash, Photonic Engine, Deep Fusion, Akıllı HDR 5, Gece modu, 4x optik zoom aralığı(+2x, -2x), 10x dijital zoom
  • Video: 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (60fps), Sinematik mod (4K@30fps), stereo ses kaydı, HEVC ve H.264
  • Ön Kamera: 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", PDAF, 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS, HDR, Sinematik mod (4K@30fps)

Hafıza Özellikleri
  • Dahili Hafıza: 128GB, 256GB, 512GB
  • Depolama Birimi: NVMe

Bağlantı Özellikleri
  • WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot
  • Bluetooth: 5.3, A2DP, LE
  • NFC: Var
  • USB: USB-C 2.0 (480 Mbps), DisplayPort
  • Konumlama: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
  • Acil SOS, Trafik kazası algılama

Diğer Özellikler
  • Sensörler: Face ID, ortam ışığı sensörü, barometre, ivmeölçer, jiroskop, yakınlık sensörü, pusula

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 26 Eylül 2023; 22:5:56 >

• Ahahaha. Sen bir fanboysun anlaşılan. Kamera görecelidir, sana cıvık gelen başkasina guzel gelir. Bana ve çevremdeki çogu kişiye s23 ün canliligi daha guzel geldi. Ki gece çekimleri de çok daha güzel. Markalar bize para vermiyor, bu kadar saplantili olma. Kimse bize bir şey yutturmuyor.

Özenle iphoneu aklamak icin sectigin resimleri instagram oylamaya koysak çogu kisi s23 ü seçecektir. Bu tarz kişiden kişiye değişen seyler icin çağ atladi gibi terimler kullanmamalısın. 2024 yılında 60 hz, usb 2.0 kullanmak çağ atlamak değil.

Mesajim benim gibi iki telefon arasinda kalip tercih yapacaklar icin faydali olur umarim. Eğer butceniz genişse iphone 15 pro, pro max kisitliysa s23 öneririm. Bizler Turkiyede yasayan insanlariz, fanboyluk pahali bir lüks 😣 Resimler için teşekkürler, arada kalanlara yardimci olur. Yine dediğim gibi solukluk vs. canlilik kişisel tercih.

S23 ultradan düz iPhone 15 e geçtim. Daha önce de 14 Pm kullanıyordum.

Düz 15 için söyleyebileceğim kameranın renkleri s23u ya göre çok daha başarılı. Ekran 60hz olmasına rağmen animasyonlar daha akıcı olduğundan 60hz rahatsızlık yaratmıyor. İki cihazı yan Yanya kullanırsanız tabi 120hz farkını bariz belli ediyor ancak ben 1 haftadır 60hz olduğu için hiçbir eksiklik hissetmedim diyebilirim. Acaba 15 pro mu alsaydım noktasına hiç gelmedim yani.

Benim gözümde iPhone 15, 15 Pro nun 3x optik zoom ve 120hz ekranı olmayan modeli gibi. Onun dışındaki minimal farklarla hiç ilgilenmiyorum bile. Zaten kullanıcıların 99% u standart kullanıcı. Max. 1% i telefonun tüm özelliklerini hakkıyla kullanan kişiler.

S23u dan iPhone a geçmemin en büyük sebebi ise uygulamalardaki optimizasyon sorunları. Android optimizasyon özürlü. Google uygulamaları dahi apple da daha iyi çalışıyor. Birdaha android e geçme hatasını zor yaparım.. En son bu hatayı 2020 de yapmıştım. 3 yılda bir kaşıntı tutuyor sonra pişman olup apple a geri dönüyorum.

Forum teknik destek olarak sifir herkezin derdi 60hz kılıf kılıf toz toplarmi muhabbeti trappledestek forumu teknik destek olarak daha iyi aninda yardim geliyor…

1 60hzden sikayetciysen gider yazilimi 5para etmeyen kamerasi tost makinasi gibi ceken xiaomi poconun 240hz ekranli veya android 120hz ekranli telefonunu alirsin olur biter…yada oyun konsolu alir bakarsin keyfine evinde 120hz tvsi bile olmayan burda 60hz telefonu elestiriyo

2 toz konusu toza care cozum yoktur sadece koyu renk kiliflar siyah renk telefon ve koyu renk telefonla gozle belli olur…benim beyaz toz toplamiyomu topluyo sadece gozle belli olmuyo renk beyaz oldugu icin dinamik ada kismi siyah oldugu parmak izi kaliyor ekran naylonu ada kismi delik oldugu icin siliyom duzeliyor…cok sikayetciysen strecle telefonu oyle kullan

