Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
616.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: somniferum

yani arkadaşlar bu meret kalorimetreyi bina olarak istemessek ( şu anda sistem kurulu ve çalışıyor,mütahit yapmıştı) bina olarak dilekce vererek normal kombi sisemine dönme imkanımız varmı ?

ikinci sorum ise herşey merkezi ısıtmaya göre ayarlanmış kombiye göre ayarlattırmak bizlere pahalıya patlarmı ?
    üçüncü sorum ise ben Ankaradayım ve kalorimetre okuyan bir şirket bulamıyorum Ankarada yaşayan ve kalorimetreli evde oturupta şirkete kalorimetresini okutan arkadaşlar varsa bana lütfen pm atım yada burda yazın Ankaradaki kalorimetre okuyan şirketleri lütfen ?

Bizim sitede ısı sistemleri alanında bir mühendis var, merkezi sistemden bireysel kombiye geçişin daire başına mailyetinin 2000 tl gibi olacağını yazmıştı birkaç ay önce sitemizin facebook sayfasında (kombi fiyatları fikir verebilir, petek, termostatlı vana ve su geçiş alt yapısı büyük ölçüde var zaten), kazan anlamındaki merkezi sistemin artık kullanılmayacak ortak kombileri de 2. elden bile olsa satılırsa alınacak para +ya sayılırsa yeni/bireysel/ortak olmayan kombiler daha ucuza gelir.
    Oybirliği ile bireysel kombiye geçmek mümkün gibi görünse de bu ihtimal bana sıfıra çok yakın görünüyor, hadi toplantıda herkes imza attı, o binadan daha sonraki tarihte daire satın alan/devralan bağımsız birim sahibi bu duruma itiraz etse yandınız gitti, çünkü ısı gider dağılımlı M.I. halihazır durumda "kullanım alanı 2000 mt2 yi geçen binalar" için zorunlu. Haa bu durumda ısı gider dağılımlı M.I. ya geçmeyen çok site ve apartman var 2000 mt2 yi geçen, neden hiçbi yönetici bahsedilen 1600 tl para cezasına çarptırılmadı, çünkü yöneticiler toplantı kararları ile tüm üyelerin imzalarını alarak kendini ve siteyi garanti altına aldı, gene de itiraz edecek çıkarsa 1600 tl yönetimin kasasından çıkacak, ki bu tutar paylaşılınca devede kulak.
    Bireysel kombiye geçmek bana minicik bir ümit gibi görünse de savaşmaya değer, savaşmadan ne elde edebiliriz ki?

• cangon C kullanıcısına yanıt
    bir önceki yazınızı iyi okuyun bencillikten bahseden sizsiniz,sizin söylediğinize cevap olarak yazıldı o cümle
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEHMET0967

ben güney cepheyim son katım çok sıcak oluyor üç klima çalışıyor,yazın daha fazla elektrik parası ödüyorum. kuzey cephe gölge daha az ödüyor.gel benim elektrik parama sen ortak ol o zaman ben senin kışına ortak oluyorsam sende benim yazınki elektrik parama ortak ol.asıl bencilce düşünen sizsiniz sizin faydanız varsa o sistem iyi yoksa kötü.

Aynen katılıyorum size.
  • Merhaba
    Isı paylaşım bizdede 2012 den beri var faydası pek olmadı çünki bu sistem Türkiyede avrupadaki gibi kullanılmakata
    zaten neyi tatbik etseler TR ye uyarlamadıkları ürün yok bu sistem 50 senedir Almanyada var senelerdir bende bunu
    savunmuştum ama nafile burda kullan kullanma kafadan 90 100 TL ödüyorsun ısınma kısık derecede bile unut çünki ancak 4 de ısınmaya başlıyor oda ısınma denilirse bu sene çok üşüdük sürekli açık tutmamazıma rağmen merkezi sistem den fazla geldi ve ısınamadık bizde eski demır döküm petekler mevcut ve çok uzun olanları var bunları dılımlere göre algoritma hesabı cihaza yüklediier geç soğuduğu için ve fazla su aldığı dan fatura kabarık geliyor sanırım tek odada tek petek
    denedım 110 TL buna rağmen geldi sonuç rezalet avrupadaki gibi değil adilde değil kimse yakmıyor veya tek odada
    ısınıyor başkalarından yararlanıyorlar benım peteklerı değiştirmemin bir faydasıda olurmu aceba kısa m2 ye uygun yeni petek alıp alüminyum panelle deiştirmemmi lazım
    radyatör almamı tavsiye edermisiniz

