Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (57. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @MICROBE arkadaş lafı dndürüp duruyorsun ama benim soruma kimse sen dahil cevap veremiyorsunuz !
    Diyorsunki %30 kaçak gelen fatura üzerinden düşülür bak bu nekadar mantıklı çünki bir meblağ var ve üzerinden %30 düşülüyor eee gerisi nasıl yapılıyor neymiş geriside aparmandaki oturanlar arasında pay edilirmiş bu nasıl bir mantık ya ozaman bu kalorimetrenin mantığı nerde kalıyor yada ne işe yarıyor madem kalan %70 oturanlar arasında pay edilecekse değilmi ?

Kardeşim bak çok basit bir soru soruyorum adamn biri 2500 kalori yakmış diğeri ise 1500 kalori yakmış binada 26 daire var ve böyle her daire birşekilde kalorisini yakmış neye göre hesaplanıp pay edilir onu öğrenmek istiyorum anlamıyormusunuz ???....anlıyorsunuzda sizde bilmiyorsunuz nasıl hesaplandığını değilmi ?

yahu mantık yürütelim hani diyelimki ferdi herkesin kombisi var ve koridorda (önceden karlı sayaç vardı,şimdi yine su saati gibi sayaca döndüler) sayaç nekadar yakıyorsan rakanlar dönüyor ve ay sonunda sana fatura geliyor siz 1750 (rakam olarak) gaz yakmışsınız ötv,kdv,cart curt (ve faturadada gazın bir metreküpü kaç lira belirtiliyor) ve borcunuz bukadar deniliyor,neden bu örneği verdim siz diyorsunuzki yöneticiye genel bir fatura gelir ondan %30 kaçağı düşer gerisinide kat maliklerine pay eder işte zurnanın zırt dediği yer burası neye göre pay eder bu zıkkım kalorimetre ve üzerindeki yakılan rakamlar (kalori) ne işe yarıyor yönetici diyelim okuyor örneğin ben 2500 yakmışım (kalorimetredeki rakam öyle yazıyor) hesabını nasıl yapıyor,bilen anlatsın ???

Kimse bilmiyor kaç kişiye danıştım biride şöyle bir yorum yapmış kendi yazısını özetliyorum:

Geçen sene ben evimde böyle bir sistem vardı ... hesaplama şeklini anlatayım oradan kendinize pay biçin..

gelen faturanın %30 'luk tutarını tüm dairelere eşit olarak paylaştırılıyordu.. sebep ise kullansanda kullanmasanda kazanda doğalgaz tüketimi oluyor.. burada kullanılan gaz ve oluşan ısı apartmanın ortak gideri.. (giriş katta oturuyorum o yüzden asansör bakım parası vermem demek gibi bir konu bu)

geriye kalan %70 lik kısım ise dairelerdeki kalorimetreler aracılığı ile kim ne kullandıysa toplanıyordu..

20 daire için gelen 1000 tl fatura için örnek hesaplama tablosu yaparsak

%30 luk pay 300 TL eder ve buradan daire başına 15 TL ödeme düşer ve tüm daireler bunu ödemekle mükelleftir.

%70 lik pay 700 TL ise geriye kalan 4 dairenin kalorimetrelerinin okunması sonrasında hesaplanır.
    ör. D. 1 = 1500; D.2=2500 ; D.3=4000; D.4=2000 okumuş olsun. toplam kullanılan kalori = 10000

kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir o da;

700/10000= 0,07 TL birim fiyat
    D.1 1500*0,07=105 TL
    D.2 2500*0,07=175 TL
    D.3 4000*0,07=280 TL
    D.4 2000*0,07=140 TL
    bu rakamlara 15 TL kadar da ortak kullanım ödendiğinde fatura tamam

Bakın adam ne diyor iy okuyun (kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir....diyor eeee@MICROBE arkadaş buna ne diyeceksin şimdi ? )...şimdi yani toplam harcanan kalorimetreyi %70'emi böleceksiniz oda %70 yani 0,07 kuruştan (1 kalori) hesaplanıyormuş yoksa benmi yanlış anladım @MICROBE kardeş ?

Bizim kalorimetrenin data kablosunu mütahit alt kata yani hole indirmemiş yapması gerek değilmi yasal açıdan ? biz bunu yaptırsak ne avantajı var bunun bize ve maliyeti ne olur ? ve ben Ankaradanım bu işlerden anlayan ve okumasınıda yapan ciddi bir şirket bilen tanıyan varmı allah rızası için yardım,valla gına geldi allah belasını versin bu evi aldığım güne,normal müstakil kombinin gözünü seveyim ya bu ne rezillik böyle ya !

• somniferum S kullanıcısına yanıt
    Sayın somniferum,

Dairenize (ki sizinkiyle birlikte diğer dairelere de [vanasını minimum 15 derece sıcaklığa göre ayarlamış olan, yani minimum düzeyde ısınmayı tercih etmiş olanlar dâhil]) ait toplam tüketim tutarını, yönetmelikte belirtilen, aşağıya eklediğim formüle göre hesaplayınız. Farklı hesaplama şekli yönetmeliğe aykırıdır. Formül gayet açık. Yardımcı olması dileğiyle...

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem)

• üstad bunu biraz önce bende araştırdım ama hiç birşey anlayamadım siz anladıysanız bana lütfen anlatırmısınız bu rakamların harflerin ne anlama geldiğini,ve örneğin 1 kalorinin kaç kuruş olduğunu ?

Ve benim verdiğim örnek yanlışmı sizce ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi somniferum -- 23 Haziran 2013; 16:32:24 >
    Sizin verdiğiniz örneğe bir ekleme yaparak konuya açıklık getirmeye çalışayım:

Yukarıda belirttiğim formülde A ve At değişkenlerini görüyorsunuz. A = sizin dairenizin m2'si ve At= tüm dairelerin toplam m2'si.

Verdiğiniz örnekte bu değerleri belirtmediğiniz için varsayımla hareket edelim. Diyelim ki, D1'in m2'si 120'dir.
    4 dairenin toplam m2'si 2500'dür.

1. Apartmanınıza bir ay için 1000 TL doğal gaz faturası gelmiş. Bu formüldeki M'dir.

2. Dairelerin sayaç değerleri örneğinizdeki gibi şöyle olsun: D1=1500, D2= 2500, D3=4000 ve D4=2000 Toplam=10.000 birim Burada D1...D4 değerlerinin her biri formüldeki S, 10.000 birim ise formüldeki St'dir.

Gelin şimdi D1'in bir ay içerisindeki tüketim değerini hesaplayalım.

P1=0,70xM (S/St) yani 0,70 X 1000 (1500/10000) = 105 TL

P2 = 0,30xM (A/At) yani 0,30 x 1000 (120/2500) = 14,4 TL

P1 + P2 = 119,4 TL

Diğer daireleri de yukarıdaki formül ve ilgili değerlere göre hesaplayabilirsiniz.

