Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.797
Cevap
52
Favori
617.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

Evet tam da beklediğim gibi :)))

Geçmiş sayfalarda da bazı arkadaşlar vardı. Yeni üye olmuşlar ve bütün mesajları Isı Payölçer başlığı altında. Yani bunun Türkçesi sanki bu sistemi kullanıyor imajı yaratıp çok memnun olmuş gibi göstermek isteyen firma çalışanı :)) Bir de zaten sürekli olarak marka ismi verip arada reklamını da çok güzel yapıyor. Üstelik yazılan mesajları okumuyor, kendisine öğretilenleri yazıp sistemin iyi olduğunu anlatıyor. Yukarıda özellikle belirttim. Dedim ki bizim kullandığımız kalorifer sistemi şu an piyasadaki en pahalı marka ve çok yeni bir ürün. Üstelik her yıl düzenli bakımı yapılmakta ve pompaları da çok kaliteli ve pahalı bir markanın ürünü ama gel gör ki yazılanları okumak yerine bildiğini okumak daha kolay diyip hemen bahaneleri kazana bulmuşlar. Bu bahaneleri kazan verimi düştüğü için telefonla aradığım payölçer firma çalışanı da bulmuştu ama kazan marka ve modelini söylediğimde pek te sesi çıkmamıştı. Ayrıca kazanı eski olanlar bu sistemi taktırmak için yeni kazan mı alacaklar? Yeni kazan ne kadar haberiniz var mı sizin? Yok efendim kömür kazanına taktırınca öyle olurmuş böyle olurmuş, yok murat 124 müş. Yahu adamın apartmanında o kazan var işte, gül gibi geçinip gidiyor, senin sistemini takacak diye yeni kazan mı almalı yani? Yahu o paranın yarısını verip mantolama yaptırır çok çok daha ucuza ısınır. Şaka gibisiniz vallahide billahide. Yani artık ısı payölçer bayiisi arkadaşlar aradan çekilirse, biz gerçek kullanıcılar aramızda gerçekleri tartışabiliriz. Üstelik mesajlara cevap yazarken kullanıcı edasıyla değil de tam bir bayii edası ile yazı yazıyorsunuz çünkü aynı yazı ve konuşmaları 2 senedir ben bayiilerle yapıyorum zaten. Bunlar bana çok tanıdık geliyor. Üstelik biz kullanıcılar şikayetçi, sistemden anlayan firma ile ilişiği olmayan ustalar bu sistem kazana zarar veriyor diyor. Siz hala milleti söğüşleme peşindesiniz. Yukarıdaki mesajları tekrar okuyun, özellikle Kentuf arkadaşın yazdıklarını okuyun. Ama okumazsınız, gerçekler işinize gelmez.

Şimdi gelelim madde madde açıklamalara.

- Mühür kırılmadan cihaz yerinden sökülür ve bunu kimse anlayamaz. Zaten mühür ile cihazın yerinden sökülmesinin birbiri ile alakası yok. Oradaki mühür cihazın içinin açılmaması için konmuş, cihazın yerinden sökülmesi için değil. Çok açık açık yazmak istemiyorum ama cihaza müdahale ettiğinizde kontör atmıyor ve böylece bedavadan ısınıyorsunuz. Üstelik bunu önleyecek hiç bir yaptırım ve oluşum yok. Evinizin içine hiç kimse giremez. Polis bile evlere girmek için savcıdan izin alır. Kaldı ki Firma yetkilileri eve baskın düzenleyecekmiş. Bırakın hayal dünyasında yaşamayı. Firma kapıda bekliyor, izin almadıkça bırakın eve girmeyi apartmana bile giremiyor. İkinci kaçak yöntemi olan pim olayı zaten evlere şenlik. Millet artık evinde şeker, tuz ve pim stokluyor. Pim i takıyon ohhhh beleşe ısınıyon. Senin paranı komşun ödüyor. Birisi adalet mi dedi? Üstelik 6 petekteki pimi sökmek ortalama 2 dakika sürüyor. Adaletten bahseden arkadaşlar nerdesiniz? Hani bu sistem süper, über güvenliydi? Allahın plastik pimi sisteminizi alaşağı etti, komşuları birbirine düşürdü haberiniz var mı? Hele üçüncü kaçak yöntemi evlere değil mahallelere şenlik. Payölçeri sökmenize ya da pim takmanıza bile gerek kalmıyor. 10 yaşındaki çocuğa öğret yapar, o derece yani. Ama olmaz bu sistemin ateşli savunucuları kabul etmez. Sistemleri überdir, harikadır, kaçak asla yoktur. Sayın savunucular, hayal dünyasından çıkın. Gerçekleri görün artık...

- Zaten müdahale ettiğiniz anlaşılınca kanuna gerek yok, apartman sakinleri size cezanızı verir. Kanundan daha korkulacak şey komşudur. Yani öyle asmaktan kesmekten bahsetmiyorum, sahtekarlık yaftası yapıştırılmasından bahsediyorum. Evdeki müdahale asla yakalanamayacağı için böyle bir ceza da olmayacak zaten. Çok net konuşuyorum bakın. Evin içinde sisteme 3 farklı yöntem ile müdahale var ve bunu yakalayabilecek hiç kimse ve hiç bir yol yok. Denendi görüldü. Çok açık yazamama sebebim, olay yargı sürecinde. Bitsin sonra herşeyi açık açık yazacağım. Tekrar ediyorum, sistem kaçağı için benim bildiğim 3 tane çok sağlam yöntem var ve kesinlikle yakalanmıyorsun. O bahsedilen mühür benim dediğim 3 yöntemde hiç bir işe yaramıyor. Zaten mühür cihazın içi açılmasın diye konmuş, başka bir işe yaramıyor ki? Cihaza müdahale etmek için cihaz içini açmaya gerek yok ki?

- Cihazı fatura için apartmandakilerin okuması gibi bir şey söz konusu bile değil. Hatta çok komik ve payölçer firmaların savunduğu başka bir ucube daha. Her evin içinde ortalama 6 payölçer var. 20 daire olsa 120 payölçer eder. Bunları tek tek okumak lazım ve her ay insanların evlerine girip rahatsız etmek var. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını zaten payölçer firmalar da biliyor. Yani öpe öpe payölçer firmaya okutmak zorundasınız. Haaa diyorsunuz ki gidip biz de okumak için panel alalım, kendimiz okutalım. Çaaatttt karşınıza hayatın gerçekleri çıkıyor. Panel yok, size satmıyorlar çünkü o zaman seni şöğüşleyemeyecekler. Diyorsun ki madem öyle ben başka firmaya daha ucuza okuturum. Çaattt bir kapı daha kapanıyor suratına. Başka firma senin sistemini okuyamıyor, zaten okusada bütün firmalar anlaşmış, fiyatları üç aşağı beş yukarı aynı. Yani her türlü soyulan ve zarar gören vatandaş oluyor. Bir de kalorifer yanmayan 5 aylık süreçte yine fatura ücreti ödetiyorlar. Sistemi savunan bir kişide çıkıp, yazın bizden aldıkları faturayı neden aldıklarını yazmamışlar? Arkadaşlar açıklar mısınız, yazın bize fatura gelmiyor ama bütün o aylar sanki bize fatura kesilmiş gibi ücretini alıyorlar? Bu normal mi?