• quote:

ben güney cepheyim son katım çok sıcak oluyor üç klima çalışıyor,yazın daha fazla elektrik parası ödüyorum. kuzey cephe gölge daha az ödüyor.gel benim elektrik parama sen ortak ol o zaman ben senin kışına ortak oluyorsam sende benim yazınki elektrik parama ortak ol.asıl bencilce düşünen sizsiniz sizin faydanız varsa o sistem iyi yoksa kötü.

harika bir noktaya değinmişsiniz. benim de evim güney doğu cephe. yazın sıcaktan geçilmiyor. ve 4. katta. buyursunlar benim yazın klima parama ortak olsunlar.
    bir de şöyle yorum yapılmış; ısınma ihtiyaç, soğutma lükstür gibi bişey. neyin ihtiyaç neyin lüks olduğu kişiden kişiye, sosyal-ekonomik duruma, zamana göre değişir. günümüzde siz, yazın serinlemeyi lüks ya da konfor olarak niteleyemezsiniz. belki 15 yıl önce klima ile serinlemek lükstü, ama benim gözümde şu an değil.

ben 14 daireli bir apartmanda oturuyorum. 6sı bir kişiye ait ve hiçbişeye yanaşmıyor. bakalım bıu kış cıngar kopacak heralde. ben bu kış bana tebliğ edilen yakıt parasını, eğer ısı pay ölçer ya da kombi sistemine geçmezsek ödemem dersem ve ödemezsem, nelerle karşılaşırım? haklıyken haksız duruma da düşmek istemiyorum.

• quote:

Sayın MEHMET0967,

Siz dairenizi alırken güneş kuzey cepheden mi doğup batıyordu?
  • hakang1969 H kullanıcısına yanıt
    Benim daire boş kullanımda olmayan daire, büyüklüğü de net 77 mt2, "kullan kullanma kafadan 90 100 TL ödüyorsun." Ayynen, sadece kışın ilk ayında 45 tl fatura geldi o da hem havalar tam soğumamıştı hem de bina doluluk oranı %50 nin çok altında olduğu için daire içini asgariye ısıtma zorunluluğu sadece 1 fatura dönemiyle sınırlı olarak henüz uygulanmamıştı. Onun dışında bir kere 75 geldi, sonra hep 90-100. Belirttiğiniz rakamın canlı örneği benim dairedir. İster kullan ister kullanma, en ufak daireye bu tutarı kışın her ay bayılıyorsun. Bu daireyi satın aldığım güne lanet olsun, sistemi ferdi sistem/kombiliymiş gibi tanıtan beni kandıran satıcılara hakkım helal olmasın.
  • yaho sorup duruyorum ama cevap yok millet bu zıkkım kalorimetreyi neye göre ölçüp sana fatura çıkarıyorlar ?

hadi %30 ortak kaçak gideri anladık o %30 dairelerin hepsine ortak pay ediliyor geriye %70 kalıyor ve bunuda yaktığın ve kalorimetredeki rakama göre hesaplıyorlar...işte benim sorum bu neye göre hesaplıyorlar örneğin ben10 kalori yakmışım nekadar ödemem lazım yani 1 kalori kaç kuruşa tekabül ediyor kimse bilmiyor ya...o halde neye göre senin kalorimetrendeki rakamı okuyup sana fatura kesiyorlar hiç soranınız olmadımı allah aşkın ya ?????
  • somniferum S kullanıcısına yanıt
    Apartmanınızda bulunan dairelerin girişindeki kalorimetreler üzerinde okunan aylık tüketim değerleri toplanır. Daha sonra bir ay içerisinde apartmanınıza gelen doğal gaz faturasında m3 cinsinden belirtilen tüketim değeri üzerinden %30 ortak giderler ve %70 bireysel tüketim şeklinde oranlama yoluyla dairenize düşen tüketim bedeli hesaplanır.

Dolayısıyla 1 kalori birimi için her ay sabit bir değer değil, apartmanınızın toplam gaz tüketimine göre değişken bir tutar hesaplanmış olacaktır.

Yönetmelik gereği, apartman yönetiminizin ve ısı paylaşım sistemleri için okuma hizmeti veren şirketin kat maliklerini ve kiracılarını ayrıntılı bir bildirim ile bilgilendirmeleri gerekiyor. Yönetimden bağımsız bölüm paylaşım bildirimleri icmalini (dökümünü) isteyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 19 Haziran 2013; 12:46:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: somniferum

yaho sorup duruyorum ama cevap yok millet bu zıkkım kalorimetreyi neye göre ölçüp sana fatura çıkarıyorlar ?