Göreceğiniz üzere tüm dairelerin m2 ve sayaç birimi farklı olduğundan her ay sabit bir kalori bedelinden söz etmemiz mümkün değil. Dairenin sahibi veya kiracısı olarak sizin bilmeniz gereken değerleri sıralayacak olursak:

Her ay apartmanınıza gelen doğal gaz faturasının TL olarak bedeli, tüm dairelerin sayaçlarında okunan birimlerin toplamı ve sizin dairenizin sayacında okunan değer. M2 değerleri değişmeyeceğinden her ay saydığım bu 3 değişkenin değerini öğrenmeniz yeterli olacaktır. Dolayısıyla, okuma firması tutulmasına dahi gerek yoktur. Göreceğiniz üzere, hesaplar oldukça basit bir formüle dayanıyor.

%30'luk kısmı eşit olarak değil, metre karelerin oranı şeklinde (formülde gösterildiği gibi) hesaplayacaksınız. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 23 Haziran 2013; 17:54:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: han 10

kanundan anladığım kadarıyla eski sistemde sizden para tahsilatı yapamazlar. bu sistemi uygulama zorunluluğu var. ne diyecek ki kanunu olan bir şey için biz eski kanunu tanırız bana ne sen eski kanundan öde.. bence size avukat kanalıyla bir işlem yapamazlar. yaparlarsada mecbur olarak bu kanuna uymak zorundalar. sadece tehtit ederler öde diye telefonla o kadar.. saygılar.

Arkadaşlar ben birşey mi atlıyorum, bu sistemi neye göre uygulayacaklar?

MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK:
    Md:3/k: k) Muayene ve kalibrasyon: 21/1/1989 tarihli ve 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre yapılan muayene ve kalibrasyonu,

Henüz k değişkenlerinin neye bağlı olarak saptandığı belirlenmedi ki, kanunda böyle birşey var mı? Ödeyen arkadaşlar neye göre ödüyor bunu? Kimsenin bilmediği, sadece okuma şirketlerinin bilip de kimseye göstermediği k değerlerine göre mi? Önce cihazların kalibrasyon standardı kanun ile belirlenecek, sonra yukarıdaki formülasyona göre daireler arasında yakıt bölüştürme ve paylaştırma yapılacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ariesx -- 24 Haziran 2013; 9:01:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: somniferum

@MICROBE arkadaş lafı dndürüp duruyorsun ama benim soruma kimse sen dahil cevap veremiyorsunuz !
    Diyorsunki %30 kaçak gelen fatura üzerinden düşülür bak bu nekadar mantıklı çünki bir meblağ var ve üzerinden %30 düşülüyor eee gerisi nasıl yapılıyor neymiş geriside aparmandaki oturanlar arasında pay edilirmiş bu nasıl bir mantık ya ozaman bu kalorimetrenin mantığı nerde kalıyor yada ne işe yarıyor madem kalan %70 oturanlar arasında pay edilecekse değilmi ?

Kardeşim bak çok basit bir soru soruyorum adamn biri 2500 kalori yakmış diğeri ise 1500 kalori yakmış binada 26 daire var ve böyle her daire birşekilde kalorisini yakmış neye göre hesaplanıp pay edilir onu öğrenmek istiyorum anlamıyormusunuz ???....anlıyorsunuzda sizde bilmiyorsunuz nasıl hesaplandığını değilmi ?

yahu mantık yürütelim hani diyelimki ferdi herkesin kombisi var ve koridorda (önceden karlı sayaç vardı,şimdi yine su saati gibi sayaca döndüler) sayaç nekadar yakıyorsan rakanlar dönüyor ve ay sonunda sana fatura geliyor siz 1750 (rakam olarak) gaz yakmışsınız ötv,kdv,cart curt (ve faturadada gazın bir metreküpü kaç lira belirtiliyor) ve borcunuz bukadar deniliyor,neden bu örneği verdim siz diyorsunuzki yöneticiye genel bir fatura gelir ondan %30 kaçağı düşer gerisinide kat maliklerine pay eder işte zurnanın zırt dediği yer burası neye göre pay eder bu zıkkım kalorimetre ve üzerindeki yakılan rakamlar (kalori) ne işe yarıyor yönetici diyelim okuyor örneğin ben 2500 yakmışım (kalorimetredeki rakam öyle yazıyor) hesabını nasıl yapıyor,bilen anlatsın ???

Kimse bilmiyor kaç kişiye danıştım biride şöyle bir yorum yapmış kendi yazısını özetliyorum:

Geçen sene ben evimde böyle bir sistem vardı ... hesaplama şeklini anlatayım oradan kendinize pay biçin..

gelen faturanın %30 'luk tutarını tüm dairelere eşit olarak paylaştırılıyordu.. sebep ise kullansanda kullanmasanda kazanda doğalgaz tüketimi oluyor.. burada kullanılan gaz ve oluşan ısı apartmanın ortak gideri.. (giriş katta oturuyorum o yüzden asansör bakım parası vermem demek gibi bir konu bu)

geriye kalan %70 lik kısım ise dairelerdeki kalorimetreler aracılığı ile kim ne kullandıysa toplanıyordu..

20 daire için gelen 1000 tl fatura için örnek hesaplama tablosu yaparsak

%30 luk pay 300 TL eder ve buradan daire başına 15 TL ödeme düşer ve tüm daireler bunu ödemekle mükelleftir.

%70 lik pay 700 TL ise geriye kalan 4 dairenin kalorimetrelerinin okunması sonrasında hesaplanır.
    ör. D. 1 = 1500; D.2=2500 ; D.3=4000; D.4=2000 okumuş olsun. toplam kullanılan kalori = 10000

kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir o da;

700/10000= 0,07 TL birim fiyat
    D.1 1500*0,07=105 TL
    D.2 2500*0,07=175 TL
    D.3 4000*0,07=280 TL
    D.4 2000*0,07=140 TL
    bu rakamlara 15 TL kadar da ortak kullanım ödendiğinde fatura tamam

Bakın adam ne diyor iy okuyun (kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir....diyor eeee@MICROBE arkadaş buna ne diyeceksin şimdi ? )...şimdi yani toplam harcanan kalorimetreyi %70'emi böleceksiniz oda %70 yani 0,07 kuruştan (1 kalori) hesaplanıyormuş yoksa benmi yanlış anladım @MICROBE kardeş ?

Bizim kalorimetrenin data kablosunu mütahit alt kata yani hole indirmemiş yapması gerek değilmi yasal açıdan ? biz bunu yaptırsak ne avantajı var bunun bize ve maliyeti ne olur ? ve ben Ankaradanım bu işlerden anlayan ve okumasınıda yapan ciddi bir şirket bilen tanıyan varmı allah rızası için yardım,valla gına geldi allah belasını versin bu evi aldığım güne,normal müstakil kombinin gözünü seveyim ya bu ne rezillik böyle ya !