3 kilif konusu telefonu kullancak sensin benim begendimi sen senin begendini ben begenmeyebilirm zevkler renkler konusu

Sayfalarca ayni muhabbetler

iphone 15 plus almamda ki en büyük etken pil ve kamera farkıydı.15 plus Almadan önce arkadaşımın iPhone 13 telefon 2 gün bende kaldı al kullan beğenirsen 13 al sonuçta az para vermeyeceksin dedi. 2 gün telefonları değiştik. Kamerası içime sinmedi, kötü mü çekiyordu hayır ama istediğim kafamdaki netliği yakalayamıyordum. Teknoloji markette sağolsun izin verdiler 1 saat aralıksız 13, 14 plus, 15 plus test ettim standaki yan yana cihazları. Kamera farkı var gerçekten. Telefonu alınca yine arkadaşın 13 telefonu ile 1 gün boyunca yan yana test ettim her şeyi ve sonraki süreçte iPhone 14 plusla 1 günden fazla test ettim. Neden böyle bir şey yaptığıma gelecek olursak iade hakkım varken 15 plus iade edip 14 plus ya da 13 almaktı amacım ve o kadar para vermemekti. Gözle gözükür bariz artılara gelecek olursak

1) kamera;

-gerçekten 24 ve özellikle 48 megapikselde çok fark var. 13 ve 14 plusla yan yana 1 gün süren testlerimde 15 plus detay verme açısından 48 megapiksel kesinlikle daha iyi. Uzak yakın tüm çekimleri yaptım

- gece çekimi aynı ışık ve yan yana çekimlerde 48 megapiksel çok daha aydınlık yapıp daha fazla detay verdi.

2) hoparlör

13 ve 14 plusla karşılaştırmam sonucu bu iki telefonun sahipleri bile 15 plus modelinin daha fazla dışarıya ses verdiğini belirtti ( YouTube aynı şarkı ve 720 sonra 1080 ayarlarında test yapıldı)

3) pil

13 pili düşük kapasiteli onun için az gitmesi normal. 14 plus ve 15 plus modelinde çok uçuk kaçık pil süreleri yok kullanıma göre.

hiç bir zaman 7:30 saat altına düşmedi ekran açık sürem ve 7:30 saat gösterirken bile en az yüzde 20 şarj vardı. Önceki sayfalara bakarsanız 10 saat civarı ekran açık süresi paylaştım ve bunun ortalama %80 pil kullanımı 4g ile yapıldı. Oyun oynamıyorum ve instagram kullanmıyorum, muhtemelen bu etki ediyordur pilin uzun gitmesine. YouTube müzik dinlerken her zaman hoparlör açık oluyor.

bana göre iPhone 15 plus eksi yanı telefon büyük geldi elime, aldığım kılıftan kaynaklı her an düşecek hissi var cihazda. Kılıfın arka yüzeyi kaygan.

• Plus pek tutulmadı. Buna rağmen bu seriyi devam ettirmesi güzel. Pro özellikleri istemeyen ama geniş ekranı da vazgeçilmez olanları cezbedecektir. Ancak 14pm fiyatında olursa, yine şansı olmaz.
  • Ana konu hayırlı olsun 🙏🏻

Güzel bir model bizi bekliyor. 15 Plus pil ömrüyle serinin parlayan yıldızı olacak diye düşünüyorum
  • düz modellerin ekranı yine 60 hz olmaz umarım. artık yeter çünkü tamam 2 seri boyunca pro modellere özel bir şey oldu bu durum ama artık düz modele de 120 hz ekran gelmeli. daha verimli ekran çipi gelecekse bu da gelmeli. zor olmamalı ey apple.

• MikeFinger kullanıcısına yanıt

Bu sene sadece dinamik ada. 120Hz muhtemelen 16 ve 16 Plus'a kaldı

• C. S C kullanıcısına yanıt
    Büyük ihtimalle aynı fiyatta olmaz. Ayrıca kendine göre bir caydırıcılığı bile olacak. Açıkçası USB-C çok önemli bir fark. Daha geniş bir aparat desteğine kavuşacak ve günümüzde tüm elektronik ürünlerin kullandığı evrensel bir giriş haline gelmiş durumda. Gittiğiniz herhangi bir yerde acil bir durumda USB-C kablosu bulmak Lightning’e göre çok daha kolay. Buna karşın iPhone 14 PM’den daha kibar ve hafif bir cihaz olacak. Eğer iddia edildiği gibi 4900 mAh civarında pil ile gelirse ekstrem seviyede pil süreleri ve rekor ekran süreleri göreceğiz ki pil takıntısı olanlar için birinci derecede tercih sebebi olacak.
  • scanh kullanıcısına yanıt

oha artık ama yani. 2024 yılında gerçekten 60 hz ekranlı telefon mu satacaklar?

