DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
AÖF MEZUNLARI DİPLOMA İŞLEMLERİ
7
Cevap
0
Favori
129.017
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   145 Mesaj
   29 Haziran 2009 09:43:11 Konu Sahibi
   Diplomalar en geç 6 Temmuzda Bürolarda...

   Mezuniyet ve Sonrası İşlemler
   İktisat, İşletme ve Açıköğretim Fakülteleri’nin dört yıllık bölümlerinden mezun olanlara Anadolu Üniversitesi Lisans Diploması, iki yıllık programlardan mezun olanlara Anadolu Üniversitesi Ön Lisans Diploması verilir.

   Mezunlara verilen diploma ve diğer belgelerle ilgili açıklamalar aşağıda verilmektedir.

   Diploma
   Diplomalar yıl sonu veya bütünleme sınav sonuçları öğrencilerin eline geçtiği tarihten 15 gün sonra hazır olmaktadır.

   Sınav sonuçları Fakülteye ulaştıktan sonra mezuniyetle ilgili çalışmalar için gerekli olan 15 günlük süreden önce; çıkma, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belgenin verilmesi mümkün olmamaktadır.

   Diplomalar yıl sonu veya bütünleme sınav sonuçları öğrencilerin eline geçtiği tarihten 15 gün sonra hazır olmaktadır.

   Sınav sonuçları Fakülteye ulaştıktan sonra mezuniyetle ilgili çalışmalar için gerekli olan 15 günlük süreden önce; çıkma, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belgenin verilmesi mümkün olmamaktadır.

   Bu nedenle mezunlar Dekanlık, Merkez Büro veya bürolardan diploma dışında herhangi bir mezuniyet belgesi talebinde bulunmamalıdır, bu yöndeki talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

   Mezuniyetle ilgili gerekli hazırlıklar bitince diplomalar hemen hazırlanarak mezunlara verilmek üzere bağlı oldukları bürolara gönderilmektedir.

   Yıl sonu veya bütünleme sınavı sonunda mezun olan öğrenciler, hazırlık için gerekli olan 15 günlük süre sonunda bağlı oldukları büroya öğrenci kimlik kartıyla bizzat başvurarak imza karşılığında diplomalarını alabilirler. Diplomalar posta ile gönderilmez, mezunların kendisine veya yasal vekiline verilir. Bunların dışında hiç kimseye diploma verilmez.

   Fakülteye Öğretim Gideri ve Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı borcu olan öğrencilerin diplomaları borçlarını ödemedikçe verilmemektedir.

   Evlilik, mahkeme kararı vb. nedenlerle adında, soyadında ve doğum tarihinde değişiklik olan veya ikinci adını öğretimleri süresince kullanmayan son sınıf öğrencileri diplomalar düzenlenmeden, bu kılavuzun II. 2.7.2. maddesindeki açıklamaya uygun olarak değişiklik ve düzeltmelerini yaptırmaları gerekir.

   Hazırlanan diplomadaki kimlik bilgilerinin doğruluğunun kontrol edilebilmesi için, diplomanızı teslim alırken kimlik bilgilerinizi gösteren resmi bir belgenin yanınızda bulunması gerekir.

   Ayrıca Uzaktan Eğitim Sistemi’ne göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanların diplomalarının yurtdışındaki üniversitelerdeki denkliğini belirten belgeyi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvurarak almaları gerekmektedir.

   Diploma Eki (Diploma Supplement)
   Diploma Eki, diploma ile birlikte verilen ve verildiği kişinin sahip olduğu derece ve derecenin düzeyi, içeriği ve işlevi hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi amaçlayan uluslararası bir belgedir. Bu belge ayrıca ulusal eğitim sistemini açıklayan bilgileri içermektedir.

   Diploma Eki, diplomaya ek bir belge olup, diploma yerine kullanılamaz ancak diploma ile birlikte geçerlidir.

   Diploma Ekinin en önemli amaçlarından biri yüksek öğretimde şeffaflığı artırmak ve dolayısıyla derecelerin akademik ve mesleki açıdan adil ve tarafsız bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktır. Diploma Ekinde herhangi bir yargı yada önermeye yer verilmez.

   İngilizce olarak hazırlanan Diploma Eki Uzaktan Eğitim Sistemi ile öğretim yapan fakültelerin öğrencilerine 2005-2006 öğretim yılından itibaren mezun olduklarında ücretsiz olarak verilir.   Not Durum Belgesi (Transkript)
   Mezun olan öğrencilere Diploma, Diploma Eki (Diploma Supplement) yanında not durum belgesi (Transkript) verilir. Mezunlara diplomaları ile birlikte verilen not durum belgesi (Transkript) öğrencilerin fakültedeki öğrenimleri süresince sorumlu olup başardıkları derslerin bir dökümüdür. Bunun yanında 1999-2000 öğretim yılı ve daha önceki öğretim yıllarında mezun olan veya kayıt sildiren öğrenciler Merkez Bürodan, sonraki yıllarda mezun olan veya kayıt sildiren öğrenciler AÖF Bürolarından not durum belgesi alabilirler.