Sayın somniferum;

11.04.2013 tarihinde saat 18:40:05 te "KALORİMETRE HESAPLAMA" forum konusunun 2. sayfasında sorduğunuz aynı sorunun cevabını 12.04.2013 tarihinde 09:09:52 de aynı şekilde ben cevapladım. Benim verdiğim cevaba istinaden de siz yine aynı forumun aynı sayfasında 12.04.2013 tarihinde 20:30:00 da 1 kalorilik enerjinin kaç TL denk geldiğini sormuştunuz. Sizin sorunuza 15.04.2013 tarihinde 09:35:34 de attığım ve sizin yukarıda da yazdığınız gibi örnek bir hesaplama yaparak cevap vermiştim.

Aslında yukarıda yazdığınız örnekte de zaten sizde nasıl hesaplandığını öğrenmişsiniz. Daha önceden yazdığım örnekte olsun sizin yukarıda verdiğiniz örnek te olsun benim kafamda, birim enerji fiyatı ile alakalı bir soru işareti oluşmuyor. Ancak benim kafamda soru oluşmuyor demek herkes bunu anlayacak anlamına gelmez tabiikide.

Sonuç olarak ben son defa bildiklerimi, bildiğim kadar yazıp kendi adıma sizi aydınlatmaya çalışayım, yine de kafanızda soru işaret oluşuyorsa zaten cevap bende değildir.

İSTER EGO OLSUN İSTER İGDAŞ OLSUN FATURALARIN ÜZERİNDE 1 BİRİM ENERJİ İÇİN KULLANILAN BİRİM FİYAT OLMASINA RAĞMEN KALORİMETRE SİSTEMİNDE %70 LİK KISMIN "APARTMAN SAKİNLERİNE BÖLÜŞTÜRÜLMESİNDE" SABİT BİR ENERJİ BİRİM FİYATI YOKTUR.

FATURALARIN ÜZERİNDEKİ BİRİM ENERJİ FİYATI, KAZANIN ÜRETTİĞİ ENERJİNİN HESAPLANMASINDA KULLANILIR. BU BİRİM FİYAT ENERJİ BAKANLIĞINCA (YADA HANGİ BAKANLIKSA) BELİRLENİR. ANCAK DAİRELER TARAFINDAN KAZANIN ÜRETTİĞİ BU ENERJİNİN HEPSİ KULLANILAMAZ, MÜHENDİSLİK GEREĞİ BU ENERJİDE KAYIP OLUR. KAYIP OLDUĞUNDAN DOLAYIDA %70 LİK KISIMIN APARTMAN SAKİNLERİNE BÖLÜŞTÜRÜLMESİ İŞLEMİNİ YAPARKEN FATURANIN ÜZERİNDEKİ SABİT BİRİM ENERJİ FİYATI DEĞİL, O FATURA DÖNEMİNDE APARTMAN SAKİNLERİNİN TOPLAM KULLANDIĞI ENERJİNİN FATURANIN %70 LİK KISMINA BÖLÜNMESİ İLE ELDE EDİLEREK BULUNAN BİRİM FİYATI KULLANIRSINIZ.

ÇÜNKÜ, EĞER BU BU ŞEKİLDE HESAPLANMAYIP HERKES KULLANDIĞI ENERJİNİN ÜCRETİNİ FATURA ÜZERİNDEKİ RESMİ BİRİM FİYAT ÜZERİNDEN BAZ ALIP HESAPLARSA, TÜM DAİRELER BORCUNU ÖDESE DAHİ FATURA TUTARI TOPLANMAZ.

EGO YADA İGDAŞ FATURALARINDAKİ BİRİM FİYAT HER ZAMAN HESAPLANAN BİRİM FİYATTAN DAHA DÜŞÜKTÜR.

BURAYA 12 NİSAN 2013 TARİHİNDE "KALORİMETRE HESAPLAMA" FORUMUNDA SİZİN SORDUĞUNUZ "1 KALORİ KAÇ KURUŞA TEKABÜL EDİYOR" SORUSUNA 15 NİSAN 2013 TARİHİNDE VERDİĞİM ÖRNEĞİ AYNEN YAPIŞTIRIYORUM;

................................Şimdi size şöyle bir örnek vereyim sizin apartmana toplamda 4 000 TL' lik fatura gelse

Bunun %30' u 1 200 TL eder. Eğer her daire eşit büyüklükteyse 1 200 TL / 24 daire : 50 TL zaten %30 luk ortak katılım payıdır.

Gelelim harcadığınız doğalgazın hesaplanmasına;

Daireniz boş olmasına rağmen 400 kWh enerji kullandıysanız ve bu apartmanda sadece 6 daire doluysa, boş olan dairelerin tamamı sizin kadar enerji harcadıysa ve dolu olan direlerde sizin 2 katınız enerji harcadılarsa:

(400 kWh x 18 daire ) + (800 kWh x 6 daire) : 7200 kWh + 4800 kWh : 12 000 kWh (kalorimetrelerden okunan toplam enerji)

4 000 - 1 200 TL : 2 800 TL (faturanın %70 lik kısmı)

2 800 TL / 12 000 kwh : 0,23 TL (1kwh 'lik enerjinin birim fiyatı)

Sizin tükettiğiniz doğalgaz fiyatı 400 kWh x 0,23 TL = 92 TL

92 TL + 50 TL = 142 TL (bunda daha okuma parası kıl parası tüy parası yok bide bizdeki gibi buna 8,32 TL ekleyin) = 150,32 TL

SİZE 15 NİSAN 2013 DE YAPTIĞIM BU ÖRNEK HESAPLAMA İLE SİZİN YUKARIDA VERDİĞİNİZ ÖRNEĞİN ARASINDA NE FARK VAR???????

"Bizim kalorimetrenin data kablosunu mütahit alt kata yani hole indirmemiş yapması gerek değilmi yasal açıdan ?" demenizden anladığım kadarıyla sanırım eviniz dublex. Kalorimetre evin sıcak su girişinin ve çıkışının olduğu yerde bulunur. Eğer sizin apartamanın tesisatı farklıysa bilemem ama şimdiye kadar gördüğüm - duyduğum tüm sistemlerde kalorimetre dairenin girişinde bulunuyordu. Benim kullandığım kalorimetreden 3 tane kablo çıkıyor 1. kablo eve giren sıcak suyun derecesini ölçen termometreye bağlı 2. kablo evden çıkan sıcak suyun derecesini ölçen termometreye bağlı 3. kablo uzaktan ölçüm yapmak için her daireye yerleştirilen sinyal vericiye bağlı. Hepsi arasında 30 santimetre ya var ya yok.

