Şimdi Ara

İkinci Üniversite Askerlik Tecili

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • 1999 doğumluyum 2021'de lisans mezunu oldum. 12.07.2023'e kadar tecil gözüküyor. Bu sene AÖF'ten İkinci Üniversite'ye başvurdum 4 yıllık bir bölüme. Tecil uzar mı yoksa 2023'te biter mi ?
 • Aynısını yaşadım, uzar diye düşünüyordum. Bakaya kaldım bu yüzden. Uzamıyor. Lisans mezunu olduğun için ancak bir yüksek lisans ile tecil işlemi yapabilirsiniz.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Hadi ya ben uzadı diye seviniyordum mecbur yüksek lisansa başvurcaz demek ki . Teşekkürler hocam bilgi için.

 • MelwiN doğru söylüyor.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Lisans ve daha aşağı seviyedeki öğrenci ertelemeleri

  MADDE 47 – (1) Lisans ve daha aşağı seviyede öğrenim görenlerin askerlikleri azami olarak;

  a) Lise veya dengi okullarda 22 yaşını tamamladıkları,

  b) Fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında ise 28 yaşını tamamladıkları,

  yılın sonunu geçmemek kaydıyla mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar yoklamaları yapılmadan ertelenir.

  (2) Farklı programlara yatay geçiş yaptıranlar dâhil yatay geçiş yaparak okul değiştirenlerin azami öğrencilik sürelerinin hesaplanmasında ilk kayıt yaptırdıkları okulun kayıt tarihi esas alınır.

  (3) Çift ana dal programına kayıtlı öğrencilerin askerlikleri, bir programdan mezun olduklarında diğer ana dal programındaki öğrenciliğinin devam etmesi halinde bu ana dal programındaki öğrenciliğine göre ertelenir.

  (4) Aynı anda birden fazla öğretim kurumunda öğrenime devam edenlerin askerlikleri, öğrencilikleri bildirildiği sürece mezun oluncaya kadar ya da ilişikleri kesilinceye kadar lehlerine uygun olan okula göre ertelenir.

  (5) Yükümlülerin bitirdikleri okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir okula kayıt yaptırmaları ya da aynı seviyede birden fazla yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekte iken bunlardan herhangi birisinden mezun olmaları halinde aynı seviyede devam eden diğer öğrenimleri nedeniyle askerlikleri ertelenmez.

  (6) Okula kayıt tarihi yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten sonra olanların askerlikleri ertelenmez.

  (7) 27 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacakları tarihe kadar okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

  (8) Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, yetkili Türk makamlarınca okulun tanınmasını müteakip birinci ila dokuzuncu fıkralardaki esaslara göre ertelenir.

  (9) Öğrenim kurumlarında öğrenim gören, kaydı silinen veya mezun olanların bilgileri elektronik ortamda Bakanlıkça alınarak askeralma kayıtlarına işlenir. Öğrencilere ait bilgiler Dışişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından sürekli güncel bulundurulur.

  (10) Öğrenim kurumlarınca kayıt hakkı kazandığı bildirilen yükümlülerin askerlik durumları Bakanlıkça talep eden kurumlarla paylaşılır. Askerlikle ilişiği olmayan yükümlülerin kayıtları askerlik durum belgesi aranmaksızın yapılır. Askerlikle ilişiği olanlar ise okul idarelerince askerlik şubelerine yönlendirilir. Kayıt tarihinde henüz askerlik çağına girmemiş olanlardan askerlik durum belgesi talep edilmez.

  (11) Yabancı ülkelerin mevzuatlarına göre Türkiye’de eğitim ve öğretim yapan orta öğretim seviyesindeki okullarda öğrenim görenler hakkında düzenlenecek öğrenci durum belgelerinin okulun bağlı bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce onaylanmasını müteakip askerlikleri, öğrencilikleri nedeniyle ertelenir. Öğrenim bilgileri elektronik ortamda Millî Eğitim Bakanlığından alındığında bu bilgilere göre erteleme işlemi yapılır.

  (12) Mesleki eğitim merkezleri ile meslek okullarında eğitim görenlerin askerlikleri, 22 yaşını geçmemek üzere kurs veya okulun bitiş tarihine kadar ertelenir.

  (13) Lise ve daha üst seviyede bir öğrenim kurumundan mezun olanların mesleki eğitim merkezleri ile meslek okulu eğitimleri nedeniyle askerlikleri ertelenmez.


  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200722-5.htm

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Arkadaşlar merhaba, ben 1998 doğumluyum, daha önce Anadolu üniversitesinde(aöf) bi lisans bölümüne kayıt olmuştum lakin istediğim bölüm değildi burada kaydım dururken ikinci üniversite kapsamında farklı bi üniversitede istediğim bölüme kaydımı yaptırdım ve burada devam etmekteyim nasipse bu dönem mezun olacagım ama asıl aöf bölümünde ki kaydım silindi bilerek harç yatırmadım kaydım düştü ama tecilim aynı kaldı 2026nın son gününe kadar devam etmekte bu dönem ikinci üniversite kapsamında kayıt olduğum bölümden mezun olduğumda tecilim de normal olarak düşecek ben diplomamla birlikte gidip mezuniyet sonra iki yıllık tecil uzatma hakkından yararlanabiliyor muyum ? Formasyon almam gerekiyor bunun için de benim tecil yaptırmam lazım bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • miroslavv m kullanıcısına yanıt

  Tabiki tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Mezuniyrtiniz buraya düştüğü zaman,

  https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama

  Edevletten erteleme başvurusu yaparsınız

  https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-erteleme-basvurusu

  1-2 hafta içinde sonuçlanır. xx.xx.2025 gibi bir tarih görürseniz ertelemeniz yapılmıştır. Edevlette hata falan alırsanız da mezun belgesi ile en yakın askerlik şubeye gidersiniz.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.