hadi %30 ortak kaçak gideri anladık o %30 dairelerin hepsine ortak pay ediliyor geriye %70 kalıyor ve bunuda yaktığın ve kalorimetredeki rakama göre hesaplıyorlar...işte benim sorum bu neye göre hesaplıyorlar örneğin ben10 kalori yakmışım nekadar ödemem lazım yani 1 kalori kaç kuruşa tekabül ediyor kimse bilmiyor ya...o halde neye göre senin kalorimetrendeki rakamı okuyup sana fatura kesiyorlar hiç soranınız olmadımı allah aşkın ya ?????

kimse bilmiyor değil beyefendi, aynı soruyu 1 - 1,5 ay önce Kalorimetre ile alakalı diğer forum sayfasında da sormuştunuz. Bizzat ben aynı bu sayfada size cevap veren @yeti nickli arkadaş gibi cevap vermiştim. Sonra birkaç soru daha sormuştunuz bilgimiz dahilinde onları da cevaplamıştık. Aynı soruyu aynı şekilde yine soruyorsunuz, yine aynı cevaplar geliyor.

kalorimetre sisteminde dairelere yansıtılan faturalarda harcanan 1 kalorilik enerjinin standart=sabit birim ücreti yok. her binanın her ay kullandığı doğalgaza göre ve gelen faturaya göre ayrı ayrı hesaplanıyor.

aynı apartman 2 ay üst üste aynı miktarda (kalori) enerji harcasa ve aynı miktarda fatura ödese bile bu size 2 ay aynı miktarda fatura geleceğini göstermez.

apartmana yazılan ana fatura hesaplanırken harcanan enerjiye karşılık gelen sabit bir ücret varken, dairelere bölüştürülecek fatura hesaplanırken sabit bir ücret yok.

kalorimetre sisteminden yarar sağlayabilmek için apartmanda kullanılan kazan - pompa - tesisatın kalitesinden veriminden tutunda apartmanın doluluk oranına, apartmanın doluluk oranından tutunda termostatik vana kullanım oranına, termostatik vana kullanım oranından tutunda termostatik vananın kullanım şekline kadar pek çok etken var.

benim düşüncem şudur; kalorimetreli merkezi ısınma sistemi inverter klima gibi. inverter klimayı işten gelince yatana kadar kullanayım günde 3 - 5 saat kullanırım mantığıyla alırsanız elektrik faturasından normal klimaya göre tasarruf sağlayamazsınız. yok ama eğer inverter klimayı günde 15 - 20 saat çalıştırırsanız o zaman elde ettiğiniz konfora göre elektrik faturanız uygun olur.

yada 2. bir örnek otomobillerdeki cruse control gibi. Siz sabit bir şekilde 100 km hızla gitmek istiyorsunuz. Bunu cruse kontrolü olmayan bir araçta kendi başınıza da yapabilirsiniz gaz basarsınız 100 ün üstüne çıkınca frene basarsınız yada pedaldan ayağınızı çekersiniz, yokuş çıkarken 100 de tutmak için daha fazla gaza basarsınız vs vs. ancak cruse controllü araçta 100 km hızdayken cruse controlü devreye alırsınız gerisini otomatik o yapar devri ona göre ayarlar meyilli yollard gerekirse yakıt sarfiyatını durdurur ve birde bakmışsınız ki tasarruf sağlamışsınız.

kalorimetreli ve doğal olarak termostatik vanalı sistemlerde de vana kapatarak evi soğutarak, az enerji tükettim mantığıyla gerçekçi bir verim alamazsınız. kısıkta da olsa sürekli yanması gerekir.

kanun yada yönetmelik her neyse bunu da 15 derece olarak belirlemiş ve demişki "kardeşim ne yaparsan yap ister şortla dolaş ister paltoyla otur ama evini 15 dereceden aşağıya düşürme"

Şimdi niye 15 derece diye tartışılır, Türkiye ye uygun mu diye tartışılır, sıcak suyun içinden geçtiği tesisatın kalitesi tartışılır, ısı pay ölçerler kandırılabilirmi kandırılamazmı tartışılır, bunlar daha ayrıntı hassas konular.

Bu konular hakkında ve yönetmeliklerin içeriği hakkında aydınlatıcı, açıklayıcı bilgiler görüşler veren, yardımcı olmaya çalışan x15 gibi, uliuli gibi, yeti gibi (birkaç arkadaş daha var ilk anda aklıma nickleri gelmiyor) arkadaşlar var. Bu forumda yeni olmamanıza, bu forum sayfasının kardeşi olan diğer forumda da benzer soruları 1,5 ay önce sormuş birisi olarak ve aynı cevapları arsenlüpen nickli ve benden almanıza rağmen hala aynı soruyu sormanız kusura bakmayın ama biraz bana manidar geldi...

Son olarak hatırladığım kadarıyla sizin apartmandaki sıkıntı, birim fiyat sıkıntısı değil sözde yönetici ve onun tavır davranışlarıdır kanatimce.