Türkiye de bu iş için bakanlık tarafında yetkilendirilmiş firmaların isimlerini benhttp://www.bep.gov.tr/sss1.php sitesinden buldum. Bu linki incelerseniz

TECHEM Enerji Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd,
    ISTA Enerji Hizmetleri Tic. Ltd.,
    TERMOSAR Isı Sistemleri San. Ve Tic. Ltd.
    HONEYHOME Otomasyon Bilişim ve İnş. Tic. Ltd.
    TERMMARKET Isıtma Soğutma Pompa ve Teknik Malzeme San. Tic. Ltd. firmalarının yetkilendirilmiş firmalar olduğunu göreceksiniz. Ve bu firmaların internet sitelerini incelerseniz tüm Türkiyede hizmet verdiklerini hatta ilk sıradaki TECHEM firmasının ALARKO ile iş birliği yaptığını, genel merkezinin ANKARADA olduğunu Ankara Eryaman da 6500 konutta faaliyet gösterdiklerini ve bunu referans listelerine yazdıklarını bulabilirsiniz.

Biz site olarak ISTA firmasıyla çalışıyoruz. ISTA aslen Danimarkada 1902 yılında kurulmasına rağmen şu anda İngilizlerin elinde bulunan bir şirket, Alman malı (markasını hatırlayamadım) kalorimetre kullanıyorlar. Toplam 420 dairesi olan bizim siteden 10 yıllık anlaşma boyunca aylık 8,32 TL kiralama ve hizmet bedeli alıyorlar. Firmanın ve kullandıkları cihazların her türlü açığını aramama rağmen ben bulamadım ve kendi adıma ISTA dan son derece memnunum.

Bildiklerim budur. Eğer hala diyorsanız "1 kalori kaç kuruş eder" diye sanırım bir depresyon ilacı kullanmam gerekecek.

vs vs vs

• @MICROBE kardeş bırak benle maytap geçmeyide kendin diyorsun kalorinin 23 kuruş olduğunu ?
    Ve benim üsteki verdiğim örnek kendime ait değil yazdımda birisinden alıntı yaptım,oda kalorinin 0,70 kuruş olduğunu yazıyor ohalde kim doğru ?

@YETİ kardeş diyorsunki dairenin birinin metrekaresi örneğin 120 dir diyorsun ve dem ediyorsun ohalde 4 dairenin toplamı 4200 metrekaredir diye yazmışsın ???? yanlışmı yazdın kardeş yoksa ??...çünki 4x120 = 480 metrekare yaparda ?!!!!
    @Microbe kardeş bak @YETİ diyorki 1000 TL fatura gelmiş olsa diyor ve devamını getiriyor ve diyorki:kaloriferi kullanan daireler için aylık hesaplama için önce kalorimetrenin birim fiyatını belirlemek gerekir o da;

700/10000= 0,07 TL birim fiyat...............sen ne anladın şimdi bundan ?..........

@yeti arkadaş size göre bu p1-p2...s-st vs. bunların hesaplaması kolay geliyor olabilir belki sizler uzun zamandır kullandığınız içindir ama benim açımdan bu p'ler s'ler çince gibi geliyor bu p'lerden 's'lerden nasıl %70'in daire başı kullandığı kalorimetre rakamından yola çıkarak bir meblağ ortaya çıkarıyorsunuz anlamadım vallahi ? @MİCROBE arkadaş 1 kalori 23 kuruş diyor ama benim alıntıda yazdığım örnekte birim fiyatı 0,07 kuruş deniliyor ne yani kim ne tutturursa birim fiyatını ona göremi belirliyor ?

@YETİ kardeş anlaşılan sen bu işten anlayan birisisin bana basitce şu yukarıdaki şemaya göre değilde (zaten şemada matamatik tarzı p-s-m vs. harflerden başka bir bilgi yok vatandaş ne anlasın herkesin anlayacağı tarzda ve bugünün şartlarına göre mesela benim kalorimetremde 2750 yazıyor olsa hadi bir hesap yapalım ohalde ne ödemem lazım şu anda yakmış olsak ? bu arada yanlışlıkla 24 daire demişim aslen 26 daireymiş pardon ve şu anda binanın doluluk oranı %80'lere dayandı ???

Ve @MİCROBE kardeş benimde kalorimetrem üç kablolu biri sıcak su borusuna bağlı diğeri soğuk su borusuna ve üçüncüsü data bilgi kablosu olan ve aşşağıdaki (en alt kat mesela kazan dairesindeki duvara monte edilebilinir dijital bir kutuya bağlanması gereken kablo ama mütahit bunu yapmamış şu anda o kablo boşlukta sallanıyor ileride biz bina olarak yaptırmayı düşünüyoruz,ve Microbe kardeş bendeki kalorimetrede dairemin dışındaki holde (kalorimetrenin markası ELEKTROMED) internetten bir araştırın sizce iy bir cihazmıdır acaba

ve şunuda belirteyim bizdeki kalorimetre sıcak su vermiyor sıcak suyumuz ayrı bir doğalgaz vanasından geliyor mutfaktaki şofbene bağlı,yani kalorimetremiz sadece petekleri ısıtmak için var !

Ve şunuda belirteyim @YETİ kardeşe hesap yapacaksa dairelerin metrekaresi hepsi aynı,kazanlarda tek tip kazan değil 4 adet ayrı kombi şeklinde yoğuşmalı 115.000 kalorilik kombiler @MİCROBE kardeş ister bana artık bu adamın kafası basmıyor de ama vallahi anlayamıyorum nasıl hesap yapıldığını aslen sivri zekalıyımdır ama bu konuda kafam durdu ciddi söylüyorum lütfen anlayacağım şekilde anlatın p'ler p2'ler s-st'ler vs. bunlar kafamı çorba yaptı valla ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi somniferum -- 24 Haziran 2013; 18:50:05 >

• Biz doğal gaza geçme hesapları içindeyken bizim komşulardan biri kendi kafasına göre bir duyuru asmış.Kalorimetre takılması zorunlu-aksi halde 1600 tl ceza var diye...Ki bu komşu tek başına tüm apartman sakinlerini yönetmeliklere uyulmuyor diye mahkemeye vermiş durumda.Heralde 4 defa mahkemeye gittik, Kemal Sunalın Davacı filmi gibi durumumuz.Şimdi de heralde herkesi bununla tehdit ediyor.Adam sanki bu binada yaşamıyor...gerçi yaşıyor sayılmaz da çünkü kimse onunla konuşmuyor bir de bu zatın ahlaksız komşusu var.Bütün komşularla kavga eden, aidatlarını ödemeyen ve kafadan sakat biri.Bunu da peşine takmış.Mahkemede olmadık iddialar ve ikisi hariç herkesi dava etmiş durumda.Ne yapacağız bilmiyorum.Kendisi ve kankası yakıtı eksik alır, aidatları ödemezler.Yine de kimse kendilerine bir şey demez.Ama adamlar yavuz hırsız misali kendileri bizi mahkemeye veriyorlar.En son ödenmeyen aidatlar için icraya verilecekleri ilan edilince o da kalorimetre olayını gümdeme getirip duyuru asmış bize...