Bırakın artık gazete haberlerini. Ben bu sistemi kullanıp sikayet eden kişilerdenim. Haber benden daha mı iyi biliyor? Yargı süreci bitmiş olsa size yazacak çok şeyim var. Firmaların milleti nasıl söğüşlediğini tek tek anlatacağım.
    Bu arada bugün 9 mayıs. Benim oturduğum mahallede tek payölçer bizim apartmanda var. Türkiyenin geneli aynı durumda. Hani yaygara koparanlar nerde? Hani ceza vardı? Hani yöneticilere para cezası verilecekti? Halen denetim kurulu bile yokken, yaptırım nasıl olacakmış? Türkiye`de bu sistemi taktıran oranı % kaç? %1 var mı? kesinlikle %1 bile değil. Hatta %0,5 bile değil. Hal böyleyken, siz ciddi ciddi bu sistemi taktırmayan %99.5 luk kısıma ceza filan mı verileceğini sanıyorsunuz? Yukarıdaki mesajlara yazdım. Makable Şamil Olmak İlkesi nedir bilir misiniz? Okuyun öğrenin lütfen. Anayasa ile ile korunan, kanunlar geriye doğru yürütülemez ilkesi gereği, bu kanun çıkmadan önceki binalarda zorunlu değildir. Bunu daha kaç kere yazacağım bilmiyorum. Ben yazmaktan bıktım, bazı arkadaşlar anlamamakta diretiyorlar. Üstelik bazıları da bu sistemi hiç kullanmamış ama ne hikmetse firma sahibinden bile fazla savunuyor. Bu şaşırtıcı...

merhaba,
    belirttiğiniz gibi bir firma çalışanı değilim turkcell personeliyim, tuzla şekerpınarda omsan turkcell deposunda çalışmaktayım, yolunuz düşerse istediğiniz zaman çayımı içmeye beklerim,

ben kullanım memnun kaldığımı yazıyorum, memnun kaldığım içinde kullanılan ürünün markasını yazıyorum faydalanan olur diye...

banane sen kömür yakmışsın doğalgaz yakmışsın az ödemişsin çok ödemişsin bana bir faydası varmı ?

ama benim verdiğim referansın bu sistemleri kullanmak isteyenlere bir faydası olacaktır,

yeni kazan almışsın kömür kazanını dönüştürmüşsün sence benim ne kadar umrumda ?

1 mesajımdan nerede çalıştığımı bile anlamışsın zeka küpüymüşsünde buralarda yazık oluyormuş sana ama ah birde tutturabilseydin keşke...

yukarıdada dediğim gibi istediğin zaman tuzla şekerpınar caddesinde omsan turkcell deposundayım beklerim :)))

• quote:

Orijinalden alıntı: palet

orjan10 a cevaptır.
    Enerji verimliliği kanunu nu okudum ve bu kanun da kömür yada doğalgaz diye bir ayrım göremedim. Buda demek oluyorki kömürlü merkezi sistemler de de bu cihazların kullanımı öngörülüyor. Şimdi biz ve bizim gibi kömürlü sistem kullanan siteler sayaç takabilmek için kalörüfer kazanlarımızı da DAF ENERJİ nin kazanları ile'mi değiştireceğiz? Normal olarak 2 adet kazanın maliyeti 70.000 TL. civarında (DAF ınkini bilmiyorum) keza merkezi doğalgaz kazanıda yapsak oda 70.000 TL. tutuyor.

- Şayet sistem Sirkülasyon pompalarında da arızaya sebebiyet veriyorsa bu da büyük sıkıntı yaratır. Onları da DAF enerjinin pompaları ilemi değiştirmek gerekir?

cumhur45 e cevaptır- Mantolama maliyeti izmir için metrekare 30 TL. civarındadır. Ona göre hesaplayabilirsiniz.
    - Şu bilgi paylaşımının bir ayarı dozu yokmu , cümlenizi anlayamadım. Bilgi paylaşımına damı sınır koyacağız?

influenza 6 Aylık Isınma ve Sıcak su gideriniz çok makul görünüyor. Antalya yada Mersin'demi ikamet ediyorsunuz.

kendime düşen kısmı cevaplıyayım,

kanunu okumadım, ancak daha önceki sitemizde fuel oil sistem kullanırken doğalgaza yaptığımız dönüşümde uyumlu olduğunu belirttiler ancak verim alamayıp çareyi doğalgaza uygun kazanlar almakta bulduk sorun kesildi,

daf enerjimi olur başka markamı olur orasını bilemem sonuç olarak parasını siz ödeyip sistemi siz kullanacaksınız, ancak ben kullandığımız sistemden memnun olduğumdan daf tavsiye ederim,

öyle bir sormuşsunuzki sanki sistemi ben kurup parayı ben kazanacağım gibi bir düşünce içine girdim ben TURKCELL çalışanıyım bu tür sistemler ile kullanma haricinde bir bağım yok yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi istediğiniz zaman çayımı içmeye beklerim tuzla şekerpınar caddesinde omsan turkcell deposundayım :))

• quote:

orjan10 a cevaptır.
    Enerji verimliliği kanunu nu okudum ve bu kanun da kömür yada doğalgaz diye bir ayrım göremedim. Buda demek oluyorki kömürlü merkezi sistemler de de bu cihazların kullanımı öngörülüyor. Şimdi biz ve bizim gibi kömürlü sistem kullanan siteler sayaç takabilmek için kalörüfer kazanlarımızı da DAF ENERJİ nin kazanları ile'mi değiştireceğiz? Normal olarak 2 adet kazanın maliyeti 70.000 TL. civarında (DAF ınkini bilmiyorum) keza merkezi doğalgaz kazanıda yapsak oda 70.000 TL. tutuyor.