   Açıköğretim Fakültesi ön lisans programlarından veya meslek yüksekokullarından mezun olup, dikey geçişle İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıt yaptırarak mezun olan öğrencilerin, Uzaktan Eğitim Sistemi ile Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 22. maddesi uyarınca, başarı ve mezuniyet notunun belirlenmesinde; önceki yüksek öğretim kurumundan almış oldukları notlar dikkate alınmaz.
   Yeniden Lisans ve Ön Lisans Diploması Düzenlenmesi
   Diplomanın kaybı veya kullanılamaz duruma gelmesi halinde, mezunlara daha önce verilen diplomadaki bilgilerin aynen yer alması koşuluyla yeni bir diploma düzenlenir. Bu diplomanın ön yüzünde İkinci Nüsha (Duplikata) ibaresi yer alır.

   İkinci Nüsha (Duplikata) Diploma en geç 20 gün içerisinde düzenlenecektir. Diplomasını kaybedenler Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığının T.C. Ziraat Bankası Eskişehir Şubesi 40003689-5001 nolu hesabına 55.00 YTL tutarında ücreti ödeyip, bankadan aldıkları dekontun aslını dilekçelerine ekleyerek, AÖF bürosuna başvurabilirler.

   İkinci Nüsha (Duplikata) Diploma düzenlenebilmesi için ödemeniz gereken bedelin bankaya mektup, posta havalesi, EFT, kargo, vb. yolla gönderilmesi halinde işlem yapılmaz ve yatırılan bedel iade edilmez.   |
   |
   _____________________________

   KIYAMET KOPAR ÇÖKER KARANLIK ALLAH AFFETMEZ ÇOK GÜNAH ALDIK SEVENLER AYRILMAZ BİR PLAN YAPTIK BÜTÜN ÇARŞI CEHENNEME KOMBİNE ALDIK
  • Yarbay
   3238 Mesaj
   02 Temmuz 2010 13:04:55
   Ayrıca Uzaktan Eğitim sistemi’ne göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanların diplomalarının yurtdışındaki üniversitelerdeki denkliğini belirten belgeyi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvurarak almaları gerekmektedir.

   Bu ne anlama geliyor acaba diplomalarımız yurtdışında geçerli değil mi bu haliyle bilgi verirmisiniz?
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   31 Mesaj
   06 Ekim 2010 20:08:21
   arkadaslar diploma almak için para istiyolarmı ?
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   57 Mesaj
   19 Ekim 2010 10:45:21
   arkadaşlar selamlar.Büt.sonucuna göre mezun olanların diplomalrı ne zaman verilir bilgisi olan varmı acaba ?
   _____________________________

   Doğru yolda olsanız bile, eğer orada öylece beklerseniz ezilirsiniz. ***Experience is the best teacher.***
  • Uzaklaştırılmış 29 gün cezanın, 28 gün 21 saat 48 dakika kadarı kaldı.
   01 Ekim 2011 12:40:16
   quote:

   Orijinalden alıntı: zgrmtl

   arkadaşlar selamlar.Büt.sonucuna göre mezun olanların diplomalrı ne zaman verilir bilgisi olan varmı acaba ?

   sonuçlar fakülteye ulaştıktan 15 gün sonra ilgili il aöf şubesine.şimdi baktım mezun olduk da
   |
   |
   _____________________________

   SteamIDBattlelogGrimes FcKeygenMüzik39/87
   Asus-M5A88VevoAmd Fx8320Zotac Gtx660 Ti Amp
   6equj5 "wow"
   Zaman YolculuğumIşınlanırmıydınız?

   Tabiatın insanlara en adilce dağıttığı nimet akıldır derler; Çünkü hiç kimse akıl payından şikayetçi değildir. Nasıl olsun? Aklını beğenememesi için aklının ötesini görmesi lazım.
   - Montaigne
  • Çavuş
   86 Mesaj
   10 Ekim 2011 11:08:54
   arkadaşlar diplomalar sınaw sonuclarının açıklanmasından sonra mı yoksa sınaw sonuçlarının posta ile elımize ulaşmasından 15 gun sonra werıliyor?
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   33 Mesaj
   27 Haziran 2013 00:00:30
   arkadaşlar ön lisans diploması almak istiyorum da, dilekçeyle başvurmam gerekiyormuş galiba, örnek dilekçe var mı elinizde ?
   |
   |
   _____________________________

   sburak
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   17 Temmuz 2014 17:16:03
   Dostlar açık öğretim diplomalarının normal diplomadan farkı oluyor mu?Oluyorsa hangilerinde oluyor , misal İstanbul Üniversitesi açık öğretim bölümleri diplomaları nasıl?
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.