• uzun süredir araştırıyorum ısı pay ölçer işini;
    hem kurulum hem okuma hemde hesaplama sıkıntılı.
    sistemde okuma aralığı belirleniyor örneğin her ayın 13-14-15 i bu sürede pil 7-10 yıl arası dayanıyor. eee gaz okuma bu aralıkda değilde erken veya geç yapıldı. ne olacak ????????????????
    okuma aralığı geniş bırakınca örneğin 10-11-12-13-14-15-16 gibi cihazların pil süresi 4-7 yıla iniyor.

bu sistemde sıkıntı var bu problemi yazdım ama cevap veren olmadı?????????????

bu gidişle kalorimetreleri incelemeye başladım onlar daha adil ölçüyor anladığım kadarı ile su debisi ile su sıcaklığı ile bir orantı kuruyor. hemde tek cihaz takılıyor ve daha ucuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kullanan varsa bilgi verebilirmi??
    Sn. somniferum,

Kalorimetreli sistemde daire başına düşen ısı bedelinin hesaplanmasında yukarıda belirttiğim formülden başka kullanabileceğiniz bir formül yok. Formülü anlamaya çalışın, zira her ay kullanabileceğiniz sabit bir kalori bedeli YOK. Kalori bedelinden hareket etmeye çalışırsanız işin içinden çıkamazsınız. Çünkü, sizin tüketiminiz apartmanın genel tüketimine oranlanıyor ve apartmanın genel tüketimi her ay değişebileceğinden, sabit kalori bedelini öğrenmeye çalışmanız vakit kaybı olacak.

Sizin örneğinizde m2 değerleri verilmediği için varsayımdan hareketle D1 için 120 metre kare demiştim. Toplam daire m2 için 2500'ü kullanmıştım.

Formülün sizin için anlaşılmaz, karışık olması konusunda bir nebze de olsa yardımcı olmak amacıyla, bana verdiğiniz değerler üzerinden formülü bir kez daha izah etmeye çalışayım.

P1= 0,70 x M (S/St)

P1 sizin dairenizin %70'lik tüketim bedelini belirlemek için kullanılan kısımdır.

Diyelim aylık faturanız 1000 TL geldi. D1 için kalorimetrede okunan değer 1500, 26 dairede okunan değerler toplamı 65000 olsun. (Siz her ay apartmana gelen doğal gaz faturasındaki fatura tutarını öğrenin (M değeri), sonra dairenizin sayaç değerini (S) ve 26 dairenin sayaçlarında okunan değerlerin toplamını (St) öğrenin)

P1 = 0,70 x 1000 (1500/65000) = 16,15 TL

Şimdi %30'luk payı hesaplayalım

P2 = 0,30 x M (A/At)

Burada A sizin dairenizin metre kare büyüklüğü, At 26 dairenin toplam m2 büyüklüğü. (her biri 120 m2'den 26 daire var diyelim)

P2 = 0,30 x 1000 (120/3120) = 11,21

Şimdi o ay için sizin dairenizin ödeyeceği ısıtma bedelini bulalım.

P1 + P2 = 16,15 + 11,21 = 27,36 TL

Kalori hesabı yapmaya çalışmayın bence. İşin içinden çıkılmaz. Yukarıda yazdığım formülde siz her ay için 1000 ve 1500, 65000 rakamlarını değiştirip o aya ait rakamları yazarsanız, dairenize ait ısı tüketim bedelini bulursunuz.

Apartman yönetiminizin apartman girişindeki panoya o ay için kaç TL'lik doğal gaz faturası geldiğini, dairelerin teker teker kalorimetrelerinde okunan değerleri ve 26 dairenin toplam sayaç değerini gösteren bir liste asması zorunlu. Bu değerleri şeffaf bir şekilde açıklar ve hesap hatası da yapılmaz ise, her daire kendisine ait ısı tüketim bedelini kolayca hesaplar.

Ayrıca, %80 doluluk oranı olması boş olan dairelerin kalorimetre değerlerinin SIFIRI göstereceği ve o dairelerin ısı tüketim bedeli ödemeyecekleri anlamına gelmiyor. Boş veya dolu, her daire sahibi dairesini minimum 15 derece ısıtacak şekilde termostatik vanasını ayarlamak zorunda olduğuna göre, kalorimetre değeri SIFIR (yani tüketim yapılmamış) olamaz. Boş olan daireler için de %30 ve artı %70'lik hesaplama yapılmak zorundadır. Hatırlatmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 24 Haziran 2013; 23:39:44 >

• bu sistemi sevenleri arzulayanları anlamak istemiyoorum bile..çok uzatmadan rakamlarla konuşmak istiyorum. ben 77 metrekarelik,yön olarak 3 büyük odası batıya, iki minik odası kuzeye bakan, en üst dairede oturmaktayım.klasik yazın sıcak kışın sıcak olan o lanet evlerden, ne yapalım babamıza kuradan çıkmış zamanında... herneyse batıya bakan kısım yüzünden yazın rahatlıkla evde güneş gözlüğü ile oturabilirsiniz o kadar güneş alıyor. bu kış takılan payölçerler sayesinde kelimenin tam anlamıyla anamız ağladı. kış boyunca sadece salonu 3. 4. 5. kademelere getirdiğimiz olmuştur.onun haricinde mutfak ve diğer 3 odayı minimum seviye olan 2 den yukarı çıkarmadığımız halde bu sene gelen son faturamız 245 tl. biz bi karı bi koca bunu sobalı ev misali kapısı kapalı bi odada oturarak öderken. iki kat altta iki bebekli evin tamamı hamam gibi olan evinin büyük kısmı kuzeye bakan bir dairedeki komşumuz 35 tl ödemiştir. ben battaniyeyle oturduğumda 245ödüyor diğeri şortla gezerken 35 tl ödüyorsa orada bir arıza vardır bence ... kombim olsa en azından kapattım yakmadım ya da yaktım ben yaktım derim. böyle bütün kış kapısını açmadığım odalara ödediğim para 400 tl civarında. bundan kurtulmak için tüm yasal yoları deneyeceğim yarın apartmandan karar defteri isteyeceğim bakalım ne olacak.. en üst daireyim bensiz ölmezler herhalde

• @YETİ kardeş yavaş yavaş anlamaya başladım şu %30 ortak katılım mevzusunu çözdüm çok şükürde P1 meselesini hala çözemedim sen diyorsunki: P1 = 0,70 x 1000 (1500/65000) = 16,15 TL....allah aşkına bu hesabı neye göre ve nasıl yapıyorsun lütfen açıklada anlayalım ?.....%70 kalan payı 26 daireye 0,70 x 1000.....1000TL gelen gaz parasını kastediyorsun ve 0,70'de %70 oluyor bunuda anladımda gerisini nasıl hesaplıyorsun çözemedim,tamam ben mesela 1500 kalori yakmışım ve 26 dairenin geneli 65000 yakmış,buraya kadar ok ama hesabı neye göre yapıpda mesela bana 16,15 kuruşu nasıl hesapladın 1500 kalori karşılığı bunu anlamadım ???.....1500 kaloriyi 65000 ile çarpıyormusun,bölüyormusun,yüzdesinimi çıkartuyorsun ...lütfen bi zahmet bunuda çözelimde kafam rahat etsin kardeş ya ?