- Şayet sistem Sirkülasyon pompalarında da arızaya sebebiyet veriyorsa bu da büyük sıkıntı yaratır. Onları da DAF enerjinin pompaları ilemi değiştirmek gerekir?

cumhur45 e cevaptır- Mantolama maliyeti izmir için metrekare 30 TL. civarındadır. Ona göre hesaplayabilirsiniz.
    - Şu bilgi paylaşımının bir ayarı dozu yokmu , cümlenizi anlayamadım. Bilgi paylaşımına damı sınır koyacağız?

influenza 6 Aylık Isınma ve Sıcak su gideriniz çok makul görünüyor. Antalya yada Mersin'demi ikamet ediyorsunuz.
    quote:

İstanbulda oturuyorum, 2011 ekimden 2012 nisana kadar sıcak su ve ısınma için 700 lira ödedim, aynı binada bir başka komşum 1000 lira ödedi, 1000 liradan daha fazla ödeyenler de var, merkezi sistem çatıda olduğu için en üst katlarda oturanlar ve güney cephede olanlar dahada az ödedi, gerçekten bu merkezi sistem ısı pay ölçer sayesinde kim ne kada sarfiyat yapıyorsa o kadar öder şeklinde, benim akrabağlarım var kombili evde oturuyolar 1000 liradan aşağı kışı geçiren yok...

• quote:

Evet tam da beklediğim gibi :)))

Geçmiş sayfalarda da bazı arkadaşlar vardı. Yeni üye olmuşlar ve bütün mesajları Isı Payölçer başlığı altında. Yani bunun Türkçesi sanki bu sistemi kullanıyor imajı yaratıp çok memnun olmuş gibi göstermek isteyen firma çalışanı :)) Bir de zaten sürekli olarak marka ismi verip arada reklamını da çok güzel yapıyor. Üstelik yazılan mesajları okumuyor, kendisine öğretilenleri yazıp sistemin iyi olduğunu anlatıyor. Yukarıda özellikle belirttim. Dedim ki bizim kullandığımız kalorifer sistemi şu an piyasadaki en pahalı marka ve çok yeni bir ürün. Üstelik her yıl düzenli bakımı yapılmakta ve pompaları da çok kaliteli ve pahalı bir markanın ürünü ama gel gör ki yazılanları okumak yerine bildiğini okumak daha kolay diyip hemen bahaneleri kazana bulmuşlar. Bu bahaneleri kazan verimi düştüğü için telefonla aradığım payölçer firma çalışanı da bulmuştu ama kazan marka ve modelini söylediğimde pek te sesi çıkmamıştı. Ayrıca kazanı eski olanlar bu sistemi taktırmak için yeni kazan mı alacaklar? Yeni kazan ne kadar haberiniz var mı sizin? Yok efendim kömür kazanına taktırınca öyle olurmuş böyle olurmuş, yok murat 124 müş. Yahu adamın apartmanında o kazan var işte, gül gibi geçinip gidiyor, senin sistemini takacak diye yeni kazan mı almalı yani? Yahu o paranın yarısını verip mantolama yaptırır çok çok daha ucuza ısınır. Şaka gibisiniz vallahide billahide. Yani artık ısı payölçer bayiisi arkadaşlar aradan çekilirse, biz gerçek kullanıcılar aramızda gerçekleri tartışabiliriz. Üstelik mesajlara cevap yazarken kullanıcı edasıyla değil de tam bir bayii edası ile yazı yazıyorsunuz çünkü aynı yazı ve konuşmaları 2 senedir ben bayiilerle yapıyorum zaten. Bunlar bana çok tanıdık geliyor. Üstelik biz kullanıcılar şikayetçi, sistemden anlayan firma ile ilişiği olmayan ustalar bu sistem kazana zarar veriyor diyor. Siz hala milleti söğüşleme peşindesiniz. Yukarıdaki mesajları tekrar okuyun, özellikle Kentuf arkadaşın yazdıklarını okuyun. Ama okumazsınız, gerçekler işinize gelmez.

Şimdi gelelim madde madde açıklamalara.

- Mühür kırılmadan cihaz yerinden sökülür ve bunu kimse anlayamaz. Zaten mühür ile cihazın yerinden sökülmesinin birbiri ile alakası yok. Oradaki mühür cihazın içinin açılmaması için konmuş, cihazın yerinden sökülmesi için değil. Çok açık açık yazmak istemiyorum ama cihaza müdahale ettiğinizde kontör atmıyor ve böylece bedavadan ısınıyorsunuz. Üstelik bunu önleyecek hiç bir yaptırım ve oluşum yok. Evinizin içine hiç kimse giremez. Polis bile evlere girmek için savcıdan izin alır. Kaldı ki Firma yetkilileri eve baskın düzenleyecekmiş. Bırakın hayal dünyasında yaşamayı. Firma kapıda bekliyor, izin almadıkça bırakın eve girmeyi apartmana bile giremiyor. İkinci kaçak yöntemi olan pim olayı zaten evlere şenlik. Millet artık evinde şeker, tuz ve pim stokluyor. Pim i takıyon ohhhh beleşe ısınıyon. Senin paranı komşun ödüyor. Birisi adalet mi dedi? Üstelik 6 petekteki pimi sökmek ortalama 2 dakika sürüyor. Adaletten bahseden arkadaşlar nerdesiniz? Hani bu sistem süper, über güvenliydi? Allahın plastik pimi sisteminizi alaşağı etti, komşuları birbirine düşürdü haberiniz var mı? Hele üçüncü kaçak yöntemi evlere değil mahallelere şenlik. Payölçeri sökmenize ya da pim takmanıza bile gerek kalmıyor. 10 yaşındaki çocuğa öğret yapar, o derece yani. Ama olmaz bu sistemin ateşli savunucuları kabul etmez. Sistemleri überdir, harikadır, kaçak asla yoktur. Sayın savunucular, hayal dünyasından çıkın. Gerçekleri görün artık...

- Zaten müdahale ettiğiniz anlaşılınca kanuna gerek yok, apartman sakinleri size cezanızı verir. Kanundan daha korkulacak şey komşudur. Yani öyle asmaktan kesmekten bahsetmiyorum, sahtekarlık yaftası yapıştırılmasından bahsediyorum. Evdeki müdahale asla yakalanamayacağı için böyle bir ceza da olmayacak zaten. Çok net konuşuyorum bakın. Evin içinde sisteme 3 farklı yöntem ile müdahale var ve bunu yakalayabilecek hiç kimse ve hiç bir yol yok. Denendi görüldü. Çok açık yazamama sebebim, olay yargı sürecinde. Bitsin sonra herşeyi açık açık yazacağım. Tekrar ediyorum, sistem kaçağı için benim bildiğim 3 tane çok sağlam yöntem var ve kesinlikle yakalanmıyorsun. O bahsedilen mühür benim dediğim 3 yöntemde hiç bir işe yaramıyor. Zaten mühür cihazın içi açılmasın diye konmuş, başka bir işe yaramıyor ki? Cihaza müdahale etmek için cihaz içini açmaya gerek yok ki?