Muhtemelen
  • Başka bir yerde okumuştum tüm modellerde ProMotion desteği iPhone 17 serisinde olacak diyordu.

Evet Apple iPhone 15 / iPhone 15 Plus [ANA KONU] 

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    2025 yani. Epey fazla yahu. Umarım böyle bişey yapmazlar. İşlemcisi ve işletim sistemiyle tüm amiral gemisi Androidlerin önünde olan düz seri ekran yönünden iyi bir tazeleme hızını hakediyor
  • scanh kullanıcısına yanıt
    En azından 90 Hz olması gerek. 120 Hz gibi olmasa da en azından 60 Hz’e göre belirgin bir iyileşme olur.
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt

Kesinlikle haklısınız. Type c olayı, her nedense aklımdan çıkıverdi. Type c hub ile, iphonelar pc vari bir cihaza dönüşecektir. Medela, bendeki ipad, üretici ve kalite farketmeksizin (markasız denemedim hiç ama dark gibi f/p firmalarını kastediyorum.) tüm usb c hubları destekliyor. Bende mesela dark markasının 7 in 1 hubı var, gayet düzgün çalışıyor. Tabi birkaç girişi aynı anda kullanmak mümkün olmuyor, zira usb hubın performansı çok düşüyor.

Ayrıca neredeyse tüm aksesuarlar type c ile geliyor. Ab, iyiki masaya yumruğunu vurdu. Yoksa millet, halen daha çağ dışı kalmış lightning portunu kullanmaya devam edecekti.

• C. S C kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz markayı hiç duymadım açıkçası. Bende Ugreen’in çoklayıcısı mevcut. Modeme bağladım ve üzerinde iki adet HDD bağlı. Telefon üzerinden HDD’ye bağlanıp dizi/film izliyorum ve dosya transferi gibi işlemler yapıyorum. Yedeklemek için de telefon içindeki galeriyi kablosuz bağlantı üzerinden sorunsuzca HDD’ye aktarıyorum. Şu ana kadar herhangi bir performans düşüşü yaşamadım.
  • Dinamik ada gelirse ve fiyatı iyiyse geçeriz.
  • Arkadaşlar günümüzde telefonlar fiyatlardan dolayı uzun yıllar kullanılıyor. O yüzden buradaki type c güncellemesi fazlasıyla önemli olacak ki 2 3 yıl sonra ince uçlu nokia durumu benzeri bir olay ile karşı karşıya kalacağız. Bu yüzden sırf type c olması bile cihaz alma sebebi olarak görüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ___Lawyer___ -- 3 Eylül 2023; 18:46:32 >
  • ___Lawyer___ kullanıcısına yanıt
    Yakında iPhone 15 Plus vs iPhone 14 Pro Max konuları göreceğimizi düşünüyorum. Cihazın işlevselliği açısından düşünürsek iPhone 15 serisi USB-C ile önceki tüm serilere fark atacak. Çünkü USB-C oldukça geniş bir aparat desteğini de yanında getirecek. Bunun yanında 35W ile daha hızlı şarj olma, daha uzun pil ömrü, daha az güç tüketen gelişmiş ekran çipi ve iPhone 14 Pro’dan bildiğimiz 48 megapiksel sensör ve Dinamik Ada bulunacak. 120 Hz takıntısı olmayanlar için konuşursak her türlü iPhone 14 Pro Max’e göre tercih edilir özellikleri olacak. Cihazını aparat desteği ile daha fazla işlevsellikle kullanmak isteyenler iPhone 15/15 Plus’a yönelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 3 Eylül 2023; 19:43:16 >
    Pro modeller bile 120 hz çalışmıyor hocam. 80 hz çalışıyor bildiğiniz

Önce pro modellerdeki akıcılığı düzeltsinler, sonra düz modellere 90 yada 120 hz ekran koyarlar.
  • Etkinlik için son gün bakalım düz modellerde hangi renk seçenekleri gelecek
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.