Birde @MİCROBE arkadaş üsteki yazısında diyorki kalorimetre birim fiyatı 23 kuruş diyor...sen ise birnevi birim fiyatı yok genele göre çarpıp bölünüp pay edilecek diyorsun birnevi,ohalde kimin dediği doğru burda bir ortak yol bulalalım ???

Birde şunu belirteyim gerçi yazmıştımda benim kalorimetrem sadece petekleri ısıtmak için sıcak su için ayrı doğalgaz saatimiz var yani aaayrı bu durumda böyle olması bizim menfaatimizemi acaba ?...ve evet @YETİ kardeş bütün dairelerin metrekaresi aynı,örneğin 120 metrekare değilde 100 metrekare olursa dahamı az para öderiz anlamına gelir ?

Ne dersin @YETİ kardeş başımız ağrımasın diye en iyisi bir cihaz okuma şirketinemi havale etsek,en azından elimize bir fatura geçer kim ne yakmış şusu busu kimse kimseye çamur atamaz diye düşünüyorum,geçen bir ekip geldi dedilerki ya data yani alt kata inecek dijital kimin nekadar kalori felan yaktığını gösteren cihaz varya bunun için her kata delikler açacağız dediler (mütahit açmamış yani o üçüncü kablonun yerini hazırlamamış) 120 metre kablo gider sonra bilgisayar yazıcı ve tabiki o dijital cihaz felan takılacak isterseniz cps denen uzaktan okuma yöntemi varmış onuda takarız dediler,ben bırakın cps sistemini her ay gelin her dairenin kalorisini hesaplayıp yöneticiye verin dedim ve kaça patlar dedim adam 5000 TL felan dedi,sonra başka bir şirket elemanı getirttik oda 12000 TL demesinmi az kalsa ağzına çakacaktım bu ne farklılık bukadarda kazık olmaz kardeş ya,neymiş yazılım felan yükleyeceklermişde felan fıstık....ah keşke senin şu anlattığın sistem bir kafama otursa @YETİ kardeş %30 mevzusunu anladım lütfen diğerinide anlıyacağım tarzda yani hesabı nasıl yaptın birzahmet birkere daha anlat kardeş ya ??

Allah razı olsun hepinizden ...sendende @MİCROBE kardeş...

EDİT: @ddiicc kardeş bu nasıl olıyor ya sen 200 küsür ödüyorsun ve en düşük seviyede yakmana rağmen senin iki altındakiler 34-35 TL ödüyorlar bu sapır saçma bir olay bence bu işte bir pislik var anormal değilmi ya valla hiç durma önce yöneticiyi köşeye sıkıştır eğer o ölçüyü yapıp parayı alıyorsa allah ne verdiyse artık,artı hakkını ara gerekirse sulh ceza mahkemesine dava aç böyle saçmalıkda ilk kez duydum valla bu nasıl bir iş ...in alt kattaki komşuya ve bi sorguya çek hiçde çekinme sen böyle ödüyorsun ben böyle bu ne iş diye bi sor bakalım ne diyecek....ve bizleride haberdar etmeyide ihmal etme kardeş valla merakımı uyandırdın ya olmaz böyle birşey olmaz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi somniferum -- 25 Haziran 2013; 1:08:30 >

%30'luk bölüm tamam ise, %70'i de şöyle izah edeyim.

1500 ve 65000 rakamları farazi (varsayıma dayalı) rakamlardı. Sizin apartmandaki rakamlar farklı olabilir.

%70lik payı hesaplarken: Aylık faturamız gelmiş 1000 TL, 26 dairemizdeki kalorimetreleri okumuşuz, toplamı 65.000 kalori etmiş diyelim. Benim dairemin kalorimetresinde de o ay için sayaç 1500'ü göstersin diyelim.

O zaman dairem için %70'lik payı hesaplıyorum şimdi = 0,70 x 1000 TL (1500 bölü 65.000) = 16 TL 15 kuruş.

İşte bu kadar. Şimdi diğer ay diyelim apartmana fatura bedeli 2000 TL geldi. Benim dairemin kalorimetresinde o ay için 3000 birim gösterdi. Apartmandaki tüm kalorimetrelerde de 70.000 okundu diyelim.

Şimdi %70'lik payı yeniden hesaplayalım = 0,70 x 2000 TL (3000 bölü 70.000) = 60 TL

Burada verilen rakamların tamamı farazi (varsayıma dayalı) olduğundan, kendi dairenize ait fatura bedelini (%30 + %70) yukarıda açıkladığım gibi hesaplayın. Yönetmelik de bunu söylüyor zaten.

Dışarıdan hizmet alma konusunda ise; yönetmelik yine sizlere 2 seçenek veriyor. Ya şirketten hizmet alın, ya da yönetim okusun. Dışarıdan hizmet alacaksanız, serbest pazar, rekabet açık. Karar kat maliklerine kalmış.

Kolay gelsin.

• kardeş senin dediğin gibi 1500x65000 bölüyorum ve şu rakam çıkıyor: 0.023076923076923078

sen nasıl bölüyorsunda 16,15 kuruşu çıkartıyorsun anlamadım gitti ?

Birde @MİCROBENİN verdiği birim fiyatına ne diyeceksin adam birim fiyatı 23 kuruş diyor ?

sen yoksa önce 0,70x1000 TL'yimi bölüyorsun yani nasıl yapıyorsunda 16,15 kuruşu çıkartıyorsun ?
    0,70 ile 1000 TL 'i çarpıp çıkan sonucu parantezin içindeki sayı ile (yani sizin bulduğunuz 0.023076923076923078) sayısı ile çarpıyorum.

Birim fiyat uygulayamazsınız, formülde göreceğiniz üzere kalori hesabı değil, doğal gaz faturasının tutarı ve dairelerin kalorimetre sayaçlarındaki kontür değerleri ve ayrıca daire metre kareleri baz alınıyor. Hepsi bu kadar.