- Cihazı fatura için apartmandakilerin okuması gibi bir şey söz konusu bile değil. Hatta çok komik ve payölçer firmaların savunduğu başka bir ucube daha. Her evin içinde ortalama 6 payölçer var. 20 daire olsa 120 payölçer eder. Bunları tek tek okumak lazım ve her ay insanların evlerine girip rahatsız etmek var. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını zaten payölçer firmalar da biliyor. Yani öpe öpe payölçer firmaya okutmak zorundasınız. Haaa diyorsunuz ki gidip biz de okumak için panel alalım, kendimiz okutalım. Çaaatttt karşınıza hayatın gerçekleri çıkıyor. Panel yok, size satmıyorlar çünkü o zaman seni şöğüşleyemeyecekler. Diyorsun ki madem öyle ben başka firmaya daha ucuza okuturum. Çaattt bir kapı daha kapanıyor suratına. Başka firma senin sistemini okuyamıyor, zaten okusada bütün firmalar anlaşmış, fiyatları üç aşağı beş yukarı aynı. Yani her türlü soyulan ve zarar gören vatandaş oluyor. Bir de kalorifer yanmayan 5 aylık süreçte yine fatura ücreti ödetiyorlar. Sistemi savunan bir kişide çıkıp, yazın bizden aldıkları faturayı neden aldıklarını yazmamışlar? Arkadaşlar açıklar mısınız, yazın bize fatura gelmiyor ama bütün o aylar sanki bize fatura kesilmiş gibi ücretini alıyorlar? Bu normal mi?

Bırakın artık gazete haberlerini. Ben bu sistemi kullanıp sikayet eden kişilerdenim. Haber benden daha mı iyi biliyor? Yargı süreci bitmiş olsa size yazacak çok şeyim var. Firmaların milleti nasıl söğüşlediğini tek tek anlatacağım.
    Bu arada bugün 9 mayıs. Benim oturduğum mahallede tek payölçer bizim apartmanda var. Türkiyenin geneli aynı durumda. Hani yaygara koparanlar nerde? Hani ceza vardı? Hani yöneticilere para cezası verilecekti? Halen denetim kurulu bile yokken, yaptırım nasıl olacakmış? Türkiye`de bu sistemi taktıran oranı % kaç? %1 var mı? kesinlikle %1 bile değil. Hatta %0,5 bile değil. Hal böyleyken, siz ciddi ciddi bu sistemi taktırmayan %99.5 luk kısıma ceza filan mı verileceğini sanıyorsunuz? Yukarıdaki mesajlara yazdım. Makable Şamil Olmak İlkesi nedir bilir misiniz? Okuyun öğrenin lütfen. Anayasa ile ile korunan, kanunlar geriye doğru yürütülemez ilkesi gereği, bu kanun çıkmadan önceki binalarda zorunlu değildir. Bunu daha kaç kere yazacağım bilmiyorum. Ben yazmaktan bıktım, bazı arkadaşlar anlamamakta diretiyorlar. Üstelik bazıları da bu sistemi hiç kullanmamış ama ne hikmetse firma sahibinden bile fazla savunuyor. Bu şaşırtıcı...
    ""Sayın influenza_: Ölçüm için eve girildiğini kim söylemiş? Orada yazanları iyi okuyunuz. Sayaç okumak için eve girmiyorlar hatta apartmana bile girmiyorlar dışarıdan ölçüm yapılıyor. Siz o eve girme olayını iyice bi okuyun anlayın ondan sonra konuşalım, bakalım orada ne demişim ben""

quote:

- Cihazı fatura için apartmandakilerin okuması gibi bir şey söz konusu bile değil. Hatta çok komik ve payölçer firmaların savunduğu başka bir ucube daha. Her evin içinde ortalama 6 payölçer var. 20 daire olsa 120 payölçer eder. Bunları tek tek okumak lazım ve her ay insanların evlerine girip rahatsız etmek var.

Sayın bar fedaisi
    Burda evlere girmekten bahsetmişsiniz...

Ayrıca her evde ortalama 6 tane payölçer olduğundan bahsetmişsiniz, valla benim evde bir tane payölçer var, herkesin evinde bir tane payölçer var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi influenza_ -- 10 Mayıs 2012; 9:56:55 >

• quote:

orjan10 a cevaptır.

Hocam, mantolama maliyetini bende biliyorum, bildiğim için yazdım bunu zaten, bu sistemin yarısına nasıl yapıyorsunuz mantolamayı onu soruyorum zaten.Bilgi paylaşımının dozu olayını da o yüzden yazdım. Vatandaş, daire başına 600 tl ye mantolama yaptırırım diyor. Biz iki siteye mantolama yaptırdık, daire başı 3500 tl. O yüzden biraz akıl ve izan dozu rica ettim sadece.Nerdeymiş o bu sistemin yarı fiyatına mantolama yaptırmak.Daireleriniz dış duvar alanlarını ölçüp 30 tl ile bir çarpın lütfen.

• Bu forum artık Isı Payölçer konuşulmayan ve sadece birbirimize cevap yetiştirdiğimiz bir foruma dönüşmeye başladı maalesef. Habire birilerine cevap yetiştiriyoruz. Son kez cevap yazıp, artık gerçek konumuza döneceğim.

Sayın cumhur45: Gerçekten okuduklarınızı anlamamak gibi bir sorununuz var sanıyorum. İki kere üstüne basa basa yazmama rağmen hala 600 liraya mantolamadan bahsetmişsiniz. Ya gerçekten anlama sorununuz var, ya da çok sabit fikirlisiniz. Şimdi tane tane ve ilkokul çocuğuna anlatır gibi tekrar anlatıyorum.

Yukarıdaki iki mesajımda da kazan ücreti + Payölçer ücretinin yarısına mantolama yapılır dedim. Bunun toplamı 600 lira mı yapıyor? Ya sizin matematik kötü, ya da farklı ülkelerde yaşıyoruz.
    Şimdi ilkokul dönemlerindeki 4 işlem matematiğe dönelim. Apartmandaki kazan 26 000 EURO... 26 000 X 2.30 = 59 800 TL... Yarısı dediğim için 59 800 lirayı 2 ye bölelim = 29 900... Apartmanda 14 daire var. 29 900 TL yi 14 e bölelim = 2 135 TL. Bu paranın üzerine daire başına düşen 600 liralık payölçer parasının yarısını ekleyelim. 2 135 + 300 = 2 435... Yani evet daire başına bu paralara mantolama yapılabilir. Umarım tekrar anlatmak zorunda kalmam çünkü bu üçüncü anlatışım oldu.