Ben 1,5 senedir kalorimetre hesabıyla çalışan merkezi sistemi bulunan bir sitede oturan vatandaş olarak, eğer dairede oturacağım diyorsanız bu sistemi öneririm. Isı pay ölçer hakkında forumu takip ettiğim kadarıyla bende de şüpheler var. Onu çok bilemeyeceğim ve öneremem ama kalorimetre özellikle oturanların kültür seviyesi yüksek olduğu apartmanlarda bence çok işe yarar.

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MCRB -- 19 Haziran 2013; 17:21:35 >

• benim dışımda ısı pay ölçer isteyen yok apartmanda. 14 daire ve 2 dükkandan oluşan bir dairede oturuyorum. ben de resti çeksem, 2013-2014 kış döneminde bana tahakkuk ettirilecek sabit yakıt parasını ödemeyeceğim desem, ne gibi şeylerle karşılaşırım?
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    kanuna muhalefetten haksız duruma düşersiniz diyeceğim ama bende tam hakim değilim enerji veririmliliği kanununa, 2000 metre kareden büyük her bina için geçerlimi, geçmişe dönük uygulanacakmı, yoksa kanun çıktıktan sonra yapılan binalar için mi geçerli bunları netleştirmek gerekli. Eğer bir bina bu sisteme geçecekse oy çokluğumu oy birliğimi lazım bunlara hakim olmak gerekir. Eğer seçeneklerinizin arasında kalorimetre varsa ısı pay ölçerlerden ziyade kalorimetre daha basit, bu sayfayı bütün kış takip ettiğim üzere kalorimetreli sistemin faturalandırılması daha şeffaf daha kolay. Eski sayfalarda bir arkadaş tüm apartmanın ortak görüşü ve noterde tasdiklemesiyle sistemden tamamen çıktıklarını söylemişti. Ama sizinki biraz daha karışık, çünkü 1 kişi bile olsa sistemi isteyen var (siz)
  • GOOGLE
  • işleyiş normale dönecek. Tekrar ediyorum, sistem oturana kadar ki bunun için en az 2 ya da 3 sene geçmesi lazım, sakın ısı payölçer sistemini taktırmayı düşünmeyin.
  • olay kanuna muahelefet ise, apartman yönetimi de kanuna muhalif düşmüş oluyor. merkezi sistemlerde herkesin kullandığı kadar yakıt parası ödeyebileceği sisteme geçmek zorunda olduğu halde geçmemiş oluyor. yanılıyor muyum?
  • Arkadaşlar belki yeri tam burası değil ama size sormak istiyorum.Bulunduğumuz bina 2 bloktan oluşan 10+8 daireli, tek kömür kazanlı bir site.Doğal gaza geçmek istiyoruz ama 2 abone istemiyor.Dönüşüm için tam katılım şart mı?Değilse çoğunluk yeterli mi?Bloklar ayrı ayrı mı değerlendiriliyor, yoksa tek bina şeklinde mi 2000 m2 hesabı?2000 m2 den büyük olup olmadığını anlamak için bina m2 si planlardan belli olur mu yoksa yeniden ölçüm yaptırmak gerekir mi?
    zaten ben yanlış anlamışım, onşar kanuna muhalefet ediyorlar. Pardon
  • hassan01 kullanıcısına yanıt
    kömür kazanın yerine merkezi doğalgaz a %51 oy la geçebilirisniz. fakat biz kombiye geçeceğiz diyorsanız %100 katmaliki imzası gerekir. bloklar nasıl ayrılır bilmiyorum ama ayrılan blok gördüm. 2000 metre kare iskan için gerekli birşeydir doğalgaza geçişte aranmaz... saygılar.
    şöyle bir toplantı hayal etmek lazım. arkadaşlar bu apartman görevlisinin sigortası ve muhasebe ücreti çok ben bunu oylarınıza sunuyorum ödemeyelim diyenler ellerini kaldırsın. bunu demek ne kadar mümkünse bu sisteme geçmemek de o kadar mümkün. sadece bu karmaşanın sebebi kanunu var uygulayacak denetleyecek merci yok. haa bu olmıyacağı anlamına mı gelir hayır. elbet bir gün biri çıkıp uygular. saygılar.
    kanundan anladığım kadarıyla eski sistemde sizden para tahsilatı yapamazlar. bu sistemi uygulama zorunluluğu var. ne diyecek ki kanunu olan bir şey için biz eski kanunu tanırız bana ne sen eski kanundan öde.. bence size avukat kanalıyla bir işlem yapamazlar. yaparlarsada mecbur olarak bu kanuna uymak zorundalar. sadece tehtit ederler öde diye telefonla o kadar.. saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.