@MICROBE'un hesabı yönetmelikte verilen formül baz alınarak yapılmadığından, siz hep 1 kalori kaç kuruştur sorusunu soruyorsunuz. Oysa, harcadığınız enerjinin kalori birim fiyatını bilmeniz sizin işinize yaramayacak, çünkü formülde bu değeri kullanabileceğiniz hiçbir değişken yok. Bakkal hesabıyla değil, yönetmelikteki formülü esas alarak, yukarıda belirtilenler ışığında hesabı yaptığınızda, sorunsuz bir şekilde işin içinden çıkacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 25 Haziran 2013; 1:45:10 >
  • 0,70 ile 1000 TL...........0,70 dediğimiz bizim bildiğimiz %70 geriye kalan katkı payı değilmi öyle !
    Sizin verdiğiniz örnekte hani aylık 2000 Tl gelse demitinizya %70 1400 TL yapar buraya kadar taman gerisini nasıl yapıyorsunuz onu anlatın bana yani 1400 TL x 3000 (kullandığım kalori olmuş oluyorya) bölü 70000'mi diye hesap makinasına giriyorsunuz ? kardeş basitce hesap makinasında bana erdiğiniz rakamlarla ilgili yani %70 eder 1400 TL (2000 TL gelmiştiya) işte püf nokta burda bu 1400 TL'yi nasıl harcadığım 3000 kalori ile ve genelde toplanan 70000 kaloriyi hesap makinasında nasıl çarpıp bölüyorsunuz bunu birzahmet bana izah ediniz isteseniz aslen açıklaması çok basittir bak kardeşim hesap makinasında şunu gireceksin sonra bunla çarpacaksın böyle böleceksin deseniz olay çözüldü ama siz muğlak bir yanıt ile diyorsunuzki: ''0,70 ile 1000 TL 'i çarpıp çıkan sonucu parantezin içindeki sayı ile (yani sizin bulduğunuz 0.023076923076923078) sayısı ile çarpıyorum''.........anlayan beri gelsin ben anlamadım lütfen kardeş biliyorum kafanı şişirdim ama hesap makinası usulü birzahmet anlat anlarız saol ?!!!!!!!!!!

EDİT. Dediğin gibi yaptım 0,70 x1000 dedim =700 çıktı senin dediğin gibi devam ettim 1500 bölü 65000 tıkladım hesap makinasına ve sonuç: 68250000000.............ya ben yanlış hesaplıyorum ya sen kardeş 16,15 kuruş nerde ne bileyim 68 Lira nerde sen nasıl hesap yapıyorsun aydınlat bizi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi somniferum -- 25 Haziran 2013; 2:19:36 >

• @YETİ arkadaşım beni neden bukadar zorladın aslen çok basitmiş bana şöyle anlatsaydın gerizekalı biri bile anlardı örnek: deseydinki bak kardeş senin kalorin malum binaya gelen genel kaloriyide okuyun al eline bir hesap makinası ve şöyle tıkla örnek: 1500 bölü 65000 tıkla bir rakam çıkar sonra %'deye tıkla ve 70 (yani %70 oluyor) onu tıkla ve sonuca tıkla çıkan meblağ senin ödemen gereken paradır (tabi %30 hariç) böyle basitce anlatmak var ikene neden lafı eveleyip döndürüp durursunuzki vallahi illallah yani.....bu hesap doğru değilmi yaptım ve senin 16,15 kuruşun çıktı.............işi yokuşa süre süre bir hal ettiniz beni nekadar basitmiş keşke başta böyle basitce anlatsaydınız no problemo olurdu değilmi ama yoooo siz ustalığınızı bilgeliğinizi konuşturup hele şu MİCROP denen vatandaş kabaca bana hakarette bile bulundu seslenmedim neyse ......akşam oldu uyuyun çocuklar...

• quote:

Orijinalden alıntı: karahan197

uzun süredir araştırıyorum ısı pay ölçer işini;
    hem kurulum hem okuma hemde hesaplama sıkıntılı.
    sistemde okuma aralığı belirleniyor örneğin her ayın 13-14-15 i bu sürede pil 7-10 yıl arası dayanıyor. eee gaz okuma bu aralıkda değilde erken veya geç yapıldı. ne olacak ????????????????
    okuma aralığı geniş bırakınca örneğin 10-11-12-13-14-15-16 gibi cihazların pil süresi 4-7 yıla iniyor.

bu sistemde sıkıntı var bu problemi yazdım ama cevap veren olmadı?????????????

bu gidişle kalorimetreleri incelemeye başladım onlar daha adil ölçüyor anladığım kadarı ile su debisi ile su sıcaklığı ile bir orantı kuruyor. hemde tek cihaz takılıyor ve daha ucuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kullanan varsa bilgi verebilirmi??

Kalorimetre daha basit bir sistem. Ancak kalorimetrenin kullanılabilmesi için eve sıcak suyun tek kolondan (yani borudan) girmesi ve çıkması gerekiyor. Yani kısaca eğer eve sıcak su tek borudan girip tek borudan çıkıyorsa, bu cihaz eve giren sıcak suyun ve çıkan sıcak suyun sıcaklığını ölçüyor ayrıca cihaz eve giren suyun debisini de ölçüyor. Sonrada çart diye o evde toplamda kaç kalori enerji harcandığını hesaplıyor.

Kalorimetrenin yaptığı hesap ta kolay aslında, lise 1 fizik dersinde görmüştük.

Q = m x c x T

Q : harcanan enerji

m : harcanan su miktarı

c : suyun özgül ısısı (sabit sayıdır / yaklaşık 1 dir)

T : giren suyun sıcaklığı ile çıkan suyun sıcaklığı arasındaki fark.

Bu formülü kullanarak kalori cinsinden harcadığınız enerjisi hesaplıyor.

Ben kalorimetre kullanıyorum. Ama cihaz kendimizin değil, site yönetimi ISTA firması ile anlaştı 10 senelik, kendi cihazlarını kurdular. 10 sene boyunca harcadığım enerji haricinde faturaya 8,32 TL daha ekleniyor. Bu bedel okuma ve cihaz kirası diye yazıyor. ama özellikle yaz aylarında yani ısıtma için doğalgazın kullanılmadığı aylarda 8,32 TL fatura yansıması bazı site sakinlerini rahatsız ediyor. Onun dışında ben cihazın yada sistemin bir sıkıntısını görmedim.

Bizim kullandığımız cihazın elektronik göstergesinden 3 tane kablo çıkıyor, bunlardan bir tanesi eve giren sıcak su borusuna giriyor, bir tanesi evden çıkan sıcak su borusuna giriyor. (termometreler) 3. kablo sinyal vericiye gidiyor. Çünkü bizim sistemimizi kuran firma, apartmana fatura geldiği zaman kalorimetre okumasını evlere teker teker girip yapmıyor. Uzaktan okuma denilen sistemle yaptığı için bir tanede sinyal verici evlere monte edildi.

Aslında ısı pay ölçerlerde temelde aynı prensipte çalışıyordur. ama tabi cihaz sayısı arttıkça sıkıntılarda artıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: somniferum

kardeş senin dediğin gibi 1500x65000 bölüyorum ve şu rakam çıkıyor: 0.023076923076923078

sen nasıl bölüyorsunda 16,15 kuruşu çıkartıyorsun anlamadım gitti ?

Birde @MİCROBENİN verdiği birim fiyatına ne diyeceksin adam birim fiyatı 23 kuruş diyor ?

sen yoksa önce 0,70x1000 TL'yimi bölüyorsun yani nasıl yapıyorsunda 16,15 kuruşu çıkartıyorsun ?

Sayın somniferum,

işin açıkçası benim yaptığım hesaplama sadece örnekti, bunuda zaten hesaplamanın altına büyük harflerle yazmıştım.