Şimdi gerçek konumuza dönelim çünkü Türk forumlarının hiçbirinde, bu başlık kadar Isı payölçer hakkında bilgi bulunmuyor. Google aramalarında en üstlerde çıkıyor ve Isı Payöçler hakkında bilgi almak isteyen herkes bu başlığa girip okuyor. Bu sebeple konumuz sadece Isı Payölçer ve bileşenleri olursa başlığı çöplüğe çevirmemiş oluruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: influenza_

""Sayın influenza_: Ölçüm için eve girildiğini kim söylemiş? Orada yazanları iyi okuyunuz. Sayaç okumak için eve girmiyorlar hatta apartmana bile girmiyorlar dışarıdan ölçüm yapılıyor. Siz o eve girme olayını iyice bi okuyun anlayın ondan sonra konuşalım, bakalım orada ne demişim ben""

quote:

- Cihazı fatura için apartmandakilerin okuması gibi bir şey söz konusu bile değil. Hatta çok komik ve payölçer firmaların savunduğu başka bir ucube daha. Her evin içinde ortalama 6 payölçer var. 20 daire olsa 120 payölçer eder. Bunları tek tek okumak lazım ve her ay insanların evlerine girip rahatsız etmek var.

Sayın bar fedaisi

Ayrıca her evde ortalama 6 tane payölçer olduğundan bahsetmişsiniz, valla benim evde bir tane payölçer var, herkesin evinde bir tane payölçer var...

Eve girip ölçme olayını yine tam okumamışsınız. Tekrar girip anlayarak okuyun o mesajımı. Neden evlere girilecek demişim bir bakın.

Diğer bir konu, nasıl tek bir payölçer var evde? Konuyu biraz açar mısınız? Yani her petekte bir adet termostatik vana ve payölçer cihazı yok mu? Eğer bir tek cihaz var, o da daire girişindeyse zaten farklı bir sistemden bahsediyoruz. O sistemin adı kalorimetredir ve benim de savunduğum sistem kalorimetre sistemidir zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bar_Fedaisi -- 10 Mayıs 2012; 12:41:58 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: influenza_

quote:

Sayın bar fedaisi

Eve girip ölçme olayını yine tam okumamışsınız. Tekrar girip anlayarak okuyun o mesajımı. Neden evlere girilecek demişim bir bakın.

Diğer bir konu, nasıl tek bir payölçer var evde? Konuyu biraz açar mısınız? Yani her petekte bir adet termostatik vana ve payölçer cihazı yok mu? Eğer bir tek cihaz var, o da daire girişindeyse zaten farklı bir sistemden bahsediyoruz. O sistemin adı kalorimetredir ve benim de savunduğum sistem kalorimetre sistemidir zaten.

Galiba senin bahsettiğin farklı bir sistem, eve girme olayınıda galiba bu yüzden yanlış anladım, pardon...

Bizde ısı payölçer cihazı yada kalorimetre cihazı (tam adını bende bilmiyorum, ama genelde ısı payölçer cihazı diyorlar) mutfakdaki dolapta, her odada ayrı bir cihaz yok, sadece peteklerde termostatik vana var, vanaları istediğin sıcaklığa ayarlayabiliyorsun...

Galiba bizdeki sistem senin bahsettiğin kalorimetre sistemi fakat sürekli ısı payölçer cihazı falan diyorlar, bu bahsettiğim mutfaktaki cihaz dijital bir cihaz aynı su saati gibi doğrudan sıcak su borusuna bağlamışlar cihaza bir iki tane kablo bağlı, bazı uyanıklar bu kabloları sökmüş tabi anında tespi edildi, kablo sökülse bile cihaz ne kadar sarfiyat yaptığını hesaplıyor fakat merkezdeki bilgisayarda görülmüyor, bu şekile oynama yapanları bir bir tespit ettiler ve faturalarını ne kadar sarfiyat yaptıysa ona göre düzenlediler, şanşlılar çünkü bununla ilgili henüz bir cezayi yaptırım olmadığı için ceza falan yazılmadı sadece uyarıldılar, fakat önümüzdeki kışa kadar gerekli yasal düzenlemelerin çıkarılacağından bahsediliyor, yani manipilasyon yapanlara yönetim icabında cezai işlem uygulayacak...

Açıkcası ben bu sistemden çok memunum, sistem çok yeni ve henüz nasıl kullanılacağını bizim insanımız tam olarak bilmiyor, nasılsa merkezi sistem diye termostatik vanaları en sonuna kadar açanlar var, mesela şubat ayında 500 lira ödeyende var benim gibi 150 lira ödeyende, bu yüzden çok tartışma çıkmıştı, biri 150 lira ödüyor bana niye 500 lira gelimiş vs. yönetimde kimin ne kadar ısı sarfiyatı sıcak su sarfiyatı yaptığını ayrıntısıyla gösteren liste astı millet sustu, çünkü ben 600 KW/Saat sarfiyat yapmışım ona göre fatura çıkmış, itiraz eden 1800 KW/saat sarfiyat yapmış ona göre fatura çıkmış, yani bu merkezi sistemde kim ne kadar sarfiyat yapıyorsa ona göre ödüyor, kimseninde sesi çıkmıyor....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi influenza_ -- 10 Mayıs 2012; 13:10:30 >

• herkese selamlar, apartman yöneticisi olarak bu ısı payölçer sisteminin takılmasının mecburi olduğunu duydum ve forumu baştan beri okumaya başladım. görüyorumki kullananların pek memnun olmadığı bir sistem zorla kullandırılmak istenmekte. dün akşam apartmanda yaptığımız toplantıda bu konuyu tartıştık fakat bir karara varamadık. burada olduğu gibi toplantıdada farklı fikirler vardı. forumdan edindiğim bilgiye göre pek yararı olacağını sanmıyorum bu sistemin fakat az önce çevre ve şehircilik bakanlığının resmi sitesine baktığımda aşağıdaki haber ile karşılaştım.

+++

MERKEZİ SİSTEMLİ BİNALARDA ISI PAY ÖLÇER UYGULAMASI HAKKINDA DUYURU

02.05.2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince merkezi veya bölgesel sistemle ısıtılan ve birden fazla bağımsız bölüme sahip olan binalarda ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanların kullanımı 02.05.2012 tarihi itibarı ile tüm merkezi ısıtma sistemli binalar içim uygulamadadır. Mevcut veya yeni binalar için farklı yükümlülükler yoktur. Bu sistemlerin kullanımı 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği olup bina yönetimlerinin, kat maliklerinin aksi yönde tasarrufta bulunmaları söz konusu değildir.

02.05.2012 tarihine kadar merkezi veya bölgesel ısıtma sistemli binalarda ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanların bağımsız bölümlere takılmaması kanuna muhalefet kapsamında sayılabileceğinden, kişiler tarafından açılabilecek olası davalarda mahkemece bir ceza öngörülmesi ihtimali göz ardı edilmemelidir. Binalarında ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanlarının kullanımı uygulamasına geçilmemesi durumunda sorumluluk bina sahibi, bina yöneticisi ve yönetim kurullarındadır.

Binalarda ısı ölçüm ve paylaşımı bina yönetimlerince veya yükleniciler vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. Yükleniciler Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketi adıyla anılmakta olup bina sahibi, bina yöneticisi, bina yönetim kurulu veya enerji yöneticisinin ölçümleri yapabilecek yeterli personel ve donanıma sahip olmadığı durumlarda ölçüm yapmak üzere Bakanlık tarafından yetki belgesi verilmiş kuruluşlardır. Ölçüm ve paylaşım işinin yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerince yaptırılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak, yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin yetkilendirilmesi aşamasında bir çok kriterin göz önüne alınması sebebiyle uygulama safhasında sıkıntıya düşülmemesi için eğer ölçüm ve paylaşım işi bina yönetimlerinin kendi imkanıyla yapamayacaklarına karar vermişlerse bu şirketlerden hizmet satın alabilirler.

Yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerin listesiwww.bep.gov.tr adresinden edinilebilir.

Basında çıkan bazı haberlerde olduğu şekilde bina yönetimlerinin ısı paylaşımının tesisini sağlayacak ekipmanlarının kullanıldığı sistemlere geçtiğine, geçeceğine dair kurumumuza veya herhangi bir kamu kurumuna başvurmaları gibi bir durum söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma Ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik için tıklayınız

Broşür için tıklayınız

++++

https://www.bayindirlik.gov.tr/turkce/ yandaki linke girdiğinizde son yapılan duyuruda görebilirsiniz.

tamda bu sistemi kullanmamaya karar vermiştim fakat bu yazı tekrar düşünmeme sebep oldu. sizlerinde bu son yazı hakkında yorumlarınızı alırsam sevinirim.

• Peteklerin herbirinin ortasına takılan küçük elektronik alet = payölçer
    Daire girişinde sıcak su girişine takılan su saatii benzeri alet = kalorimetre / ısı sayacı.

Payölçer harcanan enerjiyi göstermez. Kapı pencere aç, içerisi serinlesin, az yaktın der, az fatura çıkartır.

Kalorimetre, ne kadar enerji çektiğini ölçer.

Payölçer pahalı ve kar marjı yüksek, firmalar açısından, maliyeti 5tl bile zor tutar.

Sayaç maliyeti daha yüksek, kar payı daha düşük. Takılması için kollektörlerin faln sökülmesi gerekiyor. Firmalar çabuk kalibrasyonu bozuluyo vs. diyerek bundan caydırmaya çalışıyor.

Hangisi olursa olsun, aşa yukarı aynı petek ayarı ile kullanan daireler arasında çok fark oluşursa, 150 vs. 350 tl gibi, mutlaka hesaplama yaparken yönetici ortak alan ve daire kullanım %'sini değiştirmeli

Üst kat 350 alt kat 150 öderse kan çıkar. Aralarında 10-20tl fark olrsa kimse o kadar dert etmez.

• bu yazıda orjinal birşey yok hocam. İsterseniz apartman yönetimi de bu okuma işlevini yerine getirebilir diyor. Yani,, bu sistemi kurdurduğunuz firmadan yazılımınıda satın alacaksınız. Para karşlığı haliyle, sanırım 2500 euro demişti bir firma. o zaman her ay 1.5 euro ve kdv ödemeyeceksin kendin okuyacaksın.

Çok daireli siteler bunuda düşünebilirler haliyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Peteklerin herbirinin ortasına takılan küçük elektronik alet = payölçer
    Daire girişinde sıcak su girişine takılan su saatii benzeri alet = kalorimetre / ısı sayacı.

Payölçer harcanan enerjiyi göstermez. Kapı pencere aç, içerisi serinlesin, az yaktın der, az fatura çıkartır.

Kalorimetre, ne kadar enerji çektiğini ölçer.

Payölçer pahalı ve kar marjı yüksek, firmalar açısından, maliyeti 5tl bile zor tutar.

Sayaç maliyeti daha yüksek, kar payı daha düşük. Takılması için kollektörlerin faln sökülmesi gerekiyor. Firmalar çabuk kalibrasyonu bozuluyo vs. diyerek bundan caydırmaya çalışıyor.

Hangisi olursa olsun, aşa yukarı aynı petek ayarı ile kullanan daireler arasında çok fark oluşursa, 150 vs. 350 tl gibi, mutlaka hesaplama yaparken yönetici ortak alan ve daire kullanım %'sini değiştirmeli

Üst kat 350 alt kat 150 öderse kan çıkar. Aralarında 10-20tl fark olrsa kimse o kadar dert etmez.

Nasıl yani??

• Pay ölçer sadece petek ile oda arasındaki sıcaklık farkını ölçer. Sonra belli katsayılarla hesap yapar. Temel çalışma mantığı budur. Zaten o yüzden peteklerin üstüne takılıyor, içinde 2 tane sensör var. Biri oda sıcaklığı biri petek sıcaklığı için. Sonrasında işte çeşitli hesap kitap işlemlerinden sonra belli bi sayı elde eder bunu bize bildirir. Pay ölçer bu yüzden birimsiz bi sonuç üretir, biz ona anlam yükleriz. Atıyorum 256.5 diye sayı gibi.

Kalorimetre/sayaç, direk olarak KW/saat cinsinden borudan geçen enerjiyi hesaplar. Bunun içinde giren çıkan suyun enerji farkına bakar, suyun debisine bakar, harcanan enerjiyi, belli bi enerji birimi ile gösterir. KW/saat, kcal/saat vs. gibi.

- Sayaç varken kapı pencere açın, içerisi serinlesin, siz sistemden çektiğiniz enerjiyi pencereden dışarı yolluyorsnz. Doğal olarak içerisi serin olsa bile sayaç size sen şu kadar enerji harcadın der.
    - Payölçer ise tam tersi, sıcaklık farkına bakıp, az veya çok mu enerji harcadın anlamaya çalışır. Eğer içersi serin ise, sen sistemden enerji çekmiyorsun diye düşünür, çünkü kapasitesi o aletin. Tek ypabildiği sıcaklık farkına bakmak. Sen 45C petek sıcaklığı, 25C oda sıcaklığı, buna bakarak harcanan enerjiyi hesaplayabilir misin? Hesaplaman için extra bilgi lazım sana, dairenin m2, işte dairenin konumu, izolasyon, alt üst kat, yaklaşık ısı kaybı, peteklerin ısıl verimi vs. gibi. Bunları bilirsen çarpıp bölüp, şu kadar m2 şu kadar evi ısıtmak için şu kadar enerji lazım dersin. Sensörlerdeki sıcaklık farkından yola çıkarak da bu kadar fatura çıktı dersin. Ancaak ev petek dışındaki nedenlerden dolayı ısındıysa, veya tam tersi soğuduysa payölçerin bunu anlamasını sağlayacak bi yapısı yok. dolayısı ile siz evin içini mesela elektrikle güneşle ısıtın, payölçer size sen çok enerji harcamışsın der. Çünkü onun tek bildiği odanın Sıcaklığına C'sine bakmak. Tam tersi kapı pencere açarsan, içersi serin der, bu az yakıyo der az enerji harcamış der.