Aslında @yeti nickli arkadaşın yaptığı hesaplamadan hiç bir farkı yoktu. Siz KALORİMETRE HESAPLAMA forumunda 400 kW enerji tükettiğinizi, benim o zamanki tükettiğim enerjinin 522 kW olmasına rağmen bana 122 TL fatura gelirken kendinize 400 kW lık enerjide nasıl 150-160 TL fatura gelebileceğini sorduğunuz için bende aşağıdaki ÖRNEK hesaplamayı yapmıştım.

Benim örnek hesaplamam (Bu hesaplama 12.04.2013 tarihinde yapıldı - O zaman daireerin hepsinin eşit büyüklükte olduğunu - 24 dairelik apartmanda sadece 6 dairenin dolu olduğunu söylemiştiniz)

""""""""Şimdi size şöyle bir örnek vereyim sizin apartmana toplamda 4 000 TL' lik fatura gelse

Bunun %30' u 1 200 TL eder. Eğer her daire eşit büyüklükteyse 1 200 TL / 24 daire : 50 TL zaten %30 luk ortak katılım payıdır.

Gelelim harcadığınız doğalgazın hesaplanmasına;

Daireniz boş olmasına rağmen 400 kWh enerji kullandıysanız ve bu apartmanda sadece 6 daire doluysa, boş olan dairelerin tamamı sizin kadar enerji harcadıysa ve dolu olan direlerde sizin 2 katınız enerji harcadılarsa:

(400 kWh x 18 daire ) + (800 kWh x 6 daire) : 7200 kWh + 4800 kWh : 12 000 kWh (kalorimetrelerden okunan tüm apartmanın toplam enerjisi)

4 000 - 1 200 TL : 2 800 TL (faturanın %70 lik kısmı)

Sizin tükettiğiniz doğalgaz fiyatı 400 kWh x 0,23 TL = 92 TL

92 TL + 50 TL = 142 TL (bunda daha okuma parası kıl parası tüy parası yok bide bizdeki gibi buna 8,32 TL ekleyin) = 150,32 TL""""""""""

YUKARIDAKİ HESAPLAMA SADECE BİR ÖRNEKTİR.

TEKRAR EDİYORUM BENİM VERDİĞİM ÖRNEK İLE @YETİ NİCKLİ ARKADAŞIN VERDİĞİ ÖRNEK ARASINDA FARK YOKTUR. İKİSİDE YÖNETMELİKTEKİ FORMÜLLER KULLANILARAK YAPILMIŞTIR. BENİM VERDİĞİM ÖRNEKTE KULLANDIĞIM ENERJİ MİKTARLARI GERÇEĞE DAHA YAKINDIR. ZATEN BOŞ OLAN DAİRENİZİN 400 kW ENERJİ YAKTIĞINI SİZ KENDİNİZ SÖYLEMİŞTİNİZ.

Sizin dün akşam yazdığınız

"""@YETİ kardeş yavaş yavaş anlamaya başladım şu %30 ortak katılım mevzusunu çözdüm çok şükürde P1 meselesini hala çözemedim sen diyorsunki: P1 = 0,70 x 1000 (1500/65000) = 16,15 TL allah aşkına bu hesabı neye göre ve nasıl yapıyorsun lütfen açıklada anlayalım ?...."""""" cümlesindeki P1 = 0,70 x 1000 (1500/65000) = 16,15 TL hesabı ile benim örneğimdeki

Sizin tükettiğiniz doğalgaz fiyatı 400 kWh x 0,23 TL = 92 TL aynı hesabın iki farklı örneğidir.

@yeti nickli arkadaş apartmana gelen 1000 TL lik faturanın %70 ini 1000 x 0,7 den hesaplamış

ben apartmana gelen 4000 TL lik faturanın %70 ini, daha önce %30 luk ortak katılım payını 1200 TL hesapladığımızdan dolayı 4 000 - 1 200 TL den hesapladım. Yani ikimizde önce genel apartmanın faturasının %70 ini hesaplamışız.

@yeti nickli arkadaş daha sonra (1500 / 65000) yaparak sizin harcağınız 1500 kalorilik değeri apartmandaki tüm kalorimetrlerden okunan toplam kaloriye (65 000) bölerek sizin toplam kalorideki payınızı bulmuş. Daha sonrada Faturanın %70 ile size düşen payı çarpmış. [(0,70 x 1000) TL ] x (1500 calori/65000calori)

Bende size daha iyi anlatabilmek adına, benim verdiğim örneketeki faturanın %70 lik kısmı olan 2800 TL' yi (@yeti nickli arkadaşın hesabında 0,70x1000' e tekabül eden kısım) doğrudan apartmandaki kalorimetrelerden okunan toplam enerjiye bölerek (12 000 kW) birim fiyatı gösterdim.

ÖZET OLARAK SİZ İŞLEMİ ASLINDA ANLAMIŞSINIZ. YETİ NİCKLİ ARKADAŞLA BENİM YAPTIĞIM HESAPLAMA ARASINDA TEKNİK OLARAK FARK YOK. ANCAK ARADA BİRİM FİYATLARDA BU KADAR FARK ÇIKMASININ NEDENİ @YETİ NİCKLİ ARKADAŞIN VERDİĞİ ÖRNEKTE TOPLAM 65000 kW ENERJİ TÜKETMİŞ BİR APARMANA 1000 TL LİK FATURA GELMESİNİ (ÇOK DÜŞÜK) BAZ ALMIŞTIR. AMA ZATEN @YETİ ARKADAŞ BUNUN ÖRNEK HESAPLAMA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ.

EĞER YİNEDE ÖRNEK ÜZERİNDEN GİDECEK OLURSAK, %70 VERİMLE ÇALIŞAN BİR SİSTEM BİLE OLSA KALORİMETRELERİN ÜZERİNDEKİ TOPLAM HARCANAN ENERJİ 65 000 kW İSE KAZANIN TÜKETTİĞİ ENERJİ 92 857 kW OLMASI GEREKİR. İGDAŞIN FATURASININ ÜZERİNDE 1 kW LIK ENERJİNİN BİRİM FİYATI YAKLAŞIK 0,10 TL DİR. EĞER GERÇEKÇİ DÜŞÜNECEK OLURSAK 1 AYDA KALORİMETRELERDEN OKUNAN TOPLAM ENERJİNİN 65000 KW OLDUĞU BİR APARTMANA 92 857 kW X 0,10 TL = 9 286 TL FATURA GELMESİ GEREKİR Kİ. AMA @YETİ NİCKLİ ARKADAŞIN VE BENİM DE DEDİĞİM GİBİ BUNLAR SADECE ÖRNEK HESAPLAMA.

Allah hepimizden razı olsun

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MCRB -- 25 Haziran 2013; 13:17:25 >

Hesabı yapabileceksiniz artık, ne güzel. Hedef de buydu zaten. Kolay gelsin.
  • 
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.