• Eminmisiniz?Bize anlatılan petekteki sıcak su devridaiminede bakıyor.Eğer termostatta ayarladığınız 15 derecelik sıcaklığa ulaştıysa odanız, termostat kapatıyor ve peteğe su akışı duruyor.bu durumda enerji akışıda durduğu için pay ölçer katsayı yazmıyor. Oda diyelim 12 dereceye düştü, termostat açıyor vanayı ve taze sıcak su girmeye başlıyor, tam bu anda pay ölçerde katsayı çalışmaya başlıyor çünkü taze enerji girişi var peteğe. Sistem bu değilmi yani?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Pay ölçer sadece petek ile oda arasındaki sıcaklık farkını ölçer. Sonra belli katsayılarla hesap yapar. Temel çalışma mantığı budur. Zaten o yüzden peteklerin üstüne takılıyor, içinde 2 tane sensör var. Biri oda sıcaklığı biri petek sıcaklığı için. Sonrasında işte çeşitli hesap kitap işlemlerinden sonra belli bi sayı elde eder bunu bize bildirir. Pay ölçer bu yüzden birimsiz bi sonuç üretir, biz ona anlam yükleriz. Atıyorum 256.5 diye sayı gibi.

Kalorimetre/sayaç, direk olarak KW/saat cinsinden borudan geçen enerjiyi hesaplar. Bunun içinde giren çıkan suyun enerji farkına bakar, suyun debisine bakar, harcanan enerjiyi, belli bi enerji birimi ile gösterir. KW/saat, kcal/saat vs. gibi.

- Sayaç varken kapı pencere açın, içerisi serinlesin, siz sistemden çektiğiniz enerjiyi pencereden dışarı yolluyorsnz. Doğal olarak içerisi serin olsa bile sayaç size sen şu kadar enerji harcadın der.
    - Payölçer ise tam tersi, sıcaklık farkına bakıp, az veya çok mu enerji harcadın anlamaya çalışır. Eğer içersi serin ise, sen sistemden enerji çekmiyorsun diye düşünür, çünkü kapasitesi o aletin. Tek ypabildiği sıcaklık farkına bakmak. Sen 45C petek sıcaklığı, 25C oda sıcaklığı, buna bakarak harcanan enerjiyi hesaplayabilir misin? Hesaplaman için extra bilgi lazım sana, dairenin m2, işte dairenin konumu, izolasyon, alt üst kat, yaklaşık ısı kaybı, peteklerin ısıl verimi vs. gibi. Bunları bilirsen çarpıp bölüp, şu kadar m2 şu kadar evi ısıtmak için şu kadar enerji lazım dersin. Sensörlerdeki sıcaklık farkından yola çıkarak da bu kadar fatura çıktı dersin. Ancaak ev petek dışındaki nedenlerden dolayı ısındıysa, veya tam tersi soğuduysa payölçerin bunu anlamasını sağlayacak bi yapısı yok. dolayısı ile siz evin içini mesela elektrikle güneşle ısıtın, payölçer size sen çok enerji harcamışsın der. Çünkü onun tek bildiği odanın Sıcaklığına C'sine bakmak. Tam tersi kapı pencere açarsan, içersi serin der, bu az yakıyo der az enerji harcamış der.

Bende şimdi internetden biraz araştırdım ısı pay ölçer ayrı kalorimetre cihası ayrı şeylermiş, açıkcası ısı pay ölçer cihazının çalışma mantığı çok saçma, çok kolayca manipilasyon yapılır, bar fedaisi haklıymış, bende bizim sitede ısı pay ölçer kullanılıyor sanıyordum (genelde hep öyle diyorlar) bizdeki sistem kalorimetreymiş, yani tek bir cihaz var ve daireye giren sıcak suyun debisini ve kullanım miktarını ölçüyor ona görede fatura çıkıyor, bence merkezi sistem kullanacak olan binalar ısı pay ölçer yerine kalorimetre cihazı kullanmalı onda sorun yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

Eminmisiniz?Bize anlatılan petekteki sıcak su devridaiminede bakıyor.Eğer termostatta ayarladığınız 15 derecelik sıcaklığa ulaştıysa odanız, termostat kapatıyor ve peteğe su akışı duruyor.bu durumda enerji akışıda durduğu için pay ölçer katsayı yazmıyor. Oda diyelim 12 dereceye düştü, termostat açıyor vanayı ve taze sıcak su girmeye başlıyor, tam bu anda pay ölçerde katsayı çalışmaya başlıyor çünkü taze enerji girişi var peteğe. Sistem bu değilmi yani?

Payölçerin petekten geçen su ile zerre alakası yok. Devirdaimden vs. bahsetmek teknik olarak tamamen yannış. Ama birisine annatmak istediğin zman içinden geçen suyun sıcaklığı peteğe ordan da odaya yayılıyor ya diye başlayan cümle için devirdaim kelimesi kullanılıyor. Yoksa payölçer kesinlikle sadece peteğin sıcaklığına bakar.

O sizin yazdığınız gibi 15C anca boş daireler için. 15C'ye ulaşıp termostat kapadıktan sonra, petek sıcaklığı ile odanın sıcaklığı birbirine eşitlenene kadar hesap yapmaya devam eder. Petek hala sıcak veya ılık, oda ile aralarında sıcaklık farkı var hala. Petek soğudukça yazdığı hesapladığı değer düşmeye devam edecek. Tam tersinde de, petek birden tak diye ısınmadığı için, ısınma süresi boyunca da tam sıcaklığa ulaşana kadar aletin hesapladığı değer yavaş yavaş artıyor.

Yukarıdakiler doğru, ama birisi çıkıp bu payölçer ile kapı pencere açıl oldıuğu zaman yada içerisini bi şekilde ısıttığın zman aletin hesap hatası yapmadığı ile alakasız şeyler. Yukarıda yazanlar amaç o. Üstünüze alınmayın sizinle alakasız yazıyorum, birisi çıkıp yok kardeşim sen yanılıyorsun atıp tutuyon milleti gaza getrion cinsinden laf etmeye kalkarsa tersini hesap kitap bilimsel yöntemle ispat edemez. Onu bana ispatlayabilmesi için önceki postdakilerle birlikte bilimsel hesap yapması ve alet kullanması lazım. Çünkü peteğin ısınmaya başlamasıyla içerisinin ısınmaya başlaması, içerisinin belli bi sıcaklığa erişmesi ve bunun için geçen zman, sonrasında peteğin kendisini kapatması ve soğumaya başlaması vs. gibi durumlar uniform değil. O onu götürür bu buna denk gelir aynısı olur değil.

• hocam iyice kafamı karıştırdın:)
    şimdi bak,, soğuk bir oda. derece 7. kalorifer yandı, peteklere sıcak su gelmeye başladı.
    petek 5 derece, sonra 7 derece 10 derece 13 derece 20 derece 25 derece 35 derece
    oda 7 7 8 10 13 15 derece ve termostat kapattı peteği. bu dağılıma göre payölçerin davranışını açıklayın lütfen.Birde, diyelimki oda 15 derece olupta petek kendini kapattığında, yada 2 dakika sonra biz balkon kapısını ve pencereleri açtık. oda derecesi aynı ivmeyle düşmeye başladı haliyle petek tekrar çalışmaya başlayacak. birde bu durumdaki ısı pay ölçerin davranışını açıklayabilirseniz çok sevinirim.
  • Halen benim gibi Kömür ısıtmalı sitelerde Yönetici olan arkadaşlarımız için kişisel görüşlerimi yazmak isterim.

Kömürlü- Merkezi sistem ısıtmalı binalarda bu payölçer lerin kullanımının mümkün olamıyacağını düşünüyorum. Sebebi ise;

- Bu tip yönetimlerde o yıl yakılacak olan kömür tonajı tahmin edilerek kış gelmeden önce toplanacak olan ay’lık yakacak aidatları belirlenir ve arsa payı oranına bölünerek kömür alımı için tüm sakinlerden para toplanır.
    - Dolayısıyla Kış gelmeden önce ısı harcama tutarı tahsil edilmiş ve kömür alınmış olur. Bu durumda diyelimki siz binaya payölçer taktınız ve kış döneminde sayaçları okuttunuz. Şimdi çıkacak harcama tutarlarına göre çok ısınan Ahmet bey den farkını alıp az ısınan Mehmet bey e nasıl ödeme yapacaksınız? Bunu Ahmet beye kabul ettiremezsiniz. Yönetim de banka değil ki kasadan çıkarıp bu farkı Mehmet bey e versin. Sonuç? Ahmet bey ile Mehmet bey, dolayısıyla yönetim papaz olur.
    - Kat malikleri kanununa göre Yönetim göreve geldikten sonra 1 hafta içersinde o yıl için tahmini bütçe yapar. Bu tahmini bütçeye yıllık giderler ve gelirler toplamı yazılarak arsapayı oranında dairelere düşen miktarı belirler. İşletme projesi olarak adlandırılan bu metin, sakinlere imza karşılığı tebliğ edilir. En alt satırda şu ibare yazar; Bu işletme projesi sakinlerden haklı gerekçelerle itiraz olmaması halinde 15 gün sonra geçerlilik kazanır. Bu işletme projesini imzalayan sakinlerin daha sonra ben enerji verimliliği kanunu gereği aidat ödemiyorum demesi söz konusu olamaz zira işletme projesini kabul ettiğine dair imza verdiği için hakkında İlamsız takib yapılmasına onay vermiş olur.(İcra takib işlemi)
    - Tabii sezon başında haklı gerekçe olarak enerji verimliliği kanunu nu göstererek imza vermeyebilir. Ancak bu durumda da yönetim işletme projesi,sakinler tarafından onay görmediği için istifa etmek durumunda kalacaktır. Çünkü sakinlerin aidat ödeme taahhüdü olmadan hiçbir yönetim sakinler adına kömür alımına cesaret edemeyecektir.
    - Burası senaryo= İstifa eden yönetimin yerine, Payölçer takılmasını öneren arkadaşlar aday olurlar ve yönetime seçilerek dairelere PAYÖLÇER taktırırlar. Ancak bu arkadaşlar da 1 sene sonra sakinlerden gelen şikayetler sonrasında yönetimi devrederek mevcut dairelerini satıp başka bir yerlere taşınırlar. Çünkü diğer sakinler sürekli olarak kendilerini PAYÖLÇER cilerden aldıkları komisyon ile suçladıklarından kimsenin yüzüne bakamayacaklardır. (Bu son paragraf biraz senaryo oldu ama zaten toplumumuzda her yönetici hakkında bu tür söylentiler çıkarmak için malzeme arayan insanlarımız bulunmakta)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi palet -- 12 Mayıs 2012; 18:37:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cumhur45

hocam iyice kafamı karıştırdın:)
    şimdi bak,, soğuk bir oda. derece 7. kalorifer yandı, peteklere sıcak su gelmeye başladı.
    petek 5 derece, sonra 7 derece 10 derece 13 derece 20 derece 25 derece 35 derece
    oda 7 7 8 10 13 15 derece ve termostat kapattı peteği. bu dağılıma göre payölçerin davranışını açıklayın lütfen.Birde, diyelimki oda 15 derece olupta petek kendini kapattığında, yada 2 dakika sonra biz balkon kapısını ve pencereleri açtık. oda derecesi aynı ivmeyle düşmeye başladı haliyle petek tekrar çalışmaya başlayacak. birde bu durumdaki ısı pay ölçerin davranışını açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Sn. cumhur45: Davranışı ben size açıklayayım. Peteklere sıcak su gelmeye başladı, oda ısınmaya başladı, siz termostatik vanayı örneğin 3 e aldınız, yani varsayalım ki termostatik vanayı 3 e getirmek demek içerinin 22 derece olması demektir. Oda ısındı ve 22 dereceye geldi. Petek üzerinde takılı olan payölçer, içerideki sıcaklığın 22 derecede olduğunu anlayıp termostatik vanaya telsiz aracılığı ile sinyal gönderiyor ve termostatik vana peteklere gelen sıcak su akışını durduruyor veya azaltıyor. Peteğe gelen sıcak su durduğu için bir süre sonra petek soğuyor ve oda sıcaklığı da haliyle düşüyor. Yine payölçer cihaz içerdeki sıcaklığın düştüğünü anlayıp, termostatik vanaya telsiz aracılığı ile sinyal gönderiyor ve termostatik vana peteklere gelen sıcak su akışına izin verip petekleri tekrar ısıtarak içerinin 22 dereceye çıkmasını sağlıyor. Bu sırada içerinin sıcaklığı ve peteklerin sıcaklığını ölçüp kendi çipine yüklenmiş bir algoritma ile karmaşık bir hesaplama yaparak bize fatura ediyor. Yani peteklere gelen su akışını ölçen bir sistem değil bu. O sistemin adı Kalorimetredir. İçeriye giren sıcak su miktarını hesaplayıp fatura eder ve olması gerekende budur zaten.

• Arkadaşlar sonuç olarak Apartmana bu sistemi takmak zorunlumu ? değilmi ?
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.